Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (799).Felicitari Mihaelafalt !


Recommended Posts

MeAlex, analizele le-am adunat de pe forum, si am facut eu o lista, nu mi le-a dat nici un doctor, plus de asta eu nu am mers niciodata la Albu, el da astfel de analize? eu sunt la Dracea (Gynera). Poti sa-mi zici care din ele pot sa le fac la fundeni, cat costa (daca e pe bani) si daca trebuie obligatoriu trimtere? in asteptarea unei minuni AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani. 3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina. Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Scuze MeAlex, acum am vazut tot raspunsul tau [:D] in asteptarea unei minuni AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani. 3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina. Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uneori accepta fara trimitere, alteori nu... Poti face gratuit: - lupus anticoagulant (dar nu e suficient ca trebuie sa faci si ac. cardiolipinici si ac. glicoproteina B) - Proteina C - Proteina S - Antitrombina III - Proc. Global care e APCR, rezistenta la proteina C activata, se arata ca ai probleme de coagulare. Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de 3 puncte [:D]: si daca descopar ceva probleme, exista tratament pentru asa ceva sau tot la FIV ajung? Tu faci vreun tratament? Aspenter iau si eu (pt o eventuala coagulare a sangelui). Hemograma cu formula leucocitara cu Hb, Ht si indici, Timp de protrombina QUICK, Timp 12.7 secunde, Procente de protrombina 101 % [70 - 120], INR 0.99, Timp de tromboplastina partiala activat (aPTT) 33.2 (<40). Chiar daca astea mi-au iesit ok tot trebuie sa fac si celelalte analize de hematologie? in asteptarea unei minuni AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani. 3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina. Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, trebuie sa le faci si pe celelalte. Iti dau exemplul meu, in afara sarcinii, cele enumerate de tine (INR, APTT...) sunt OK, iar in sarcina nu. Tratamentul este de cele mai multe ori anticoagulantul, in general, Clexane-ul. Se da in paralel cu Aspenter, uneori se merge doar cu Aspenter, dar rar si depinde de ce descoperi. E greu daca descoperi ca ai probleme si cu celulele NK...la noi nu se prea da tratament, cel mult se da Prednison. In afara se trateaza doar in SUA si Anglia si e scump. La noi se poate cumpara tratamenntul respectiv din farmacie (si e ieftin), doar ca este vorba de o perfuzie si totusi...ar trebui sa o recomande un doctor ca sa faci tratamentul in sarcina... Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles acum MeAlex, se pare ca e foarte dificil, si complicat, am sa incep sa fac din ele in timp. Merci mult pentru lamuriri. [pup][flo] Imi pare rau ca exista astfel de probleme in obtinerea unei sarcini...si stau sa ma gandesc oare pe vremea mamelor sau bunicilor noastre tot atatea probleme existau?[:(] in asteptarea unei minuni AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani. 3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina. Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dia asculta ce spune Alex si dute si fa analizele, te costa niste bani da stii cum esti si ce trebuie sa faci, toate fetele care au fost sfatuite sa faca aceste analize de alex au gasit probleme, una dintre ele sunt si eu, sunt fete care au descoperit mutatii cu ajutorul si la indrumarea lui Alex si acum sunt mamici, una dintre ele este Ylari si suntem destule care am taraganit-o pana ne-am luat inima in dinti sa facem analize, iar cand a venit rezultatul eu una am fost distrusa, acumstiu ca e spre bine ca iau tratament si in caz de sarcina stiu ce trebuie facut. Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate. MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe) O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dia, ia-le usor si pe rand, ca-s sunt scumpe. Pe vremea mamelor noastre se pierdeau sarcini, dar nu stim daca asa multe...nu se faceau teste de sarcina, poate sufereau avorturi spontane si nici nu aflau ca au fost gravide. Mancarea era mai sanatoasa, nu era asa de mare poluare, etc...si faceau copii mai devreme...si asta conteaza enorm: sunt mamici care au dus cu bine o sarcina si apoi au inceput sa piarda, pentru ca mutatiile s-au activat mai tarziu. E ceva mai greu, dar se poate. E mai bine sa stii cu ce lupti...de fapt, nici nu trebuie sa lupti, accepti ca ai o problema si o tratezi. Mihaela,[pup]! Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza fetelor!!! [hopsieu] cu greu!!!am o activitate intensa toata ziua mai ales k am si nepoteii la mine, capra cu 3 iezi ma vad!!![:-)))][:-)))] eu sunt in asteptarea cm-lui, dupa sa merg la control si apoi sa scoatem steriletul!!![alcool][alcool][alcool] ps:las si o [cafea] pentru cine doreste!ozi buna la toate![pup] kmy, [mamica] de [copil] IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011 [url="https://picasaweb.google.com/105676998455573329186/BobocelulMamei?authkey=Gv1sRgCPac46iWi_OSYQ#"][foto]bobocelul mamei[/url][url="https://picasaweb.google.com/105676998455573329186/FeteleMeleDeSufletLuciaElenaCristinaANDVirginiaBigSis?authkey=Gv1sRgCJzkyc2psq6F7AE#"][foto]fetele mele de suflet[/url] Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...