Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Boicotarea referendumului


Recommended Posts

Si or sta toti acasa? (sustinatorii lui Base) ,sau ma rog, mare parte din ei Hai ca ar fi culmea, iese la vot doar electoratul USL, iese 99% pt demitere, dar prezenta slaba...hai ca ar fi chiar culmea! Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37"]Ele doua[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Si or sta toti acasa? (sustinatorii lui Base) ,sau ma rog, mare parte din ei Hai ca ar fi culmea, iese la vot doar electoratul USL, iese 99% pt demitere, dar prezenta slaba...hai ca ar fi chiar culmea! Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37"]Ele doua[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Nu, nici chiar asa, am mai spus-o undeva, basescu are cam 15% din electorat de partea sa, sustinatori fideli, nu de conjunctura. Acestia vor sta acasa. Vor mai fi o parte sustinatori cu simt civic ridicat, vreo 5% zic eu, care vor vota nu, plus 10-15% care vor vota nu conjunctural (vor da vot negativ usl-ului). Pronosticul meu e maxim 40% prezenta la vot, si cam 75% din cei prezenti vor zice da.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui inbox
eunice, ai sters mesajul? Vroiam doars a-ti spun ca atunci cand ajung la putere, chiar daca au ei un mesaj de genul "furati mai cu perdea sau mai nustiu cum" asta depinde de omul care are puterea intr-un anumit loc. Ce ai spus tu de prietena ta, am patit-o eu, nu altcineva, exact la fel, difera doar partidul, inlocuieste-l tu :), deosebirea mai este ca s-a inceput o ancheta, nimeni nu a vazut, nu a auzit ( culmea ), mai da nimeni dintr-o sala plina cu oameni, o singura colega a recunoscut dar in acelasi timp cu plangerea au inceput sa curga amenitarile...multe, luati pe rand membrii familiei...intr-un mod care mi-a depasit imaginatia. Nu scriu, sa impresionez, scriu fiindca m-a marcat, m-a marcat inclusiv atitudinea mamei "ce mama te-a omorat"...nu m-a omorat, dar la stresul care l-am trecut cred ca mai aveam putin :). Mi-am dat seama ca fiecare vorbim din experiente personale, este normal, fiecare cum a avut norocul de oameni in jurul lui, cunosc oameni capabili si cu bun simt si de o parte si de alta, la fel cunosc si din cealalta categorie...am fost multa vreme setata pe anti un partid, mi-am dat seama ca nu este bine, trebuie facuta curatenie, nu poti sa stii ce nebun imbatat de putere intalnesti indiferent de partid, atunci, institutiile trebuie sa functioneze, trebuie sa invatam, ca avem drepturi si trebuiesc respectate si acestea sunt aparate...Si vreau sa vad oamenii facand reclamatii cand este cazul, sanctionand cand este cazul, este greu...dar se merita, tot stresul, nu ne putem ascunde la nesfarsit in spatele la "asta este situatia", nu, situatia este cum o facem noi.Eu macar am simtit ca mi-am pastrat demnitatea in fata oamenilor alora care m-au vazut intr-o asa postura, si am simtit ca am facut ceva, desi ei nu au recunoscut, desi multi m-au ironizat, dar multi mi-au spus ca am facut bine, iar sotul meu mi-a spus ca este mandru de mine [pk] ca nu credea ca as putea face as aceva vreodata. In fine. Cam atat, eu voi merge la referendum, si voi vota ce cred eu ca este mai bine pentru a-mi apara drepturile!
Mda, am sters mesajul din motive pt care nu tin sa le dezvolt. Pe scurt, scrisesem ca eu voi vota anti Base, desi nu am creierul spalat, nu ma uit la Antene si nici nu tin cu USL. Si nici nu traiesc in Cucuietii din Deal. L-am sters pt ca, pt unii care scriu aici cu ff multa indarjire, este greu de crezut/inteles asa ceva si daca nu esti de acord ..esti cu creierul spalat. Si am explicat decizia mea spunand ca am lucrat la stat, pana acum 1 an. Si am lucrat cam sub toate guvernele. Diferenta, din pmdv, este ca psdistii au furat mai pe sest, ocolind juristii sau folosind chichite. Asta este motivul pt care oameni gen Nastase au fost condamnati la ff putini ani comparativ cu faptele. Pt ca nu s-a dovedit. Au contraire, pdlistii s-au remarcat printr-o aroganta crasa. Cu atitudini gen nu ma inveti tu sa aplic legea, pumnul bagat in gura. Afirmatii gen si asa eu de aici ies la pensie, juristul raspunde etc nu eu, etc.Si am scris ca am avut o cunostinta care a luat bataie de la directorul general pt ca nu a vrut sa avizeze un document. Si a facut plangere penala, cu martori, si dosarul sta bine mersi, ca domnul e protejat. Practic, asa cum Roberta a furat pe fata spunand ca nu e adevarat ceea ce am vazut cu totii..asa faceau si la nivelurile de mai de jos. Motiv pt care stiu ca multi oameni au plecat din sistem si mai stiu ca vor fi dosare penale grele. Nu spun ca asa s-a intamplat peste tot, insa aceasta a fost realitatea in care eu am trait (care nu tb sa fie neaparat si realitatea celorlati) si pt care ma voi duce sa votez. Plus ca Base a guvernat pe principiul divide et impera. Atata vrajmasie cata a provocat omul asta..Ca sa nu mai spun cum s-au resimtit la stat luptele interne ale Pdl (ma refer la luptele dintre aripa Blaga si restul)..crunt.. Pe de alta parte habar nu am ce voi face in toamna. Pe Crin nu il voi vota (nici nu vreau sa imi aduc aminte cum s-a triplat aparatul de stat in 2007 - 2008 si alte chestiuni, gen sa il ai consilier pe SRS). Despre MRU am o parere buna. Pe Macovei insa nu o inteleg. Mi se pare ca femeia asta emana o ura viscerala prin toti porii ei, ceea ce pt un magistrat mi se pare impardonabil. In alta ordine de idei, Inbox, ff bine ai facut ca ai luat atitudine. Important este sa dormi tu cu constiinta impacata si nu sa te aprobe cei din jur. Din pacate in societatea noastra e la moda sa mergi cu valul si sa nu vezi nimic. Ca cica..capul plecat sabia nu-l taie.Asta indiferent de cost. Parerea mea e ca in politica noastra toti sunt o apa si un pamant. si cat timp este la moda traseismul politic si sunt increngaturile dintre ei de nici ei nu mai stiu care al cui e..nici nu o sa fie altfel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mickyyy, nu te supara dar ai cam intrecut orice masura.Sa nu crezi tu ca detii adevarul absolut si ca cei care sunt pro demitere au creiere spalate, sunt oameni slabi la minte, sau se uita la latrine si altele pe care le-ai tot afirmat pe aici. Suntem destui oameni care au trait pe propria piele regimul Basescu si ni s-a cam aplecat, dar totusi pastram un vocabular decent.Esti pro basescu, e parerea ta, opinia ta dar totusi sa jignesti pe cei care nu sunt la unison cu tine nu mi se pare ok. stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eunice, contrar parerilor vehiculate pe aici, eu am spus-o si o repet, chiar daca sunt sustinator basist neconditionat (si poate uneori prea infocat), nu am absolut nicio problema cu cei care au alta optiune politica. Ar fi absurd sa pretind ca un om politic, indiferent care e ala, poate placea tuturor. Nu am auzit pana acum decat ocazional de alesi in urma votului popular care sa ia majoritatea voturilor din primul tur. Ca sa nu zic 70-80%, e deja o utopie. Fiecare are propriile motive pentru care nu voteaza pe x sau y, incepand de la convingerile politice diferite si terminand cu habar n-am ce alte motive (poarta sapca rosie sau cravata violet). Faptul ca tu ai alta parere decat mine nu te face automat spalata pe creier. Abia atunci cand, sorrry ca a repet, vei incepe sa preiei cu copy paste discursurile "morsei competente" si sa ma convingi ca sunt reale, abia atunci parerea mea incepe sa se schimbe. Tu nu ai venit cu replici plagiate, ci cu propriile motive si argumente [flo], si am spus-o si o repet, mai sunt cativa pe aici cu care chiar imi face placere sa discut in contradictoriu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca gresiti atunci cand aruncati toate problemele locale si experientele voastre nefericite in carca lui Basescu. Hai sa fim seriosi. Indiferent de culoare politica toti cei fara caracter care v-au facut probleme sunt romani de-ai nostri da? asta e o problema romaneasca de a face cariera pe relatii si nu pe cat esti de capabil si astea nu o sa dispara chiar daca va pica Base. pt ca acele lichele se vor muta in tabara care va conduce. Aici e vorba sa fii capabil sa vezi imaginea de ansamblu. Nu vad de ce l-as schimba pe Basescu sub a carei presedintie am facut pasi mari in Europa, si tocmai acum cand justitia a inceput sa miste, cu Crin Ponta Voiculescu care, vad cum ne trag inapoi, cum incearca sa puna punmnul in gura justitiei. Da, la urmatoarele alegeri sunt de acord cu voi ca va trebui sa ne alegem un presedinte mai capabil. pe voi nu va inspaimata faptul ca Voiculescu stia de mai multe luni ce se intampla acum, plus vorbele lui "Voiculescu: Dup#259; referendum, nimeni nu va mai comenta voin#355;a na#355;iunii române "! Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Procurorii cer condamnarea lui Dinu Patriciu la 20 de ani de inchisoare in dosarul Rompetrol" uite un alt motiv pt care Justitia trebuie sa fie acaparata. nu asta ati vrut pana acum? acum nu mai conteaza nu? conteaza doar sa pice Basescu. ma intreb cine merge cu valul fara sa gandeasca in cazul asta. Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Almo, nu pot decat sa spun ca in Europa faci pasi daca..corespunzi anumitor interese. Cred ca tindem sa idealizam ca mult Europa, in unele aspecte, uitand ca totusi este vb de interese economice majore..nimic nu e gratis.. Edit ca sa spun ca nu e un pic ciudat ca dupa 8 ani justitia abia acum cica a inceput sa miste?? De ce tocmai acum? Nu cumva pt ca e utilizata in scop politic? Nu cumva parchetele noastre functioneaza cel mai bine in anii electorali, din pacate, indiferent de cine e la putere?? Iar eu nu pun in carca lui Base pb locale. Din pacate, sunt pb generale, nu locale ( si crede-ma ca stiu despre ce vb pt am lucrat intr-o institutie cu competente pe terit intregii tari, nu m-am limitat la un sector), cel putin in domeniul meu de activitate. Iar lichelele, prin definitie, stau cu capul plecat in fata sefului si nu ies din cuvantul lui. Adica i-au tinut isonul cu brio..daca vb despre lichele. Care sunt insa peste tot, in toate partidele. Dac tu te simti confortabil insa cu acest presedinte, ff bine. Am spus si mai sus, eu am povestit din realitatea mea. Care poate fi diferita de cea a celor de langa mine. Oricum, cand am ajuns in privat am avut senzatia ca am trait intr-un univers paralel cu cel al actualilor mei colegi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Almo, nu pot decat sa spun ca in Europa faci pasi daca..corespunzi anumitor interese. Cred ca tindem sa idealizam ca mult Europa, in unele aspecte, uitand ca totusi este vb de interese economice majore..nimic nu e gratis..
si tu ce propui Eunice? sa ne bagam picioarele in europa? tu vrei sa spui ca eu pot sa am o discutie egala cu cineva care are o asemenea parere? Cred ca tindem sa idealizam ca mult Europa, ne-am bucurat cand ni s-au scos vizele pt Europa, acum am uitat. nu asta am vrut sa fim si noi in rand cu celelalte tari UE? acum venim cu sloganul comunist "noi nu ne vindem tara?" pai eu cum pot sa iti consider parerile tale pertinente cand tu sustii asa ceva?! Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am spus nici ca trebuie sa consideri opiniile mele pertinente si nici ca trebuie sa consideri ca vb de pe pozitii de egalitate sau nu (adica, te rog sa ma scuzi ca am indraznit sa scriu ca si cum mi-ar fi trecut prin cap ca as scrie ceva pertinent si la nivelul postarilor tale). Am spus doar ca totul are un pret. Si ca nu am fost primiti in UE doar de dragul civilizatiei. Evident, exista avantaje, e firesc.Dar nu trebuie sa uitam ca in joc sunt totusi interese economice ff mari si ca nimic nu e gratis. La asta m-am referit la partea cu idealizatul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...