Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Boicotarea referendumului


Recommended Posts

Eunice, interesant ce scrii... nu vreau sa se ajunga la conflicte datorate opiniilor politice diferite. Asta era atitudine de inceputul anilor '90 Sa stii ca asta e si senzatia mea, din ce am mai auzit... ca cei din psd au furat mai voalat, asa; cei din pdl (probabil guvernand si pe timp de criza) au fost mult mai lacomi si mai disperati, parca la maniera "hai sa luam tot, ca e criza si nu mai ramane nimic mai tarziu". Nu's mare fac USL, recunosc ca i-am votat la alegerile locale, i-as fi votat si in toamna (nu-i mai vroiam pe cei de la pdl inca un mandat, mi-au ajuns), dar dupa magariile astea de acum, nu cred. Cred ca nu mai votez cu nimeni, pt ca nu mai am cu cine (usl nu, pdl, nu, partidute mici exclus, ca ma oftica la maxim astia gen unpr, pc, tra la la...) Crin Antonescu nu ma incanta nici pe mine, asa ca nici eu nu cred ca l-as vota. Dar cine este SRS (ziceai de un consilier, SRS, habar n-am cine e) Iar acum, cu Base, nu stiu unde sa dau votul, chiar nu stiu...... Sau daca sa ma duc.... Justitia mi s-a parut ca a inceput sa mai miste, sa nu se mai musamalizeze toate fraudele... insa sper sa actioneze la fel, indiferent de coloratura politica a infractorilor... Cu Patriciu ce s-a hotarat pana la urma? Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37"]Ele doua[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Sa stii ca asta e si senzatia mea, din ce am mai auzit... ca cei din psd au furat mai voalat, asa; cei din pdl (probabil guvernand si pe timp de criza) au fost mult mai lacomi si mai disperati, parca la maniera "hai sa luam tot, ca e criza si nu mai ramane nimic mai tarziu".
Stiti de ce cred eu ca lumea are senzatia ca pdl a furat mai mult? Din cauza ca a fost o libertate totala a presei, orice suspiciune de furt a fost imediat exploatata la maxim, mai ales de o anumita parte a presei :)). Eu nu spun ca nu au furat pdl-isti, as fi naiva sa cred asa ceva, insa am convingerea ca multe au fost exagerate. Sau date doar crampeie de informatii, si pentru ca nu se puteau justifica acuzatiile, dadeau vina pe justitie ca e aservita (ca doar nu era sa spuna ca nu au dovezi ci doar banuieli, sau sunt simple manipulari). Si uite asa, tot tocand in continuu, lumea a retinut ca fura si justitia nu isi face treaba. Repet, nu spun ca au fost ingerasi pdl-isti, si presa doar a manipulat. Spun doar ca pe vremea lu nastase, fiind o cenzura exagerata, si nefiind nici criza, prea putini oameni stiau sau se interesau despre ce se intampla in realitate. Era liniste in tara, si ei furau in liniste. Si inca ceva, justitia chiar a inceput sa functioneze, au fost nume mari de la pdl acuzate sau chiar condamnate, cu toate ca la putere era pdl-ul. Voi, care sustineti ca justitia e aservita, puteti da 1- 2 exemple de nume grele din psd condamnate pe timpul lui nastase?? Eu pot da multe nume de pdl-isti condamnati :).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
[quote]citat din mesajul lui monicabo
Si inca ceva, justitia chiar a inceput sa functioneze, au fost nume mari de la pdl acuzate sau chiar condamnate, cu toate ca la putere era pdl-ul. Voi, care sustineti ca justitia e aservita, puteti da 1- 2 exemple de nume grele din psd condamnate pe timpul lui nastase?? Eu pot da multe nume de pdl-isti condamnati :).
Eu sunt curioasa care pdl-isti au fost condamnati... chiar nu imi vine nici un nume in minte... cat despre furat...imi aduc si acum aminte de Videanul cu bordurile lui care si-a facut vila din economiile de pe tigari si alcool... sau faimoasa Tanta cu gentile si combinatiile ei... eh... se spune ca memoria sociala e scurta...dar hai sa nu exageram...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
[quote]citat din mesajul lui monicabo
Si inca ceva, justitia chiar a inceput sa functioneze, au fost nume mari de la pdl acuzate sau chiar condamnate, cu toate ca la putere era pdl-ul. Voi, care sustineti ca justitia e aservita, puteti da 1- 2 exemple de nume grele din psd condamnate pe timpul lui nastase?? Eu pot da multe nume de pdl-isti condamnati :).
Eu sunt curioasa care pdl-isti au fost condamnati... chiar nu imi vine nici un nume in minte... cat despre furat...imi aduc si acum aminte de Videanul cu bordurile lui care si-a facut vila din economiile de pe tigari si alcool... sau faimoasa Tanta cu gentile si combinatiile ei... eh... se spune ca memoria sociala e scurta...dar hai sa nu exageram...
Sunt destui . Trebuie doar sa cauti pe net si vei gasi. lili_ka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04 Eu sunt curioasa care pdl-isti au fost condamnati... chiar nu imi vine nici un nume in minte... cat despre furat...imi aduc si acum aminte de Videanul cu bordurile lui care si-a facut vila din economiile de pe tigari si alcool... sau faimoasa Tanta cu gentile si combinatiile ei... eh... se spune ca memoria sociala e scurta...dar hai sa nu exageram...
asa doar ce am gasit repede pe net. mai e si primarul ala de la Cluj, plus astia cu vamile acuma recent (care sa nu-mi ziceti mie ca e DNAul pe capul lor de doua luni de cand a venit Ponta ...) Asa deci : Ionel Mantog (PDL), condamnat la 5 ani de inchisoare cu executare. Deputatul PDL Eugen Badalan a fost condamnat la 4 ani de inchisoare cu executare. Dosarul “Mita pentru PDL” au fost condamnati la pedepse cu executare: Ioan Ulici a fost condamnat la doi ani închisoare, Mariana Popa la un an si 10 luni, iar Vasile Strango la un an si 8 luni închisoare. Bercea Mondialu si fiul sau, condamnati la 7 ani si 6 luni de închisoare. Sotia a primit si ea 3 luni cu suspendare. (asta nu e PDL dar se zicea ca e protejat de Basescu) - decizia nu era definitiva in februarie. Fostul vicepresedinte PDL Hunedoara, condamnat la închisoare pe viata pentru crima. Andrei Placinta, fiul senatorului PDL Sorina Placinta, la trei ani de închisoare cu suspendare si opt ani termen de încercare. Sa mai caut ? Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04 Eu sunt curioasa care pdl-isti au fost condamnati... chiar nu imi vine nici un nume in minte... cat despre furat...imi aduc si acum aminte de Videanul cu bordurile lui care si-a facut vila din economiile de pe tigari si alcool... sau faimoasa Tanta cu gentile si combinatiile ei... eh... se spune ca memoria sociala e scurta...dar hai sa nu exageram...
uite aici un mesaj postat de catrinik in "Mergeti la referendum?". acuma pun si ghilimele ca sa nu fie plagiat, cu toate ca am mentionat clar ca nu e meritul meu :))) " a. Parlamentari condamnati definitiv 1. Morega Dan Ilie, deputat independent, ales deputat pe listele PNL si membru PNL la data comiterii faptei, condamnat definitiv la 3 ani de inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei, pentru folosirea influentei ori autoritatii de catre o persoana care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii de foloase necuvenite si de instigare la abuz in serviciu contra intereselor publice, in vederea obtinerii unui avantaj patrimonial pentru altul. Morega Dan a mai fost judecat intr-un dosar pentru dare de mita, insa a fost achitat. 2. Popescu Cosmin, deputat independent, ales deputat din partea PDL, exclus de drept din partid, conform Codului etic al PDL, condamnat definitiv la 2 ani de inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei, pentru fals intelectual si favorizarea infractorului in legatura cu infractiuni de coruptie. b. Parlamentari condamnati nedefinitiv 1. Badalan Eugen, ales deputat din partea PDL, autosuspendat din partid, cadru militar la data comiterii faptei, condamnat in prima instanta la 4 ani de inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei, pentru abuz in serviciu contra intereselor publice, in form#259; calificata si continuata. 2. Mihailescu Serban, senator UNPR, membru PSD la data comiterii faptei, condamnat in prima instanta la 1 an de inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei, pentru primire de foloase necuvenite si nerespectarea regimului armelor si munitiilor savarsita in legatura cu infractiunea de foloase necuvenite. 3. N#259;stase Adrian, deputat PSD, condamnat in prima instanta la 2 ani de inchisoare cu executare, pentru folosirea influentei sau autoritatii functiei de presedinte al unui partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, in forma continuata. Inculpatul Nastase Adrian a mai fost trimis in judecata in alte doua dosare, pentru dare de mita si, respectiv, luare de mita in forma continuata si santaj. In primul dosar a fost achitat in prima instanta, in cel de-al doilea se asteapta o decizie in prima instanta. 4. Pop Virgil, ales deputat din partea PNL, autosuspendat din partid, condamnat in prima instanta la 5 ani de inchisoare cu executare, pentru trafic de influenta in forma continuata, fals in inscrisuri sub semnatura privata comis in forma continuata si spalare de bani in forma agravata. II. Parlamentari trimisi in judecata Reamintesc ca, pe langa parlamentarii condamnati, au mai fost trimisi in judecata alti 13 parlamentari in functie pentru care se asteapta decizii ale instantelor: 1. Chiuariu Tudor, PNL – trimis in judecata in decembrie 2010 pentru abuz in serviciu contra intereselor publice, cu consecinte deosebit de grave, daca functionarul public a obtinut pentru altul un avantaj patrimonial; 2. Dobra Nicolae, PDL – trimis in judecata in martie 2009 pentru stabilirea, cu inten#355;ie, a unei valori diminuate, fata de valoarea comercial#259; reala a bunurilor apartinand autoritatii publice sau institutiilor publice, in cadrul unei actiuni de vanzare a acestora, savaraita de cei care au atributii de conducere, de administrare, de gestionare. A fost achitat in prima instanta. 3. Dumitru Ion, PSD – trimis in judecata in doua dosare in februarie 2006 pentru abuz in serviciu contra intereselor publice cu consecinte deosebit de grave in scopul obtinerii unui avantaj patrimonial; si, respectiv, abuz in serviciu contra intereselor publice cu consecinte deosebit de grave, in forma continuata. In primul dosar, a fost achitat definitiv, in cel de-al doilea, achitat in prima instanta. 4. Ghiveciu Marian, PSD – trimis in judecata in decembrie 2011 pentru instigare la infractiunea de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor avand drept consecinta obtinerea pentru altul a unui avantaj patrimonial – in forma calificata. 5. Iftimie Dragos, PDL – trimis in judecata in decembrie 2010 pentru spalare de bani. 6. Mitrea Miron, PSD – trimis in judecata in martie 2009 pentru luare de mita, instigare la fals material in inscrisuri oficiale in legatura directa cu infractiunea de coruptie si uz de fals in legatura directa cu infractiunea de coruptie. 7. Pandele Sorin Andi, PDL – trimis in judecata in iunie 2010 pentru luare de mita, abuz in serviciu contra intereselor publice, daca functionarul public a obtinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial, in forma calificata si in forma continuata, abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, daca functionarul public a obtinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial, in forma calificata si in forma continuata, fals material in inscrisuri oficiale, in forma continuata. 8. Pasat Dan, PDL – trimis in judecata in aprilie 2011 pentru 3 infrac#355;iuni de santaj si infractiunea prev. de art. 12 lit. a din Legea nr. 78/2000, 7 acte materiale (efectuarea de operatiuni financiare ca acte de comert incompatibile cu functia pe care o persoana o îndeplineste in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite). 9. Ridzi Iacob Monica, PDL – trimisa in judecata in mai 2011 pentru abuz in serviciu contra intereselor publice in forma calificata daca functionarul public a obtinut pentru altul un avantaj patrimonial, fals intelectual in legatura cu fapte de coruptie in forma continuata, participatie improprie la infractiunea de acces fara drept la un sistem informatic, savarsita prin incalcarea masurilor de securitate, participatie improprie la infractiunea de a modifica, sterge sau deteriora date informatice, fara drept. 10. Surupaceanu Mugurel, PSD – trimis in judecata in mai 2009 pentru spalare de bani si complicitate la abuz in serviciu contra intereselor publice, daca functionarul public a obtinut pentru altul un avantaj patrimonial 11. Turcanu Florin, PNL – trimis in judecata in ianuarie 2011 pentru fals intelectual si uz de fals. 12. Voicu Catalin, PSD – trimis in judecata in mai 2010 pentru trafic de influenta in forma continuata (doua fapte) si fals in inscrisuri sub semnatura privata in legatura cu fapte de coruptie, in forma continuata. 13. Voiculescu Dan, PC – trimis in judecata in decembrie 2008 pentru folosire de catre o persoana care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, a influentei si autoritatii date de aceasta calitate in scopul de a obtine, pentru sine sau pentru altul, bani, bunuri, sau alte foloase necuvenite si spalare de bani, ambele in forma continuata. III. Comentariu Sunt 19 parlamentari in functie trimisi in judecata pentru fapte de coruptie, infractiuni economice si alte infractiuni importante; procesele sunt in diferite faze de judecata, iar unii (6) au fost deja condamnati, definitiv sau nu. Ei sunt astazi in Parlamentul Romaniei si provin din majoritatea partidelor politice. " Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Nu cred, pentru ca am convingerea ca va fi boicotat, peste tot, sustinatorii lui basescu indeamna la [url="http://www.blogary.ro/2012/07/procesul-de-victor-ponta-si-obligatia-morala-a-boicotului/"]Boicot[/url]
Mickyyy, citesc si eu pareri contradictorii pe tema boicotului, eu inca tot nu stiu ce e mai bine. Daca electoratul anti-suspendare se scindeaza si o parte nu merge, alta parte merge la vot, atunci se face jocul uslamistilor. De exemplu, barbatu-meu nici nu concepe sa nu mearga si sa nu voteze contra suspendarii, deci sintem deja scindati [:D] In momentul asta mi se pare ca cea mai buna tactica a electoratului anti-puci e sa stea si sa astepte. Eu o sa stau bine mersi pe funduletzul meu si o sa urmaresc datele de la BEC, pina aproape de sfirsitul zilei. Daca vad ca lumea boicoteaza masiv si nu se indeplineste cvorumul, boicotez si eu. Daca e participare mare, merg si eu cu stampila. In orice caz o sa stau pina catre sfirsitul zilei de votare ca sa vad cum decurg lucrurile si sa ma decid. Desi sint sigura ca uslamistii au de gind sa fraudeze la greu, ca doar nu au trecut prin atitea calcari de legi ca sa se impiedice acuma de popor. Speranta mea e ca ne monitorizeaza si UE prin observatori independenti si ca se mobilizeaza lumea ca si tine ca sa fie observator pe acolo si in felul asta nu o sa le fie chiar asa de usor sa fraudeze cum vor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monicabo Sa stii ca asta e si senzatia mea, din ce am mai auzit... ca cei din psd au furat mai voalat, asa; cei din pdl (probabil guvernand si pe timp de criza) au fost mult mai lacomi si mai disperati, parca la maniera "hai sa luam tot, ca e criza si nu mai ramane nimic mai tarziu". ... Justitia mi s-a parut ca a inceput sa mai miste, sa nu se mai musamalizeze toate fraudele... insa sper sa actioneze la fel, indiferent de coloratura politica a infractorilor...
Monica, cu siguranta au furat si unii, si altii. Si ar trebui anchetati toti cei care fura, indiferent de culoarea politica. Dar pentru asta trebuie ca justitia sa functioneze, ori USL-ul si clica lor nu arata deloc ca sint interesati de treaba asta, din contra. Nu mai departe de plagiatul lui Ponta se vede cum se musamalizeaza lucrurile, asa ca ce sa mai zicem de infractorii aia seriosi care au dat tunuri ca lumea, n-or fi prosti sa ajunga in inchisoare. In plus, sa nu uitam ca acu' citeva saptamini, actualul presedinte interimar cerea furibund schimbarea Curtii Constitutionale, ca ministrul justitiei ataca de-a dreptul prin sesizari oficiale 2 judecatori de acolo si ca, ieri, Ponta se apuca sa acuze DNA-ul care are dom'le "tupeul" sa se atinga de medicii complici in farsa suicidara a lui Nastase. Nu e culmea ca raportul MCV ne cere lucruri de bun simt, sa nu mai fie acceptati in Parlament toti parlamentarii astia penali, sa se aleaga un avocat al poporului independent si acceptat de toate formatiunile politice, etc, etc. Ponta se angajeaza prin scrisoare ca da, sigur, facem si dregem, Barosso il mingiie pe cap ca bravo tie, pustiulica, dar intre timp parlamentarii aia tot acolo sint (ca cica e vacanta parlamentara), avocatul USList al poporului e in continuare bine mersi, iar Crin miriie ca UE astia nu isi vad lungul nasului si nu il lasa dom'le sa gratieze pe cine vrea. Dar na, diferenta mare consta in aparatul propagandistic pe care il au antenele si alte canale mediatice deservite infractorilor. Ca daca auzi intruna ca albul e negru chiar ajungi sa crezi treaba asta (nu ma refer la tine, vorbesc in general vazind ce se vehiculeaza pe aici).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...