Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dureri puternice la picior la incheietura de sus -


Recommended Posts

Buna ziua! Pe scurt, de cateva zile baietelul meu s-a trezit cu dureri in zona inghinala, la piciorul stang, exact la incheietura. Cat de cat era suportabila durerea. Numai ca azi-noapte nu a putut sa dorma deloc de durere. nu putea sa il miste, il sageta in zona aceea.cum il ridica sau incerca sa mearga, cum il durea ingrozitor. Baietelul are aproape 6 ani, are 133cm si 25 de kg, face sport, tenis de camp si inot. Durerea nu i-a survenit in timpul vreunui efort sau lovituri, ci din senin. Ce credeti ca ar putea fi? Eu astazi as vrea sa ma duc la medic cu el dar nu stiu exact in ce directie sa ma indrept. multumesc!
Cami [mamica] si Luca-Ionut [hagi](25.09.2006) Viata e plina de fumusete. Observ-o. Observa albinele, copiii, fetele zambitoare. Miroase ploaia si simte vantul. Traieste-ti viata la intregul ei potential, si lupta pentru visele tale. – Ashlay Smith
"When God was giving out talent, He gave all of it to Michael Jackson." Babyface
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna exact asa a patit si fetita mea in urma cu ceva timp. panicata, am mers la urgente, la ortopedie, i-au facut o radiografie la sold, nu avea nimic. mi s-a recomandat sa-i dau nurofen, deoarece este si antiinflamator. i-am facut baita calda si din proprie initiativa i-am dat cu foarte putin unguent diclofenac. durerea propriu-zisa a tinut-o tintuita in pat doar o zi. deja a doua zi dimineata era capabila sa mearga aproape normal. eu am banuit ca si-a intins cumva ligamentele/muschii sau si-a fortat incheietura, jucandu-se in parc pe unul dintre acei caluti montati pe un resort urias. probabil cand l-a incalecat/descalecat, a facut o miscare gresita... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. raspuns, Corina! Am reusit sa vrb cu medicul copilului, care nu este azi in localitate, dar la fel mi-a recomandat sa-i dau nurofen pana maine dimineata la 7 cand ma voi duce la clinica cu el. I-am dat si eu din propria initiativa cu putina crema sindolor si azi dimineata un supozitor cu algocalmin. Acum sta in pat , e ok daca nu misca piciorul. Daca incearca sa se intoarca sau sa coboare din pat, incepe tragedia... sper sa nu fie nimic serios ...
Cami [mamica] si Luca-Ionut [hagi](25.09.2006) Viata e plina de fumusete. Observ-o. Observa albinele, copiii, fetele zambitoare. Miroase ploaia si simte vantul. Traieste-ti viata la intregul ei potential, si lupta pentru visele tale. – Ashlay Smith
"When God was giving out talent, He gave all of it to Michael Jackson." Babyface
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eventusl diclofenac unguent. Sa faca o pauza cu sportul 2-3 zile, isi va reveni. Si-a fortat piciorul dar nu retine cand si cum. Eventual verifica daca ganglionii nu sunt umflati. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/index.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce imi aduc eu aminte, diclofenacul este interzis la copii... Am ajuns cu copilul meu la medic, dupa un antrenament la judo. Ni s-a recomandat si diclofenac gel. Dupa ce am citit prospectul am hotarat sa nu-l folosesc. Si copilul avea cam 9 ani, nu era tocmai micut. Atentie ce medicamente folositi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

h t t p : / / w w w. sfatulmedicului . ro/medicamente/diclofenac-mk-gel-gel_9354 [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/index.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu mai are dureri asa mari, probabil de la supozitorul cu algocalmin... Eu l-am dat cu Sindolor- Tratamentul afectiunilor inflamatorii sau posttraumatice ale articulatiilor si tesuturilor moi: -intinderi musculare, contracturi musculare (medicina sportiva) -entorse, contuzii (traumatisme) -afectiuni ale meniscului, tenosinovite (afectiuni inflamatorii) Pe prospect scrie ca nu se recomanda la copiii sub 15 ani datorita lipsei datelor privind siguranta si eficacitatea, insa medicul a zis ca il pot da cu o cantitate mica in zona dureroasa. Roxana, intradevar daca sta intr-o anumita pozitie in pat nu are nimic, insa daca misca piciorul sau incearca sa mearga incepe sa planga instantaneu, deci durerile sunt foarte mari. Medicul a spus ca e posibil sa fie doar o intindere , insa pot fi si alte motive. Vedem maine ce zice. Marius, nu are ganglioni inflamati, nici vanat nu e, nici umflat...
Cami [mamica] si Luca-Ionut [hagi](25.09.2006) Viata e plina de fumusete. Observ-o. Observa albinele, copiii, fetele zambitoare. Miroase ploaia si simte vantul. Traieste-ti viata la intregul ei potential, si lupta pentru visele tale. – Ashlay Smith
"When God was giving out talent, He gave all of it to Michael Jackson." Babyface
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In general la intinderi musculare sau altele de gen cand faci sport nu le simti pe moment. E ca atunci cand te lovesti in geam dar atenta sa nu cazi de pe scaun nu vezi julitura decat dupa ce ai terminat treaba. Muschiul fiind incalzit de la sport nu resimte la fel ca la rece durerea. In general durerea apare a doua zi ca si febra musculara. mergeti la dr indiferent daca durerea persista sau nu pana maine. Daca il doare asa rau in cel mai fericit caz e o intindere. nu stiu nimic care sa-l ajute pt copiii... daca spre seara durerea sa amplifica poate e mai bine sa trageti o fuga pana la budimex sa-l vada cineva. Acum am vazut ca nu esti din buc... ma gandeam undeva la urgente in general, ca sa-l poata vedea cineva, eventual o radiografie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...