Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frate egoist


Recommended Posts

Baiatul meu cel mare are 13 ani, iar cel mic 6. Cel mare a avud dese actiuni egoiste. Mi se pareau explicabile atat timp cat a fost singur, dar acum are un frate de 6 ani shi inca nu accepta ca atunci cand primesc ceva trebuie sa ii lase portia celui mic egala cu a lui. De cate ori cumpar ceva dulce cel mare mananca shi portia celui mic. Daca cumpar o ciocolata ma trezesc ca nu mai e din ea mai nimic... Daca au doua pachete de biscuiti cel mare abia de ii mai lasa celui mic un biscuit din pachetul care nu era al lui de la bun inceput... I-am explicat mereu ca nu are voie sa se atinga de potia fratelui lui dar de fiecare data portia lui e mai mare.... shi-o face singur shi ma trezesc ca celui mic nu mai am ce sa ii dau... Cum il fac sa nu mai fie egoist? DanaR si baietii ei : http://forum.desprecopii.com/forum//photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=352&cid=366&page=2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si la mine se intampla mereu... cel mare are 9 ani, cel mic aproape 3 ani. cel mic, indiferent ce ii dau, imi spune ca ia si pentru cel mare. mereu ii duce din ce ii dau lui sau cere si pentru celalalt. cel mare, in schimb, e mai egoist. incearca sa ia pe furis mai mult, sa isi faca lui portia mai mare, sa nu imparta in mod egal totul sau pur si simplu omite sa imparta. eu il inteleg: a fost singurul nostru copil ani buni, nu a trebuit sa imparta si a avut la dispozitie orice si-a dorit. acum am restrictionat totul pentru ca stam si mai prost cu banii, deci nu ne permitem sa cumparam mult sau multe. vrea sa fie ceva numai al lui, care sa nu fie invadat de fratele mai mic si s-a trezit ca trebuie sa imparta totul. incercam, cu rabdare, sa impartim totul intre ei si sa ii atragem atentia cat mai discret posibil ca trebuie sa imparta. stiu ca dureaza mult si probabil se va obisnui. s-ar putea sa fie si greseala noastra. cat a fost mihaita mai mic ii spuneam celui mare ca e prea mic si nu are voie asta sau asta. atunci s-a obisnuit sa spuna si el ca mihaita e prea mic sau pur si simplu sa-l "sara" din schema pentru ca e mic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie multa rabdare, dar vei reusi. Cum am procedat noi: orice 'bunatate' se imparte si nu doar intre copii, ci si intre parinti. Cand il aveam doar pe Darius, stia ca trebuie sa imparta cu parintii, chiar daca noua nu ne trebuia intotdeaua sau pana la urma tot la el ajungea portia. Cand a intrat si Sara in schema a stiut ca trebuie sa imparta la patru. Pt cei mici inca nu se pune problema de impartit, dar cei mari stiu ca va veni vremea cand vom imparti la sase,[:D] le aducem aminte mereu asta cand trebuie sa impartim intre noi. Solutia e ca sa faci portii de la bun inceput si sa nu-l lasi pe cel mare sa se atinga de portia celui mic, chiar sa-l pedepsesti pana ajunge sa se obisnuiasca cu asta. Dar trebuie sa fii consecventa. Succes![flo] Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi aduce aminte de mine in copilarie [:D] Fratele meu era la saptamanal, asa ca venea doar in wk acasa. Toata saptamana eram doar eu cu mama ...eu profitam de orice dulce, jucarii tot... si cu toate astea sambata cand il lua de la cresa cumpara cate o prajitura pt fiecare membru al familiei... pana se intorcea cu fratele meu eu deja le mancam pe toate [:D] tin minte ca odata chiar si-a iesit din pepeni si mi-a tras vreo doua... ete na. A meritat [:D] uitandu-ma acum in urma adevarul este ca mereu mama mea a facut diferente intre noi el fiind mai mic. Cu 5 ani. Diferente nu musai cu dulcele ...ci si cu atentia acordata, cu jucariile cam cu tot... cred ca asta era modul meu de a ma razbuna... bine asta si multe altele [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, merci mult pentru incurajari... chiar mi-am iesit din pepeni dimineata cand am vazut ca din doua pachete de Oreo - pe care rar le cumpar, caci nu imi permit sa le fac toate mofturile, cel mic caruia ii plac, mai avea doar un biscuit. L-am certat pe ce mare... urat de tot... am shi plans de ciuda ca nu intelege... Ce a facut cel mare... s-a dus la economiile lui shi a plecat la magazin sa cumpere dulciuri pentru amandoi. E un copil bun dar ma supara cand nu intelege de la inceput ce e al lui shi ce e al fratelui sau... Da vina pe cel mic ca nu se omoara cu dulciurile shi considera ca ce nu apuca sa manance cel mic i se cuvine... Stiu ca cu rabdare se poate face educatie dar shi cu pedeapsa... era exact pedeapsa pe care voiam sa i-o aplic sa cumpere la loc din economiile lui shi shi-a pus singur pedeapsa... Acum ce sa mia zic... DanaR si baietii ei : http://forum.desprecopii.com/forum//photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=352&cid=366&page=2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem 2 copii, diferenta mica, dar noi am pus placa de la inceput:impartim, cati suntem? cate portii fac? cate bucati trebuie...chiar daca spunea cineva mai sus, portile noastre sunt cedate, tot lor (mama o da unuia, tata celuilalt). Cel mare o face, mai cu strangere de inima (se observa ca este un comportament dobandit) cel mic o face din placere. (are in gena generozitatea) Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008) [url="http://admin-sanziana27blogsite.blogspot.com/"] Despre cei doi nazdravani [/url] [url="http://magisavon.blogspot.com/"] Sapunuri 100% naturale [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sanziana27
Noi avem 2 copii, diferenta mica, dar noi am pus placa de la inceput:impartim, cati suntem? cate portii fac? cate bucati trebuie...chiar daca spunea cineva mai sus, portile noastre sunt cedate, tot lor (mama o da unuia, tata celuilalt). Cel mare o face, mai cu strangere de inima (se observa ca este un comportament dobandit) cel mic o face din placere. (are in gena generozitatea) Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008) [url="http://admin-sanziana27blogsite.blogspot.com/"] Despre cei doi nazdravani [/url] [url="http://magisavon.blogspot.com/"] Sapunuri 100% naturale [/url]
se poate sa fie gena, sau faptul ca nu a cunoscut alternativa , adica de cand s-a nascut voi tot impartiti, pe cand cel mare a trait perioada mai lunga sau mai scurta cand tot ce aveati i se cuvenea, si e greu sa treci peste asta. Dar se poate. Trebuie pus mereu in evidenta cand face ceva pentru cel mic, astfel incat sa cunoasca importanta lui si cum el de pe pozitia de cel mare (el si doar el [:D])poate sa-l faca pe fratele lui fericit ...sau nu. Vorbesc din experienta.La mine tot 7 ani e intre frati, asa cum si intre mine si sora mea tot 7 ani.Coincidenta. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04 uitandu-ma acum in urma adevarul este ca mereu mama mea a facut diferente intre noi el fiind mai mic. Cu 5 ani. Diferente nu musai cu dulcele ...ci si cu atentia acordata, cu jucariile cam cu tot... cred ca asta era modul meu de a ma razbuna... bine asta si multe altele [:)]
Binenteles ca facea diferente, el mergea la gradinita saptamanala, bietul copil. Probabil se simtea mama voastra vinovata. Ce o fi fost in sufletul ei, sa-l lase acolo toata saptamana. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, nu e acceptabil ce face baiatul cel mare. Si eu am 2 fete cu aceasi diferenta de varsta si au fost probleme cu egoismul celei mari. Dar nu as accepta sa manance 'dulcele' celei mici sau sa ia ce este al ei. Daca e nevoie ascunde dulciurile pana le dai, sau daca cel mare mai mananca de la cel mic, data viitoare nu-i mai cumpara. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Bird dar la varsta aia nu te gandesti la asta... el a fost si un pic mai bolnavicios... culmea e ca pe el nu il deranja niciodata. doar mama era cea pt care totul trebuia impartit. Mare fiind am discutat despre asta. De multe ori venea cand eram pedepsita si imi aducea el dulcele lui sau jucaria interisa. dar partea buna e ca o data ce am crescut ne intelegem f bine. Uneori mai radem cand ne aducem aminte ce si cate ii faceam saracul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...