Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Poll Desprecopii.com - Referendum iulie 2012


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
lucia, il urati cu totii pe basescu, nu inteleg de ce va agitati atata pentru voturile noastre? Ar trebui sa aveti suficiente voturi sa il puteti trimite acasa, ca doar asta ne repeta mereu Ponta si Antonescu, toti romanii il vor plecat de la cotroceni, toti il vor la rahova, toti, toti, toti! Mai conteaza cateva zeci de mii de boicotanti? sau va e frica de faptul ca are prea multi sustinatori? mergeti voi la vot si votati cum va dicteaza sufletelul, votul este UN DREPT, nu O OBLIGATIE.
Alinuk, [flo] citeste te rog raspunsul pe care i-l voi da lui Mickyyy. Cat despre ceea ce se prefigureaza, hai sa nu fim profund pesimisti.[:)] Mickyyy, ti-am ramas datoare cu un raspuns. Cred ca e important acest referendum pt ca se poate face lumina in sfarsit. Absenteismul ii este favorabil exclusiv lui Basescu. Prin neintrunirea cvorumului, referendumul va fi nevalidat si astfel Basescu va fi repus in functie. Este injust fata de cei care NU l-au votat ca presedinte si care vor merge la referendum. Este injust pt ca ai libertatea sa alegi clar intre doua optiuni. DA sau NU. Si nu este just cand ai aceste posibilitati sa recurgi la o a treia, repet, net favorabila lui Basescu si doar lui, in contra acelora care vor merge la vot. Poti sa nu fi de acord cu demiterea lui prin vot. Mie imi da o sansa acest referendum. Multi sunt de parerere ca toti sunt la fel. Am sansa rara! sa scap de o parte dintre acesti toti. O PARTE GREA a politicii care ne calca in picioare Romania si pe poporului acesteia. Mai am o oportunitate: sa beneficiez de un vot CORECT, pt ca unii sunt pusi in garda ca se poate frauda masiv iar ceilalti care au facut-o stiu acelasi lucru, deci se vor verifica la sange pt ca miza e mare, e pe viata sau pe moarte. Primii risca sa fie maziliti de Basescu dc revine(este legendara calitatea de razbunator letal a presedintelui) iar ceilalti vor pierde sansa de a devaliza tara in continuare. In plus sunt cu ochii CE pe ei, ceea ce e sublim.[:D] Cum sa nu particip la asa ceva?[pk] este una dintre putinele ocazii cand chiar conteaza si cu sansele cele mai mari sa nu fim furati. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 134
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
sustinatorii acestuia au gasit cea mai odioasa "gaselnita" de a convinge oamenii de bine( cu carte si bine intentionati) : apararea statului de drept...
Stii de la cine am invatat lectia cu boicotul?! De la nimeni altii decat [url="http://www.mediafax.ro/politic/usl-va-boicota-referendumul-din-capitala-daca-intrebarile-raman-cele-stabilite-miercuri-de-cgmb-8157880"]Ponta&Antonescu[/url] [:D]. De ce atunci cand serveste interesului lor, boicotul e ok, iar in restul timpului nu??? citat din Antonescu:
Citat:
Daca se va ajunge la un referendum cu aceste intrebari caraghioase vom boicota si nu vom participa la o mascarada de tip Basescu-Udrea (...) Nu suntem toti dresabili cum sunt acolisii PDL, nu suntem in ograda lui Udrea sau Basescu", a mai afirmat presedintele PNL
EDIT: [url="http://www.ziare.com/ion-iliescu/presedinte/iliescu-ar-vrea-boicotarea-referendumului-pentru-uninominal-161847"]Nici lu' Iliescu nu ii displacea pe atunci boicotul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Este injust fata de cei care NU l-au votat ca presedinte si care vor merge la referendum.
Si eu pot sa zic la fel, este injust fata de cei care l-au votat ca presedinte pentru 5 ani sa ii convingi ca ar fi mai bine sa plece acum acasa! Pentru mine basescu nu a incalcat constitutia, l-am votat pe 5 ani, peste 5 ani sa vi sa ma intrebi din nou pe cine vreau. Pana atunci votul meu e valabil. Daca intre timp m-am razgandit si nu il mai vreau, am optiunea sa merg la referendum si sa stampliez da. Dar atata timp cat am aceeasi parere ca si acum 3 ani cand i-am dat votul, de ce vrei tu sa ma plimb pe la sectii de vot sa ti-o reconfirm?? Eu nu ti-am cerut tie, parlamentului romaniei, sa il dai jos! Nu am depus petitii, nu am iesit in strada, nu ma intereseaza! l-am votat pe 5 ani, intreaba-ma din nou peste 5 ani, nu cand ti se nazare tie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Mai am o oportunitate: sa beneficiez de un vot CORECT,
Si marmota invelea ciocolata in staniol.
Marmotele sunt la voi. Hai sa vedem rezultatele la referendum, si dc iasa cum mi-as dori eu, cat este de periclitat statul de drept? Marmotele momentan au devalizat statul. Dar cum spuneam, pe langa ca suntem off topic si tot deviem discutia, statul momentan a fost devalizat. Ca sa nu mai zic de obligatiile statului consfitite in Constituita draga a marinerului(atat de draga incat o doreste schimbata, dar nu dupa nevoile reale ci dupa nevoile personale). Mickyyy, tu nu, sunt convinsa[:D] dar muuuuuuulti ft muuuuuuuulti da. Aia care si-au mai luat-o si pe cocoasa gratuit in iarna. http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/Frunda-_Basescu_a_incalcat_grav_Constitutia-unele_masuri_ale_USL_sunt_la_limita_constitutionalitatii_0_731926901.html [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Mickyyy, tu nu, sunt convinsa[:D] dar muuuuuuulti ft muuuuuuuulti da. Aia care si-au mai luat-o si pe cocoasa gratuit in iarna.
Pai aia care "si-au luat-o pe cocoasa" in iarna sa mearga si sa stampileze DA. Treaba lor. Acum pe bune, daca eu adun 2-3.000 de oameni (sau pune tu orice cifra o consideri reprezentativa pentru protestele din iarna) care militeaza toti pentru aceeasi chestie (introducerea halatelor cu zvastica in spitale, sa dau un exemplu aberant), daca ii conving sa stea cateva saptamani cu pancarde in piata, si pana la urma guvernul se autosesizeaza si zice hai s-o punem de un referendum, cati oameni crezi ca vor veni la vot?! De asta mi se pare relevant acel prag de validare, altfel am pune-o de referendumuri pentru orice aberatie le trece romanilor sau politicienilor prin cap! Pentru ca altfel, la referendum s-ar prezenta aia 2-3000 de romani care au militat pentru asta in piata, ca ei sunt singurii interesati de problema, si tot ei ar decide daca da sau nu! Evident, suspendarea presedintelui e mai serioasa decat introducerea halatelor cu zvastica, dar daca la referendum vin doar 3 milioane de romani, tnand cont de importanta unui asemenea refrendum, eu tot nelegitim il voi considera!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stiti ceva? una peste alta indiferent de cine e presedinte pana la urma mie mi se pare important - daca nu din constiinta, macar de frica - sa nu mai fure si sa isi faca treaba ... caci pe rand li s-a demonstrat ca nu sunt lipiti de scaunele alea, cu imunitati, influente, avantaje samd ba mai mult sa le tzatzaie dodoul cu gandul la dosare [:D] [hopsieu]pana una alta cu aceasta cotatie a euroiului ne tzatzaie noua, iar gandul la iarna care vine nu e deloc unul care sa ne dea sperante macar Alinuk[copil] si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani) [url="http://meseriademama.blogspot.ro/"] vacantele copilariei...[/url] ............................................................................ Nimic nu-i intamplator! ............................................................................
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucialu Mie imi da o sansa acest referendum. Multi sunt de parerere ca toti sunt la fel. Am sansa rara! sa scap de o parte dintre acesti toti. (iluzii) O PARTE GREA a politicii care ne calca in picioare Romania si pe poporului acesteia. Mai am o oportunitate: sa beneficiez de un vot CORECT (iluzii) [:)], pt ca unii sunt pusi in garda ca se poate frauda masiv iar ceilalti care au facut-o stiu acelasi lucru, deci se vor verifica la sange pt ca miza e mare, e pe viata sau pe moarte.(alte iluzii) Primii risca sa fie maziliti de Basescu dc revine(este legendara calitatea de razbunator letal a presedintelui) iar ceilalti vor pierde sansa de a devaliza tara in continuare. In plus sunt cu ochii CE pe ei, ceea ce e sublim.[:D] Cum sa nu particip la asa ceva?[pk] este una dintre putinele ocazii cand chiar conteaza si cu sansele cele mai mari sa nu fim furati. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Eu cred ca Basescu stie si accepta sa fie demis, nu printr-un vot corect, printr-un vot masluit. Faptul ca nu se verifica electronic prezenta la vot pentru a pune in evidenta votul multiplu, si ca Basescu nu solicita o asemenea verificare, imi arata ca varianta sa piarda este dorita de Basescu. Se va putea victimiza, va intra intr-o campanie mediatica prelungita pana la parlamentare, campanie cu care va ridica scorul PDL. O cunostinta studenta s-a dus dimineata la 8 sa se inscrie ca participant la o comisie de vot, sa faca un ban e buzunar, si i s-a spus ca toate locurile sunt ocupate. [:D] Daca este un "aranjament" iese cum si-au propus indiferent cum votam sau daca participam. Se pot adauga voturi, sau pot fi extrase voturi sa iasa sau sa nu iasa cvorumul. Basescu isi sacrifica 2 ani de mandat pentru a salva partidul si asta cu complicitatea USL. Probabil tocmai pentru asta l-au suspendat. Nu-i exclus ca dupa alegeri sa vedem din nou la guvernare o alianta PSD-PDL. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, pana acum si eu spuneam ca se mangaie unii cu altii pe spate dincolo de vederile noastre. Asta era parerea mea. Nimic nu e exclus, totul e posibil, varianta ca se va sacrifica pot binele partidului insa imi pare a mai probabila.[:)] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Punctul meu de vedere este cam acelasi cu al lui "b.unica", vis a vis de acest referendum. Nu sunt fan Base deloc, m-a si enervat in dese randuri prin toate replicile lui, nu mai departe (ca tot suntem pe DC)de replica aia cu tara de mamicute si bebelusi. Ca stau femeile prea mult acasa, ca ce, nu se pot intoarce la lucru mai repede? Ca prea stau ca asistatii social acasa... Cand insasi sotia lui a fost nevoita sa intrerupa serviciul (de tot pana la urma) pt a sta cu fetele acasa, ca nu s-au adaptat la cresa, se imbolnaveau etc... Putea prezenta mai multa intelegere. Putea sa zica mai frumos "ok, nu mai sunt bani, ne pare rau, ne gandim la solutia aia aia aia ca sa ne mai redresam..." Si multe altele au mai fost... comunicarea lui cu poporul (de care tot vorbeste acum) a fost defectuoasa [:-(] Deci clar nu mai am pt el simpatia pe care am avut-o in 2004 si la referendumul trecut din 2007, sau chiar 2009, la alegerile trecute. Acum, nu stiu, exact ca si b.unica, nu ma impac cu magariile facute de astia de la USL, care sigur ascund ceva, pandesc ceva cu miscarile astea rapide, cu cel ce sta in spatele lor, cu numirile de procurori, la DNA etc... Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37"]Ele doua[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...