Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietena sau naluca?


Recommended Posts

Inspirata de un subiect asemanator, vin sa va spun pe scurt povestea mea. Asadar: cea mai buna prietena, pe timpul facultatii, cu care am facut multe nebunii, am ras si am plans deopotriva. S-a mai racit relatia in momentul cand mi-am cunoscut sotul, in sensul ca nu ne mai vedeam atat de des, dar vorbeam la telefon ore-n sir. La nunta mea, mi-am dorit enorm ca ea sa imi fie d-ra de onoare si mi-a promis ca va face acest lucru, insa, in ziua nuntii...ei bine, nu a venit si nici nu a raspuns la telefon. Sigur ca m-a suparat foarte tare si nu am mai vorbit cateva luni bune, pana cand, am sunat-o sa-i spun ca sunt insarcinata. S-a bucurat, ne-am "impacat"...am reinceput sa ne vedem, pana in ultimele saptamani de sarcina. Niciodata nu mi-a spus un motiv credibil pentru care nu a mai venit la nunta mea. Am nascut, a venit la biserica atunci cand am botezat fetita (a refuzat sa vina la restaurant), ne-am mai intalnit de cateva ori, timp in care mi-a spus ca se muta in Grecia si...a disparut. Mult timp am sunat si i-am dat mesaje pe telefon, fara sa stiu daca a plecat sau nu... Apoi, fiind scriitoare si avand si blog personal, am incercat sa dau de ea pe net, lasand mesaje peste tot pe unde o gaseam. Fara succes. Cand i-am gasit contul pe fb, la fel, i-am dat mesaj, in care ii spuneam ca nu ii inteleg purtarea, de ce refuza sa imi raspunda, ce se intampla. Urmarea? A doua zi, contul disparuse. Mi-e tare dor de ea si e cumplit sa ma intrebe fetita cine e si de ce nu o vedem. As vrea tare mult sa inteleg de ce se poarta asa... Mai are rost sa incerc sa dau de ea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu cred. sau cel putin nu acum. daca va simti nevoia sa te caute, o va face ea. scenarii ne putem imagina cu sutele. adevaratele motive le stie doar ea (ma refer la neprezentarea la nunta, tacerea de dupa botez, stergerea contului de pe FB, etc.). Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as mai face nici un pas sa dau de ea, chiar daca ma doare situatia. Intr-o prietenie, nu se poate sa existe sentimente doar de o parte si cealalta parte sa le ignore total. Pentru ca asta reiese. Prietena ti-a fost candva, acum e o iluzie. Multe prietenii se pierd odata cu trecerea anilor si datorita unor imprejurari diverse. In general ochii care nu se vad se uita, exceptie fac prieteniile sincere si devotate. Dar astea-s foarte rare. Nimic nu e pe viata... ____________________________________________________________ [url="http://siminel2008.blogspot.com/"]Micul paradis[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carmencat
Ea este casatorita? Are copii? Il stia pe sotul tau din perioada de dinainte de casatoria ta cu el? Exista posibilitatea sa il fi placut cumva si el sa te fi ales pe tine? Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Nu, era genul care avea relatii de scurta durata. Nu mi-a cunoscut sotul decat dupa ce el stia deja ca eu ii voi fi sotie (da' eu nu stiam [:D]). M-am lovit cumva de problema pe care o spui. Am fost de fapt, un grup de 3 prietene, pe cealalta nu am mentionat-o, pentru ca...ei bine, i-a facut avansuri sotului meu fix in ziua cand l-au cunoscut... si atunci am indepartat-o instant si definitiv de langa mine. Nu sunt genul care sa tolerez asa ceva. Ele se mai vedeau, insa fara mine. Dar ea...gandea ca nu s-ar da niciodata la barbatul alteia... si niciodata nu mi s-a parut ca s-ar uita mai nu stiu cum, dimpotriva, parea ca se bucura pentru noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca a ramas in relatii cu cealalta si au construit cumva o poveste pe tema asta. Poate ca la varsta aceea a simtit cumva ca ai parasit-o si ai inlocuit-o cu sotul tau. Faptul ca desi ti-a promis (se pare ca de complezenta) ca iti va fi domnisoara de onoare si nici macar nu a venit la nunta si nu a dat nici o explicatie spune multe. Bucuria ei cand ai anuntat-o ca esti insarcinata si apoi venirea la biserica, numai la biserica, se pare ca au fost tot de convenienta. Poate ca si-ar fi dorit o relatie de lunga durata, dar nu intalnea persoanele potrivite si relatia ta foarte serioasa a durut-o. Tocmai ea care invartea barbatii pe degete nu reusea sa se casatoreasca si sa aiba o relatie ca a ta. Poate ca te invidia si ii era greu sa recunoasca asta pana si fata de ea. S-ar putea sa fi uimita peste niste ani, daca va mai vorbi cu tine vreodata, de motivatia ei. Eu cred ca e bine sa o lasi in pace. Daca va vrea, va clarifica ea atunci cand se va simti in stare, daca se va simti in stare. Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca-i este frica sa nu crezi vreodata ca se da si ea la sotul tau. Probabil prietena voastra a negat faptul ca a facut avansuri sotului tau si a pus-o in garda sa aiba grija mare cu tine pt ca nu se stie ce ti se nazare. Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 http://www.dropshots.com/maraki6 mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tu ai crezut ca iti e prietena dar ea de fapt este doar o naluca. exista oameni care nu cunosc sentimentul de prietenie desi dau impresia dar ei se ghideaza doar dupa interesul personal si atat. e clar ca nu mai are nici un rost sa dai de ea dar eu te-as intreba de ce ti-ai mai dori sa dai de ea? dupa cum bine spune vorba romaneasca ca prietenul la nevoie se cunoaste nu inteleg de ce inca mai crezi ca ti-a fost prietena? doar pentru ca ati facut nebunii in facultate , ati ras si plans deopotriva? trebuie ceva mult mai mult de atat ca sa consideri pe cineva prieten. dovada o ai chiar in fata ta. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ii placea de tine, nu de sotul tau [:I] Sau poate ca ai suparat-o cu un comportament constant fara sa o auzi cand ti-a atras atentia. Am o (fosta?) prietena care este mereu atat de concentrata pe persoana ei, incat cu greu ajung la urechile ei plangeri sau problemele altora. Nu este egoista, doar egocentrica. Insa este groaznic de obositor sa lupti mereu cu morile de vant... Candva cedezi, pentru linistea sufleteasca. Eu in locul tau macar de curiozitate si tot as mai incerca din cand in cand sa dau de ea. Insa i-as scrie mesaje altfel decat pana acum... nu stiu cum sa explic la ce ma refer, cu alt continut, cu un alt mesaj in mesaj :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...