Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din toata lumea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Strict la subiect... nu m-am regasit la nici unul din stilurile de parenting ... nu ma aseaman cu nici unul din stiluri...

Nici AP nu mi se potriveste...mie, stilului de viata pe care o ducem, a personalitatii pe care o avem eu, sotul meu, copilul nostru sau mediului in care noi traim...

 

Stilul african si cel mongol e cam prea primitiv pt mine... cu muste, mizerie si tot ce mai era in jur

iar cel american si japonez, prea... steril si organizat... [:D]

Pe toti 4 copiii ii vad f bine incadrati in societatea in care traiesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Pisi tu vorbesti de supraprotectie acolo, da' Ilinca nu prea intelege despre ce povestesti fiindca experienta ei e diferita. [:)] Supraprotectia e mana in mama cu permisivitatea si cu anxietatea mamei legata de a fi o mama OK, de a nu ii face rau copilului. E mamica care trebuie sa fie perfecta.id="red"> Evident va avea si cel mai agitat bebelus, drept care va deveni si mai stresata si va incerca si mai abitir sa fie mai buna. E un cerc vicios. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
align="right" id="quote2">Scuze de off-topic. Eu nu vad supraprotectia asa: eu cred ca o mama superprotectiva este cea care considera ca ea stie ce e mai bine ptr copilul ei si care preia din experientele copilului ei si i le serveste pe tava , sa nu se obosesca bietul de el, plus ca nu-i permite, voalat, sa iasa din bula pe care ea a creat-o in jurul lui. Ea este o mama perfecta. [:-@]Si chestia asta se intinde de-a lungul intregii vieti a copilului ei, cordonul ombilical nu se taie niciodata. [bang]On-topic. Si mie mi-au placut africanii si mongolii. Am rezonat cu ei, japoneza mi s-a parut depresiva, parca se straduia prea tare sa faca fata situatiei, chiar inainte de a naste, iar americana mi s-a parut detasata.Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
cum, unde, cand, cat... grad de repetitivitate sau e one off? precis si la obiect, nu asa vag [:D]
align="right" id="quote2">E la dublu si e off topic ca i as lauda prea mult [:I]https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
De avea sarmana africana cont pe forum ti-ai fi luat triunghi roshu pentru asa o exprimare uracioasa![:D]IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
align="right" id="quote2">hmmmm...nu stiu daca esti chiar cea mai indreptatita sa recomanzi triunghuil rosu dupa ce ai comentat (aka birfit) americanca la singe..."timpi" iti zice ceva? Am vazut filmul dar m-am abtinut de la comentarii cind am vazut atita rautate GRATUITA debordind la adresa unei femei care nu v-a facut nimic.
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbesid="red">
align="right" id="quote2">Acum imi dau seama ca rautatile la adresa africancei au fost contra-pondere la rautatile asupra americanilor, cum de nu m-am gandit ca unii o iau personal?![bang] Dar cum din Africa nu cred ca e prea multa lume pe forum sa-i ia apararea africancei, o facem noi, unele.Nu stiu unde ati vazut unele rautate, era asa, mai mult o carcoteala, fiecare a zis ce i-a placut si ce nu la modul de crestere a acelor copii.Imi asum ca am spus de americani ca mi s-au parut "tampi" si asta din fazele acelea de care am amintit (mama care ia din raft carticica cu "no hitting", tatal care lanseaza copilul pe orbita). Cat despre alaptat, da, de ce sa nu-mi spun parerea, daca tot s-a vrut asa de "eco" si "aproape de natura" nascand acasa, de ce n-a fost "aproape de natura" in continuare; normal ca nu e treaba mea cum nu e treaba nimanui ca mongoleza muncea cam mult si tinea copilul "sarmalit", cum nu e treaba nimanui ca in Africa sunt muste si asta e, nu poti feri copilul de ele.Oh, m-am legat de mesajul lui Maru, ce sa spun; mi s-a parut un mesaj urat si am reactionat; daca mesajele mele anterioare vi s-au parut urate, de ce nu ati reactionat atunci? Poate eu nu am constientizat ca sunt urate, poate apreciam daca imi atrageati atentia si reuseam sa vad! Dar nu, nici macar un "dezaprob" si acum se dezgroapa mortii, desi eu nici nu mai tin minte ce am scris in primele postari!Cat despre "butonul de editare", Maru, nu inteleg ce vrei sa insinuezi, daca vrei sa insinuezi ceva: eu imi editez mesajele daca dupa ce vad postarea observ ca au aparut typo-s sau poate chiar vreo grseala de ortografie din goana calului. Care e problema, ca nu inteleg? (cum nu am inteles-o nici pe aia cu "tzatzele impartite", de altfel:)))IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilinca nu e genul care sa isi editeze mesajele pentru a indeparta vreo afirmatie de-a ei, stiu si eu asta si confirm :)

 

Mai fetelor, nu stiu altii cum sunt, pe unele va iubesc (va stiti voi care), cu altele n-am nimic (restul), da io la film nu va iau prea curand :))

 

Ca sa ma retrag cat de cat diplomatic din aceasta discutie despre mame bune mame rele, iata concluziile mele vizavi de film:

 

1. sper sa faca o continuare Toddlers vreodata

2. Ma bucur ca ati postat linkuri cu interviuri luate parintilor

3. Ador coloana sonora

4. Ramane un all-time favorite.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e greu sa inteleg cum s-ar fi putut discuta despre evolutia bebelusilor in acel prim an de viata, fara sa discutam si despre stilurile de parinteala si, deci, despre ce ne place si ce ne displace la ele.

 

Iar parerile au fost impartite, toate cele 4 mame au fost favoritele unui user sau al altuia, nu exista nici una dintre mame cu care sa nu se fi identificat nimeni.

 

Si eu, privind filmul, o data cu fiica-mea, a doua oara cind i l-am pus si mamei mele, ma gindeam de ce naiba mi-o fi asa de draga africana, ca eu 100 de copii de-as mai avea, tot nu i-as lasa sa se tavaleasca pe jos in stilul ala si sa bage in gura toate mizeriile. Ma gindeam la toate bolile care impinzesc Africa, la lipsa asistentei medicale adecvate, la durata medie de viata mult scazuta fata de cea europeana sau de pe continentul nord-american...si raspuns inca nu am gasit, dar copilul ala e atit de zimbaret si de descurcaret si de jovial, incit te topeste.

 

Am mai spus, eu cred ca si montajul filmului a fost subiectiv si a tins sa favorizeze copilul african. Chiar si timpul fizic alocat acestuia mi se pare mai mare decit cel alocat copilului japonez si celui american. Pe cel american parca nu am apucat sa-l "cunosc" mai deloc, fie pentru ca obiceiurile de parinteala sunt relativ asemanatoare cu ale noastre, deci nu au frapat, fie pentru ca intr-adevar, in film a fost mult mai putin prezent.

 

Ce as indrazni sa afirm insa e ca mamele moderne par mult mai putin increzatoare in propriul instinct decit mamele "primitive".

 

PS ca uitam: rrox, cind am zis de "teoria ta" m-am referit la teoria pe care ai expus-o aici. Stiu - sau sper - ca nu te-am suparat cu afirmatia mea.

 

______________________________

 

IULIA va invinge CANCERULid="size1">

 

http://pisigri.blogspot.com/id="size1">

 

Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca ar fi misto o continuare;))

Si mie mi-au placut mult interviurile, multam inca o data pentru link, trebuie sa merg in spate sa vad exact cui multumesc;))

Of, ina.click, asa zice si sotzu'-meu, ca-s enervanta la film (si nu vorbim de documentare!!), comentez, ma revolt...din 5 in 5 minute tre' sa-mi spuna:"stii, e fictiune! Sa-l opresc?"[:D] Sa nu mai spun la cate rauri de lacrimi varsam cand eram gravida la filme, stiti "25th hour" cu Edward Norton? 3 seri mi-au trebuit sa trec de faza cu pitbullul, mi se umflau ochii de plans la scena aia si nu puteam continua!

Dar gata cu off-topicul, ca se vor prinde "fanele" mele ca nu-s chiar asa "demolition woman" (oare sa le spun ca am plans si la un desen animat?:)))))

 

IULIA va invinge CANCERUL

 

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul desen animat la care am plans a fost shrek forever after [:D]

 

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...