Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din toata lumea


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Mi-e greu sa inteleg cum s-ar fi putut discuta despre evolutia bebelusilor in acel prim an de viata, fara sa discutam si despre stilurile de parinteala si, deci, despre ce ne place si ce ne displace la ele.Iar parerile au fost impartite, toate cele 4 mame au fost favoritele unui user sau al altuia, nu exista nici una dintre mame cu care sa nu se fi identificat nimeni.______________________________IULIA va invinge CANCERULid="size1">http://pisigri.blogspot.com/id="size1">Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+
align="right" id="quote2">Subscriu. Am recitit tot topicul fiindca vazandu-ma pusa la coltz pe ultima pagina, chiar m-am simtit prost gandindu-ma ca cine stie ce-oi fi debitat in timp ce restul toti postau civilizat, frumos, pollitically corect, fara nicio referire negativa la vreo mama.Sa fim seriosi. Daca vreti sa fiti obiective, recititi si voi topicul; rand pe rand fiecare mama a fost admirata/elogiata sau criticata/ ironizata/ dispretuita in functie de viziunile diferitelor userite. Cata vreme acele comentarii au fost insotite si de o scurta argumentare personala, nu vad nimic condamnabil. Suntem oameni si avem pareri diferite si e clar in firea umana sa critice, nu inteleg de ce e vazuta atat de negativ critica, critica e ceva ce poate duce la progres;).Mie chiar mi-a placut topicul si discutiile suscitate. Sper sa continue.IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui dana vio
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Pisi tu vorbesti de supraprotectie acolo, da' Ilinca nu prea intelege despre ce povestesti fiindca experienta ei e diferita. [:)] Supraprotectia e mana in mama cu permisivitatea si cu anxietatea mamei legata de a fi o mama OK, de a nu ii face rau copilului. E mamica care trebuie sa fie perfecta.id="red"> Evident va avea si cel mai agitat bebelus, drept care va deveni si mai stresata si va incerca si mai abitir sa fie mai buna. E un cerc vicios. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
align="right" id="quote2">Scuze de off-topic. Eu nu vad supraprotectia asa: eu cred ca o mama superprotectiva este cea care considera ca ea stie ce e mai bine ptr copilul ei si care preia din experientele copilului ei si i le serveste pe tava , sa nu se obosesca bietul de el, plus ca nu-i permite, voalat, sa iasa din bula pe care ea a creat-o in jurul lui. Ea este o mama perfecta. [:-@]Si chestia asta se intinde de-a lungul intregii vieti a copilului ei, cordonul ombilical nu se taie niciodata. [bang]
align="right" id="quote2">Spunem acelasi lucru Dana vio [flo] Sunt doua laturi ale aceleiasi monede. Tu ai expus perspectiva copilului ajuns adult, eu mai mult perspectiva mamei. Pisi nici gand sa ma supar. Ela multumesc [flo]Daca vreti sa vorbim despre supraprotectie, deschideti un topic separat, sa nu-l mai "parazitam" pe asta si comentez cu voi, cu placere. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirajul mamei africane vine din idealul de mama pe care cred ca-l impartasim cu totii in copilarie si nu numai. E mama mereu disponibila, calma si relaxata, prezenta emotional. Ce-si poate dori mai mult un copil? [:)]

 

O imagine idealizata nu poate fi decat adorata sau atacata. De aici si viziunile diferite. Nu e vorba de femeia respectiva, ci de imaginea asta activata in privitori si reactia fata de ea.

 

 

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3



S]


align="right" id="quote2">



Daca vreti sa vorbim despre supraprotectie, deschideti un topic separat, sa nu-l mai "parazitam" pe asta si comentez cu voi, cu placere.



Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Mie mi-ar placea un astfel de topic; mama mea a avut o latura supraprotectiva, toata viata ei a trait cu spaima sa nu mi se intample ceva rau (de inteles avand in vedere ceva prin ce a trecut anterior sa ma aiba) si uneori, fara sa vreau, am si eu tendinta asta cu fiica mea (nu in sensul de a face eu in locul ei ceva sau chestii de genul asta ci e spaima aia irationala pe care n-o pot inabusi tot timpul si care m-a facut sa nu-mi las copilul cu nimeni afara cam in primul an jumate, nici cu bunica ultra-precauta nici cu sotul meu cel grijuliu; pur si simplu ma sufocam la gandul a cate s-ar putea intampla si eu sa nu fiu acolo...nici acum nu las copilul cu altcineva mult timp afara si oricum trebuie sa stiu exact unde sunt[:I])

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Mirajul mamei africane vine din idealul de mama pe care cred ca-l impartasim cu totii in copilarie si nu numai. E mama mereu disponibila, calma si relaxata, prezenta emotional. Ce-si poate dori mai mult un copil? [:)]O imagine idealizata nu poate fi decat adorata sau atacata. De aici si viziunile diferite. Nu e vorba de femeia respectiva, ci de imaginea asta activata in privitori si reactia fata de ea.Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
align="right" id="quote2">Rox, exact asa am vazut-o eu, ca pe mama ideala. Am fost atat de prinsa de contactul asta atat de intens mama-copil-natura incat nu m-au ingretosat nici mustele, doar un pic faza cu ciucalaul [:D] dar si pe asta am vazut-o tot de acolo din peisaj, autentica, m-am gandit mai mult ca e o limita a mea.Sunt curioasa cum vezi tu reactiile astea diferite. De ce unii o adora si altii o ataca?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...