Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din toata lumea


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
cautati pe net bruce lipton. de fapt daca chiar vreti acum il gasiti la paranormale. enjoy!alina
align="right" id="quote2">Inainte sa fugim toate sa-l cautam pe nenea asta nu ne faci tu o scurta prezentare, de ce ar trebui sa-l cautam si care e legatura cu topicul acesta? Sau ai gresit topicul?...IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Era vorba de o reprezentare a mamei ideale si de cateva caracteristici importante ale ei, pe care le poseda si mama africana.

Un arhetip. [:)]

 

Interesante reactii, oricum.

 

Ary_v nu cred ca e oportun sa-ti raspund aici. [flo]

 

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
cautati pe net bruce lipton. de fapt daca chiar vreti acum il gasiti la paranormale. enjoy!alina
align="right" id="quote2">Inainte sa fugim toate sa-l cautam pe nenea asta nu ne faci tu o scurta prezentare, de ce ar trebui sa-l cautam si care e legatura cu topicul acesta? Sau ai gresit topicul?...
align="right" id="quote2">Cred ca se refera la Nature, nurture and the power of love a lui Bruce Lipton, care promoveaza parintitul constient, in ideea ca mediul in care se dezvolta un copil ( si interactiunea cu parintii si mai ales cu mama) are mai multa greutate in evolutia unui copil (si succesul in viata, sa zicem) decat mostenirea genetica. Este prezentarea subtitrata in lb romana a lui Lipton, tare interesanta, insa nu am gasit-o la o cautare fugara, nu-mi permite timpul acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia[flo] linkul asta l-am copiat acum ceva vreme cind l-ai postat tu aici pe forum, ma bucur daca pot sa ti-l "returnez cu multe multumiri" [:)]:

 

http://video.google.com/videoplay?docid=-5254781264332830500

http://video.google.com/videoplay?docid=23034143715208589

 

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

 

Agnes si Alexa (21.06.2009)

 

Edit: din pacate primul link, cel cu traducere romaneasca nu mai poate fi accesat, am pus al doilea link cu filmul fara traducere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marule, merci, chiar o sa ma duc, ca azi-miine ne expira abonamentele. Scuze de intirziere.

 

Ilinca_M, cred ca exagerezi putin cu antibioticele si mucii. Ca nu-i chiar asa. Copiii nostri si-au dobindit imunitatea la toate bolile alea la care-au facut vaccin, ca de-aia se face. Si e una sa-ti pice ceva din mina pe jos, la tine acasa, si alta sa maninci de pe jos mai mereu..

 

As zice ca lumea "civilizata" e toxica pentru lumea "nevaccinata" daca m-as face ca uit de Ebola si HIV... Ca asa au cucerit americanii continentul, nu? S-au mai luptat, dar in principal au murit aia pe capete de la virusii europeni.. Iar la e-coli nu prea stiu cum e cu imunitatea... lumea civilizata pune clor in apa ca sa distruga citi patogeni poate. Ca dac-am bea toti din balti am ajunge repede citi erau si aia in satul african, si-am face cu toatele cite 9 copii, "sa fie". Si sigur ca era relaxata africanca, ala era modul ei de viata, nu lua o pauza de la restul vietii ca sa faca un copil.

 

Si da, daca as avea acces la o sursa de apa potabila si as trai intr-o colectivitate imunizata (vaccinata) n-as avea chiar nimic impotriva sa mulg caprele si sa impletesc pleata... Asa da, ar fi relaxant... Vreo saptamina-doua...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui parpalak
[...] sigur ca era relaxata africanca, ala era modul ei de viata, nu lua o pauza de la restul vietii ca sa faca un copil.
align="right" id="quote2">Interesanta replica. intr-adevar, trebuie sa faci o pauza de la viata. Modul de viata actual e putin compatibil cu cresterea unui copil. Imi amintesc de replica cuiva care spunea ca cu cit costul cresterii progeniturii este mai important, cu atit sint mai putin urmasi. Dincolo de un anumit cost, specia se stinge. Cit despre mama africana, cite dintre voi v-ati lasa copilul sa bage in gura tot ce gaseste pe jos? sau asta e doar un detaliu? Nu cumva africanofilia e cea care a dictat laudele? Adevarata lor sansa (a mamei africance si a mongolei) este ca a creste copii cum ai vazut ca se cresc este infinit mai putin anxiogen decit sa-i cresti "din carti" (asta à propos de mama supreprotectore de care zice rrox si de cercul vicios plins <=> reactie excesiva a mamei) din care este atit de greu de iesit).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gmmm
trebuie sa faci o pauza de la viata.
Ihi. Se cheama concediu de maternitate.
align="right" id="quote2">
Citat:
citat din mesajul lui gmmm
Imi amintesc de replica cuiva care spunea ca cu cit costul cresterii progeniturii este mai important, cu atit sint mai putin urmasi. Dincolo de un anumit cost, specia se stinge.
align="right" id="quote2">
Si in afara de costul monetar si de cantitatea de informatie care trebuie procesata pe cuanta de timp (i.e. "pe vremea mea" se invata alfabetul la scoala la 6 ani, fi-miu la gradi, la 4), virsta la care tinerii sint declarati adulti creste si tot creste...

Citat:
citat din mesajul lui gmmm
Nu cumva africanofilia e cea care a dictat laudele?
align="right" id="quote2">
Nu stiu foarte exact ce inseamna africanofilia, cred ca aici e mai degraba un soi de dor de "reintoarcere la mama natura" idealizata si vazuta prin ochelari pastel. Mama natura are colti si gheare (si patogeni, etc..). Nu zic sa nu ne-ntoarcem, da' mai cu grija...

Citat:
citat din mesajul lui gmmm
Adevarata lor sansa (a mamei africance si a mongolei) este ca a creste copii cum ai vazut ca se cresc este infinit mai putin anxiogen decit sa-i cresti "din carti" (asta à propos de mama supreprotectore de care zice rrox si de cercul vicios plins <=> reactie excesiva a mamei) din care este atit de greu de iesit).
align="right" id="quote2">
Categoric! Plus ca stilul lor de viata e probabil neschimbat de secole. In lumea civilizata se schimba stilul de viata de la o generatie la alta de vreo suta-doua de ani incoace. Fiecare generatie trebuie sa rezolve probleme noi, pe care parintii lor nu le-au avut, asa ca n-au fost pregatiti. Sigur ca-s anxiosi.. [:)] (myself included)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu i am lasat sa manca de pe jos n am avut nici o enterocolita pana acum in 4 ani

Au mancat si din copaci cam tot ce era comestibill si din iarba de cand stau langa paduri nespalate

De cand stau aici un an si cateva luni nu s au imbolnavit decat de varicela de la gradi in primavara

 

Din casa au servit deasemenea cate unele nu le am dat interdictie sa guste jucarii , obiecte si nici nu am sterilizat si de pe plaja cate o piatra

 

Antibiotic cam de 6 ori in 4 ani numai cu analize

Asta cu vaccinarile e relativa stii ca si in lumea nostra o parte le considera nocive si distrugatoare in masa

 

 

 

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am resit sa vad si eu filmul

 

am avut impresia bizara de film mut; foarte putine cuvinte in acest film; totul filmat din perspectiva copilului si mai deloc relatia cu parintii

impresia mea a fost mai mult de studiu de impact a mediului diferit asupra modului in care e crescut copilul

da, bebe american mi se pare ca a fost prezentat cel mai putin iar bebe african cel mai mult

absolut fascinant mediul de viata african si mongol; iarasi la japonezi foarte putin despre context; la americani si la japonezi filmatul preponderent in camerele inchise vs filmatul in natura la mongol si african mi-a dat o senzatie de SF; adica tot ce arata la mongol si african parea mult mai firesc si mai incadrat in peisaj aproape ca facea crescutul copilului in casa nenatural:)

 

insa mi-a lipsit pregnant interactiunea parinte-copil [mai putin la african unde mama era tot timpul acolo si in cadru] copiii au fost filmati ca si cand ar fi ajuns la milestone-urile respective singuri, fara suport de la parinti si mediu si ca si cum erau singuri cand s-a intamplat asta; de exemplu cand s-a ridicat in picioare bebe japonez- sunt convinsa ca parintii erau pe-acolo pe undeva dar in film nu existau

 

Curaj si Responsabilitate. Moka pe Google

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind s-a ridicat in sfirsit in picioare bebe mongol, nu-s foarte sigura ca parintii chiar "stateau geana" cu ochii pe el...

 

Africanofilia este poate o moda, dar cred ca are un substrat psihologic. Vrem, nu vrem, presiunea despre care vorbea parpalak - de a face totul corect, de a contesta si schimba valorile parintilor nostri, de a rezolva orice problema cu care ne confruntam, in cel mai scurt timp, de a eficientiza totul; faptul ca acea pauza de la viata/concediu de maternitate pe care le luam ne costa dpdv al cariere - ne costa. Material o ducem clar mai bine decit africani sau mongoli, dpdv al sanatatii si al sperantei de viata la fel, accesul la sistemul sanitar nu ne poate fi altfel decit benefic (cind nu ne omoara :))))) dar CEVA am pierdut. Timpul a devenit cel mai scump bun al nostru; intilnirile zilnice fugare cu ai nostri copii, intre ora 18 si ora 22 cind ii culcam, ne macina. suntem obositi cronic.

 

Pe cind, te uiti la film, puiul de african e vesel si pupabil si ciupibil, maica-sa pare vesnic relaxata, daca este ceva de care nu duc lipsa, acesta pare a fi timpul. Peisajul e idilic - mai ales prin prisma asocierilor pe care le facem cu documentarele cu savana si elefanti intelepti - oamenii-s sanatosi, pina si ciinii stau sa-i tragi de limba, toate astea ne fac sa ne dorim sa ne relaxam. Cum sa nu fii africanofil, numai prin prisma acestui film??

 

PS Daca s-a deschis topicul cu supraprotectivitatea (?) dati-mi si mie link va rog; daca nu, si nu se gaseste nimeni mai talentat pentru o prima postare, spuneti-mi va rog si-l deschid eu. Am vazut ca sunt macar 4 persoane interesate de subiect...

 

______________________________

 

IULIA va invinge CANCERULid="size1">

 

http://pisigri.blogspot.com/id="size1">

 

Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...