Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din toata lumea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
PS Daca s-a deschis topicul cu supraprotectivitatea (?) dati-mi si mie link va rog; daca nu, si nu se gaseste nimeni mai talentat pentru o prima postare, spuneti-mi va rog si-l deschid eu. Am vazut ca sunt macar 4 persoane interesate de subiect...
align="right" id="quote2">

Desi sunt interesata de subiect chiar nu mi-am gasit cuvintele...
am incercat dar chiar nu imi iese!
[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu o vad ca o extrema... adica supraprotejati vs neglijati...

eu vad aceasta supraprotectie din punctul mamei de vedere care se isterizeaza ca bb plange si cheama salvarea in fiecare seara de exemplul pana cel de pe salvare ii spune raspicat: doamna e un bebelus! bebelusii asta fac! plang! nu are nimic! - stiu si un astfel de caz...

al mamei care nu stie sa-si infase sau ce e aia alaptatul si ajunge rapid la depresie sau ii spune baba de la 5 ca laptele ei e apa chioara si se hotaraste sa renunte la alaptat si trece pe LP.

 

Acea supraprotectie izvorata din nesiguranta si anxietate, din nestiinta si din frustrare in care iti doresti din tot sufletul ca totul sa fie perfect pt puiul tau pe care l-ai asteptat si dorit atat de mult incat renunti la tine, uiti cand ti-ai facut dus ultima data sau cand ti-ai mangaiat sotul spunandui ce fericita esti cu el...

cam despre asta vb eu cel putin...

 

Editez ca e raspuns intre 2 feluri de mancare [:)]

aceasta supraprotectie dpdv al meu duce la o permisibilitate care la un moment dat poate dauna insusi copilului ...

nu stiu daca s-a inteles prea bine...de asta am zis ca poate mai bine las pe altcineva sa deschida subiectul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca
De ce naiba trebuie sa vedem totul in extreme: cariera sau copii, imunitate dobindita lingind pe jos sau vaccinata, copii supraprotejati sau neglijati, africani si americani, samd ????"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
align="right" id="quote2">Pai americanii si africanii chiar sunt la extreme[flo]La vaccinare nu as renunta nicicum. Si eu nici sa linga pe jos nu am lasat-o, o sa explic acusi de ce.Si asa este, in foarte multe cazuri - vorbesc de Romania - nu se pune la modul real problema cariera/copil, dar acum depinde si de cariera. Ca exista joburi de la care poti lipsi linistita 2 ani, exista altele unde esti atentionata subtil :D ca ar fi bine sa te intorci cit mai repde, daca tot te-ai apucat de "puit"...si mai exista si alea care te cam scot de pe piata daca stai acasa 2 ani...______________________________IULIA va invinge CANCERULid="size1">http://pisigri.blogspot.com/id="size1">Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
pisi - deschide subiectul, de ce nu?eu cred ca relaxarea mamei africance vine si din conceptia lor generala despre viata/moarte. nu cred ca mama nu e constienta de pericole, insa si le asuma.
align="right" id="quote2">Iar eu cred ca o mare parte din anxietatea noastra de mame moderne vine din faptul ca ne place sa credem ca putem sa controlam totul (de fapt am spus cu alte cuvinte ce ai scris tu mai sus, din dorinta de a sublinia ideea) [flo]"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place cand stiu unele mai bine de ce ne-a placut mama respectiva...din "africanofilie" sau cum s-a spus:)))) Deci faptul ca noi am justificat ca ne place interactiunea stransa mama-copil, grija materna dar nu excesiva, contactul fizic direct foarte des, ghidarea fara urlete si smucituri, alaptarea etc...de fapt noi nu stim ce vorbim, nu de aia ne place femeia, ci fiindca suntem "africanofili"![alcool]

Eu una am subliniat ce-mi place si ce nu-mi place la fiecare mama, nu tin sa o iau de la capat.

Da, fiecare mediu poate fi si el criticat, asta este, intr-un loc sunt baltoace si boli "primitive", in altele este un mediu steril, sufocant si boli "modderne"(sau si pentru obezitate este "vaccin" si nu stiam?), intr-un mediu sunt pericole ale naturii, in altul multa munca, in altul mult stres...era concurs de mediu, ca n-am stiut? Daca mama ideala nu exista, apoi mediu nici atat.

Dar sunt elemente care tin de noi si le putem combina astfel incat sa iasa ceva bun, asta ar trebui sa avem in vedere. Putem fi calme si rabdatoare cu copilul chiar daca nu traim in mediu "de lancezeala" si "lipsit de stimuli". Putem sa nu ne panicam la toate prostiile, ca baga bebe batz in gura sau pupa cainele in bot sau vaaaaai, nu face caca zilnic, e constipat, sari cu supozitorul! Nu trebuie sa ne intoarcem la traiul in coliba pentru a fi mai NATURALI. Noi ne inventam spaime, asta e. Noi urmam retete EXACTE de diversificare, cantarim toate ingredientele, cantarim sugarul zilnic, il ajutam sa faca kk cu termometru, il punem in premergator, il indopam cu vitamine sinetice. Mie astea mi se par stresante.

 

IULIA va invinge CANCERUL

 

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca
Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
pisi - deschide subiectul, de ce nu?eu cred ca relaxarea mamei africance vine si din conceptia lor generala despre viata/moarte. nu cred ca mama nu e constienta de pericole, insa si le asuma.
align="right" id="quote2">Iar eu cred ca o mare parte din anxietatea noastra de mame moderne vine din faptul ca ne place sa credem ca putem sa controlam totul (de fapt am spus cu alte cuvinte ce ai scris tu mai sus, din dorinta de a sublinia ideea) [flo]"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
align="right" id="quote2">Incercarea de a controla tot e un efect al anxietatii, nu o cauza. [:)]Parerea mea e ca mediul "civilizat" se schimba extrem de rapid si asta creeaza anxietate. Odata cu mediul, se schimba si relationarea cu semenii. Nu avem capacitatea sa ne adaptam atat de iute, psihic vorbind. Sigur ca unii suntem mai vulnerabili decat altii, d.p.d.v. al anxietatii. Sunt diferente genetice, sunt diferente de experiente timpurii, de atasament, etc. Da' de afectat, ne afecteaza pe toti. Ii spunem stres. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca
Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
pisi - deschide subiectul, de ce nu?eu cred ca relaxarea mamei africance vine si din conceptia lor generala despre viata/moarte. nu cred ca mama nu e constienta de pericole, insa si le asuma.
align="right" id="quote2">Iar eu cred ca o mare parte din anxietatea noastra de mame moderne vine din faptul ca ne place sa credem ca putem sa controlam totul (de fapt am spus cu alte cuvinte ce ai scris tu mai sus, din dorinta de a sublinia ideea) [flo]"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
align="right" id="quote2">Da, eu sufar, psihic, pt ca nu pot sa controlez totul. Am ramas cu problema asta de la otita aia turbata a Ilincai, si cred ca am nevoie de psihoterapie ca sa scap de ea.Dar cred ca relaxarea mamei africane vine si din faptul ca nu stie ea prea multe despre boli, cine le cauzeaza, cum se trateaza sau nu, ce complicatii pot da, etc.Pe cind eu, care stiu cum ii cheama si cam cum arata pe parazitii aia din kk si pipi de cutzu si pisi pe care ii linge fie-mea de pe jos, cind am la nas date statistice legate de nr de bolnavi si de purtatori de TBC si hepatite, cind am campanii tv despre ursuletul care asteapta inapoi in pat pe bebelusul cu rotavirus...cred si eu ca nu mai pot sta relaxata sa asist la rosul oaselor de pe jos :)______________________________IULIA va invinge CANCERULid="size1">http://pisigri.blogspot.com/id="size1">Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...