Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din toata lumea


Recommended Posts

Ce chestie, eu l-am downladat cam in 3 minute si cam toate fetele de la "club" la fel... Ioi, de faptul ca lumea mai munceste am uitat, eu sunt in vacanta![:D] Atunci astept sa va delectati cu filmuletul dupa serviciu[:)] Totusi, pe ela_04 o astept cu lamuriri, daca are timp[:)] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ilinca, ba da, eu l-am vazut, l-am descarcat aseara si nu m-am lasat pina nu l-am vazut pe tot, chit ca m-am surprins de vreo 2 ori picind de somn precum bebele african[:)]. Mi-au placut cel mai mult africanii, nu numai hranirea lor direct din sinul mamei, cit contactul fizic, apropierea mama-copil. Asta mi-a placut de altfel si la americani( mai putin biberonul[:I]). La mongoli si japonezi parintii erau un pic mai absenti (depinde desigur si de munca omului, care cu nasu-n ordinator, care cu munca la vite).Pe de alta parte, la occidentali erau prezenti ambii parinti, spre deosebire de ceilalti unde n-am vazut decit mame[:I]. Tare scump bebele mongol, dar saracul ce infasat si legat de pat era, ce uimit era cind si-a descoperit piciorusele. Dar f nesupravegheat si de-a dreptul in pericol,incepind de la iesirea din maternitate, cind mama s-a urcat pe motocicleta cu bebele-n brate pur si simplu, nu mai zic de palmele fratelui sau de faptul ca-l putea stringe de git cu fularul ala, dar animelele alea, cocosul ala care l-ar fi putut ciuguli de ochi, capra care iarasi i-ar fi putut scoate ochii cu coarnele, ce sa mai, a trecut realmente pe linga accidente urite. F interesante paralelele intre occidentali cu expunerea lor la stimuli diversi, jucarii, magazine, lumini, locuri de joaca si grupuri organizate mamici-bebei versus natura, animale, jucarii putine sau improvizate mai mult sau mai putin sau pur si simplu lipsa. Si sentimente diverse: vezi un bebe (african) nu numai fara pampers, dar cu caca facut direct pe piciorul mamei, caca pe care mama il sterge apoi cu un cocean, ca sa vezi apoi bebele american intr-un jolly jumper...sau bebele african mincind cu mina laolalta cu ceilalti din acelasi blid versus bebele american care culegea tacticos firisoarele de pe banana[:)]... F dragut filmul, mersi Pisigri pt link.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg de ce credeti ca cel african era mai iubit decat japonezu sa zic,mie nu mi s-a parut ca ar fi ceva educativ din ce facea mama africana (si nici cum umbla ele sa fiu sincera ):P,bietu copil adormea pe el ,si in piciore cand era sa cada si atunci cand l-a pus in spate la ea si batea sau ce facea acolo si-l hurduca de numa,ia mai pus si talancile alea aninate de gat ,ok am inteles asa e la ei dar macar sa mai fi crescut un pic..ba mi s-a parut chiar cel mai demn de mila dintre toti ,si nici de cea mongoleza ...probabil ca si cel japonez si american ar fi stat cu ei daca asa ar fi fost stilul lor de viata,sau probabil ca si africanii iar fi lasat singuri daca ar fi avut jucarii sau la fel,daca ar fi avut un alt stil de viata..eu tot ce am inteles din acest film e ca e vorba despre stilul de viata al fiecarei dintre natii si atat, ( si poate ptr noi sa invatam cum sa ne ocrotim copiii si sa avem grija de ei):) ca daca e vorba de iubire cred ca toti sunt iubiti,din film ma refer,nu cred ca iubirea inseamna sa stai numai cu el si ii pui tita la dispozitie sau sa il cari dupa tine chiar daca il chinui,ceea ce mi-a placut la africanca a fost cand i-a alaptat pe ambii copii ,si pe cel mic si pe cel mai marisor Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilinco, degeaba ma tragi tu de urechi subtil pentru aparenta intoleranta fata de ghidusiile copiilor in locuri destinate cu precadere adultilor, ca tot nu "raspund la provocari". Chestia este ca fiecare se muleaza si se adapteaza cerintelor societatii in care traieste. Sincer, nu mor de dor sa sterg caca - fie el si de bebe - cu coceanul de pe picior, nici sa-mi vad odrasla lincaind din baltoace; mi-ar sta inima-n loc sa vad copilul mergind de-a busilea printre picioarele vacilor si toate astea mi se par mai periculoase decit pauzele luate de parinti cind mai vorbesc la telefon sau mai freaca un computer, timp in care copilul se joaca cu niscai jucarii linga ei. Legatul de pat, suzeta aia improvizata erau periculoase. Pe de alta parte, puiuil de african probabil ca avea sa recunoasca si sa deosebeasca caca de leu de cel de jaguar la 3 ani, ca sa stie de cine trebuie sa se fereasca, cu aceeasi usurinta cu care japonezul avea sa minuiasca cine stie ce telefon android cu mama touchscreenului. E vorba (si) despre stimulii la care sunt expusi copiii nostri. Ca la o adica, putem s-o luam si altfel: evident, la 1 an copiii stiu sa faca aproximativ aceleasi lucruri, indiferent de cum si unde au crescut: si americanul crescut cu biberonul, si africanul alaptat, si mongolul tinut infasat printre picioarele animalelor, si japonezul "ignorat" de parinti, toti zimbesc, rid, ginguresc cite ceva, maninca singuri care cum poate, fac primii pasi. Concluzia corecta este ca nu conteaza cum si cit ne ocupam de ei, ca ei oricum cresc...? ______________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar aici nu era vorba de "masurat iubirea", era vorba ca discutam despre modurile diferite in care cresc puii de om in diferite colturi ale lumii. Si mie mi se parea ca toti cei 4 copii erau iubiti, asta e clar, nu mi se pare ca era vreunul lipsit de iubire. Noi am admirat firescul "parentingului" african, se vedea ca acea mama ia lucrurile asa cum vin, nu-si pune "probleme existentiale", nu se panicheaza, nu se simte depasita de situatie...normal ca asta fiindca e mult mai aproape de natura. Are si natura pericolele sale, clar, dar nici "jungla urbana" nu e mai sigura, macar in natura pericolele sunt previzibile, aici inca nu stim daca si cat de nocive sunt telefoanele mobile etc.[:)] Nu invidiez conditiile din Africa, in niciun caz, ar fi culmea, dar nu mi se pare normal ca doar "de mila a ceea ce e acolo" sa nu gasim nimic bun in societatea lor asa arhaica si rudimentara cum e ea. Sa spui ca acel copil ti s-a parut cel mai "demn de mila", chiar si in comparatie cu mongolul (care a trecut prin pericole pe care nu cred ca le contesta cineva!) mi se pare obtuzitate, prejudecata, daca nu chiar rea-vointza. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisigri, eu nu vreau sa te provoc, eu numai remarc (nu subtil, intr-adevar, ca nu intentionam sa fiu subtila:)) ca tu mereu esti sfasiata intre sentimente si ganduri contrare, daca nu contradictorii, esti foarte atrasa de anumite stiluri si concepte de "parinteala", apoi te indoiesti de ele, iar revii, arati reminscente ale tristei educatii comuniste, iar revii la "idei revolutionare" si tot asa, esti mereu "intre doua lumi" ca sa zic asa, ai vrea sa stii SIGUR niste chestii, iti pui sute de intrebari, intorci o problema pe toate fetzele...Ma rog, ideea e ca ai un spirit critic foarte puternic, o gandire analitica foarte riguroasa, dar imi da senzatia ca la tine nu e o chestie destul de banala, clasica de genul:"mintea si sufletul nu se impaca" ci mai grav:"o parte din suflet nu se impaca cu cealalta si o parte din minte nu se impaca cu cealalta":))) No, iarta-ma ca am conceput portretu' asta psihologic diletant, dar efectiv ma doare pe mine cand vad cum te chinui singura![bang] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Dar aici nu era vorba de "masurat iubirea", era vorba ca discutam despre modurile diferite in care cresc puii de om in diferite colturi ale lumii. Si mie mi se parea ca toti cei 4 copii erau iubiti, asta e clar, nu mi se pare ca era vreunul lipsit de iubire. Noi am admirat firescul "parentingului" african, se vedea ca acea mama ia lucrurile asa cum vin, nu-si pune "probleme existentiale", nu se panicheaza, nu se simte depasita de situatie...normal ca asta fiindca e mult mai aproape de natura. Are si natura pericolele sale, clar, dar nici "jungla urbana" nu e mai sigura, macar in natura pericolele sunt previzibile, aici inca nu stim daca si cat de nocive sunt telefoanele mobile etc.[:)] Nu invidiez conditiile din Africa, in niciun caz, ar fi culmea, dar nu mi se pare normal ca doar "de mila a ceea ce e acolo" sa nu gasim nimic bun in societatea lor asa arhaica si rudimentara cum e ea. Sa spui ca acel copil ti s-a parut cel mai "demn de mila", chiar si in comparatie cu mongolul (care a trecut prin pericole pe care nu cred ca le contesta cineva!) mi se pare obtuzitate, prejudecata, daca nu chiar rea-vointza. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
pai daca e vorba de modurile diferite(pt ca asta am inteles si eu)nu inteleg de ce sunt " judecate" celelalte mame sau tati.. In Africa e normal sa fie asa,in America e normal sa fie asa etc asa traiesc ei si e normal ptr ei,ca unul sa fie printre piciorele vacii iar celalalt sa se joace sau sa fie sters la fund cu cocianul (sper ca am spus bine ca la noi se spune ciuclej:D) ptr mine nu e normal sa fie asa ptr ca in tara asta nu e asa nu? (ca daca si-ar creste copilul careva in stilul african ar chema astia protectia copilului:))insa asta nu inseamna ca ii judec pe ei,asa e la ei ..am spus iubire ca mi s-a parut ca cuineva vorbise despre asta ,si de cel mongol am spus la fel , insa daca e sa fac comparatie intre ei si de ce am spus ca mi-a fost mai mile de cel african e ca :dincolo de pericolele care il pasteau,avea natura ,erau vaci ,capre,cocosi(eu nu am vazut decat vacile) o jucarie parca am vazut pe acolo pe cand la cel african cand am vazut ca mancau toti din oala aia la un loc terciul ala mi-au dat lacrimile, totul era pustiu ,nu am vazut un animal inafara de cainii aia asa mi-a fost mie mai mila de el[:)] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru dezarhivare folosesc "Cam unZip". Am vazut filmuletul. E interesant. N-as repeta ce s-a scris inainte, insa de mustele care se puneau pe capul si corpul copilului african si mongolez, n-a zis nimeni. Poate am eu fobie de insecte, dar astea m-au enervat sa le vad pe corpul copilului, ca pe animale. Dar africanul traia in natura, deci e de inteles. Sunt imagini ce mi-au ramas in minte. Filmul asta scoate si mai mult in evidenta ca traim in lumi diferite, cu experiente din cele mai variate. Oare cine a ales pentru noi sa ne nastem intr-un loc si nu in altul. Hazardul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...