Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din toata lumea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
plus ca la ei curge totul firesc, au experienta de-acum la al 10-lea copil (din nou, zic si eu, nu stiu cati are), iar la primul/primii probabil a avut destule ajutoare/exemple prin jur in tribul lor de alte mame/bunici si a fost usor sa le urmeze exemplul.
align="right" id="quote2">
Asta numai din cauza ca nu si-a deschis firma Pampers sucursala un satul respectiv.
Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
iar "batranii" familiei mi-au dat niste sfaturi de mai bine taceau (doar 2 exemple: de la 6 luni pui copilul pe olita, iar la 8 luni intarci ca laptele dauneaza copilului [alcool])
align="right" id="quote2">
Pai ramine de vazut... daca productia mondiala de scutece de unica folosinta se duce de ripa or sa fie din nou olitele la moda. Iar la 8 luni laptele matern ii "dauneaza" bebeului ca nu-i mai tine de foame. Noua ne-a zis ca de pe la 6 (!) luni laptele devine "de sete" si nu prea mai tine de foame.
Da' nu-i nimic, las' ca te vad eu peste x ani cind o sa incerci sa-i explici copilului (mare) cum se posteaza pe forum "ca pe vremea ta", si-o sa se uite la tine ca la alta aia.. [:)]
Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
plus ca noi am vazut un film regizat oarecum, nu cred ca daca bebelusul mongol sau african era calcat in picioare de o vaca (deja mi se zbarleste pielea cand scriu asta), ar mai fi pus secventa in film. dar eu cred ca accidente se mai intampla si la ei si la noi.
diferenta e de acceptare a riscurilor, a vietii si de ce nu, a mortii?
align="right" id="quote2">
Diferenta e ca aici iti vine o salvare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Btw, chiar asta sugereaza si psihologii, cel mai bine se trece peste trauma pierderii unui copil, prin nasterea altuia.

Sufletul omenesc are niste limite oarecum universal valabile, iar de-s exceptii, astea nu fac decat sa confirme regula : doare groaznic sa-ti pierzi copiii! Pana si gandul doare.
align="right" id="quote2">

De acord, mai putin cu prima fraza.
Se intimpla des ca trauma pierderii copilului sa nu fie inca prelucrata la aparitia urmatoarului si consecintele acestui fapt sa afecteze in mod negativ dezvoltarea copilului (si aici ma refer strict la realitatea noastra culturala).

Pentru mine mama africana este, asa cum deja s-a spus, un arhetip, simbolul mamei si al naturii pozitive, protectoare( natura ca zeita antica protectiva si simbol al fertilitatii). De asta mi-e tare greu sa urmaresc postarile care o ancoreaza intr-o realitate culturala concreta.

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mda - Julia, ai retinut doar 3 cuvinte din tot postul meu, ca am scris mai departe ca nu sugerez ca nu ar suferi mult daca ar pierde unul, asta n-ai mai vazut.

 

vreau raspuns la o intrebare: chiar voi ati declarat ca "v-a stat inima in loc" la unele scene in care animalele erau mult prea aproape de copil si s-ar fi putut intampla o tragedie. de ce mama mongola/africana a lasat copilul in primejdie? de unde stia ea 100% ca nu i se va intampla ceva rau copilului? avea ea siguranta deplina asupra a ceea ce se va intampla? eu nu cred. atunci ce inseamna asta? ca si-a asumat un risc mare, nu? de ce a facut-o? si-a permis sa riste viata copilului ei. de ce?

 

si parca nu se stie ca multe femei chiar si din Romania din mediul rural mai mult isi lasa copiii la voia intamplarii pe principiul "scapa cine poate".

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
scoase din context cuvintele par urate, normal ca noi, cu conceptiile noastre, gandim altfel.insa tin minte un pasaj din "Toate panzele sus!" in care se dadea o lupta pt. mancare intre un copil si un caine, conflict care s-a soldat cu moartea copilului, parintii au omorat cainele la randul lor, apoi s-au apucat in continuare de cautat mancare, trecand peste incident atat de usor de parca nu s-ar fi intamplat nimic. e vorba de salbatici, intr-adevar, insa voiam sa subliniez diferentele de mentalitati intre oameni din diferite culturi/parti ale lumii.sper ca nu s-a inteles ca daca as avea 10 copii as putea lejer sa ma lipsesc de vreunul, daca credeti asa, inseamna ca nu m-am exprimat eu bine.
align="right" id="quote2">Vezi ca nu e asa, e mult mai groaznic, nu povestesc aici episodul...
align="right" id="quote2">am citit mai demult cartea, nu mai stiu exact cum s-a intamplat, insa scena stiu ca e cumplita, mai stii in ce capitol era ? ca ieri chiar am rasfoit cartea si nu am gasit pasajul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, in scenele cu mama africana copilul nu a fost niciodata in pericol, toate au fost la copilul mongol. Cred ca esti foarte prinsa in problema ta personala (de care imi pare tare rau si pe care o inteleg [flo]) si ai tendinta de a face un amalgam din tot ceea ce nu e asa cum vezi tu. E numai o opinie personala, imi cer scuze daca am mers prea departe cu ipoteza !

 

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

 

Agnes si Alexa (21.06.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok, atunci mama mongoleza. astept raspuns la intrebari.

 

la cat de apreciata e africanca, rau am facut ca m-am legat de ea. [:D]

 

agnes - poate ai dreptate, insa mi-e greu al naibii sa inteleg ceva, desi cred in D-zeu. nu inteleg de ce da D-zeu copii celor care nu-i doresc (nu zic de africanca, ci de destule mame de la noi), iar cei care ii doresc mult si ar avea si conditii sa-i creasca bine, nu au parte.

si chestia cu "probabil are D-zeu motivele Lui pe care noi nu le intelegem" nu prea ma consoleaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mongoleza este relaxata si are multe pe cap. Cu cat esti mai stresat pentru copilul tau cu atat sunt mai mari sansele sa i se intample ceva rau. Eu vad asta peste tot. Cand il duc pe Finn in parc il las sa se catare peste tot, sa sara, sa se umple de nisip, etc. Alti copii sunt adusi in parc si nu/s lasati sa faca nimic - te murdaresti, te lovesti, nu te duce, nu face, etc. cum parintele nu e atent, copilul a si facut ceva. Pentru ca este si el stresat de parintele care nu/i da voie sa faca nimic automat i se intampla ceva - cade, se loveste, il lovesc alti copii, etc.

 

Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui J.D.
Mama mongoleza este relaxata si are multe pe cap. Cu cat esti mai stresat pentru copilul tau cu atat sunt mai mari sansele sa i se intample ceva rau. Eu vad asta peste tot. Cand il duc pe Finn in parc il las sa se catare peste tot, sa sara, sa se umple de nisip, etc. Alti copii sunt adusi in parc si nu/s lasati sa faca nimic - te murdaresti, te lovesti, nu te duce, nu face, etc. cum parintele nu e atent, copilul a si facut ceva. Pentru ca este si el stresat de parintele care nu/i da voie sa faca nimic automat i se intampla ceva - cade, se loveste, il lovesc alti copii, etc.Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012
align="right" id="quote2">Sa va zic eu una legat de asta, daca ma credeti bine, daca nu, tot bine[:D]Avem un parculet mic unde mergeam aproape zilnic, de cand avea fata 10 luni (umbla de-a busilea pe pietris, sub unii ochi ingroziti ca "isi murdareste hainutele", ar fi considerat bine s-o tarai io atarnata de maini:)). In fine, eu o lasam "in libertate" dar tot cu ochii priponiti pe ea, clar.Intr-o zi o dadeam pe balansoar de-ala de se pune un copil la un capat si altul la celalalt. Dar cum nu era alt copil, ea statea intr-un capat tinandu-se cu manutele de suport, eu apasam la celalalt capat. Avea cam 2 ani si vreo 2-3 luni. Se distra super, eu o dadeam, vedeam ca se tine...Si in timp ce o dau intorc capul maximum 3 secunde, vazusem o fetita foarte haioasa. Poate nici 3 secunde nu au fost, exact cat am apasat si fata s-a ridicat in aer. Ei si in fractiunea aia de secunda am gandit:"DACA PICA EXACT ACUM?" Nu bine am terminat gandul (care mi se parea absurd chiar in timp ce-l formulam!!) ca aud un "buf" si fata plangand. Da, exact, cazuse, exact in clipa cand am intors capul si m-am gandit:"daca pica?"Bine, pe jos era chestie de-aia de amortizare, nu era problema. Dar atunci m-am gandit ca nu are cum sa nu fie o legatura intre gandurile noastre si ceea ce ni se intampla, nu era prima oara cand faceam constatarea asta. Si eu nu-s mistica sau mai stiu eu ce, nici macarcredincioasa, dar mi s-a dovedit de multe ori ca exista telepatie, ca gandurile au influenta etc. Nu-mi explic cum, dar cred.IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui J.D.
Cu cat esti mai stresat pentru copilul tau cu atat sunt mai mari sansele sa i se intample ceva rau.
align="right" id="quote2">
e adevarat ce spui aici.
insa, nu cred ca poate nimeni sa conteste ca mama molgoleza a riscat cand si-a lasat copilul singur in primejdie. nu avea de unde sa fie sigura 100% ca nu va pati nimic.
(asta exceptand faptul ca filmul e regizat si era careva pe dupa vreo perdea care pazea copilul)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...