Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din toata lumea


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Ce mama africana, la noi la tara nu se prea sufera dupa copii, mai ales daca sunt bebelusi, plangi nitel si treci mai departe, faci altul.
align="right" id="quote2">Cum ai ajuns tu la concluzia asta? De unde stii tu ce si cat simt ceilalti?Nu toti oamenii lasa sa se vada cat sufera.Nu toti oamenii au resurse sa poata accepta si prelucra trauma unei asemenea pierderi, tocmai fiindca e mult prea mare si de nesuportat. Si atunci pur si simplu se apara de realitate cum pot. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
mda - Julia, ai retinut doar 3 cuvinte din tot postul meu, ca am scris mai departe ca nu sugerez ca nu ar suferi mult daca ar pierde unul, asta n-ai mai vazut.vreau raspuns la o intrebare: chiar voi ati declarat ca "v-a stat inima in loc" la unele scene in care animalele erau mult prea aproape de copil si s-ar fi putut intampla o tragedie. de ce mama mongola/africana a lasat copilul in primejdie? de unde stia ea 100% ca nu i se va intampla ceva rau copilului? avea ea siguranta deplina asupra a ceea ce se va intampla? eu nu cred. atunci ce inseamna asta? ca si-a asumat un risc mare, nu? de ce a facut-o? si-a permis sa riste viata copilului ei. de ce?si parca nu se stie ca multe femei chiar si din Romania din mediul rural mai mult isi lasa copiii la voia intamplarii pe principiul "scapa cine poate"id="red">.
align="right" id="quote2">Nici chiar asa, ii cresc asa cum au fost crescute si ele, si poate chiar n-au alternative. Accidente se intampla si la oras, in lumea civilizata [:-@], nu neaparat numai la tara, unde mamele isi lasa pruncii "in plata Domnului". Ex personal : am copilarit la tara, la bunica mea intr-un sat in Ardeal, fratele meu e cu 2ani mai mic si mama mea avea si serviciu, am crescut intr-o gospodarie cu foarte multe animale, la bunici adica. Da, aveau curte separata, cu gard inalt si poarta incuiata si tot am crescut cu o frica teribila de curcani, gascani, vitei si cai. Trec si-acum pe partea cealalta a drumului. Am fost la camp cu bunica mea la toate culturile, lucra la CAP, nu putea zice-nu si n-avea cu cine sa ma lase. O sa-mi amintesc toata viata cum imi facea un fel de pasune in mijlocul culturii si mi-a facut si foc, sa nu-mi fie frig si ma striga : Ce faci Danutzo? [q][q] Plag ptr ca bunica mea a murit de 10ani si ii duc lipsa si asa de iubita si de ocrotita ca acolo nu m-am simtit nicaieri. Si apropo de animale care calca in picioare copii: am fost cu bunica mea la cules de macese. Ptr cine nu stie, rugii de macese sunt groaznici, plini de tepi si mari si mici, asa ca bunica mea mi-a spus sa stau la marginea arboretului, cu vacile. Perfect, bunica s-a apucat de treaba si eu strigam la vaci, nu le lasam nici sa dea din coada [:D]. Stai, Joiana! Stai, Florica! Asa le chema pe vaci. Si termina bunica si vine si incremeneste uitandu-se la mine: eu, bine-merci, tolanita pe burta, pe iarba, si vaca trecea simandicos peste mine! saraca bunica-mea, n-a indraznit sa zica ceva sa nu se sperie vaca si sa ma calce, dar vaca a ridicat picioarele si a trecut mai departe. Imi pare rau ca n-am timp, dar daca deschideti subiect separat cu "amintiri din copilarie" trebuie sa-mi iau concediu de la serviciu ca sa va povestesc. Creanga in varianta feminina si moderna. Dar lasa, ca a cazut Alex pe trotuar si si-a spart dintele din fata [bang]. Si era cu mine cand s-a intamplat.[bang]Nu stiu cate dintre voi ati trait la tara ca sa puteti experimenta si viata asta. Ca acum noi, la oras, gatim la microunde, spalam cu masina de spalat, cumparam semi-preparate si suntem rupte de oboseala, dar criticam femeile de la tara, care nu toate au confortul nostru, dar isi cresc copii cu aceeasi dragoste ca si noi. Pana la urma, chiar ati observat ca cei doi mongolul si africanul, erau mai fericiti decat japoneza si americana.Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
Citat:
citat din mesajul lui J.D.Cu cat esti mai stresat pentru copilul tau cu atat sunt mai mari sansele sa i se intample ceva rau.
align="right" id="quote2">e adevarat ce spui aici.
align="right" id="quote2">E adevarat doar in masura in care stresul mamei devine si stresul copilului si asta ii submineaza abilitatile. Ii scade increderea in ce poate face - doar si mama se teme, inseamna ca nu pot face asta bine, altfel mama ar fi linistita - si creste riscul de accidentare.Logica inversa insa nu functioneaza. Nu e suficient sa nu fie mama ingrijorata pentru ca copilul sa fie ferit de pericole. Recomand oricarei mame - inclusiv mie - sa-si foloseasca ratiunea. [:)]Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ce am auzit la stiri aceasta grozavie copil cu 3 bone platite sa aibe grija de el inecat in piscina

[q][q][q][q]

http://cronicaromana.ro/2012/08/03/copil-inecat-in-piscina/

 

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
iar prezentarea lui bruce lipton este luata de pe site-ul "iesirea din matrix" , site pe care l-am recomandat selenei cateva luni in urma, cand trecea pritr-o perioada mai grea.atunci , selene mi-a raspuns ca ea nu citeste un site in care este vorbe despre reptile , eu nici pana in ziua de azi nu am de ele, pentru ca sincera sa fiu sunt interesata de un alt gen de informatie, informatie pe care o poti tria dupa necesitatea personala.alina
align="right" id="quote2">Nu reptile, ci reptiLIENI. Li s-a sculat unora ca rasa umana este condusa, din umbra, de masonerie, care masonerie ar avea legaturi cu rasa reptiliana, o rasa de extraterestri rai, intrupati in oameni, si nu orice fel de oameni, ci mari conducatori ai natiilor planetei. Ca sa ne aserveasca, vezi Doamne. Plus sa scada populatia planetei, prin raspandire de virusuri si contaminare prin vaccinare.Unul dintre zapacitii care sustin aberatiile astea este Lorin Fortuna. In mintea lui exista si vulturieni, gorilieni si mai stiu eu ce alte vietati.Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">Lucrusoare de vanzare...id="purple">In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

am citit mai demult cartea, nu mai stiu exact cum s-a intamplat, insa scena stiu ca e cumplita, mai stii in ce capitol era ? ca ieri chiar am rasfoit cartea si nu am gasit pasajul...

align="right" id="quote2">

Nu mai stiu exact si nici nu sunt acasa acum, am cautat in draci aseara pasajul in varianta de pe scribd a cartii si nu l-am gasit de nicio culoare... M-am enervat si am renuntat... Dar stiu sigur ca l-am citit, m-am consultat si cu al meu, ca i-au placut si cartea, si filmul... Faza e ca tatal omoara copilul, nu cainele, si asta fiindca (,) copilul se impiedica si varsa inapoi in apa scoicile adunate cu atata truda de parinti...



Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

Lucrusoare de vanzare...id="purple">


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">




Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Ce mama africana, la noi la tara nu se prea sufera dupa copii, mai ales daca sunt bebelusi, plangi nitel si treci mai departe, faci altul.
align="right" id="quote2">Cum ai ajuns tu la concluzia asta? De unde stii tu ce si cat simt ceilalti?Nu toti oamenii lasa sa se vada cat sufera.Nu toti oamenii au resurse sa poata accepta si prelucra trauma unei asemenea pierderi, tocmai fiindca e mult prea mare si de nesuportat. Si atunci pur si simplu se apara de realitate cum pot. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
align="right" id="quote2">Pai, uite, eu cunosc trei femei de la tara care au nascut un copil mort, stii ce repede au trecut peste moment? Pur si simplu, in unele culturi - inclusiv a noastra - valoarea unui copil nu e constanta, tine, in primul rand, de varsta lui, de sex (e mai grav daca e baiat) si de numarul de frati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...