Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din toata lumea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Apoi e normal ca mama africana si poate si cea mongoleza nu aveau probleme existentiale; astea apar odata cu evolutia tehnica si intelectuala mai ales. Desi cred ca tre' sa stai sa-ti cantaresti modelele; dupa dalai lama tehnologizarea si industrializarea (cu pretul ignorarii vietii spirituale) is cauzele problemelor, pe cand saint-exupery sustine ca de fapt buba e, din prin persectiva tehnologizarii, confundarea scopului cu mijlocul, ca de fapt masinaria ca mijloc este tot ce-i lipseste omului sa ajunga mai aproape de zei. na, ce-mi veni cred ca v-am ametit cu totul :D In rest, mai spuneam si eu ca daca nu stiu exact care e calea naturala, ma gandesc la triburile din africa; nu inseamna ca o sa aplic ca atare, fiindca nu traiesc in tribul din africa iara existenta noastra ca familie trebuie sa fie intr-o oarecare masura adaptata mediului in care functionam. nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar ma amuza cum ne temem de ce puteau sa-i faca capra sau cocosul bebelulsului. sa ma explic: asta pentru ca nou animalele familiare ne sunt cainele si pisica, eventual un guinea pig pe langa copil. Da' nu mai departe de 2 generatii si bunicii nostri traiau cu vaca-n batatura si cu closca sub pat, iara pericolul era reprezentat de cainele rau din lant. sper ca offtopicurile mele sa nu va deraieze prea tare discutia [flo] _________________________ Happy now?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
nu merge... imi spune cineva, va rog, titlul filmului si anul cand a aparut? poate il gasesc altundeva mai usor de descarcat
Babies: [tube]http://www.youtube.com/watch?v=1vupEpNjCuY[/tube] ____________________________________________________________ [url="http://siminel2008.blogspot.com/"]Micul paradis[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Pisigri, eu nu vreau sa te provoc, eu numai remarc (nu subtil, intr-adevar, ca nu intentionam sa fiu subtila:)) ca tu mereu esti sfasiata intre sentimente si ganduri contrare, daca nu contradictorii, esti foarte atrasa de anumite stiluri si concepte de "parinteala", apoi te indoiesti de ele, iar revii, arati reminscente ale tristei educatii comuniste, iar revii la "idei revolutionare" si tot asa, esti mereu "intre doua lumi" ca sa zic asa, ai vrea sa stii SIGUR niste chestii, iti pui sute de intrebari, intorci o problema pe toate fetzele...Ma rog, ideea e ca ai un spirit critic foarte puternic, o gandire analitica foarte riguroasa, dar imi da senzatia ca la tine nu e o chestie destul de banala, clasica de genul:"mintea si sufletul nu se impaca" ci mai grav:"o parte din suflet nu se impaca cu cealalta si o parte din minte nu se impaca cu cealalta":))) No, iarta-ma ca am conceput portretu' asta psihologic diletant, dar efectiv ma doare pe mine cand vad cum te chinui singura![bang] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Io in zodii nu prea cred, dar in acest context, iti amintesc ca-s Geamana, duala prin definitie. Imi place tare mult teoria parentingului ala natural si nestresat si nestresabil, pina cind ma confrunt cu situatii pe care nu ma descurc sa le manageriez fix in clipele premergatoare izbucnirii crizei. Atunci incep sa am indoieli ca aplic corect principiile CORECTE ale, sa-i spunem, AP-ului. Pentru ca nu am nimic mai pretios pe lumea asta decit copilul meu. Pentru ca nu am ajuns eu perfecta, dar sigur se putea sa-mi fie si muuult mai rau, deci evident ceva-ceva din ce a facut mama cu mine a fost bun. De aici toate indoielile si framintarile mele. Ca e foarte usor sa fii toleranta si calma cind copilul are o zi minunata (ca azi :))) si devine tare greu sa fii zen cind te trezesti ca, nici nu stii de unde si pina unde, plodului ii vine ideea sa te scuipe in magazin pt ca nu-i gasesti ou kinder, si apoi face o criza de nervi (de ciuda, tristete si amaraciune) cind ii explici ca gestul sau este foarte urit si ca nu ai de gind sa-l tolerezi pe viitor, si ca acum il scuzi pentru ca stii ca nu stia cit este de urit ce a facut. ______________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, ai si tu mare dreptate cu vaca si ciinele; dincolo de emotiile pe care le-am avut la film, cu Pisilinca linga mine cu nasu-n monitor (deci chiar nu-mi doream accidente singeroase...), m-am si mirat de rabdarea si parca grija animalelor alora; iedul care prefera sa se ridice sa plece, viteii si vacile care reusesc sa-l ocoleasca cu gratie, potaile alea vai de mama lor care stateau sa-i traga bebelusul de falci... Mustele mi-au dat si mie un sentiment...neplacut, dar nu cred ca pot fi evitate in mediul ala. Scena cu mincatul terciului din aceeasi oala, toti copiii la un loc, mie mi-a dat un cald sentiment de familie. Asa cum m-a iritat insistenta de a arata micutei japoneze animalele de la zoo desi era evident ca nu o interesau, ba gorila o si speriase. ______________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adi2003
[quote]citat din mesajul lui nadaflorilor
nu merge... imi spune cineva, va rog, titlul filmului si anul cand a aparut? poate il gasesc altundeva mai usor de descarcat .............
multam, dar asta e numai trailerul, in orice caz am reusit sa-l vad pe stagevu, daca mai are si altcineva problema mea il vede acolo in stream [url]n13.stagevu.com/v/9a8bf806492766a3653ef03f7664c534/242375.avi[/url] Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
Citat:
citat din mesajul lui adi2003
[quote]citat din mesajul lui nadaflorilor
nu merge... imi spune cineva, va rog, titlul filmului si anul cand a aparut? poate il gasesc altundeva mai usor de descarcat .............
multam, dar asta e numai trailerul,
Intentionat am pus trailerul ca sa identifici filmul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O incantare omuletii, multumesc pisigri [:)] Nu stiu daca se pot desprinde metode de parenting din film, imi pare doar o fereastra deschisa spre lume, asa cum o descopera cei 4 bebelusi. Una dintre diferentele care mi-a sarit in ochi e legata de abilitatile motorii pe care le dezvolta. Micul african alearga la 1 an, pe cand puiul mongol abia reuseste sa se ridice in picioare - urmare fireasca a imobilizarii din primele luni de viata. Pe ansamblu, mama americana mi s-a parut prea mult iar bebe mongol mi s-a parut prea lipsit de contact (cantitativ, nu calitativ) si protectie. Prezenta animalelor suplineste putin lipsa asta de contact, nu mi s-au parut deloc un pericol pentru copil. Sigur ca diferentele astea reflecta fix societatea careia apartin fiecare dintre ei, intr-un fel excesul poate defini USA si solitudinea mongolii. In rest, am ras cu lacrimi la multe faze si m-am emotionat in fata frustrarii, persistentei si exuberantei reusitei micutilor. [:)] Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a socat sa vad micutul mongolez legat de pat cu funia aia - o imagine terifianta, legat ca si catelul in lant. Si stau sa gasesc explicatia, daca o fi una? - probabil parintii plecau si micutul putea sa iasa oricand din acea incapere afara, direct in mijlocul animalelor. Unde stateau ei era ca o baraca in mijlocul campului. Si da, am remarcat si eu mobilitatea africanului. Cred ca e cel mai calit dintre toti. ____________________________________________________________ [url="http://siminel2008.blogspot.com/"]Micul paradis[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...