Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din toata lumea


Recommended Posts

nici eu n-am avut mari reactii de frica la fazele cu animalele (cea cu capra adapandu-se din baita bebeului a fost de milioane! [:-)))]), le-am vazut ca pe o explorare a mediului. la o adica, a fost mult mai iresponsabila faza cu americanul suindu-si copilul pe topogan pe chestia cu roti si apoi pierzand controlul. PS. animalele se feresc instinctiv sa calce alte animale/oameni. despre cai stiu sigur, cred ca si vacile la fel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Unui copil lipsit mult timp de prezenta mamei nu-i prea arde de testat limitele. Si-o doreste pe mama langa el, chiar cu riscul de a-l certa. Am vazut si o alta faza in care fratiorul il necajea pe bebe si mama a intervenit prompt. Probabil au fost mai multe astfel de faze, fiindca fratiorul stia ca nu e Ok sa-l loveasca pe bebe. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a placut cind mama mongola era clar in zona, in timp ce copiii se jucau cu galeata aia cu un rest de apa. Ei, de ce a fost nevoie sa ii dea "doua la pampers" bebelusului, fie si simbolic, ca oricum era lacaraie pe jos...? ______________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant documentarul, l-am vazut anul trecut. Nu mai comentez de mongolul cel super simpatic si lasat in plata Domnului, nici de plicticosul de american, nici de japoneza super trendy si frustrata.. Ati zis voi foarte frumos despre fiecare. Mai, dar africanii mi-au amintit de copilaria mea! Nu, n-am crescut in desert si nici nu mancam pietre, dar pe vremea lui Ceasca cam asa erau lucrurile (si cred ca nu sunt singura cu experienta asta) Cresteam tot cartierul la gramada! E drept ca mama, draga de ea, muncea din greu sa creasca 3 copii, dar nu ma simteam abandonata. Mereu se gasea vreun vecin care sa vina la noi, mergeam eu la altii (pur si simplu bateam la usa, ziceam ca vreau sa ma joc cu X si ei ma primeau cu drag). Se taia lumina, alergam ca bezmeticii prin tot cartierul in bezna. Mergea unul la paine, veneam 10 cu el si pana sa ajunga acasa ii mancam toata painea. Ne cara mama pe unde putea (lucra la Delfinariu), vedeam spectacolele alea de la Planetariu de le invatasem pe de rost, ma plimbam dintr-un birou in altul si fiecare tanti ma trata cu ceva, ma dragalea.. In fiecare seara se adunau toti vecinii pe la unul si altul si radeam si ne distram in frig si la lumanare. Bai, e bine sa copilaresti ca africanul! Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce murdar era bb mongol! Nici macar africanul nu era asa de murdar! M-am uitat si eu printre picaturi si cu sotul comentand in spatele meu... gen ...i-a uite la asta nu-l mai spala nimeni pe maini din 10 in zece minute si nu moare...crezi ca-l calca vaca aia? nu, nu-l calca. de unde sti... si tot asa [:D] africanul, ne-a adus aminte la amandoi de baiatul nostru care tot asa a inceput sa mearga devreme... micuta jap mi-a parut singuratica...ca si americanul de altfel. Nu prea interactionau cu alti copii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si copilaria mea a fost un fel de mix intre bebe mongol si cel african, de aia poate nu prea mi se pare nimic periculos pe acolo. Multe le-am trait pe propria piele.[:D] La o adica mai periculoasa mi s-a parut si mie faza cu bebe american care a zburat cu masinuta aia in nisip, putea sa isi suceasca aiurea capul sau poate era ceva ascutit in nisip etc sau cand bebe japonez abia mergea, putea sa cada cu capul de gresia aia, l-ar fi durut mai mult decat pe mengolez care a cazut din carut pe iarba (e mare diferenta) Editez ca sa mai adaug ceva care mie mi s-a parut interesant. Am sesizat si la mama mongoleza si la cea africanca, ca nu graviteaza totul in jurul bebelusului, adica mama nu isi schimba aproape deloc stilul de viata de pana atunci, ci copilul este integrat cumva in acest mod de viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Mie nu mi-a placut cind mama mongola era clar in zona, in timp ce copiii se jucau cu galeata aia cu un rest de apa. Ei, de ce a fost nevoie sa ii dea "doua la pampers" bebelusului, fie si simbolic, ca oricum era lacaraie pe jos...? ______________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+
Cred ca problema era risipirea apei, nu lacaraia de pe jos. Nu stim in ce zona a Mongoliei erau, dar parte din tara asta sufera de lipsa apei. Orice zona ar fi, apa tot trebuia carata de la sursa pana la iurta, asa ca bebe trebuia sa invete ca apa nu trebuie risipita. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce interesant, dupa unele comentarii eu tot fug pe youtube sa mai derulez cate o secventa, sa vad: poate n-am perceput bine prima data? Poatea doua oara vad altfel?[:)] Faza cu gogoshica japoneza suparata tot asa dureroasa am priceput-o, mi se strange inima, imi vine sa intru in ecran si s-o iau in bratze, nu suport sa aud plansul ala necajit si s-o vad cum se arunca de podea...N-o vad "cooperand cu propria frustrare", o vad plictisita, necajita, neglijata, tanjand dupa prezenta unei fiinte vii macar a pisicii, da' cine stie unde dezertase si aia:)) Apoi am revazut scena mongoleza cu apa. Mie mi se pare un moment in care mama a vrut si ea "sa faca educatie", cum facem toate cand ne apuca, fie credem ce zicem fie nu (era ceva de genul:"no, uite cum ai varsat apa, frumos e?" in genul:"da' de ce nu dai jucaria si la fetitza, egoistule!"). Dupa mutra absolut dezorientata a bebelului mie-mi era clar ca n-o lua la cur in mod constant, poate chiar era prima data si de fapt el nici macar n-a dat importanta "palmelor" (nici nu stiu daca le-a simtit, desi din cate am vazut el nu avea scutec:)) ci il intrigase tonul aspru al mamei, dupa parerea mea nici cu asa ceva nu era obisnuit. Si s-a vazut clar ca reactia lui nu a fost de frica, ci chiar a vrut sa mearga inocent spre mama, dar ea a plecat, sa-si duca lectia pana la capat, sau chiar avea treaba. Reuniunile alea organizate, de copii si meme, la americani si japonezi mi s-au parut caraghioase, ridicole, sterile si futile[:D]. N-avea niciun sens ce faceau ele, statu' in cerc cu "instructoare", balanganit mainile copiilor...cred ca o faceau mai mult pentru ele, sa socializeze si ele sau chiar credeau, saracele, ca asa e benefic pentru bebelusi...se vedea cam pe unde-i doare pe ei:)) Spunea cineva ca americanul si japoneza erau tare lipsiti de interactiunea cu alti copii; eu zic ca pana la un an nici nu le e vital asa ceva, adica nu strica daca-s mai multi copii prin preajma (daca-s frati mai mari e altceva, e alta discutie) dar copiii pana-ntr-un an (eu zic ca de fapt chiar 2-2 juma) n-au nevoie sa stea la gramada cu alti copii fiindca ei de fapt tot singuri isi fac de lucru si tot mama conteaza cel mai mult. Asa ca socializarile alea fortzate, "cercurile" alea de bebelusi...erau asa, hai sa facem si noi ceva pentru bebelus, cica. Recunosc ca am ras in hohote la 2 faze, una cu americanul fugind ca o curca dupa ce a lansat copilul pe orbita (recunosc ca a fost un ras destul de rautacios, dar ce sa fac, a fost spotan) si cand africanul tot atipea de-ampicioarele si la un moment dat atipeste si tresare de se sperie (mi-am amintit ca asa pateam si eu cand mergem la facultate de dimineata buna, cu trenul, ma chinuiam sa nu adorm ca deh, mult in compartiment, si ma trezeam dand din maini ca disperata, dupa cate o atipire:))) Rezumat: nu mi-as creste copilul veci ca mongoleza fiindca nu am nimic in comun cu viata de acolo, nu-s presata de muncile gospodariei, n-am tractor etc; dar nu mi se pare condamnabila acea mama. Daca ar face acele lucruri o mama "de-a noastra", daca una din societatea noastra si-ar lega pruncul de pat sau l-ar lasa nesupravegheat cu fratele mai mare (chiar, ce diferenta o fi fost intre ei? Eu zic ca maximum 18 luni) da, m-as enerva si as condamna-o. Dar in conditiile acelea, mongoleza era o mama cat se putea de ok. Cel mai aproape ma simt de africanca, bine-nteles ca adaptat la conditiile noastre, totusi. N-as lasa-o pe fiica-mea sa bea apa din balti dar am lasat-o sa tzopaie in ele cat a dorit sufletzelul ei, indiferent cat de jegoasa era balta:)) N-as lasa-o singura cu un caine dar da, fiica-mea a mangaiat maidanezi pe la 1 an si ceva, sub stricta mea supraveghere. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, si trebuie sa fac o corectie, micul african e defapt micuta africana [:)] Mi-am dat seama ca o invata sa mearga cu "bagajul" pe cap si a fost interesata de diferenta dintre ce avea ea sub carpa de la brau si ce poseda baietelul mai mare. [:)] E fetita. Singurul cavaler ramane bebe mongol. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilinca si eu m-am defectat de ras pe seama americanului lansator de bebe [:D] Adunarile alea in cerc, mamici plus bebelusi, au mai degraba rolul sa intareasca confidenta mamelor, decat sa ajute cu ceva bebelusul. Mama e mai incantata de ea, ca mama, a facut ceva educativ cu bebe si a mai si socializat putin [:D] Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...