Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

No Comment!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Citat:
citat din mesajul lui corap
Citat:
citat din mesajul lui lucialu BTW: despre recomandarile Conventiei de la Venetia vis-a-vis de cvorum ce zici?
da' tu ce zici? ai habar de continutul ei? 1.sa incepem cu inceputul - Conventia de la Venetia nu exista decat in imaginatia ta. exista o comisie la venetia, si ea a facut niste recomandari . 2. recomandarile comisiei de la venetia sunt facute pentru "initiative referendum", nu privesc "impeachment referendum" (asa cum rezulta daca citesti tot textul recomandarilor - adica toate cele 25 de pagini - nu numai ce ti s-a bagat sub nas de-a gata) 3. nu tu ziceai "no comment"? titlul e pus asa, la shto? sau intrebarea?
Corap, te mai rog inca o data. Schimaba-ti tonul. Inteleg ca irit, dar nu am facut conventie cu tine sa iti inghit injuriile. Si nu te fa ca nu stii. In rest, explicatii nu am de ce sa iti dau tie ori sa-ti demonstrez ceva, ca nu suntem la clasa si tu nu esti profesor de drept! cel putin nu al meu! Nici Lali. Poate il intrebi pe Marius, de ce mi-a pus intrebari. Aprecia dc taceam? [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
stii ce cred eu...fara suparare? demagogi sunt multi, profesionalismul si cunoasterea cat si adevarul,nu stau in barbologie![asia]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Exemple proapete de respect al legii, marca Base. http://www.evz.ro/detalii/stiri/mesajul-lui-traian-basescu-la-finalul-campaniei-poate-ca-spiritul-olimpic-ii-va-face-pe-a-993946.html Art. 52. (1) Impiedicarea prin orice mijloace a liberului exercitiu al dreptului de a participa la referendum se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi. http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/3_2000.php http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/referendum-2012-basescu-in-mod-categoric-voi-reveni-la-cotroceni-271252.html http://www.ziare.com/politica/referendum/ccr-parlamentul-are-ultimul-cuvant-daca-este-invalidat-referendumul-1180549 we placut![:)] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Exemple proapete de respect al legii, marca Base. http://www.evz.ro/detalii/stiri/mesajul-lui-traian-basescu-la-finalul-campaniei-poate-ca-spiritul-olimpic-ii-va-face-pe-a-993946.html Art. 52. (1) Impiedicarea prin orice mijloace a liberului exercitiu al dreptului de a participa la referendum se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi. http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/3_2000.php http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/referendum-2012-basescu-in-mod-categoric-voi-reveni-la-cotroceni-271252.html http://www.ziare.com/politica/referendum/ccr-parlamentul-are-ultimul-cuvant-daca-este-invalidat-referendumul-1180549 we placut![:)] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Lucia...asta se numeste a cauta "nod in papura".ceea ce faci tu. Concret: 1.Flacara olimpica si Ponta...o ironie mai mult decat evidenta.E campanie...fiecare si-o face prin "greselile" celorlalti! 2.Modul prin care a actionat cuplul Ponta&Antonescu pentru a putea ajunge la suspendare nu a fost tocmai "constitutional, d'apoi moral.Misculatiunile se stiu, au fost facute la lumina zilei. 3.Daca erai fair play discutai la general, nu aplicai..."hai sa-l ung cu kkt pe Baselu', deci prin forta antagonica le aprobi magariile lui Anto' si Pontac.Cum spunea si Madalina la subiectul cu Ponta a plagiat: singurul motiv pentru care populatia ar vota sa plece Basescu ar fi consecintele crizei, respectiv diminuare salarii, pensii, inchideri spitale, diferente nete intre salarii si puterea de a cumpara.Criza e la nivel mondial, nu se face Basescu vinovat de ea.Daca incepi cu faptul ca putea evita scaderea salariilor,te inseli amarnic.nu putea.Sunt bugetara.Am sot bugetar.Ne-au luat 1000 lei din salarii.Sa-l omor pe Basescu?La inceput am fost indignata, furioasa, mai ales ca eram si insarcinata cu a doua fetita. Un pic de cunostinte in domeniul economic nu ar strica nimanui si nici mie.Asa vorbim vorbe...dar statistic, Romania, la nivel mondial nu statea chiar pe roze, nici inainte de criza. 4.Basescu are bubele lui, corect...evident, logic, dar nu de natura de a fi demis.Daca va fi demis va fi pentru ca populatia nu e suficient de educata pentru a face diferenta intre: criza, reducere salarii si pensii, scadere nivel trai, Basescu, criza mondiala..bagandu-le pe toate in aceeasi oala.Asta e atuul U.S.L.-ului.si cu acesta va castiga. 5.Mai vorbim peste 5 ani, sa vedem daca vei mai fi tot asa "expresiva" si optimista.[pup][flo]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

My_Lady, nu apreciez ca eu il ung cu marmelada. Daca a facut-o careva, ei bine a facut-o chiar el. Intelege, nu neaparat criza si taierile au facut obiectul suspendarii(la manifestatile sindicatelor, romanii dansau). Ci faptul ca s-a bagat peste Guvern, ca el a decis, el s-a luat de gat cu Tariceanu, cand acesta spunea ca nu sunt bani pt marirea salriilor profesrilor, el a promulgat legea, el a suspendat-o. Stiu, aici fac afirmatii fara acoperie. Vorbesc pe DC. Pt ca dc nu pun si scriptul negru pe alb, linkurile sunt ocolite gratios. Ei bine, nu mai am chef sa pun linkuri. Cine vrea sa stie, cauta. Oricum, nu mai conteaza. Cine stie, trebuia sa stie pana acum. Voi mai posta un ultim link. E la concurenta cu sensul lui "sa traiti bine!"-pe noi ne-au costat 8 ani! pe el doar sa il spuna in mod repetat pana s-a vazut unde si-a dorit. http://www.antena3.ro/politica/basescu-eram-sub-influenta-bauturilor-alcoolice-cand-am-zis-ca-pensia-minima-sa-fie-500-lei-asculta-inregistrarea-100049.html [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
My_Lady, nu apreciez ca eu il ung cu marmelada. Daca a facut-o careva, ei bine a facut-o chiar el. Intelege, nu neaparat criza si taierile au facut obiectul suspendarii(la manifestatile sindicatelor, romanii dansau). Ci faptul ca s-a bagat peste Guvern, ca el a decis, el s-a luat de gat cu Tariceanu, cand acesta spunea ca nu sunt bani pt marirea salriilor profesrilor, el a promulgat legea, el a suspendat-o. Stiu, aici fac afirmatii fara acoperie. Vorbesc pe DC. Pt ca dc nu pun si scriptul negru pe alb, linkurile sunt ocolite gratios. Ei bine, nu mai am chef sa pun linkuri. Cine vrea sa stie, cauta. Oricum, nu mai conteaza. Cine stie, trebuia sa stie pana acum. Voi mai posta un ultim link. E la concurenta cu sensul lui "sa traiti bine!"-pe noi ne-au costat 8 ani! pe el doar sa il spuna in mod repetat pana s-a vazut unde si-a dorit. http://www.antena3.ro/politica/basescu-eram-sub-influenta-bauturilor-alcoolice-cand-am-zis-ca-pensia-minima-sa-fie-500-lei-asculta-inregistrarea-100049.html [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
1.Faptul ca s-a luat de gat cu Tariceanu, a promulgat etc., daca erau fapte prin care se incalca grav Constitutia, crede-ma...ca era SUSPENDAT si DEMIS demult.Sau tu crezi ca i s-a facut lui Tariceanu mila de el?In politica e mereu o lupta, lupta pt. putere...si nu scapa nimeni, mai ales daca ar comite fapte neconstitutionale clare.Deci: iar blufezi![8] 2.Aceste multe link-uri ale tale-sunt cumva vreun izvor nealterat al adevarului?Asa iti pot pune si eu link-uri peste link-uri de te saturi...[:)] 3.Te-au mai rugat si altii, te rog si eu...enumera-mi faptele grave prin care Basescu a incalcat Constitutia!Nu fleoshcuri din astea:"vaaaai s-a bagat peste deciziile lui Tariceanu...a dat-o in bara cu promulgarea...anularea legii." Din punctul meu de vedere a fost un joc strategic.Prost nu e.A promulgat.A anulat.Perfect constitutional.[asia]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
My_Lady, nu apreciez ca eu il ung cu marmelada. Daca a facut-o careva, ei bine a facut-o chiar el. Intelege, nu neaparat criza si taierile au facut obiectul suspendarii(la manifestatile sindicatelor, romanii dansau). Ci faptul ca s-a bagat peste Guvern, ca el a decis, el s-a luat de gat cu Tariceanu, cand acesta spunea ca nu sunt bani pt marirea salriilor profesrilor, el a promulgat legea, el a suspendat-o. Stiu, aici fac afirmatii fara acoperie. Vorbesc pe DC. Pt ca dc nu pun si scriptul negru pe alb, linkurile sunt ocolite gratios. Ei bine, nu mai am chef sa pun linkuri. Cine vrea sa stie, cauta. Oricum, nu mai conteaza. Cine stie, trebuia sa stie pana acum. Voi mai posta un ultim link. E la concurenta cu sensul lui "sa traiti bine!"-pe noi ne-au costat 8 ani! pe el doar sa il spuna in mod repetat pana s-a vazut unde si-a dorit. http://www.antena3.ro/politica/basescu-eram-sub-influenta-bauturilor-alcoolice-cand-am-zis-ca-pensia-minima-sa-fie-500-lei-asculta-inregistrarea-100049.html [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Legat de majorarea cu 50% a salriilor profesorilor, iata ce spunea gandul http://www.gandul.info/news/psd-ii-cere-lui-basescu-sa-promulge-legea-majorarii-salariilor-profesorilor-3357360 Deci PSD il soma pe Basescu sa promulge legea pentru ca , la vremea respectiva Curtea Constitutionala a decis ca legea e OK. Basescu a intarziatpromulgarea legii tocmai pentru ca stia ca ne e posibil. Asa ca de ce e vinovat Basescu? lili_ka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Am promulgat legea majorarii cu 50% a salariilor profesorilor", a anuntat vineri seful statului. "Legea a fost votata in Parlament, iar Curtea Constitutionala a decis ca legea este constitutionala. Nu aveam niciun motiv sa nu o promulg". " Bani de investitii de la Uniunea Europeana exista, dar nu sunt folositi. Discutiile privind aducerea la 0 a investitiilor din cauza cresterii salariilor sunt o minciuna. Sumele care se dau profesorilor sunt nesemnificative, nu se puteau face kilometri de autostrazi cu ele. Dezinteresul pentru banii europeni si coruptia pentru banii din buget sunt cauzele pentru care nu se fac investitii, nu cresterea salariilor profesorilor", a afirmat Traian Basescu." http://www.hotnews.ro/stiri-esential-4933813-update-traian-basescu-promulgat-legea-majorarii-50-salariilor-profesorilor.htm si apoi, opusul, adica ce tot ii spunea Tariceanu: ca nu sunt bani! http://www.antena3.ro/politica/traian-basescu-imi-asum-eroarea-promulgarii-legii-salarizarii-profesorilor-video-70672.html [alcool] My_lady, asa scurt... Art1 (4) Constitutia Romaniei: principiul separatiei si echilibrului puterilor.... in ce calitate si-a asumat domn presedinte taierile? dar negocierile cu FMI? dar acolo unde ranjacea ca a fost sub influenta unor licori...si de fapt doar Guverunul a promis in campanie, el NU! si ceea ce spune el conteaza! asa ca pa!pa! pensia de 500 de roni![bang] dar promulgarea eronata a cresterii salariilor profesorilor si apoi suspendarea efectelor lor?(din discutiea cu PDL-guvernul reiesea clar who's the boss in facto) dar implicarea directa in numirea sefului DNA si a Procurorului General? dar cand le atragea atentia judecatorilor care le dadeau castig de cauza acelora care au atacat in instante taierile? acelasi art. (3) Romania este un stat de drept, democratic si social[:-@] TB: spunea ca nu e democratic sa se taie pensiile si salariile. Spunea ca nu e democratic sa se cerea cvorum pt demitere si asa este, dar a facut taman pe dos!( Comisia de la Venetia http://www.venice.coe.int/docs/2007/CDL-AD%282007%29008-e.asp#_Toc151863470 : . 7.Quorum 50.Based on its experience in the area of referendums, the Venice Commission has decided to recommend that no provision be made for rules on quorums. 51. A turn-out quorum (minimum percentage) means that it is in the interests of a proposal’s opponents to abstain rather than to vote against it. For example, if 48% of electors are in favour of a proposal, 5% are against it and 47% intend to abstain, the 5% of opponents need only desert the ballot box in order to impose their viewpoint, even though they are very much in the minority. In addition, their absence from the campaign is liable to increase the number of abstentions and thus the likelihood that the quorum will not be reached. Encouraging either abstention or the imposition of a minority viewpoint is not healthy for democracy (point III.7.a). Moreover, there is a great temptation to falsify the turn-out rate in the face of weak opposition. 52. An approval quorum (acceptance by a minimum percentage of registered voters) may also be inconclusive. It may be so high as to make change excessively difficult. If a text is approved – even by a substantial margin – by a majority of voters without the quorum being reached, the political situation becomes extremely awkward, as the majority will feel that they have been deprived of victory without an adequate reason; the risk of the turn-out rate being falsified is the same as for a turn-out quorum. ) . Boc schimba legea referendumului printr-o OUG!!! 103/2009 taman cand ii manca pe ei de referendum pt unicameral, in timpul jocului!!! si categoric populist favorabil candidatului la presedentie TB, alegeri +referendum. "Referendumul este valabil daca la acesta participa cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente." si mai apare o sorpreza aceeasi marca PDL plus resturile necesare pt o majoritate parlamentara, Legea 62/2012, unde se cosnfiinteste ordonanta imbogatind-se cu inca un articolas[alcool]art 10, demiterea presedintelui aprobata doar dc s-a intrunit majoritatea voturilor cetatenilor inscrisi pe listele electorale!!!http://www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/2009/pr499_09.pdf convenabil, nu? a fost publicata in 12 apr. 2012.Banuiesc ca merge in stransa legatura cu manifestatiilor din strada, care cereau demisia lui TB. Sare in ochi. Asta in conditiile in care Constituitia nu face referiri la niciun cvorum sau altceva pt referendum sau diferentieri ce tin de nr necesar pt demiterea presedintelui!!!, nu este conditionata de asa ceva. zice clar: Parlamentul propune, consulta CC, si dupa hotaraste dc sunt fapte grave prin vot, il asculta pe Presedinte ce are de spus...si tre sa organizeze referndum in 30 de zile de la suspendare, dc s-a votat pt. NB: au facut un joc de glezne aici de te doare mintea cu concursul CCR, ca sa le iasa cum si cand au vrut pojghita legala, pt scopurile lor CCR a ajuns sa nu mai tina cont nici de Comisia de la Venetia, dar nici de Constitutia noastra! nici de faptul ca modificarile la legea referendumului au fost facute initial prin OUG, nici de faptul ca impuneau un lucru absurd, din moment ce presedintele nu a fost ales cu acelasi nr de votanti cerut pt demitere.Si a mai facut ceva CCR: a invitat la absenteism, cu buna stiinta, pt ca numai asa era calea cea mai sigur ca el sa nu poata fi demis: prin acel "trebuie sa asigure prezenta la vot a jumatate plus 1" cand s- a pronuntat asupra cosntitutionalitatii modificarii art 10, legea referendumului[alcool](cine trebuie sa asigure, as intreba eu? si cum califica acum CCR Boicotul la referendum al lui TB+PDL? ) voi reveni cum, cand pot. Lili_Ka, ai dreptate si imi cer scuze. Incerc sa scriu cand pot si sa nu uit nimic. Sper ca acum se intelege mai bine. Voi continua... [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...