Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Referendum USL-ist


Oaspete marius

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Deceneus, un singur amanunt: numarul de votanti se ia, conform legilor in vigoare din listele permanente de vot, de la politie, evidenta populatiei. Fara legatura cu statistica.
@Lali stiu ca listele nu sunt facute dupa referendum, dar listele de la alegerile urmatoare vor avea la baza datele de la ultimul referendum. @turturica - Indemnul la participare nu incalca legea, pentru ca nu este camapanie in favoare unui anumit vot. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

hac!

ma lamureste si pe mine careva care-i trendul macar?

ca vad si eu intoxicarea, toata lumea e victorioasa[:D]

 

ce presedinte avem de maine?

 

Alinukid="red">[copil]

si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

 

 

vacantele copilariei...

 

id="purple">

id="size1">

............................................................................

Nimic nu-i intamplator!id="size1">

............................................................................

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema este cum s-a calculat prezenta la vot pe litoral!

 

Daca se raporteaza numarul de votanti la numarul celor inscrisi in listele permanente, rezulta un procent de peste 100%.

Daca nu se iau in calcul listele suplimentare inseamna ca numarul votantilor si prezenta la vot, este mai mare decat cea raportata.

Atunci prezenta depaseste cea prezentata in comunicatele din cursul zilei.

 

Daca se cumuleaza numarul celor cu drept de vot din listele permanente cu cel din listele suplimentare, apar inregistrari duble la numarul celor din liste si creste paragul de validare.

 

 

Vorba unui comentator, 50% din necunoscut este un necunoscut.

 

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, tipa aia de la BEC a zis de fiecare data ca datele au fost calculate in fctie de listele permanente. Deci nu dupa listele suplimentare, care nu s-au luat in calcul la aceste sondaje. Si nu s-au luat in calcul nici voturile din diaspora la statistici.

Nu cred ca va mai fi Base presedinte maine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu v-am zis eu ca Mazare face voturile lipsa!

Doar el le mai da sperante si de aceea a dat Sova procentul ala asa de diferit de PDL.Ca sa fie acoperiti.

Pe diaspora nu se pot baza asta este clar.

PDL istii mai pot drege lucrurile daca dovedesc fraudele pt. ca sunt greu de inghitit procentele din Mehedinti &co-sudul tarii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Citat:
citat din mesajul lui Lali
Deceneus, un singur amanunt: numarul de votanti se ia, conform legilor in vigoare din listele permanente de vot, de la politie, evidenta populatiei. Fara legatura cu statistica.
align="right" id="quote2">@Lali stiu ca listele nu sunt facute dupa referendum, dar listele de la alegerile urmatoare vor avea la baza datele de la ultimul referendum.@turturica - Indemnul la participare nu incalca legea, pentru ca nu este camapanie in favoare unui anumit vot.Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
align="right" id="quote2">De unde stii tu asta ? E vreo lege in acest sens ? Pentru ca, din cate stiu la referendum ba s-a notat, ba nu s-a notat CNP-ul. Evidenta populatiei are altfel de date clare cu nume, prenume, CNP, adresa precum si modificarile mult mai aproape de realitate a domiciliului. Referendumurile au aceste date la un moment dat, nu au dinamica in timp (aproape) real cum este, teoretic cel putin, la Evidenta Populatiei.Ceea ce se stie este ca, in functie de referendumurile nationale, facute in mai multe tari europene, dupa o metodologie comuna, se vor lua decizii cu privire la sistemul electoral la nivel european, pentru parlamentul european. Decizii bazate pe cifre ale populatiei/teritoriu national, nu pe date individuale de tip CNP, adresa, nume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca legea asa prevede, ca se iau ca baza rezultatele ultimului recensamant, iar listele actuale au la baza date recensamantului din 2002 corectate cu intrarile si iesirile.

 

 

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...