Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV CHISINAU


Recommended Posts

bemi eu am avut la primul fiv 4 foliculi din care au rezultat 2 embrioni pe care mi i-au transferat, a fost sarcina dar am pierdut-o la 4 sapt, iar la al doilea fiv am avut 3 foliculi din fericire si uimirea mea toti 3 s-au fecundat si i-am transferat. Este adevarat ca am 30 de ani dar am un singur ovar si acela a fost putin atins intr-o interventie iar fsh-ul in crestere, cel mai mic 8,5 iar acum sunt in 11 saptamani de sarcina si ma rog la dumnezeu sa fie bebe bine si sa stea in burtica pana la termen. Deci cu incredere ca se poate. bafta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 471
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc onitzi pentru raspuns si sarcina usoara ! Acum am inteles cum de ai obtinut asa multi embrioni din 3 sau 4 foliculi , te-a ajutat mult varsta : chiar daca ai avut putini foliculi, sunt de calitate .
La mine va fi ceva mai greu , dar mai incerc , asa ca babutele :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr din Chisinau a zis ca incearca cu mine dar nu promite pt ca voi obtine o sarcina foarte greu......sincer cand l-am sunat si i-am zis rezultatul a zis ca a stat cu emotii mari la mine. Eu zic sa nu te dai batuta ca va fi pana la urma pt ca nu cred ca varsta e asa importanta. Daca s-au fecundat eu zic ca mai ai ceva acolo de calitate

Bafta si sa auzim numai de bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele v-am pomenit astazi toata ziua , pt ca acest forum nu e doar un spatiu de incurajare si consolare , ci chiar plin cu info utile. Datorita voua m-am programat la dnul prof Mosin si am avut noroc m-a primit astazi la consult. Mi-a placut de dansul , ne-a primit foarte bine , chiar i-am spus ca sunt informata de pe forum :) Si m-a intrebat : exista forum ? Si ce se scrie ? I-am raspuns ca se scrie de bine, din moment ce am ajuns la dansul :) Vedeti ca va fi in concediu de vineri pana pe 5 august. Si ceva interesant : vrea sa aduca o data la 3 luni in clinica un embriolog cu renume , o data din UK , alta data Austria etc pentru schimb de experienta. Fetele interesate sa stea geana pe subiect :) Maine fac histeroscopia . Vedeti ca au cazari scumpe in Chisinau , gps-ul nu a mers , si am facut de acasa din Iasi prin Sculeni pana la clinica 3 ore jumate. Cam mult, dar a durat si la granita, ne-am mai ratacit prin Chisinau.. O sa va mai tin la curent cu ce mai aflu, am vazut pe pielea mea ca e util sa stii dinainte unele lucruri. Va pup si va doresc burtici sanatoase si fericite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor

bemi si eu sunt pacienta dr moshin....inca nu am rezultate pozitive,....dar cum cred ca stii deja....fiecare dintre noi reactionam diferit la tratamente....asa ca....bafta multa....momentan eu astept sa treaca de perioada concediilor...si din octombrie probabil voi reincepe tratamentul pt fiv....Doamne ajuta

onitzi ce ma bucur ca deja au trecut 11 saptamani....iti doresc sa fii sanatoasa tu si bebe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, sofy_ral , ai dreptate cu drumul : cand ne-am intors dnul prof ne-a spus cum sa iesim din oras mai usor ( sa nu mai strabatem tot orasul ) , si drumul ne-a scos la Albita , e intr-adevar mai bine pe acolo.
  Deci : cum iesiti din Repromed din parcare , faceti stanga , sa urcati pe strada Cuza Voda ; la prima intersectie ( e in capatul strazii ) faceti la dreapta , e strada Grenoble , apoi tineti numai inainte mult ; cand se termina strada  faceti stanga ( e o intersectie unde oricum nu puteti face dreapta sau inainte ) e indicator de Hancesti , drum R3 ; dupa ce ajungeti la Hancesti tineti indicator de Leuseni si va scoate in vama Albita ; de la clinica pana in vama am facut o ora si vreo 20 minute.  

 Noi plecasem la drum cu gandul ca ne intoarcem in aceeasi zi , si aveam valabila taxa lor de drum doar pt ziua respectiva ; intre timp dnul prof mi-a spus sa raman pentru histeroscopie pana a doua zi , si noi am uitat ca ne expira taxa de drum ; la vama ne-au dat amenda 1000 de lei moldovenesti , adica aproape 300 RON (!) si trebuie platita pe loc altfel nu treci granita.. Asta e.  
  Acum explorarile ( adica si eco si histeroscopia ) se fac in clinica , in Repromed , si au conditii foarte bune . Ne-a spus proful ca pana anul trecut aveau intr-adevar un alt sediu care nu prea era grozav ca si conditii.
  Aici urmeaza sa primeasca in aug-sept un incubator modern , din-acelea care le permit informatii aproape in timp real ale embrionilor ( la incubatoarele clasice se pot uita la embrioni doar o data pe zi , pt ca nu le face bine sa tot umble la ei mai des ) .
 Asa ca sofy_ral ne vedem pe la clinica , pentru ca acum m-a pus sa iau Yasmin si o sa mergem si noi undeva spre octombrie la procedura . 
 Va pup, sa ne auzim de bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, am tot pandit raspunsurile voastre si sunt tare nedumerita! Din cate am calculat eu singura care a obtnut o sarcina este Onitzi, in rest nimeni! Iar din cate am vorbit cu ea la telefon avea probleme de sanatate destul de serioase. Cu ceva timp in urma stiam ca Maria facuse embriotransfer si astepta sa vada daca s-a prins, nu mai stiu nimic de ea....

Sa ma contrazica cineva daca ma insel, va rog! 

Va pup, vacanta placuta si bafta la facut bebei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, uitati mai jos 2 link-uri care mie mi s-au parut foarte interesante legate de mercurul din peste si din cosmetice ( ma bucur ca de o vreme folosesc in loc de crema de corp ulei de masline si e ok ) :

 

http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2013/01/15/riscam-sa-ne-otravim-cu-mercur-mancand-frecvent-peste/

 

http://www.carminix.ro/ce-peste-contine-mercur/

 

iar mai jos ceva ce nu stiam, atentie sa nu spargem din greseala becurile economice ( eu am in toata casa ) pentru ca elimina mercur :

 

http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2012/05/16/becurile-economice-mercur/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...