Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV CHISINAU


Recommended Posts

Buna fetelor, nu stiu daca mesajul anterior a fost postat, daca vor aparea doua scuze, cred ca internetul imi joaca feste....

Intrebare pentru "avernescu", ai facut test dupa cate zile? Eu stiam, poate ma insel, ca la 10 zile zile poate fi fals pozitiv" si ca trebuie repetat la 14 zile. Sper sa fie bine in continuare si sa fie sarcina!

O alta intrebare, cine si-a dat seama ca sotul era cauza si mai ales ce tratament a facut. In Iasi nu ai facut spermograme? 

O alta intrebare, ti-a fost administrat pregnyl sau ovitrelle dupa embriotransfer?

Nu te supara ca te intreb insa sunt extrem de curioasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 471
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu poate gresesc ca povestesc aici experienta mea..........vad ca exista o retinere si o mare energie de a critica si comenta anumite postari, dar ne impartasim parerile.......uite mi s-a spus de dr pastrama ca am sanse pt un alt fiv ...dar cu procedura IMSI !! ...ei asta nu am stiut-o inainte, dar nu era corect ca dr. embriolog de la repromed sa ia in calcul si acest aspect ?? dar ce a fost a fost....multumesc lui Dumnezeu ca sunt bine si mi-am revenit fizic , dar mai ales emotional..........merg inainte cu sanse si incredere f. mare......

va doresc bafta si sa aveti noroc in aceste proceduri ! pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Mocarta, primul test l-am facut la 10 zile si l-am repetat la 3 zile. Am si doua teste de sarcina pozitive. Luni poate vad si punctuletul pe monitorul echografului....Ovitrelle am luat inainte de punctie. Dupa ET am luat doar Crinone, Aspirina, Utrogestan etc. Sotul a facut prima spermograma la Omini si ne-am programat la Onofriescu pentru interpretare. Ne-a tratat cu maxim dezinteres si am decis ca nu merita sa incarcam ICSI la Iasi. Am repetat spermograma cam la fiecare doua luni si tot proastra era- Oligoteratosstenozoosprmie- sper ca am scris corect, e prea complicata denumirea pt memoria mea. Tratamente am incercat  cu suplimente FertilAid, FertileDetox, CountBoost etc, comandate din State. Degeaba...  Bebe76, eu am simtit tot timpul ca Mosin este implicat si ca-si da tot interesul sa fie bine. La inceputul lunii  mi-a recomandat sa nu fac punctie doar pt doi foliculi si sa nu cheltuim banii degeaba. Noi am inistat si am zis ca daca e o sansa f mica, e bine sa profitam si da asta. Macar sa traiesc doua saptamani cu speranta ca voi ramane insarcinata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot citind postarile mi-am amintit o chestiune....

Dupa embriotransfer, in cazul meu, menstruatia mi-a venit un pic mai tarziu, dl. Gladun imi recomandase sa fac echografie chiar daca betaHCG era mic sperand ca e sarcina, cu acea ocazie m-am intalnit cu d-na embrinolog si am rugat-o sa imi dea fotografiile embrionilor. La echografie s-a vazut ceva, dar era prea mic ca sa isi dea seama ce este. Parerea directa a d-nei embrionolog, a fost sa mai incerc odata FIV-ul. Daca nu a vazut echografia, de ce era asa de sigura ca trebuie sa mai incerc odata?

Eu nici nu stiu ce sa mai fac, cred ca ma voi orienta catre Ucraina sau Austria... Chiar daca dau bani mai multi macar stiu o treaba! La urma urmelor bajbaind aici la noi iesi chiar mai scump!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mda......pai mocarta embrioloaga aia stia ea ce stia...........adica sa mai incerci un alt FIV..ca primul a fost doar asa de test !!...........ce bataie de joc.......mi-e tare greu sa cred ca pe nervii nostrii un FIV e comercial deacuma.........pai daca da e comercial atunci sa facem clauza : in caz de esec care poate fi considerat ca nerespectarea destinatiei contractului ( eu dau bani ei ma ajuta sa fac un bebe nu ?) sa-mi fie dati 1/2 din bani inapoi !...ar fi ceva  :)))....avernescu BAFTA BAFTA ! si sa fie un bebe sanatos, iti tin pumnii........

eu cred foarte mult ca un fiv are sanse de reusita 20-30-40 % ....dar cand te interesezi ca in ultimul an poate nu a mai reusit mai nimeni un fiv la anumite clinici....incepi sa iti pui intrebari !......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am confirmarea ca e  [bib] .Am fost vineri la echo [flo2] . Mocarta, am intalnit la Repromed fete din Ucraina care isi incercau norocul si la Chisinau. Incercasera si la Kiev fara rezultat. Am intalnit si o moldoveanca stabilita in Spania care avea la activ 3 FIV-uri nereusite acolo. Inainte de a apela la Repromed, cunosteam doua cazuri reusite acolo. Multe fete nu intra si nu comenteaza acest subiect. De fiecare data cand mergeam la clinica vedeam in pacare cate 2-3 masini cu numere de Iasi. Probabil nici eu nu as fi comentat daca nu vedeam neincrederea voastra in succesul acestei proceduri la Chisinau. Va doresc o saptamana insorita! Pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ooo felicitari !!!! iti doresc din suflet un bebe sanatos..o sarcina usoara si sa fie foarte bine ....ma bucur f. mult ca ai reusit .............

si cand mergeam eu la repromed erau masini de IS in parcare....chiar pe drum daca era o masina de IS in spatele nostru stiam ca aia merg si ei sa faca un bebe :))dar si ce daca sunt masini in parcare ? probabil si aia au auzit de renumele clinicii , renume care din pacate acum e un cam discutabil ,  pt ca eu am auzit de prea multe cupluri care nu au reusit FIV acolo.......dar poate s-au mai trezit si ei si acum vor sa ajunga iar renumiti....doamne ajuta !

doar ca eu una nu mai merg la ei pt " experimentul 2 ".............

o zi minunata tuturor..puuppp!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor, de citiva ani va urmaresc activitatea forumului cuminte in speranta sa gasesc solutii pentru necazul meu si ma bucuram enorm cind pagini in sir fetele declarau ca au obtinut sarcina mult dorita. Ceea ce m-a determinat sa scriu este subiectul discutat aici, am citit totul de la inceput si pina la ultima pagina.

    Sunt basarabeanca, si stiu foarte bine atit despre Centrul Mamei si al Copilului (CMC) cit si despre Repromed. Ati remarcat perfect ca performantele centrului medical Repromed nu sunt nici pe aproape comparabile cu cele ale centrului vechi, desi personalul medical este acelasi si utilajele sunt dintre cele mai moderne.

    Am fost pacienta in ambele, speram sa obtin sarcina insa de cind s-a deschis Repromed am inceput tot mai mult sa banuiesc ca in joc sunt interese financiare ale citorva persoane si pe nimeni nu-l intereseaza sa devii cit mai repede mamica, trebuie intii sa te "tratezi" bine, sa incerci 2-3 FIV-uri, ca vezi, sansele din prima sa ramii gravida nu sint atit de mari...iar preturile noi sunt foarte piparate.

    Sa nu ziceti ca vorbesc ce nu stiu am facut si Fiv, la care beta era 1 si fetele care au facut aceasta procedura cu mine au avut rezultate similare. In CMC rezultatele obtinute nu erau tinute in secret, aveai impresia ca medicii se intrec cine va avea cea mai mare rata a succesului, cifrele se apropiau de 50% - foarte frumos, insa la Repromed s-au schimbat accentele, rezultatele nu mai sunt "facute publice". Cunosc fete care au fost devotate medicilor (care fara indoiala sint foarte competenti, insa nu mai lucrezeaza la fel de bine) si au plecat sa faca Fiv in Kiev. Nu fac publicitate nicidecum clinicilor de acolo, ca am auzit multe lucruri neplacute si despre ei.

    Ma mira faptul ca aud vorbe de lauda despre d-l Mosin, el este persoana nr. 1 care este gata sa va trimita la Fiv din minuta cind ati intrat in cabinetul sau fara a mai face careva investigatii, am auzit zvonuri ca poti sa primesti embrioni si fara stimulare daca de intelegi cu d-na embriolog desigur contra plata, deci se fura copilasii , tot de la pacientele suparate am auzit ca se fac transferuri fara embrioni, s. a.

Si eu ma pregateam sa faccel de-al doilea FIV dar m-a descurajat statistica sarcinilor obtinute de ei de cind s-au mutat in centrul nou, deja incep sa  cred zvonurilor, si sotul mi-a zis ca ne vom certa rau si ca nu vrea sa imbogateasca pe cineva, asa ca asteptam pina cind ei vor hotari ca trebuie sa-si ridice autoritatea si sa lucreze atit de bine cum au facuta pina in aug. 2012.

Aropo medicii de acolo urmaresc forumurile unde se discuta despre ei, si atunci cind se vorbeste numai de rau depre medici, in mod miraculos apare o persoana care se lauda ca a ramasa insarcinata la Repromed, si indeosebi este recunoscatoare d-lui Mosin.

Nu vreau sa va dezamagesc, daca doriti sa mai incercati careva tratamente la Chisinau  sa va ajute bunul Dumnezeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor......doamne m-ai impresionat foarte mult draga mea de mai sus.....sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate si mult noroc ......eu apreciez mult asa un curaj......ceea ce ai zis tu este foarte important pentru noi si e bine de stiut......cateva dintre noi am remarcat unele lucruri ciudate pe acolo si e bine sa le zicem ca tine pe sleau !......chestia cu " poti sa primesti embrioni si fara stimulare daca de intelegi cu d-na embriolog desigur contra plata, deci se fura copilasii , tot de la pacientele suparate am auzit ca se fac transferuri fara embrioni " e grava rau !!! .....eu am un feeling ca totusi cand merg la sf lunii in Chisinau pt o verificare la dr pastrama sa trec pe la repromed sa citesc si eu totusi contractul meu cu ei ..ce scrie pe verso ( cine a fost la repromed stie ca inainte de punctie semnezi intr-un singur  exemplar !!!  un contract cu conditiile unui FIV si pe verso sunt dupa fertilizare scrise cati emrbioni ai avut...de ce calitate... cati au transferat ...de ce si pt ce !! ) .....

Eu una ITI MULTUMESC vreau_bebe20 ca ai zis un adevar !

Bafta tuturor si Doamne ajuta !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...