Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV CHISINAU


Recommended Posts

  • Răspunsuri 471
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...

buna.ai fost la dr pastrama,ai rezolvat ceva concret? eu trebuie sa incep tratamentul cu menopur si citrotide.sapt viitoare trebuie sa ajung la chisinau sa vad ce zice medicul deoarece mi-a intarziat CM [:(] si nu stiu dak reusim sa mai facem ceva anul acesta.offff sper sa fie totul bn.o seara faina tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Buna seara! Am facut primul meu FIV la Repromed la dl. dr. Mosin nereusit. Ion31 te rog da ne mai multe detalii de la medpark. De ce ati ales medpark si nu repromed? cum ati comunicat cu doctorii (engleza)? ce analize v au facut? Au facut sotiei histeroscopie si laparascopie. La repromed la mine au mers la ghici fara histero. Apoi dupa ce nu s a prins mi au facut histero si au spus ca nu era in regula uterul de aceea nu s a prins dar acum e ok si se va prinde. eu am niste stari ingrozitoare de la hormonii pe care i am luat la fiv si nu stiu daca mai rezist sa mai fac unul asa pe bajbaite.

Avernescu te rog mai da ne detalii despre bebe. Cum te simti? Mergi tot la dr Mosin pt urmarire sarcina? S a prins din prima? Cand am citit ca ti s a intamplat minunea mi ai mai dat sperante cu dl dr Mosin. Nu stiu pe ce cai sa o iau. Mi e frica de reactiile adverse sa mai fac un FIV la ghici.

Avernescu, Ion31, Onitzi21 si celorlalte fete care au reusit sa si indeplineasca visul si sa aiba un inger pe drum va doresc sa fiti cu totii sanatosi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Voi incerca sa raspund tuturor intrebarilor:

1. De ce am ales Medpark? De cand ne confruntam cu problema, de aproape 3 ani, am cautat informatii pe internet. Am vizitat o clinica in Iasi si am decis sa mai vizitam cel putin inca una pe principiul ca intotdeauna o alternativa este binevenita. Ne-am indreptat atentia catre Chisinau pentru ca era mai aproape decat Bucuresti. Am ales Medpark pentru ca aici lucreaza medici din Turcia iar acest detaliu ne-a facut sa punem Medpark in capul listei. Am sunat pentru programare si am aflat ca prima consultatie este gratuita. Am venit la consultatie si am ramas placut impresionati de multe lucruri: echipa medicala este dedicata pacientului, simti ca vor sa te ajute, medicul care se ocupa de fiv face si ecografiile si nu trebuie sa alergi pe nu stiu unde, laboratorul este in aceeasi cladire, curatenie exemplara, respect fata de pacient, omenie. Cu medicul am vorbit in engleza insa au o persoana care se ocupa de traducere in cazul in care pacientul nu stie engleza. Un alt aspect important este ca exista posibilitatea crioconservarii embrionilor. Se face o singura plata, pentru pachet (care include absolut tot ceea ce este nevoie pentru un ciclu de tratament FIV) si nu per serviciu. Personal mi-a placut asta. In plus au o persoana care se ocupa de pacientii din Romania: cu informatii, directionari, etc etc.

2. Ce analize am facut? Moi aveam deja diagnosticul cand am ajuns la Medpark. Am facut analizele care sunt incluse in pachetul FIV: monitorizare hormonala si analize serologice (hepatita B, C, HIV, Sifilis daca imi aduc bine aminte).

3. Histeroscopie si laparascopie. Sotia mea nu a avut nevoie de histeroscopie, nu i s-a detectat niciun chist, polip, endometrioza sau altceva pentru a fi nevoie de interventie chirurgicala. Anormalitatea uterului se poate verifica la ecografie. Daca ceva este in neregula se va face histeroscopie. 

Sotia mea nu s-a simtit rau din cauza medicamentelor foslosite la fiv, ci numai i s-au marit sanii. Insa medicamentele au fost intotdeauna aplicate conform prescriptiei medicului in urma monitorizarii ecografice. Adica am venit de fiecare data cand ne-a chemat medicul si nu am plecat acasa cu hartia si schema de dozare si gata. Mi se pare periculoasa metoda asta.

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din suflet pentru raspunsuri Ion31. Va doresc un copil foarte sanatos si sa va bucurati de el toata viata. Te felicit pentru sustinerea sotiei tale. Sotia a stat la pat dupa transfer? Cat timp?

Eu am stat 3 zile in pat la o pensiune in Chisinau si apoi am mers acasa unde 2 sapt am stat mai mult in pat.

La mine din pacate trebuia musai histeroscopie inainte dar pentru ca la ecograf endometrul meu arata perfect de fiecare data nu mi a facut. Apoi la histero a observat ca endometrul nu avea aspect normal de aceea nu s-a prins.

bebe76 ti-a placut mai mult de dl Pastrama decat de dl Mosin? Ce ai mai hotarat? Si eu sunt in situatia ta si nu stiu ce sa aleg.

scumpica 2013 tu unde mergi sa-ti faci procedura? Cum merge stimularea?

onitzi21 cand nasti? iti doresc tot binele din lume si sa fii sanatoasa si tu si bebe.

avernescu cum mai merge sarcina? ai mai fost la control? sa de-a Dumnezeu sa ajungi la termen sanatoasa si sa iasa bebe sanatos. Ti-a facut histero sau laparascopie?

sofy_ral tot la dr Mosin esti? Cum merge tratamentul? spune ne ce protocol ti-a dat.

 

Haideti sa mai scriem din experientele noastre poate ne mai ajutam. Ce e in sufletul nostru numai noi putem sti. Eu una am renuntat la munca, am avut reactii adverse urate dupa FIV nici nu stiam ce i cu mine vreo 2-3 luni. Am facut credit pt casa pe ca l tinem pt FIV.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...