Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV CHISINAU


Recommended Posts

Salut fetelor, din pacate fac si eu parte din categoria celor care apeleaza la fiv in speranta sa devina parinti. Recent am facut fiv la Chisinau si nici nu pot sa clasez rezultatele nici ca fiind pozitive si nici negative. S-au prins ambii embrioni ce au fost transferati, insa unul s-a pozitionat in uter (ca apoi sa nu mai evolueze), iar celalalt in trompa dreapta care s-a dezvoltat bine mersi pina la 6 saptamini, suficient ca sa-i vad inimioara si peste 2 ore sa fac laparascopie sa mi-l scoata  [V]. Desi ma simteam destul de rau inca de la 10 zile dupa transfer, ceea ce inseamna dureri destul de puternice citeodata nici pe picioare nu puteam sa stau si singerari, medicul imi spunea sa nu imi fac griji ca pe toate le doare si nu stiam la cine sa apelez, de la cine sa cer un sfat, de fiecare data cind sunam  medicul parca imi dadea cineva cu ciocanul in cap...off.

    Voi ce ma sfatuiti sa mai apelez la acest medic sau mai bine sa caut altul. Nu-l invinuesc pentru ceea ce mi s-a intimplat, insa cred ca daca ar fi fost un pic mai atent nu treceam prin tot ce am trecut, adica laparoscopie cu inlaturarea trompei. Fetelor va rog muuuult un sfat, sunt debusolata complet!

Din pacate nu totul este in puterile medicului, cu atit mai mult cind ei nu sunt suficient de atenti, precauti in examinarea pacientei multiaspectual, si cu adevarat ai avut parte de o experienta oribila.................dar totusi nu trebuie de disperat si se merita de mai facut incercari,....................si o recomandare, sa fim cu medicii mai insistente in evidenta starii noastre, eu merg dupa principiul "ma fac ca nu prea inteleg" si intreb de 2-3 ori, ii aduc aminte in cazul in care omite ceva, poate par adesea "sikiitoare" dar altfel nu poti, ei au multe paciente si sunt retinuti in multe comentarii.

Dar pentru comparatie poti sa mergi sa consulti si alt medic, la cine ai facut? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 471
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La mine azi vine CM si de mine-poimine incep un nou protocol, acum o sa merg pe protocol scurt. si de data asta voi fi mult mai retinuta/precauta in comportament, fara eforturi fizice, fara curatenii , fara ridicaturi......am sa respect dupa embrio -transfer un regim pasiv. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar am fost un pic"siciietoare" din cauza ca simteam ca nu este in regula ceva, in unele seri facusem si febra care initial a fost 37.3 dupa care  s-a mai ridicat si l-am sunat si seara pe la orele 9. Nu voi da nici un nume, caci nu cred ca este corect, cineva poate a avut parte de experienta mai placuta. Nu stiu ce sa spun, e tinar si  poate din acest motiv a gresit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tie succese mari sper in curind sa devii o fericita posesoare de burtica cu puiut(i) sanatosi.

Mersi

eu asteptam cu nerabdare sa-mi vina ciclul sa incep protocolul, dar............am un folicul din ciclul precedent .......................si aminam protocolul pe luna urmatoare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna tuturor!!!..sunt nou-nouta [bib]  pe aici..si tare mult imi place sa urmaresc mesajele postate...nu prea am avut curaj sa ma ,,bag'' in vb cu voi...DAR AM O INTREBARE,LA CARE NU GASESC UN RASPUNS!..cine ma poate ajuta cu o informatie...am inceput tratamentul ICSI in germania..si dupa stimularea ovariana mi-au recoltat 5 ovule sanatoase si mari...dar problema fiind la sotul meu...(spermatozoitii ca si cantitate foarte putin si lenesi)..si dupa ce mi-au recoltat ovulele nu s-a produs nici un embrion [:(]  [:(]  [:(]  [:(]  [:(]  [:(]  [:(]  [:(] ..cu toate ca ne-au dat sanse mari...si acum saptamana asta avem programare din nou..la ei...dar nu m-ai am incredere...ajutati-ma cu un sfat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna tuturor!!!..sunt nou-nouta [bib]  pe aici..si tare mult imi place sa urmaresc mesajele postate...nu prea am avut curaj sa ma ,,bag'' in vb cu voi...DAR AM O INTREBARE,LA CARE NU GASESC UN RASPUNS!..cine ma poate ajuta cu o informatie...am inceput tratamentul ICSI in germania..si dupa stimularea ovariana mi-au recoltat 5 ovule sanatoase si mari...dar problema fiind la sotul meu...(spermatozoitii ca si cantitate foarte putin si lenesi)..si dupa ce mi-au recoltat ovulele nu s-a produs nici un embrion [:(]  [:(]  [:(]  [:(]  [:(]  [:(]  [:(]  [:(] ..cu toate ca ne-au dat sanse mari...si acum saptamana asta avem programare din nou..la ei...dar nu m-ai am incredere...ajutati-ma cu un sfat...

Din cîte pricep eu, soţul trebuia să dea spermograma anterior începerii protocolului, ceea ce avea să constate problemele cu spermatozoizii "leneşi"..........ciudat că sa recurs la procedură fără a se asigura că nu este problemă cu sperma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Totuşi la etapa "contopirii" se aplică în majoritatea cazurilor tehnologia ICSI (micro manipulare prin care spermatozoidul este introdus în ovulă), ceea ce este chiar recomandat în cazul spermatozoizilor leneşi

Trebuie să consultaţi medicul pentru a lămuri situaţia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

problema e la sotul meu...spermatozoitii sunt lenesi si anormali..nu au o forma normala...totusi mie nu mi-e clar...de ce nu s-a format macar un embrion...??din 5 ovule sanatoase...mai ales ca sa facut  ICSI...si sase ne-au dat mari...eu nici nu-mi puneam problema ca nu vor iesi macar un embrion..ei nu ne-au spus ca s-ar putea ivi asha problema....si mai ales esti intr-o clinica din Germania..unde nu prea sta la discutii cu tine...nustiu ce sa fac mai departe...sa merita s-a mai incerc...??..si daca e acelasi rezultat...??..poate clinica nu e destul de competenta??...nustiu ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Natalia desigur că nu trebuie să cedezi şi de încercat altă procedură trebuie. e alta întrebarea unde?. dacă ai suspiciuni în acţiunile clinicii şi nu simţi atitudinea corespunzătoare (să ieşi din clinică fără semne de întrebare) atunci se merită să iei în calcul altă opţiune
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...