Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt egoista sau nu?


Recommended Posts

Am un frate mai mic decat mine in varsta de 22 de ani.De cand mama noastra a murit el a stat mai mult pe la prieteni iar eu cu sotul si fetita am stat cu chirie.Cand a murit bunica ne a lasat o garsoniera.Initial am stat eu in acea garsoniera si pe urma a venit si el pentru ca nu mai avea cum sa stea la prietenul lui. Garsoniera este f mica si nu avem cum sa stam eu,sotul,fetita noastra si fratele meu.Mai ales ca are si el o iubita si il mai viziteaza din cand in cand chiar daca eu i am explicat ca e f greu sa stam 5 persoane intr un spatiu atat de mic. El este plecat cu sotul meu in Italia de luna trecuta.Initial a plecat sotul meu si apoi l a chemat si pe el.Acum i am propus sa vindem garsoniera si sa cumparam 2 garsoniere intr o zona mai marginasa a orasului dar a spus sa el nici nu se gandeste sa se mute acolo si ca prefera sa stea pe strada[bang] Problema mea este ca el nu este suficient de matur incat sa constientizeze ca viata nu e asa cumm crede el.El daca a stat cu mine nu a pus nici un ban la manacare a zis ca el nu mananca sau manaca in oras,intretinere,lumina,cablu nici atat,atunci cand lua salariu i facea praf in 3 4 zile si pe urma se ruga de mine sa cumpar tigari si multe multe altele.Din aceste motive eu nu vreau sa cumpar un apartament cu 2 camere pentru ca stiu ca este o persoana dificila iar eu nu am posibilitatea sa il intretin si am considerat ca mai bine are fiecare casa lui. Azi insa i am explicat asta iar el s a suparat f tare.Degeaba i am explicat eu ca e mai bine pentru noi daca stam separat,ca am si eu o familie si ca fetita mea nu trebuie sa il vada''sus''pe iubita lui asa cum avea obiceiul sa stea cand eram cu totii sus.Nu vrea sa priceapa. Sunt eu de vina?AR trebui sa procedez altfel? ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cine este proprietarul garsonierei, in acte ? iubita fratelui tau locuieste singura sau cu parintii ? tatal vostru traieste ? nu ar putea fratele tau sa locuiasca cu el ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

garsoniera este si a amea si a lui ne a fost lasata de bunica jumate jumate Tata nu avem si mami a murit acum 3 ani Iubita lui sta cu parintii si nu se poate sa stea la ea. Mie una nu mi separa dovada de egosim ca vreau ce e mai bine pentru familia mea,ca doar nu il las pe strada nu? ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar si daca nu vrea nu ai ce sa-i faci. E proprietar in acte si daca nu va intelegeti sa vindeti nu veti vinde si basta. Oricum la cum povestesti despre el daca nu te tii tare exista riscul sa vindeti si el sa-si faca praf partea apoi sa vina sa stea tot cu voi. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu vrea sa vanda, atunci sa-ti dea el banii pe jumatatea ta (dar de unde ? ca n-are probabil nici 5 bani pusi deoparte), il lasi pe el sa stea in garsoniera si tu iti cauti alta locuinta, cu chirie sau s-o cumperi. arata-i ca tu nu mai esti dispusa sa locuiti impreuna si ca intr-un fel sau altul vei gasi o solutie astfel incat sa locuiesti doar cu sotul si fetita. sau, daca are ganduri serioase cu iubita lui si au de gand sa se casatoreasca, de ce nu vorbeste cu parintii ei, sa-i ajute sa-si ia o garsoniera cu chirie ? iubita lui lucreaza sau o intretin parintii ? iarta-ma ca te intreb: unde a locuit mama voastra ? statea cu chirie sau era proprietara ? ce s-a intamplat cu locuinta mamei voastre ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol,daca tu zici ca fratele tau e imatur si iresponsabil, de ce te gandesti ca ´´la casa lui´´ ar fi dintr-o data matur si responsabil? El se agata de tine, pentru ca tu esti probabil singura care i-a mai ramas. L-a suparat faptul ca tu vrei sa scapi de el.Ca el asa a inteles insistenta cu care tu propui casa lui proprie, ca vrei sa scapi de el, ca e o greutate pentru tine sa-l ai aproape, ca iti foloseste toate resursele(financiare si sentimentale). Pe de alta parte, desi iti doresti ca fratele tau sa gandeasca mai matur si sa fie mai responsabil, tu esti cea care ia deciziile. Tu ai hotarat ca asa e mai bine si nu altfel. Ai stat vreodata de vorba cu el, sa vezi, el ce crede? El ce simte? El ce planuri de viitor are? Ati stat vreodata, dupa moartea mamei voastra, doar voi doi, sa vorbiti si sa va imbarbatati reciproc, sa va sustineti? I-ai spus vreodata ce fericita esti ca-l ai,ca-l iubesti? Ca te-a ajutat enorm cu un anume gest?(de exemplu atunci cand v-a lasat pe voi in garsoniera bunicii si el statea pe la prieteni). Poate daca te comporti cu el ca si cu un frate si nu ca o mama surogat, vei avea suprize placute. Poate daca il vei implica si pe el in viata ta, ca persoana care ia decizii si gandeste cu capul propriu, vei avea suprize placute. Poate daca ar sti ca-l iubesti si vrei sa fie bine pentru toti din familie, daca ar sti ca te preocupa starea lui si daca ai avea o vorba buna pentru el, vei avea suprize placute. Sau, daca ar sti ca si el conteaza in relatia voastra, pin a-si spune parerea si a gasi solutii...poate s-ar imbunatati situatia. Incearca, nu ai nimic de pierdut. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24 Garsoniera este f mica si nu avem cum sa stam eu,sotul,fetita noastra si fratele meu.Mai ales ca are si el o iubita si il mai viziteaza din cand in cand chiar daca eu i am explicat ca e f greu sa stam 5 persoane intr un spatiu atat de mic. El daca a stat cu mine nu a pus nici un ban la manacare a zis ca el nu mananca sau manaca in oras,intretinere,lumina,cablu nici atat,atunci cand lua salariu i facea praf in 3 4 zile si pe urma se ruga de mine sa cumpar tigari si multe multe altele.Din aceste motive eu nu vreau sa cumpar un apartament cu 2 camere pentru ca stiu ca este o persoana dificila iar eu nu am posibilitatea sa il intretin si am considerat ca mai bine are fiecare casa lui. Degeaba i am explicat eu ca e mai bine pentru noi daca stam separat,ca am si eu o familie si ca fetita mea nu trebuie sa il vada''sus''pe iubita lui asa cum avea obiceiul sa stea cand eram cu totii sus.
Cum spune si mada, 5 intr-o camera, dintre care 4 adulti, e prea mult. Inseamna ca aveti 1 pat al vostru, 1 al fetitei si 1 al fratelui. Sau ca va chinuiti si dormiti cu fetita langa voi, dar tot exista o canapea pentru frate. Plus un sifonier, o noptiera, comoda, ceva tot mai e prin camera. Cred ca abia aveti loc sa va miscati. Insista, explica-i calm ca voi aveti nevoie de intimitate, ca fetita are nevoie de spatiu de joaca (mic, dar trebuie!), va creste, va avea nevoie si de un birouas pentru a-si face lectiile. Daca se insoara si mai apare un copil in casa...atunci cum veti sta? Cum va veti odihni voi, care va fi programul, cu un bebelus alaturi si trezit din 3 in 3 ore? Unde va dormi nepotul cand va creste? Explica-i si faptul ca tu si sotul lucrati pentru voi si fetita voastra (am mai spus asta acum ceva timp, la un alt subiect de-al tau), ca si voua va este greu cu banii, aveti facturi, fetita creste (stiu, ma repet) si va avea alte nevoi. Si fara menajamente, cum adica, tu poti sa iti calaresti iubita de fata cu-n copil, [xx(] dar nu poti sa participi la facturi? Si eu, i-as explica si fetii aleia, cum adica, n-are pic de bun simt? Sa mearga sa calareasca in voie, la ma-sa si la tac-su, nu in fata copilului tau! De ce trebuie sa vada fetita ta comportamentul ei indecent? lady, ai dreptate, a stat in alta parte, lasand-o pe nikol sa ramana in garsoniera. Dar oare, la prietenul respectiv, la fel a procedat? L-a tinut ala pe ochi frumosi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar tb vanduta garsoniera si... fiecare dupa posibilitati. Nici numai conteaza cine/ce/unde a stat/cine/ce a facut, in fata legii amandoi aveti dreptul la 50% din garsoniera. Si ca observatie personala, la 22 ani, fratele tau inca este un copil, chiar nu-mi dau seama cum de-l vrei adult responsabil. [:D] Din pacate, cand este vb de bani, mosteniri si rude mereu vor exista discutii. Pt tine,acum, ar tb sa primeze linistea copilului tau. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare lady, ai dreptate, a stat in alta parte, lasand-o pe nikol sa ramana in garsoniera. Dar oare, la prietenul respectiv, la fel a procedat? L-a tinut ala pe ochi frumosi?
Raza de soare, nu inteleg ce relevanta are intrebarea de mai sus.[:)] In rest, Nikol e si asa destul de necajita de situatia asta, nuc red ca o ajuta foarte tare sa i se spuna ca spatiul e mic . Important acum este in ce mod se rezolva lucrurile, nu ce rezolvare exista, ca e destul de clara pentru toata lumea. Dar modul, felul, acel ´´cum´´ e important acum. Eu cred ca e vorba de atitudine care odata schimbata, va schimba si relatia celor doi frati. Blackgirl, nu toti fratii ajung sa se certe de la mosteniri. Oricat de valoroase ar fi. Iar pentru fratii care au o legatura mai profunda, care se iubesc, nu conteaza contractul sau procentele. Deciziile se iau ca intre doi sau mai multi oameni carora le pasa unul de altul. Pai cum asa? Acum nu (mai) conteaza ca fratele s-a retras si i-a lasat pe ei in garsoniera? De ce nu mai conteaza? Doar are 50% din ea......deci procentele conteaza fix...deloc. Cel putin pentru fratele lui Nikol. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...