Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt egoista sau nu?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui nikol24 Repet: NU SE OPUNE VANZARII GARSONIEREI Problema lui a fost ca de ce nu vrem sa ne mutam cu el.Noi ne permitem sa luam 2 garsoniere la periferie dar el nu vrea,vrea cu noi.Si mai vrea sa ii platesc cheltuielile casei si sa cumpar mancare pentru ca el nu isi permite. Venit are,de muncit munceste,datorii nu are,copil nu are.
da, si mie mi se pare extrem de ciudat ca un om (normal la cap) sa vina cu astfel de pretentii. chiar nu vad nicio baza de argumentatie aici, ma mir ca totusi voi o luati in discutie. undeva nu mi se leaga ceva in toata situatia, mi se pare totul extrem de neverosimil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Verosimil, neverosimil, sa va spun si eu o poveste, nu stiu cat de verosimila va parea, dar sigur e reala. Unchiul meu (fratele mamei, mai mare cu 7 ani decat ea) a stat cu parintii mei si cu noi (cu mine si cu sora mea), in casa alor mei... 20 de ani! De cand s-au casatorit mama si tata, si pana am facut eu 18 ani. In tot acest timp nu a avut un job (din cand in cand mai scria pe la cate o revista, un ziar, si mai facea diverse proiecte, care din pacate nu se materializau) si nu a contribuit cu nimic la cheltuielile casei, ca nu avea bani. Mama si tata nu se descurcau nici ei deloc grozav cu banii, si au tot incercat sa-i gaseasca si lui un serviciu, sau sa-l convinga sa-si gaseasca singur, dar nu a vrut, pe motiv ca "nu suporta sa fie comandat de altii".

 

Dupa ce am facut eu 18 ani, intr-un final, dupa multe ezitari, mama i-a spus ca suntem si noi mari, avem nevoie de mai mult spatiu etc., drept urmare unchiul locuieste de atunci cu bunica, la tara, si noi ii intretinem pe amandoi. Noi suntem impacati cu situatia, au mai fost unele discutii ca el nici la tara nu prea se implica si bunica e in varsta si e si bolnava, nu mai face fata, dar in mare suntem ok. Pana la urma ne gandim ca e bine ca bunica nu sta singura (nu vrea sub nicio forma sa vina sa stea cu noi la oras). Mama a avut si ea frustrarile ei vis-a-vis de situatia asta, si cand stateam cu totii (noi+unchiul) se iscau destule discutii intre mama si fratele ei, mama era foarte stresata, dar acum e ok.

 

Ce vreau sa spun cu povestea asta e ca se intampla ca unii oameni pur si simplu sa fie diferiti, si sa nu traiasca dupa standardele noastre, oricat de neverosimil ar parea. Sunt oameni care nu au o problema in a fi intretinuti de altii chiar si toata viata (desi altfel pot fi extrem de orgoliosi si de "sensibili"). Depinde doar cum ne raportam noi la ei si la situatia creata. In contextul asta eu o inteleg pe Nikol ca e stresata, si nu cred ca e egoista, ci pur si simplu are o gramada de griji si probleme ale ei, si totul pare sa cada mereu pe umerii ei. In fond nici ea nu e cu mult mai mare decat fratele, are o familie, un venit mic, nu cred ca e corect fata de ea sa fie impovarata cu atatea griji si sa i se ceara numai ei sa fie altruista si sa se gandeasca la binele fratelui.

 

Si mai cred ca e usor sa dam sfaturi de pe margine, dar, daca intr-adevar ne-am afla intr-o situatie similara cu a lui Nikol, nu ne-ar fi deloc usor si nu ne-ar parea deloc atat de evident ca suntem niste egoisti pentru ca ne dorim o viata (un pic mai) linistita. Si eu am o sora si as face absolut orice pentru ea, dar stiu ca si ea ar face la fel. Altruismul e bun si nobil, dar ar trebui sa vina din ambele sensuri...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salcia, da, dar unchiul tau era falit, chiar nu avea bani, chiar era nevoie sa fie intretinut. ai tai nu puteau sa-l abandoneze, pentru ca el nu se putea integra in societate, nu era capabil sa se intretina. situatia pe care o povestesti tu e logica.

 

in schimb cea prezentata de nikol, nu e. nu vad de ce un om care castiga binisor, ar avea pretentia sa fie intretinut de sora-sa, care castiga mult mai putin ca el. nu are sens, pur si simplu. io-mi permit sa fiu sceptica si sa nu cred ca situatia se prezinta chiar asa. probabil mai sunt si alte "detalii", care nu s-au spus pe aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normal sa impartiti banii si sa isi vada fiecare de viata lui. Poate o solutie de compromis ar fi sa cumperi cu jumatatea ta de bani un apartament cu 2-3 camere si sa-i inchiriezi lui o camera acolo. Sau sa stabiliti ca sta cu voi un an, timp in care participa corect la cheltuieli. In anul asta il pregatesti sa se descurce singur, il inveti sa spele, sa calce, sa gateasca, sa faca curat, sa-si faca un buget, etc. In felul asta tu poti sa dormi linistita ca ai facut tot ce e rezonabil pentru el, tu faci regulile si el nu poate sa-si impuna prezenta in casa ta mai mult decat doresti tu.

 

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Portocalia, unchiul meu intr-adevar nu avea bani, decat rareori, dar asta numai pentru ca el nu vroia sa munceasca (cred ca a muncit cativa ani, adunati, in cei 60 si ceva de ani de viata...), pentru ca, asa cum am spus, nu suporta sa fie "comandat". A fost la viata lui profesor, ziarist, scriitor, functionar la posta, a avut diverse joburi oferite de prieteni/rude, insa de fiecare data s-a intamplat ceva (ba nu i-a placut seful, ba lucra in frig etc.). Nu are nicio problema de integrare in societate, e o persoana inteligenta, cu care ai ce discuta, insa nu-i place sa munceasca.

 

Si ma intreb oare pentru parintii mei a fost corect sa-l intretina zeci de ani (inclusiv acum)? In fond la noi problema deja nu se mai pune, ne-am obisnuit cu situatia, dar asa, de dragul discutiei, ce-ar fi facut el oare daca ai mei nu l-ar mai fi intretinut? Cum spuneam, mult timp si parintii mei au dus-o foarte prost cu banii, si totusi el nu a facut absolut nimic sa-i ajute (de ex. sa fi facut macar ceva treburi prin casa), dimpotriva, era doar o sursa de stres, prin prisma frustrarilor adunate. Ar fi putut sta de la bun inceput la tara, cu bunicul si bunica, bunicul se descurca binisor, i-ar fi gasit ceva de facut, dar a considerat ca e sub demnitatea lui. In contextul asta eu nu inteleg de ce se poate considera ca ai mei erau obligati sa-l tina in spate (culmea e ca de cate ori au mai fost discutii eu i-am luat apararea unchiului, dar asa, strict teoretic, nu inteleg cum si de unde apare aceasta obligatie)...

 

Anyways, ce vroiam sa spun e ca eu cred ca exista situatii ca ale lui Nikol, si mai am si alte exemple in familie (altele decat unchiul) care imi confirma ca unii oameni vor sa fie intretinuti, ba, mai mult, gasesc ei ca e absolut normal ca cei din jur sa le satisfaca lor dorintele si sa contribuie la planurile lor, indiferent de situatia si planurile proprii. De fapt, daca stau sa ma gandesc, am destule astfel de exemple in jur, din pacate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salcia,

de ce l-au tinut parintii tai pe unchi? Intreb cu toata seriozitatea. Daca ii dadeau un an sa zicem sa-si gaseasca de lucru si sa se mute, la sfarsitul anului ii puneau bagajele la usa. Mai ales ca nu ramanea pe strada, putea merge la tara la parintii lui.

 

Cred ca unchiul s-a purtat asa pentru ca i s-a permis. Daca nu avea incotro ar fi mers la munca. Mai ales daca nu avea nici un fel de dizabilitati care sa-l opreasca sa munceasca.

 

Pe mama ta cred ca pot sa o inteleg...putin, dar tatal tau cum de nu l-a dat afara daca strica atmosfera si punea presiune financiara pe familia lui? Cred ca a fost o conjunctura, mama ta plina de vinovatie nu a putut sa-l dea afara, tatal tau a fost foarte slab la faza asta si unchiul foarte profitor.

 

Voi cate camere ati avut si cati copii erati in afara de cei 3 adulti?

 

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Singura solutie pe care o vad eu, mai ales ca el nu se opune vanzarii garsonierei: sa vindeti garsoniera si sa cumparati alte 2 ; sa ii dai banii in mana nu este o solutie pentru ca ii face praf si tot la usa ta vine si iar esti egoista ca nu-l ajuti. Cumpara garsoniera lui pe numele lui si spune-i ca il ajuti cati poti si poate-l convingi asa. Implic-o si pe iubita lui, ma gandesc ca i-ar conveni si ei sa aiba un loc doar al lor.

Pe veci cu mine in casa in conditiile astea eu n-as suporta. Nu ma vad in situatia asta, si eu am stat cu sora mea, in apartamentul ei de 3camere si cand ea s-a maritat eu m-am mutat urgent la parinti acasa. Desi loc aveam.

Faptul ca soacra/cumnata o ajuta nu este relevant in situatia asta. Poate ca o ajuta tocmai pentru asta. Fetita are cam 5ani, cand va incepe scoala cum va fi? Si el a spus clar ca vrea cu ei, sa-l intretina. [bang] Nu-i faci un bine tinandu-l in spate. Si nici tie.

 

Alexandra Maria

14.12.2007

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum mai stai pe ganduri sa nu vinzi si sa taiati cordonul ombilical.

5 persoane intr o garsoniera ?

Vinzi frumos garsoniera, cumparati fiecare separat si gata. Asta nu isneamna ca nu l ajuti cand poti, insa trebuie sa te gandesti si la fetita ta care creste si are si ea nevoile ei, nu sa asiste la intalnirile amoroase ale unchiului ei...

 

____________________________________________________id="red">

 

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.id="black">id="size1">

_____________________________________________________id="red">

 

Au nevoie de noi:id="black"> Iuliaid="red">[floare3] Monica70id="purple">[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikol, te-ai gandit un pic ce inseamna sa cumperi garsoniera intr-o zona marginasa a capitalei ? te-ai interesat temeinic de zona, de preturi ? cu cat puteti vinde garsoniera bunicii si cat costa o garsoniera la periferia bucurestiului ? esti constienta ca, pe langa pretul obtinut, apoi platit, veti mai avea de achitat anumite taxe si impozite ? ar trebui sa ceri un minim de informatii de la o agentie imobiliara.

 

fetita ta mai are putin si intra in clasa 0 (daca se mentine actualul sistem de invatamant). la ce scoala o vei inscrie ? stii ce zapaceala a fost anul acesta cu inscrierea in clasa 0, ce nebunie cu arondarea in functie de adresa, cum si-au facut unii mutatie la adresa parintilor/matusilor doar pentru a putea inscrie copilul la o anumita scoala, etc. ?

daca tot vrei sa te separi de fratele tau, ia in calcul toate aspectele : cine va sta cu fetita dupa orele de scoala, daca ai mijloace de transport in zona, cat de usor/rapid ajungi la serviciul tau.

 

daca fratele tau tine mortis sa nu va separati, convinge-l sa accepte varianta sa vindeti garsoniera bunicii si sa cautati doua garsoniere/ap cu 2 camere confort 2 sau 3, in acelasi cartier/zona/bloc, sa fiti foarte aproape unii de altii. in felul acesta impacati si capra, si varza.

 

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

 

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...