Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt egoista sau nu?


Recommended Posts

Nu esti egoista. E normal ce vrei si ce ceri. Eu as face urmatorul lucru. I-as spune ca atata vreme cat locuiti sub acelasi acoperis este problema lui daca mananca in oras dar cheltuielile comune (intretinere, lumina, caldura) se impart la toate persoanele care locuiesc sub acel acoperis si sa faca bine sa cotizeze timp in care ai putea avea si tu posibilitatea sa mai strangi niste bani si sa iti iei o garsoniera intr-o zona mai buna sau un apartament cu 2 camere in zona marginasa. Daca fratelui nu ii convine atunci sa faca bine sa accepte vanzarea acum si sa faca ce vrea dupa aceea. E major si trebuie sa se descurce si trebuie sa-i fie clar ca tu nu il mai primesti ulterior vanzarii daca cheltuie aiurea banii. N-are decat sa se mute cu chirie (poate chiar se va gandi sa se mute cu prietena lui in chirie sau de ce nu la parintii ei pentru o vreme) daca nu vrea sa va mutati in garsoniere separate in cartierul marginas conform sugestiei tale. Ai deja un copil de crescut, nu e nevoie sa iti mai cresti si fratele. Una e sa-l ajuti cand si cand daca poti si daca vrei si alta e sa stea pe banii tai. Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai. PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am inteles ca dupa moartea mamei fiecare s-a descurcat cum a putut. Ea a stat cu sotul cu chirie si fratele a stat pe la prieteni. Abia dupa ce a murit si bunica si le-a lasat garsoniera s-au mutat impreuna acolo. Solutia cea mai buna este cea propusa de nikol24, adica sa vanda garsoniera si sa isi ia fiecare cate ceva intr-o zona mai ieftina. Nu se poate sa se stea la gramada. Indiferent cate camere sunt, e greu sa stai doua familii la un loc. Cu atat mai mult intr-o garsoniera unde oricum nu ai nici un pic de intimitate. Cred ca pana la urma asta poti sa ii spui ca aveti nevoie de intimitate voi, ca familie una la mana, si doi la mana nu esti de acord sub nici o forma ca el si prietena sa aiba un comportament indecent in fata copilului tau. Asta daca poti sa treci peste faptul ca efectiv va sufocati acolo. Da, fratele tau, la cei 22 de ani ai lui inca avea nevoie de parinti se pare. Ii convine stituatia sa stea cu voi pentru ca nu vrea sa isi asume raspunderi. Iar tu si sotul tau ii sunteti un fel de parinti cand e de platit intretinea si avut grija de casa, dar in acelasi timp va poate pune la punct cand are chef. Nu il ajuti cu nimic prelungind situatia. Si nu te ajuti nici pe tine. Va fi din ce in ce mai multa tensiune care va va afecta mult relatia viitoare. Incearca sa ii explici cu calm. Daca nu vrea sa inteleaga spune-i sa iti dea banii pe partea ta din garsoniera si treaba lui, nu are decat sa ramana cu ea. Dar repede, pentru ca situatia nu mai poate fi suportata. Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-o sa plece pana nu e dat afara. sorry. adica pana nu i se spune ferm "voila le geamantan, voila la rue". nu o face din rautate ci din credinta sincera ca asa e normal si bine, ca el sa stea cu sor-sa. am trecut printr-o situatie similara, daca te ajuta cu ceva respectivul "copilas" odata ajuns pe picioarele lui (si ale prietenei sale) si-a gasit job decent, a devenit mai ok cu banii, s-a maturizat si acu o duce mai bine ca noi [flo] edit: scuze acu vad ca locuiti in garsoniera proprie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu mai avem pe nimeni langa noi ma refer la familie.Nu am cu cine sa dicut problema sa vad daca eu am sau nu dreptate din cauza asta am apelat la voi sa vad cum se vede situatia din exterior. Mie imi este mila de el ca este singur si ca eu sunt unicul lui sprijin dar din tot ceea ce face imi demostreaza ca este egoist si isi vede numai interesul lui.DUpa ce a plecat sotul meu afara s a mutat sus si am vazut cum e sa stai cu el in casa.El este tanar vine ,pleaca de 20 de ori pe zi nu are un orar fix sta afara pana tarziu ,mai venea si cu iubita lui cand eram eu la munca si ma intrebau vecinii daca sta la mine sa o bag si pe ea la intretinere.Plus ca e genul de om care manaca in oras cand are bani dar cand ramane fara baga capu tot in oala mea ,dar daca s a dus la Mc spre ex mi a cerut bani sa mi cumpere si mie ceva .Nu vad macar un stop de solidaritate,de intelegere,de compasiune penrtu ca am trecut prin situatii f grele financiar si desi era singur fara obligatii nu am contat pe sprijinul lui nici o clipa. El traieste cu impresia ca e dat la o parte acum si ca vreau sa scap de el,nu pricepe ca am o familie si ca vreua liniste in casa nu sa ma cert cu el pentru o factura la lumina . I am explicat cu calm,am vb cu el ca de frate la sora,ca de la mama la copil ,ca de prieten la prieten nu vrea sa vb deloc,este f rece cu mine si ma invinovateste pe mine pentru faptul ca nu vreau sa il ajut. Ma face sa ma simt f prost cu situatia asta si ma simt f vinovata ca nu pot sa il ajut mai mult.Si ma supar pentru ca nu am cu cien sa dicut problema poate daca i am explica si altcineva din exterior ar intelege dar asa nu vrea sa sa priceapa nimic. Mama a pierdut casa,a pacalit o un agent impobiliar si a ramas pe strada.E o poveste lunga.EU am stat cu chirie cu sotul meu de la 18 ani ,el a stat pe unde a apucat.Cand nu a mai putut sa stea pe nicaieri i am propus cu sotul meu sa se mute el cu chirie(ca sa nu mut eu copilu de colo colo)si i platim noi jumatate din chirie si el jumatate si nici nu a vrut sa auda a zis ca el nu se descurca cu chirie. Stiu ca e inca un copil la 22 de ani dar eu am 25 si am luat viata in piept f devreme si nu am contat pe ajutorul nimanui.cred ca i place f mult sa depinda de cei din jurul lui si sa vrea sa constintizeze ca are o varsta si ca e pe picioarele lui,nu are nimeni nici o obligatie fata de el. M am lungit cam mult[:D] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cam asa am patit si eu si ma intreb mereu daca nu reactionez prin prisma propriei mele experiente, in mod eronat. si eu sunt pe picioarele mele de la 18 ani, mi-am platit chiria din banii mei, mi-am muncit fiecare felie de paine si fiecare haina de pe mine. nu ma consider cea mai desteapta sau cea mai norocoasa si de aici si exigenta mea vizavi de ceilalti; refuz sa accept ca daca eu am putut sa ma descurc, altii pot sa abandoneze lupta inainte sa o inceapa macar, pe principiul "nu ma descurc". Fazele astea cu "prefer sa stau pe strada" sunt melodramatisme de copil mare. Sorry la 22 de ani esti inca copil poate dar esti un copil cu drept de munca si de vot. Poti lucra, poti castiga bani, si asta nu e un drept ci o obligatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu te muti tu cu sotul si copilul in alta parte? Lasa-i lui garsoniera, daca e putin om, nu te mai chinui atat!Daca nu murea bunica, unde stateai? Eu un lucru nu inteleg, de ce multi tineri acum viseaza ca cineva sa le lase lor ceva????? Daca tot tu zici ca ai luat lume in piept de tanara, pai continua tot asa, fa in asa fel incat sa-ti iei al tau ceva! Alina, Alexandru Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca solutia este sa te muti tu cu familia ta si sa il lasi pe el in garsoniera. In felul asta nici nu ii vei mai da bani, poti sa spui ca nu ai, ca draia o pauzasti banii pentru chirie. Nu mai exista conflicte, fiecare cu casa lui, cu intimitatea lui, cu oalele lui, etc. Acum refuza sa vanda pentru ca ii convine sa stea in spatele tau. Daca nu mai sta in spinarea ta poate va fi mai usor de convins sa vanda sa impartiti banii. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Pentru ca garsoniera ne apartine in mod egal,refuz sa stau cu copilul meu cu chirie si sa il las pe el sa se foloseasca de garsoniera pentru ca nu se descruca pe picioarele lui ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Ai zis corect, iti apartine tie si lui, nu sotului tau si nici copilului tau. Singura solutie este s-o vindeti, doar ca pe urma nu veti mai putea cumpara nimic cu banii obtinuti si impartiti. Alina, Alexandru Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...