Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt egoista sau nu?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Atunci ia legatura cu un avocat si fa ceva. Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
e o garsoniera cat o sa ii revina ei duap vanzare daca mai plateste si cheltuieli de judecata si onorariu avocat... asa mai bine il lasa pe el in garsoniera, el nu va fi in stare sa plateasca facturile si intretinerea si o pierde intr-un an de zile..dar macar ea daca are ceva economii si le salveaza cat de cat incearca un plan cu sotul tau, daca el e de acord explicatii si fratelui planul, dar stati toti 3 la masa si discutati...se vinde garsoniera, voi oricum veti avea nevoie curand de doua camere, nu veti putea sta la infinit in garsoniera cu copilul... voi cumparati doua camere si fratele va sta cu voi o perioada pana cand va reusi sa stranga ceva bani sa-si ia si el ceva... daca nu e doar un santajist si isi primeste jumatea lui garsoniera in bani (de pus la ciorap...nu la McDonald's) eu cred ca va privi altfel planul asta... nici pe el nu-l puteti trimite cu usurinta sa stea cu chirie, daca voi ca sunteti doi nu va incumetati, el ca e singur cum sa-i vina la indemana, e clar ca are nevoie de ajutor... apoi va trebui sa clarificati si cum e cu ajutorul asta... si avand doua camere, voi puteti avea cheie la camera voastra in care va veti tine frigiderul, asta ca sa nu mai dea iama prin oale necontrolat... muncind in strainatate impreuna cu sotul tau eu cred ca va reusi in cativa ani sa stranga ceva banuti si sa-si cumpere ceva acceptabil pentru el..pentru o vreme... tu ai familie dar si el e familia ta, incearca sa-o incluzi in planurile voastre astfel incat el sa fie constient ca e parte din familie nu mai aveti pe nimeni, la varsta lui trebuie sa i se para infricosator sa raman chiar singur... Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu asta am sugerat sa o vindem si sa impartim in mod egal banii.Ne ajunge sa luam 2 garsoniere mai modeste intr o zona marginasa a orasului.Nu imi convine sa plec din casa sa o las pentru el si eu sa ma mut cu chirie.Nu imi permit financiar sa mai trec prin cosmarul chiriei. Eu nu vreau sa il dezavantajez cu nimic dar nici sa il car in carca toata viata.Pe mine m a suparat faptul ca el nu a vrut sa intelega ca vreau sa ma mut separat de el pentru ca asa este mai bine pentru mine si pentru familia mea.Am si eu un copil si ma gandesc si la viitorul meu.Nu consider ca il neindreptatesc daca fac banii jumate jumate si astfel poate sa isi cumpere si el ceva ,nu sa ramana pe strada. Asta este concepitia mea si astept sa imi spuneti voi daca gresesc sau nu. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

El de strans bani nici nu se pune problema ,spun asta ca desi castiga cat mine si sotul la un loc nu se ajunge de pe o luna pe alta.Iar cu banii castigati in afara deja si a facut planuri de telefon de 500 de euro ,masina etc. Daca noi ne mutam impreuna cu el sunt sigura ca or sa para discutii pentru ca nu participa la cheltuileile casei absolut deloc si desi are un venit destul de bun daca ramane fara bani si nu am sa i dau se supara si ne certam din nou. Eu nu imi permit sa imi cumpar o casa pentru ca avem venituri mici si eu si sotul meu,avem si niste datorii etc Asta mi se pare o oportunitate buna si pentru mine si pentru el sa ne asezam la casa noastra sa aibe fiecare particica lui insa el nu gandeste la fel. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24 Nu imi convine sa plec din casa sa o las pentru el si eu sa ma mut cu chirie.Nu imi permit financiar sa mai trec prin cosmarul chiriei.
Probabil acelasi argument il are si el. Trebuie sa vezi problema in felul urmator: amandoi aveti drepturi egale in casa. Lui ii convine situatia si ramane. Tie nu iti convine si ai 2 optiuni, stai si suferi sau te muti. Nu stiu in ce masura poti sa-l fortezi legal sa vanda. Nu stiu daca se merita legal, financiar cat si prin prisma distrugerii relatiei dintre voi. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
El de strans bani nici nu se pune problema ,spun asta ca desi castiga cat mine si sotul la un loc nu se ajunge de pe o luna pe alta.Iar cu banii castigati in afara deja si a facut planuri de telefon de 500 de euro ,masina etc. Daca noi ne mutam impreuna cu el sunt sigura ca or sa para discutii pentru ca nu participa la cheltuileile casei absolut deloc si desi are un venit destul de bun daca ramane fara bani si nu am sa i dau se supara si ne certam din nou. Eu nu imi permit sa imi cumpar o casa pentru ca avem venituri mici si eu si sotul meu,avem si niste datorii etc Asta mi se pare o oportunitate buna si pentru mine si pentru el sa ne asezam la casa noastra sa aibe fiecare particica lui insa el nu gandeste la fel. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
cauta un schimb, garsoniera voastra contra 2 garsoniere si prezinta-i un exemplu concret, daca nici asa nu merge, chiar nu stiu ce sa zic, dar cu avocat o sa ramaneti cu mai nimic din ce aveti acum Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Pentru ca garsoniera ne apartine in mod egal,refuz sa stau cu copilul meu cu chirie si sa il las pe el sa se foloseasca de garsoniera pentru ca nu se descruca pe picioarele lui ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Mai, scuze ca insist, dar daca tot o dai cu ´´el nu se poate descurca pe picioarele lui´´ atunci de ce vrei ca el sa stea singur? Sau doar in garsoniera bunicii ´´el nu se poate descurca pe picioarele lui´´? [bang] Fratele tau este si el parte din familia ta. Zici ca doar el ti-a mai ramas din familia in care te-ai nascut. Zici ca de ani de zile a stat pe unde a apucat. Asta e foarte trist! Fratele tau de tanar adolescent a fost fara capatai.Esti singura care i-a mai ramas.. Tu ai acum o familie a ta si brusc te incurca fratele tau care v-a lasat de buna voie sa stati singuri in garsoniera, dar acum tu zici ca nu il lasi pe el singur in garsoniera ca doar e jumatate a ta! [alcool] Schimba-ti atutudinea. Ca eu, o straina, intelg din randurile tale ca frate-tu e o pacoste, ca vrei sa scapi de el si ca esti egoista. daca asta intelege si el din atitudinea ta, atunci nu te mira ca reactioneaza cum reactioneaza. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci chiar sunt o egoista. Pai si daca el nu se descurca singur eu trebuie sa stept sa i vina mintea la cap,sa se maturizeze si pana atunci eu sa stau cu chirie ,el sa stea singur in garsoniera pentru ca deh e mai mic si ce vina are el ca nu se ajunge cu banii.Pai el castiga cat mine si sotul meu la un loc dar daca manaca in oras si cheltuie banii pe prostii eu ce vina am? Eu m am descurcat singura fara nici un sprijin si refuz sa cred ca el nu ar putea decat daca are rea vointa si il i a pe ''nu''in brate.Eu la anii lui stateam cu chirie si avem si fetita de 2 ani cu mine.Daca eu am putut lui de ce i ar fi greu?Asta nu inteleg. iar daca a stat pe unde a apucat a facut o pentru ca nu isi asuma responsabilitatea.Eu i am propus sa stam amandoi undeva cu chirie dar a preferat sa se mute de la un amic la altu unde statea fara sa plateasca nimic decat sa dea bani la chirie si mancare. Da este fratele meu si da tin f mult la el,dar nu mi se pare normal sa stam 4 5 persoane intr o garsoniera si nici sa ma mut si dau alti bani la chirie pentru ca el nu se descurca.Nici eu nu am primt nici un ajutor si n am plans am luat lucururile ca atare. Poate ca gandesc eu gresit.Astept parerile voastre. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikol, tre sa fiu de acord cu lady. esti egoista. daca ai deschis subiectul ca sa iti confirmi ca nu esti... cam esti. aceeasi atitudine de egoism si in subiectul cu nepotul la mare. imi pare rau, dar este egoism pur. poate muncesti din rasputeri, poate iti este greu, dar trebuie sa te pui si in pielea celor care, culmea! te ajuta... lasa-l pe fratele tau acolo. fa gestul asta. incearca sa te intelegi cu el sa iti plateasca o parte. tu nu esti singura, ai o familie, esti ajutata cu fetita, castigati amandoi, va puteti face o viata. lasa-l si pe fratele tau singur sa isi faca una, asa cum poate. si iubeste-l. [flo] _______________________ mami de andi [bat] si ilinca [copil] _________________________ [url="http://traduceri-asistenta.webs.com"]traduceri si asistenta[/url] ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Deci chiar sunt o egoista. Pai si daca el nu se descurca singur eu trebuie sa stept sa i vina mintea la cap,sa se maturizeze si pana atunci eu sa stau cu chirie ,el sa stea singur in garsoniera pentru ca deh e mai mic si ce vina are el ca nu se ajunge cu banii.Pai el castiga cat mine si sotul meu la un loc dar daca manaca in oras si cheltuie banii pe prostii eu ce vina am? Eu m am descurcat singura fara nici un sprijin si refuz sa cred ca el nu ar putea decat daca are rea vointa si il i a pe ''nu''in brate.Eu la anii lui stateam cu chirie si avem si fetita de 2 ani cu mine.Daca eu am putut lui de ce i ar fi greu?Asta nu inteleg. iar daca a stat pe unde a apucat a facut o pentru ca nu isi asuma responsabilitatea.Eu i am propus sa stam amandoi undeva cu chirie dar a preferat sa se mute de la un amic la altu unde statea fara sa plateasca nimic decat sa dea bani la chirie si mancare. Da este fratele meu si da tin f mult la el,dar nu mi se pare normal sa stam 4 5 persoane intr o garsoniera si nici sa ma mut si dau alti bani la chirie pentru ca el nu se descurca.Nici eu nu am primt nici un ajutor si n am plans am luat lucururile ca atare. Poate ca gandesc eu gresit.Astept parerile voastre. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
nikol, el este mai mic, e tanar, stii noi fetele suntem mai responsabile, ducem mai multe greutati. opreste-te din a-i fii mama, incepe prin a-i fi sora/prietena, lasa-l sa se descurce acolo, sun t sigura ca si voi va veti descurca. el o sa se descurce. exista mai multe solutii. poate el de exemplu sa iti plateasca chiria pana se achita cu jumatea lui... _______________________ mami de andi [bat] si ilinca [copil] _________________________ [url="http://traduceri-asistenta.webs.com"]traduceri si asistenta[/url] ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, eu te inteleg, prin prisma ta lucrurile stau exact cum spui. Insa, nu conteaza ce ai facut tu sau altul, la ce varsta si cum s-a descurcat. El este o alta persoana, si are dreptul sa-si traiasca viata asa cum decide de. Legal, el are dreptul sa stea in garconiera asta. Daca tu vrei altceva, e problema ta. Singurul lucru pe care-l poti face este sa cauti ceva doar pentru tine si pentru sotul si copilul tau. Nu poti hotari tu pentru el. El vede altfel lucrurile, nu vede nici un avantaj in a locui in alta parte. Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...