Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt egoista sau nu?


Recommended Posts

La 22 de ani fratele meu a venit cu bagajele la usa mea...ca se muta cu mine [:D] era inca in facultate asa ca nu avea nici un venit. Aveam la vremea aia un ap 2 cam cf 2 de 33 mp... cam cat garsoniera ta. Trebuie sa-ti mai spun ca era obisnuit pune masa - ia masa. Asta m-a deranjat pe mine [:)] pana intr-o zi cand i-am explicat ca frigiderul e tot in buc iar eu abia ce am venit de la munca si nu am nici un chef de pus masa... asa ca a inceput sa manance si singur... dar tot eu spalam vase, ii calcam, spalam etc... mie mi s-a parut normal... era fratele meu. Eu eram singura persoana din lumea asta care il puteam ajuta in acel moment... Acum ...dupa vreo 10 ani de la acel moment el este singurul din lumea asta care ma poate ajuta pe mine. mi-a dat liber la contul lui din tara, sa ma folosesc de banii pe care el i-a pus deoparte, muncind, si pe care a trebuit sa-i pun la loc bineinteles dar asa cum am putut... nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi insemnat sa i-au banii astia de la banca... Fi mai ingaduitoare cu el nikol... e fratele tau iar asta nu se compara cu nimic pe lumea asta indiferent cat de enervant e uneori. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui nikol24 Deci chiar sunt o egoista... Astept parerile voastre.
Cred ca esti egoista si nedreapta. Fratele tau are acelasi drept ca si tine sa stea in garsoniera aia. De asemenea are dreptul sa decida daca vrea sa vanda sau nu. El e multumit de aranjamentul actual. TU esti cea care e nemultumita. Din cauza asta TU esti cea care trebuie sa rezolve situatia. Ati putea discuta situatia cu banii. Daca tu gatesti si pentru el sa iti dea la salar niste bani pentru mancare. Nu ii mai da bani de tigari, daca are salar sa se descurce. Oricum, mie garsoniera mi se pare ideala pentru el. Voi cu copil ar trebui sa aveti macar 2 camere. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce ea trebuie sa fie ingaduitoare si el sa faca ce vrea. Nu inteleg si pace. Pentru ca ea e o EA si, ghinion, cu 3 ani mai mare, iar el e un EL?? Pai ce echitate e asta? De ce EA sa il inteleaga mereu, de ce EA sa fie in situatia de a se certa cu sotul ei, de ce EA trebuie sa ii plateasca LUI intretinerea, curentul, sa ii spele, sa ii calce, sa ii puna masa, sa ii spele vasele, sa faca economii la sange pentru toate astea, sa aiba in vedere ca trebuie sa il mai si ajute cu bani si mancare cand el isi termina banii, toate astea in detrimentul copilului ei. Ca in loc sa ii ia ceva mai bun copilului, trebuia sa ii dea fratelui sa isi ia tigari. Ce este normal si echitabil in asta? Eu nu consider asa. Fratele ei este un adult. Punct. Are servici. Are salariu destul de bun dupa cate inteleg. Salariul lui, sa spunem in suma X il foloseste exclusiv pentru placerile lui, nu isi plateste din el nici ce consuma (vezi intretinere, utilitati), ba mai ramane si fara si apeleaza tot la sora care TREBUIE sa ii dea. De ce TREBUIE?? Sora, este si ea adult, casatorita, sot, copil. Venitul familiei ei este compus din aceeasi suma X = A+B, provenita din salariul ei A si salariul sotului, B. Aceasta suma X trebuie impartita de fapt la ea, sora, sot, copil si frate. Mai mult sau mai putin egal. Deci unde e dreptatea? Si inca ceva, suma din care ea ii face parte si fratelui ei, este adusa si de sotul ei. Daca ea ar avea vreo obligatie morala, sotul de ce ar trebui sa munceasca pana nu mai poate ca sa tina un parazit pe casa, masa, tigari, bani de buzunar si bonus, spectacol de caluteala in fata copilului? ca poate el nu isi permite un moment intim cu nevasta, ca de, e copilul, dar trebuie sa taca si sa inghita si sa intoarca toti capul cand cumnatul si pretena se dau in spectacol. Aici e vorba de fapt de a nu confunda un ajutor cu bataia de joc. Nu, pentru simplul fapt ca ea ii e sora, nu vad de ce el trebuie sa profite. Nici macar daca era mama lui nu avea datoria ca la 22 de ani, ditamai barbatul, sa il intretina. Si da, garsoniera aia este jumatate jumatate. Bun, sa zicem ca nu ar fi o garsoniera ci o suma de bani lasata mostenire. Daca ambele persoane au nevoie in egala masura de acea suma de bani, de ce una din ele ar trebui sa renunte asa... si sa ii cedeze toate drepturile celuilalt? Repet, in conditiile in care suma respectiva este in egala masura vitala ambelor persoane. Cand nu ai ce pune pe masa copilului nu prea iti permiti sa fii galanton. Vorbeste cu un avocat si vezi ce se poate face din punct de vedere legal. Vindeti garsoniera, impartiti banii si de aici incolo nu te mai intereseaza ce face el cu banii lui. Daca e om cu capul pe umeri isi va cumpara altceva mai mic in care sa stea, daca nu, ii va bea intr-o noapte. Nu ai ce sa ii faci. Eu nu sunt de parere ca trebuie sa renunti la partea ta de garsoniera. Nu iti apartine numai tie, ci de asta atarna si o viata mai buna pentru copilul tau. Ori prima ta datorie este fata de copilul tau. Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu a zis nimeni ca ea trebuie sa spele, calce si sa-i gateasca fratelui. Nu sunt de acord cu asta. Cred ca el trebuie sa contribuie cu partea lui la cheltuielile casei si sa isi spele hainele singur. Nu cred ca e o idee buna sa-i dea bani mai ales daca are salariu. Dar nici nu cred ca poate sa-l forteze sa plece din casa lui sau sa-l forteze sa vanda. Nici nu cred ca Nikol renunta la partea ei din garsoniera daca se muta in chirie, ca nu-i cedeaza in acte fratelui locuinta. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, parazit? Cred ca exagerezi, eu m-as simti jignita sa fiu in locul lui Nikol! Un tanar de 22 de ani care si-a pierdut mama cand avea vreo 18-19 ani, care nu a avut tata, care de ani de zile sta pe unde apuca, care are o sora incomodata de existenta lui si care nu crede il el nici de-aci pan´la coltz? Asta e un parazit? Pe cei vrei sa dea banii la 22 de ani? Pe seturi Rosenthal? Pe patrunjel? Tanarul asta simte ca sora-sa trage oala doar pe focul ei. L-a incurajat vreodata? I-a zis ca crede in el? Ca e acolo pentru el? l-a sfatuit ca o sora mai mare? I-a zis ca si EL e familia ei? Nope. II repeta intruna ca ea are familie. Familia ei, iar el nu face parte din ea. Un om singur care nu se simte iubit din nicio parte reactioneaza haotic. Mai, pe cuvant, mie mi se pare foarte trist. E trist cum alegem sa ne descotorisim de frati, fara a depune cel mai mic efort de a imbunatati situatia. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai... ea pe ce o fi dat banii la 22 de ani? Cred ca si pe patrunjel. Si ca avea o oala pe plita in care trebuia sa fiarba mancare pentru barbat si copil. Ea la 22 de ani nici nu visa ca ar putea visa sa isi ia telefon de 500 de euro. Cred ca nu viseaza nici acum, la 25 de ani ca ar putea sa isi ia telefon de 500 de euro... ca nu ii are, ca are o familie de intretinut, familie in care intra, da, si fratele, care isi permite sa isi ia telefon de 500 de euro, dar nu isi permite sa stea cu chirie. Nu isi permite nici sa isi plateasca partea lui de cheltuieli, ca doar are 22 de ani si are tot dreptul sa faca ce vrea cu munca lui si a altora. Da, e dreptul lui sa nu vrea sa vanda, asa cum e dreptul ei sa vrea sa vanda. Iata ca suntem intr-un impas. El e mai indreptatit sa nu vrea sa vanda? Da, sunt frate si sora. Dar asa cum surorii i se pretinde sa fie rezonabila, mi se pare normal sa fie si el rezonabil. Da, sor-meo ai dreptate. Uite, eu nu am timp si/sau chef cauta tu variante si daca imi demonstrezi ca de banii pe care ii luam pe garsoniera asta putem sa ne luam fiecare un acoperis deasupra capului, eu sunt de acord sa vindem. Poate gasim doua garsoniere in aceeasi zona, sa fim aproape. Asta mi se pare mie rezonabil. Ce este rezonabil la acest barbat care traieste pe spinarea sora-sii (ca doar ii plateste intretinere, ii da bani de tigari, bani de buzunar, il hraneste, etc) cand spune, nu ma intereseaza, nu vreau sa vand garsoniera asta ca mie imi convine locatia, ca eu vreau central, nu la periferie, si imi convine sa stau cu voi, ca nu imi bat eu capul cu intretinerea casei, basca daca raman fara bani, gasesc eu ceva pe la voi prin frigider, mi se rupe daca e ultima felie de salam oprita pentru pachetul de maine al copilului. Nu am avut intentia sa jignesc utililizand cuvantul parazit, intelesul la care m-am referit este urmatorul: PARAZÍT, a, paraziti, -te, adj., subst. 1. Adj., s. m. si f. (Organism animal sau vegetal) care traieste si se hranease pe seama altui organism, caruia îi provoaca adesea daune, boli sau chiar moartea. 2. Adj., s. m. si f. Fig. (Persoana) care traieste din munca altora, care nu produce nimic. 3. Adj. Fig. Care nu are un rol util, efectiv; de prisos, inutil. 4. S. m. (La pl.) Perturbatii electromagnetice de origine externa în transmisiile radiofonice, de telecomunicatii etc., cauzate de fenomene din alte aparate electrice sau din atmosfera. – Din lat. parasitus, germ. Parasit, fr. parasite. sursa DEX '98 Editat din cauza diacriticelor Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, nu cred ca fratele i-a pus pistolul la tampla sa-i ceara bani de tigari si nici ca sa-i spele hainele. Nikol poate sa spuna ca nu are si gata. E foarte posibil ca si Nikol a imprumutat bani de la frate cand a avut nevoie. La fel cum si ea a stat in garsoniera cu sotul ei, fara frate si nu cred ca a platit chirie pe jumatate de garsoniera fratelui. Ideal ar fi sa vanda si sa imparta banii. Dar nu poate sa-l forteze pe fratele ei sa faca asta. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si nikol24 este o tanara care nu a avut tata, care si-a pierdut mama pe la 20-21 de ani, care a ales sa munceasca si sa stea cu chirie, nu pe la prieteni, gratis, care intre a cheltui aiurea banii pe tzoale si telefoane si distractii, ca doar era tanara si avea dreptul... nu? oare ce sa faca o tanara la 20-21 de ani cu banii? sa se duca la saloane? sa isi ia haine de firma? sa se duca in discoteci? Eh, ea a ales sa aiba o familie, si in loc sa dea banii pe saloane sa ii dea la pediatrul copilului. Fiecare cu alegerile lui, intr-adevar. Dar ea si-a asumat alegerile si nu a picat pe capul nimanui. Din contra, daca tot a facut greseala sa fie responsabila, de ce sa nu isi intretina si fratele, care are dreptul si trebuie sa faca ce vrea cu banii lui, ce vrea insemnand altceva decat a se intretine, ca doar pentru asta exista sor-sa. Sor-sa care are obligatia morala sa il intretina, sa ii fie aproape, sa ii suporte toanele, sa ii tolereze egoismele (vezi faza cu mcdonald, daca e sa ii ia ceva sora-sii ii cere bani, in schimb el isi baga fara jena capul in oalele ei si nu are mustrari de constiinta ca ii plateste sor-sa partea de intretinere, macar daca se gandea de cate ori i-a dat bani de tigari, ar fi trebuit sa ia fara sa intrebe un happy meal pentru copil, asa, ca un frate bun si rezonabil ce este) Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar e trist!! Cum poti sa-i faci asa ceva fratelui tau?! Eu asta nu pot sa o inteleg in veci. Cu el ai ras, cu el ai plans, cu el ai mancat o paine...mai buna sau mai rea... de la inceputul vietii tale... fratii, alaturi de parinti sunt singurii oameni care te cunosc cel mai bine...stiu ce e in sufletul tau... in fine...oamenii si oamenii si ce mare branza e ca mai bagi 2 camasi si chiloti in masina de spalat cand oricum speli pt tine si familia ta... sau ii pui un polonic de ciorba?! ca doar nu faci special pt el mancare si nici de saracit nu saracesti... ufff ... normal ca in 3,4 zile numai are nici un ban daca nu lucreaza de mult timp si nu are o familie care sa-l invete sa-si gestioneze veniturile! nici nu vreau sa-mi aduc aminte cand m-am angajat la inceput! nu cred ca ma prindeau 2 zile cu salariul in buzunar... ca si copilul tau fratele tau este o parte din tine... eu asa il vad pe fratele meu. Ce faci cand copilul tau o sa inceapa munca si in 2 zile numai are nici un ban din salariu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar NU trebuie sa-l intretina, poate sa discute problema banilor si sa ajunga la o intelegere. Nikol nu a scris ca fratele refuza sa plateasca partea lui de intretinere (care e doar 1/5 din total) sau ca refuza sa dea bani pentru mancare. Poate nici nu au discutat asta. Ea e frustrata ca el s-a mutat in garsoniera si o incomodeaza pe ea care a stat acolo singura o vreme. Din primul mesaj reiese ca fratele e plecat la munca in Italia, deci nu vad cum o deraneaza si cum ii mananca banii. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...