Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt egoista sau nu?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Carmen, nu cred ca fratele i-a pus pistolul la tampla sa-i ceara bani de tigari si nici ca sa-i spele hainele. Nikol poate sa spuna ca nu are si gata. E foarte posibil ca si Nikol a imprumutat bani de la frate cand a avut nevoie. La fel cum si ea a stat in garsoniera cu sotul ei, fara frate si nu cred ca a platit chirie pe jumatate de garsoniera fratelui. Ideal ar fi sa vanda si sa imparta banii. Dar nu poate sa-l forteze pe fratele ei sa faca asta. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Ba da, il poate forta pe frate sa faca asta. Se cere in instanta iesirea din indiviziune, urmand ca fratele sa ii dea sulta care ii revine, intr-un termen stabilit in instanta. Poate alege sa ii dea banii ca atare si sa ramana cu garsoniera ca unic proprietar, sau, daca nu are banii, vinde imobilul si ii da partea ei de bani. Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Atunci asta e solutia, sa-l dea in judecata si sa vanda garsoniera. Probabil ca dupa ce achita cheltuielile nu mai ramane cu mare lucru dar e chestie de principiu [:I]. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Chiar e trist!! Cum poti sa-i faci asa ceva fratelui tau?! Eu asta nu pot sa o inteleg in veci. Cu el ai ras, cu el ai plans, cu el ai mancat o paine...mai buna sau mai rea... de la inceputul vietii tale... fratii, alaturi de parinti sunt singurii oameni care te cunosc cel mai bine...stiu ce e in sufletul tau... in fine...oamenii si oamenii si ce mare branza e ca mai bagi 2 camasi si chiloti in masina de spalat cand oricum speli pt tine si familia ta... sau ii pui un polonic de ciorba?! ca doar nu faci special pt el mancare si nici de saracit nu saracesti... ufff ... normal ca in 3,4 zile numai are nici un ban daca nu lucreaza de mult timp si nu are o familie care sa-l invete sa-si gestioneze veniturile! nici nu vreau sa-mi aduc aminte cand m-am angajat la inceput! nu cred ca ma prindeau 2 zile cu salariul in buzunar... ca si copilul tau fratele tau este o parte din tine... eu asa il vad pe fratele meu. Ce faci cand copilul tau o sa inceapa munca si in 2 zile numai are nici un ban din salariu...
Dar fratele ei cum ii poate face asta ei? Nu isi da seama ca nici ea nu mai poate? Ca si ea este la fel de afectata de pierderea mamei? Ca si ei i-a fost greu, foarte greu, ca nu mai poate? Ca orice povara in plus este picatura care da pe afara din pahar? Cum ii poate face asta? Ca doar au ras si au plans impreuna? Nu isi da seama ca ii face greutati in familie? Ca nu este singura, ca mai are un barbat si un copil? In alta ordine de idei copilul e copil si fratele e frate. Daca fratele ar fi fost minor sau din cauza unui handicap in imposibilitate de a se intretine, ar fi fost normal ca ea sa preia rolul parintilor. Dar fratele ei nu e minor. E adult. Perfect capabil sa se intretina, asa cum este si ea. Numai ca ea isi asuma responsabilitati si el asteapta ca ea sa isi asume si responsabilitatea "cresterii" lui. Ca doar e sor-sa. Si mai e si femeie. Si trebuie sa cedeze. Intotdeauna ea. Ea trebuie sa poata. La infinit. Si el trebuie menajat. La infinit. Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Atunci asta e solutia, sa-l dea in judecata si sa vanda garsoniera. Probabil ca dupa ce achita cheltuielile nu mai ramane cu mare lucru dar e chestie de principiu [:I]. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Ideal ar fi ca el sa nu se comporte ca un copil rasfatat, ci ca un adult responsabil si sa aleaga sa faca asta fara a fi dat in judecata. Ar trebui ca nikol24 sa consulte un avocat si sa estimeze costurile, care ar putea fi rezonabile. Indiferent de suma cu care ramane, poate face un imprumut de diferenta care ii lipseste si tot isi poate cumpara ceva al ei. Chestie pe care o poate face si fratele, fireste. Poate daca ii prezinta alternativa cu datul in judecata si fortarea la plata partii ei intr-un termen impus, isi va estima optiunile si va ajunge la concluzia ca este mai avantajos sa vanda de comun acord, macar ramane cu mai multi bani. Din pacate, uneori oamenii trebuie fortati putin sa fie responsabili si rezonabili. Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol24, prin alte parti legea te obliga sa vinzi bunul obtinut prin mostenire daca mostenitorii nu ajung la un acord. Alte solutii (asa mai "abstracte") : - sa-ti cumpere fratele tau partea si apoi sa te descurci tu altfel - sa te muti sa sa-l lasi pe el in garsoniera cu obligatia sa plateasca absolut tot (lucrari minore, cele majore, intretinere asigurari) Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carmencat
Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Chiar e trist!! Cum poti sa-i faci asa ceva fratelui tau?! Eu asta nu pot sa o inteleg in veci. Cu el ai ras, cu el ai plans, cu el ai mancat o paine...mai buna sau mai rea... de la inceputul vietii tale... fratii, alaturi de parinti sunt singurii oameni care te cunosc cel mai bine...stiu ce e in sufletul tau... in fine...oamenii si oamenii si ce mare branza e ca mai bagi 2 camasi si chiloti in masina de spalat cand oricum speli pt tine si familia ta... sau ii pui un polonic de ciorba?! ca doar nu faci special pt el mancare si nici de saracit nu saracesti... ufff ... normal ca in 3,4 zile numai are nici un ban daca nu lucreaza de mult timp si nu are o familie care sa-l invete sa-si gestioneze veniturile! nici nu vreau sa-mi aduc aminte cand m-am angajat la inceput! nu cred ca ma prindeau 2 zile cu salariul in buzunar... ca si copilul tau fratele tau este o parte din tine... eu asa il vad pe fratele meu. Ce faci cand copilul tau o sa inceapa munca si in 2 zile numai are nici un ban din salariu...
Dar fratele ei cum ii poate face asta ei? Nu isi da seama ca nici ea nu mai poate? Ca si ea este la fel de afectata de pierderea mamei? Ca si ei i-a fost greu, foarte greu, ca nu mai poate? Ca orice povara in plus este picatura care da pe afara din pahar? Cum ii poate face asta? Ca doar au ras si au plans impreuna? Nu isi da seama ca ii face greutati in familie? Ca nu este singura, ca mai are un barbat si un copil? In alta ordine de idei copilul e copil si fratele e frate. Daca fratele ar fi fost minor sau din cauza unui handicap in imposibilitate de a se intretine, ar fi fost normal ca ea sa preia rolul parintilor. Dar fratele ei nu e minor. E adult. Perfect capabil sa se intretina, asa cum este si ea. Numai ca ea isi asuma responsabilitati si el asteapta ca ea sa isi asume si responsabilitatea "cresterii" lui. Ca doar e sor-sa. Si mai e si femeie. Si trebuie sa cedeze. Intotdeauna ea. Ea trebuie sa poata. La infinit. Si el trebuie menajat. La infinit. Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Da. poate mai bine l-ar pune pe sot sa-l de-a afara din garsoniera daca tot nu isi poate plati darile! Auzi si tu ce obraznicie sa vrea sa stea si el in garsoniera bunici! Ce naiba ne mai impiedicam si de rudele astea neputincioase... si dependente de noi! Da` barbatul cand s-au casatorit nu stia ca ea mai are un frate care sta pe unde apuca? Acum e incomod si ar vrea sa stea singur... normal! Ia sa vedem daca ar avea barbatul un frate l-ar da afara din mostenirea familiei ca nu poate sa contribuie la intretinere?! Nu trebuie sa-l creasca ea dar un pic de indulgenta si rabdare nu cred ca ar strica. Am precizat ca pt mine fratele este ca si copilul... intre noi existand o legatura pe care nu poti sa o ai cu nimeni altcineva in lumea asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Nu a zis nimeni ca ea trebuie sa spele, calce si sa-i gateasca fratelui. Nu sunt de acord cu asta. Cred ca el trebuie sa contribuie cu partea lui la cheltuielile casei si sa isi spele hainele singur. Nu cred ca e o idee buna sa-i dea bani mai ales daca are salariu. Dar nici nu cred ca poate sa-l forteze sa plece din casa lui sau sa-l forteze sa vanda. Nici nu cred ca Nikol renunta la partea ei din garsoniera daca se muta in chirie, ca nu-i cedeaza in acte fratelui locuinta. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
nu isi pierde dreptul cata vreme el isi plateste facturile de utilitati, dar dupa cum spune ea, baiatul nu se omoara cu griji din astea, ca nu avut niciodata grija costurilor, au platit mereu altii.... exista posibilitatea ca ea mutandu-se in chirie pentru a nu pierde jumatatea ei de garsoniera va trebui sa-i acopere lui costul facturilor de utilitati...si nu stiu la ce i-o folosi jumatatea aia de garsoniera daca nu o poate valorifica in niciun fel... de vandut se poate vinde chiar daca fratele se opune, isi angajeaza avocat si il da in judecata, tribunalul va decide si se vor alege amandoi cu praful de pe toba... ps. am vazut cazuri in care suma obtinuta prin licitatie pentru un apartament scos la vanzare pentru datorii la bloc nici nu acoperea valoarea datoriei, daca ajung Doamne fereste la asa ceva va fi buna de plata si nikol ca si ea proprietar.... Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Ela si copilul?Chiar trebuie sa suporte promiscuitatea? Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Acea garsoniera nu este a ei! Ea are doar o parte... Ea trebuie sa gasesca solutii pt amandoi daca fratele nu poate sau nu se descurca cu asta. Lasa-ma sa nu cred ca vine cu d-ra si "fac...de treaba" cu copilul pe acolo sau cu ei...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, intervin la subiect pentru ca vad ca nimeni nu a pus problema asa cum o vad eu.Ce ai spune daca tu ca utilizatoare de ceva vreme (inca de pe vremea cand el nu se mutase cu voi in garsoniera) ar fi trebuit sa-i platesti tu lui bani de chirie pe jumatate de garsoniera, pentru ca tu si sotul tau va foloseati de partea lui, el nefiind acolo.Asta nu ai crezut necesar,atunci.Spun asta pentru ca am trecut de curand prin asa ceva, cu o persoana nu zic care, care a stat in apartamentul nostru , noi nefiind in tara si apoi casatorindu-se a venit cu tot cu sot acolo, eu lasand-o doar pe ea in apartament .Binenteles ca nu a platit nimic chirie, intelegerea initiala fiind ca eu o ajut pe ea, nu pe amandoi, dar nu s-a pus nici o clipa in discutie din partea lor, ca acum ar trebui sa dea ceva ca nu mai se foloseste doar ea de bunul meu, ci amandoi.Poate vad eu gresit, dar tu si sotul tau va folositi de jumatatea lui de garsoniera fara sa-i dati nimic lui, iar acum cand el a venit in spatiul lui deja e prea mult.Tu ai putut sa-ti aduci acolo sotul si copilul (care nu au nici un drept in ecuatia asta) dar cand isi aduce el prietena deja e cu discutii.Nu e echitabil.Nu discut aici ca nu e moral sau ca nu e normal...ci doar echitabil.Singura solutie e cea de separare ca spatiu de locuit, nu si de separare a ajutorului facut unul la celalalt.Pentru ca tu din ce ai mai scris ai numai ajutoare din toate partile...cumnata cu copilul toata saptamana, soacra la fel, acum spatiu de la frate...dar cand e sa dam inapoi ajutorul e mai greu.Poate ar trebui sa faci un imprumut sa-i platesti partea de garsoniera dar sa nu-i dai lui banii in mana sa nu-i cheltuie ci sa-i arati alte garsoniere la pretul acela sau putin mai mare (diferenta o poate pune el).Asta pentru ca invers nu cred ca vei vedea din ce spui, ca el sa-ti plateasca tie partea ta de garsoniera si sa ramana acolo.E o idee.Dar incearca sa te gandesti ca poate nici lui nu-i convine ca sotul tau si fetita (nu la ei ca persoane ma refer, ci la ideea in sine)stau acolo, pentru ca nu se poate face o delimitare clara unde se termina jumatatea ta si unde incepe a lui...asta asa din afara privit. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...