Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt egoista sau nu?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Ela si copilul?Chiar trebuie sa suporte promiscuitatea? Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
De confortul copilului sunt responsabili parintii acestuia. O garsoniera, fie ea si pentru 3 oameni, e mica. Prea mica, prea putin spatiu. Solutia este ca Nikol si familia ei(din care frate-su nu face parte) sa se mute intr-un loc mai mare. Deci solutia are ZERO legatura cu fratele care sta in garsoiniera pentru ca e si dreptul lui. A, desigur, ar trebui ca fratele sa faca frumos ca un catzelus dresat, sa stea unde poate si sa lase familiei surorii sale garsoniera, in virtutea faptului ca aceasta are un copil,nu? Da, cred si eu....[alcool] Faptul ca Nikol a ales sa isi intemeieze o familie, sa faca un copil, nu are legatura cu fratele sau, Carmen. Iar faptul ca fratele ei este altfel decat ea, nu il obliga pe acesta sa ii indeplineasca ei toate dorintele. OK, e promiscu, e lenes, e cheltuitor ? Ajunta-l, daca zici ca-ti pasa de el! Vorbeste-i. Sprijina-l. Implica-l. Sau, du-te la avocat si fa cumva sa scapi de el. [alcool] Dar atunci sa nu mai existe expresiile ´´tin la el, il iubesc, imi pasa de el´´ Tu ii recomanzi lui Nikol sa il stranga cu usa: avocati, amenintari. E si asta un punct de vedere, evident. Dar ce faci cu faptul ca Nikol zice ca isi iubeste fratele? Ca e singura care i-a mai ramas in viata? Oare amenintarile indreptate spre el ar rezolva mai bine situatia si ar imbunatati relatia dintre ei, in loc de vorbele sincere si suportul, implicarea si ajutorul reciproc? -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu si fratele meu am mostenit garsoniera de la bunica.Amandoi am locuit acolo primele 2 luni.Dupa ce i am spus ca trebuie sa contribium impreuna la cheltuielile casei el a spus ca nu are bani si ca se muta la iubita lui din caea perioada.am achitat eu darile casei si am tacut din gura.DUpa un timp el nu a mai avut unde sa stea si a venit inapoi.Sotul meu plecase deja afara la munca,eram doar eu si el si fetita mea.I am spus de cheltuieli etc si a zis ca el mananca separat ca prefera sa manace in ora si ca o sa participe la cehltuieli.A plecat dupa o luna dupa sotul meu la munca si logic ca si de data asta am platit tot eu si partea lui. In primul rand ma deranjeaza ca niciodata nu a participat cu nimic,nici macar cu o paine.Intelegeam daca nu avea nici un venit sau era minor,dar atata timp cat tu castigi f bine inseamna ca ''tragi''pe mine cat se poate si banii tai sunt ai tai,ai mei sunt ai nostrii. Sotul meu a vb cu el si fratele meu i a spus ca i ar placea sa ne mutam undeva impreuna insa nu isi ia angajamentu sa platesca darile.Adica daca vreti sa mi platiti si mie intretinerea si lumina vin daca nu vad eu unde ma duc. Eu inteleg ca este mic,ca nu are pe nimeni dar sunt in aceeasi situatie,si eu am ramas fara mama si mie mi a fost greu si inca imi este .Fratele meu face parte din familia mea si tin la el nu ma descotorosesc de el insa este adult,nu poate sa traiasca toata viata pe spinarea mea doar pentru ca sunt sora lui si am o datorie morala,sufleteasca sa il ajut si sa il sprijin. Eu nu ma descotorosesc de el,pur si simplu i am spus ca mi as dori sa vindem sa ne luam ceva la periferie pentru ca nu putem sa stam atatia oameni intr un spatiu atat de mic .EL a fost deranjat ca nu il luam cu noi sa locuiasca in continuare cu enoi .NU are nimic impotriva faptului ca vindem .El vrea sa stea cu noi,sa luam ceva cu 2 camere gen dar sa il intelegem ca el nu o sa aiba de unde sa si platesca partea lui de cheltuiala .Asta este enigma mea .Sunt egoista ca nu vreau sa locuim impreuna stiind ca trebuie sa il intretin atat eu cat si sotul meu? Ar fii mai moral sa ne mutam toti undeva dar sa il tin in carca pentru ca deocamdata nu se descurca? ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu i-ai spus de ce nu are de unde sa plateasca daca are venit lunar si inca unul bun din cate spui? Poate ar fi timpul sa invete cum se face asta cu plata intai a datoriilor si apoi ce ramane faci ce vrei cu ei? Asta ar fi o lectie buna pentru viitorul lui.Iar statul separat l-as prezenta ca un pas inainte in viata lui, el putand sa isi faca proria regula in viata, sa se intalneasca cu cine vrea , cand vrea, fara sa deranjeze pe nimeni.Are si statul asta separat avantajele lui, mai ales ca e barbat.[8D] roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol, pai acum descrii altfel situatia. Inainte spuneai ca tu stii ca el nu se poate descurca, ca e cu capul in nori, acum scrii ca defapt el v-a zis in fatza ca vrea ca voi sa il intretineti. Inainte spuneai ca ca defapt spatiul e mic. Acum spui ca defapt e vorba de a-l intretine toata viata. Daca deocamdata nu se descurca, cum tot tu spui, da, ar fi moral sa il ajuti. Dar mai mult decat de a-l ajuta direct, platindu-i toate cele, ar fi mai de folos sa ´´ii dai undita si sa-l inveti sa pescuiasca´´ daca ma intelegi. Da-i senzatia ca e binevenit in familia voastra, ca e aprte din ea, am asa un sentiment ca senzatia asta ii lipseste cu desavarsire. Aici ai nevoie de rabdare. daca te crezi in stare, intra in hora. daca nu, da-l incolo. Ca ne invartim in jurul cozii. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Am un frate mai mic decat mine in varsta de 22 de ani.De cand mama noastra a murit el a stat mai mult pe la prieteni iar eu cu sotul si fetita am stat cu chirie.Cand a murit bunica ne a lasat o garsoniera.Initial am stat eu in acea garsoniera si pe urma a venit si el pentru ca nu mai avea cum sa stea la prietenul lui. Garsoniera este f mica si nu avem cum sa stam eu,sotul,fetita noastra si fratele meu.Mai ales ca are si el o iubita si il mai viziteaza din cand in cand chiar daca eu i am explicat ca e f greu sa stam 5 persoane intr un spatiu atat de mic. El este plecat cu sotul meu in Italia de luna trecuta.Initial a plecat sotul meu si apoi l a chemat si pe el.Acum i am propus sa vindem garsoniera si sa cumparam 2 garsoniere intr o zona mai marginasa a orasului dar a spus sa el nici nu se gandeste sa se mute acolo si ca prefera sa stea pe strada[bang] Problema mea este ca el nu este suficient de matur incat sa constientizeze ca viata nu e asa cumm crede el.El daca a stat cu mine nu a pus nici un ban la manacare a zis ca el nu mananca sau manaca in oras,intretinere,lumina,cablu nici atat,atunci cand lua salariu i facea praf in 3 4 zile si pe urma se ruga de mine sa cumpar tigari si multe multe altele.Din aceste motive eu nu vreau sa cumpar un apartament cu 2 camere pentru ca stiu ca este o persoana dificila iar eu nu am posibilitatea sa il intretin si am considerat ca mai bine are fiecare casa lui. Azi insa i am explicat asta iar el s a suparat f tare.Degeaba i am explicat eu ca e mai bine pentru noi daca stam separat,ca am si eu o familie si ca fetita mea nu trebuie sa il vada''sus''pe iubita lui asa cum avea obiceiul sa stea cand eram cu totii sus.Nu vrea sa priceapa. Sunt eu de vina?AR trebui sa procedez altfel? ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Citat:
citat din mesajul lui nikol24 Eu si fratele meu am mostenit garsoniera de la bunica.Amandoi am locuit acolo primele 2 luni.Dupa ce i am spus ca trebuie sa contribium impreuna la cheltuielile casei el a spus ca nu are bani si ca se muta la iubita lui din caea perioada.am achitat eu darile casei si am tacut din gura.DUpa un timp el nu a mai avut unde sa stea si a venit inapoi.Sotul meu plecase deja afara la munca,eram doar eu si el si fetita mea.I am spus de cheltuieli etc si a zis ca el mananca separat ca prefera sa manace in ora si ca o sa participe la cehltuieli.A plecat dupa o luna dupa sotul meu la munca si logic ca si de data asta am platit tot eu si partea lui. In primul rand ma deranjeaza ca niciodata nu a participat cu nimic,nici macar cu o paine.Intelegeam daca nu avea nici un venit sau era minor,dar atata timp cat tu castigi f bine inseamna ca ''tragi''pe mine cat se poate si banii tai sunt ai tai,ai mei sunt ai nostrii. Sotul meu a vb cu el si fratele meu i a spus ca i ar placea sa ne mutam undeva impreuna insa nu isi ia angajamentu sa platesca darile.Adica daca vreti sa mi platiti si mie intretinerea si lumina vin daca nu vad eu unde ma duc. Eu inteleg ca este mic,ca nu are pe nimeni dar sunt in aceeasi situatie,si eu am ramas fara mama si mie mi a fost greu si inca imi este .Fratele meu face parte din familia mea si tin la el nu ma descotorosesc de el insa este adult,nu poate sa traiasca toata viata pe spinarea mea doar pentru ca sunt sora lui si am o datorie morala,sufleteasca sa il ajut si sa il sprijin. Eu nu ma descotorosesc de el,pur si simplu i am spus ca mi as dori sa vindem sa ne luam ceva la periferie pentru ca nu putem sa stam atatia oameni intr un spatiu atat de mic .EL a fost deranjat ca nu il luam cu noi sa locuiasca in continuare cu enoi .NU are nimic impotriva faptului ca vindem .El vrea sa stea cu noi,sa luam ceva cu 2 camere gen dar sa il intelegem ca el nu o sa aiba de unde sa si platesca partea lui de cheltuiala .Asta este enigma mea .Sunt egoista ca nu vreau sa locuim impreuna stiind ca trebuie sa il intretin atat eu cat si sotul meu? Ar fii mai moral sa ne mutam toti undeva dar sa il tin in carca pentru ca deocamdata nu se descurca?
Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Noi nu mai avem pe nimeni langa noi ma refer la familie.Nu am cu cine sa dicut problema sa vad daca eu am sau nu dreptate din cauza asta am apelat la voi sa vad cum se vede situatia din exterior. Mie imi este mila de el ca este singur si ca eu sunt unicul lui sprijin dar din tot ceea ce face imi demostreaza ca este egoist si isi vede numai interesul lui.DUpa ce a plecat sotul meu afara s a mutat sus si am vazut cum e sa stai cu el in casa.El este tanar vine ,pleaca de 20 de ori pe zi nu are un orar fix sta afara pana tarziu ,mai venea si cu iubita lui cand eram eu la munca si ma intrebau vecinii daca sta la mine sa o bag si pe ea la intretinere.Plus ca e genul de om care manaca in oras cand are bani dar cand ramane fara baga capu tot in oala mea ,dar daca s a dus la Mc spre ex mi a cerut bani sa mi cumpere si mie ceva .Nu vad macar un stop de solidaritate,de intelegere,de compasiune penrtu ca am trecut prin situatii f grele financiar si desi era singur fara obligatii nu am contat pe sprijinul lui nici o clipa. El traieste cu impresia ca e dat la o parte acum si ca vreau sa scap de el,nu pricepe ca am o familie si ca vreua liniste in casa nu sa ma cert cu el pentru o factura la lumina . I am explicat cu calm,am vb cu el ca de frate la sora,ca de la mama la copil ,ca de prieten la prieten nu vrea sa vb deloc,este f rece cu mine si ma invinovateste pe mine pentru faptul ca nu vreau sa il ajut. Ma face sa ma simt f prost cu situatia asta si ma simt f vinovata ca nu pot sa il ajut mai mult.Si ma supar pentru ca nu am cu cien sa dicut problema poate daca i am explica si altcineva din exterior ar intelege dar asa nu vrea sa sa priceapa nimic. Mama a pierdut casa,a pacalit o un agent impobiliar si a ramas pe strada.E o poveste lunga.EU am stat cu chirie cu sotul meu de la 18 ani ,el a stat pe unde a apucat.Cand nu a mai putut sa stea pe nicaieri i am propus cu sotul meu sa se mute el cu chirie(ca sa nu mut eu copilu de colo colo)si i platim noi jumatate din chirie si el jumatate si nici nu a vrut sa auda a zis ca el nu se descurca cu chirie. Stiu ca e inca un copil la 22 de ani dar eu am 25 si am luat viata in piept f devreme si nu am contat pe ajutorul nimanui.cred ca i place f mult sa depinda de cei din jurul lui si sa vrea sa constintizeze ca are o varsta si ca e pe picioarele lui,nu are nimeni nici o obligatie fata de el. M am lungit cam mult[:D] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Eu asta am sugerat sa o vindem si sa impartim in mod egal banii.Ne ajunge sa luam 2 garsoniere mai modeste intr o zona marginasa a orasului.Nu imi convine sa plec din casa sa o las pentru el si eu sa ma mut cu chirie.Nu imi permit financiar sa mai trec prin cosmarul chiriei. Eu nu vreau sa il dezavantajez cu nimic dar nici sa il car in carca toata viata.Pe mine m a suparat faptul ca el nu a vrut sa intelega ca vreau sa ma mut separat de el pentru ca asa este mai bine pentru mine si pentru familia mea.Am si eu un copil si ma gandesc si la viitorul meu.Nu consider ca il neindreptatesc daca fac banii jumate jumate si astfel poate sa isi cumpere si el ceva ,nu sa ramana pe strada. Asta este concepitia mea si astept sa imi spuneti voi daca gresesc sau nu. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Citat:
citat din mesajul lui nikol24
El de strans bani nici nu se pune problema ,spun asta ca desi castiga cat mine si sotul la un loc nu se ajunge de pe o luna pe alta.Iar cu banii castigati in afara deja si a facut planuri de telefon de 500 de euro ,masina etc. Daca noi ne mutam impreuna cu el sunt sigura ca or sa para discutii pentru ca nu participa la cheltuileile casei absolut deloc si desi are un venit destul de bun daca ramane fara bani si nu am sa i dau se supara si ne certam din nou. Eu nu imi permit sa imi cumpar o casa pentru ca avem venituri mici si eu si sotul meu,avem si niste datorii etc Asta mi se pare o oportunitate buna si pentru mine si pentru el sa ne asezam la casa noastra sa aibe fiecare particica lui insa el nu gandeste la fel. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Am mai citit o data, caci am avut impresia ca citim lucruri diferite. Eu am inteles din tot ce scrie ea acolo ca a avut nenumarate discutii cu fratele ei, ca a discutat si sotul cu el, fratele o tine langa, vreau sa stau cu voi, ca eu nu imi pot plati cheltuielile. Asta desi lucreaza si castiga destul de bine. Mai inteleg ca nu s-ar opune vanzarii garsonierei, cu conditia ca, oriunde s-ar muta sora lui sa il ia dupa ea, ca el nu vrea sa plateasca nici un fel de cheltuieli. Pai daca asta nu e definitia egoismului, eu nu mai inteleg care e. Mai mult, in momentul in care le-a ramas garsoniera mostenire au locuit AMANDOI acolo, vreme de 2 luni, timp in care nikol a platit tot, a avut o discutie cu el, cu rezultatul ca decat sa isi plateasca partea lui de cheltuieli mai bine se muta la iubita, ca acolo nu plateste nimic. Zis si facut. A ramas sora sa achite toate datoriile, si cele de pe urma lui. Cred ca asta ar echivala cu chiria aia de care se vorbea pentru folosirea partii lui de mostenire. Cand nu a mai avut pe unde sa stea (s-or fi saturat toti sa il intretina) a venit inapoi la sora. Care l-a primit, l-a ajutat, sotul ei i-a gasit si de munca cu el in Italia, drumul i l-a platit tot sora-sa, deci suport si ajutor a avut. Ce sa ii mai faca femeia asta? Ce vrea el, adica sa il intretina toata viata lui, ca el are treaba. Trebuie sa se distreze. Pana la urma care din ei este nerezonabil? Ea, ca vrea sa imparta banii de pe garsoniera aia si sa isi cumpere fiecare ceva mai ieftin ca sa traiasca separat, ca doua familii, asa si cum sunt de fapt, chestie care nu exclude in nici un fel faptul ca sunt frati si probabil ca asa cum nu l-a lasat pana acuma, daca ar avea o reala problema l-ar ajuta si ea si sotul ei. Sau el, care mort-copt nu vrea sa renunte la a locui cu ei, indiferent cum, pentru ca, desi castiga destul cat sa isi faca planuri de telefon de 500 de euro si masina, nu i se pare normal sa participe la cheltuielile casei, practic sa se intretina. el nu considera normal nici sa faca cinste cu un amarat de mcdonald, dar altceva... in schimb sor-sa este obligata sa vada de el pe veci, ca de un copil, sa il intretina, asta in detrimentul propriei ei vieti de familie. Inca o data, daca fratele poate sa isi faca planuri de telefon de 500 de euro... de ce nu poate sa isi faca si ea planuri pe banii ei? De ce ea de banii ei, munciti de ea si de banii sotului ei, munciti de el, trebuie sa il intretina? Aceasta este intrebarea. Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discutia a fost intre sotul meu si fratele meu.Azi fratele meu i a spus sotului meu ca el vrea sa se mute cu noi dar noi sa i platim cheltuielile. Eu i am explicat ca ajutoru de la mine o sa primesca,in sensul ca desi o sa stam separat o sa i calc,spal,gatesc etc insa este mai bine pentru amandoi sa stam separat,el cu viata lui libertina eu cu familia mea. Eu am spus ca este aiurit si cheltuie banii aiurea nu ca nu ar avea nici un venit,doar ca prefera sa cheltuie tot salariu intr o zi si a doua zi sa mi ceara bani de tigari si daca nu i dau se supara si nu mai vb cu mn. De invatat l am invatat,am fost la cumparaturi impreuna ,i am facut o lista cu prioritati gen intretinere,lumina,abonament telefon ,banid e pachet si bani de tigari,tragem linie,ce iti ramane ii chelturiesti dupa bunul plac si credeeti ma ca i ramaneu bani de buzunar cam cat salariu meu pe o luna[:D] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, [flo] eu nu zic decat ca cheia se afla la Nikol. Sigur ca nu trebuie sa-l intretina pe fratele mai mic si sa sara la fiecare tigara pe care acesta o doreste. Zic doar ca daca Nikol isi schimba putin abordarea si atitudinea, lucrurile se vor schimba si nu va mai avea nici ea mustrari de constiinta. Ca acum cam are, e nesigura, de aceia se si intreaba daca reactioneaza egoist. Si am spus ca da,in cazul asta pune problema la modul egoist. Nikol, este o vorba care spune asa: Spune-mi si voi uita, arata-mi si poate imi voi aduce aminte, implica-ma si voi intelege. Tu pana acum i-ai spus si i-ai aratat. I-ai facut lista(deci TU ai facut-o si el trebuia sa se tina de ea)i-ai impartit banii asa cum TU ai crezut ca EL are nevoie,ai luat decizii asa cum TU ai crezut ca e bine pentru toti, samd. OK, nu a functionat. Nu e de mirare ca se comporta ca un copil rasfatat, nu? Acum e timpul sa-l implici.[flo] -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol, fratele tau e un parazit inconstient si unele postari m-au ingrozit (alea cu eu ii spalam nadragii lu' frate-miu si-i faceam de mancare si n-avea decat 30 de ani, puisorul - mentalitate de romanca obisnuita sa traga la coasa toata viata). Nu esti delc egoista sau, daca esti, e un egoism normal si benefic. Eu as face urmatoarele: m-as muta in chirie si as inchiria jumatatea mea de garsoniera cuiva (se practica), am asa eu o impresie ca nu i-ar conveni fratelui tau. N-ar strica nici sa vorbesti cu un avocat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...