Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt egoista sau nu?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Carmen, [flo] eu nu zic decat ca cheia se afla la Nikol. Sigur ca nu trebuie sa-l intretina pe fratele mai mic si sa sara la fiecare tigara pe care acesta o doreste. Zic doar ca daca Nikol isi schimba putin abordarea si atitudinea, lucrurile se vor schimba si nu va mai avea nici ea mustrari de constiinta. Ca acum cam are, e nesigura, de aceia se si intreaba daca reactioneaza egoist. Si am spus ca da,in cazul asta pune problema la modul egoist. Nikol, este o vorba care spune asa: Spune-mi si voi uita, arata-mi si poate imi voi aduce aminte, implica-ma si voi intelege. Tu pana acum i-ai spus si i-ai aratat. I-ai facut lista(deci TU ai facut-o si el trebuia sa se tina de ea)i-ai impartit banii asa cum TU ai crezut ca EL are nevoie,ai luat decizii asa cum TU ai crezut ca e bine pentru toti, samd. OK, nu a functionat. Nu e de mirare ca se comporta ca un copil rasfatat, nu? Acum e timpul sa-l implici.[flo]
Cum practic implici un piede vara caruia nu-i sta mintea decat la distractie? Ai jura ca unii oameni isi iau informatiile despre viata numai din cartile de pe rafturile cu self help.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

incerc inca un raspuns practic ...daca tot zice atata ca voi sa-i platiti cheltuielile, ok, i le platiti da el da trei sferturi sau cat consideri din venitul lui lunar.Daca nu, sa-si gaseasca fraerul care il tine, pariu ca nu il tine nimeni asa mai mult de o luna... Unde o sa se duca...in parc pe banca, nu cred. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol, de la mine se vede ca de fapt si pana la urma, tu ai profitat mai mult de el decat el de tine. Te-a lasat sa stai singura in casa, care de drept era si a lui. Ai platit chirie ptr asta? faptul ca tu ai platit darile, mi se pare normal, din moment ce tu locuiai acolo. Deci da, din afara, se vede ca esti egoista. De asemenea, inteleg ca el nu se opune sa vindeti si sa luati impreuna ceva mai mare. Problema nu pare de atat de bani, cat de atasament si de teama de responsabilitati. Ori in conditiile astea, e aiurea sa pui problema mercantil, nu o sa ajungi nicaieri cu abordarea asta. Cel mult te vei certa cu el, ceea ce va ingreuna si mai mult lucrurile. LadyJ ti-a dat niste sfaturi foarte faine, pe care, de altfel, mi le-am notat si eu. Incearca sa schimbi unghiul din care te raportezi la problema, schimba focusul de pe bani si orienteaza-l pe familie (familia largita) si pe binele tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Nikol, fratele tau e un parazit inconstient si unele postari m-au ingrozit (alea cu eu ii spalam nadragii lu' frate-miu si-i faceam de mancare si n-avea decat 30 de ani, puisorul - mentalitate de romanca obisnuita sa traga la coasa toata viata). Nu esti delc egoista sau, daca esti, e un egoism normal si benefic.
Mie imi place atitudinea unora plina de binevointa, si ajutor catre cei nepastuiti, care le da cate un leu la cersetorii aia de la semafor sau de la biserica, dar nu ar da un polonic de ciorba propriului frate ca nu cotizeaza...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Nikol, fratele tau e un parazit inconstient si unele postari m-au ingrozit (alea cu eu ii spalam nadragii lu' frate-miu si-i faceam de mancare si n-avea decat 30 de ani, puisorul - mentalitate de romanca obisnuita sa traga la coasa toata viata). Nu esti delc egoista sau, daca esti, e un egoism normal si benefic.
Mie imi place atitudinea unora plina de binevointa, si ajutor catre cei nepastuiti, care le da cate un leu la cersetorii aia de la semafor sau de la biserica, dar nu ar da un polonic de ciorba propriului frate ca nu cotizeaza...
Ce tare, adica eu imi cheltuiesc banii pe prostii si pe urma ma duc sa ma milogesc pe la rude, nu? Si tot eu sunt victima, sarmanul ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui portocalia De asemenea, inteleg ca el nu se opune sa vindeti si sa luati impreuna ceva mai mare. Problema nu pare de atat de bani, cat de atasament si de teama de responsabilitati.
Ce e rau in a nu vrea sa mai ai grija de o persoana in plus? Are 25 de ani, un copil, destule pe cap. De ce sa mai fie nevoita sa aiba grija/sa traiasca cu un iresponsabil de pe urma caruia sa traga ponoase?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Citat:
citat din mesajul lui portocalia De asemenea, inteleg ca el nu se opune sa vindeti si sa luati impreuna ceva mai mare. Problema nu pare de atat de bani, cat de atasament si de teama de responsabilitati.
Ce e rau in a nu vrea sa mai ai grija de o persoana in plus? Are 25 de ani, un copil, destule pe cap. De ce sa mai fie nevoita sa aiba grija/sa traiasca cu un iresponsabil de pe urma caruia sa traga ponoase?
mai, persoana aia in plus e fratele ei. si eu nu vad ca ea il duce in spate, sincer. vad ca ea a stat bine-merci si in casa lui, fara ca el s-o deranjeze. acum a venit vremea sa faca si ea ceva pentru el - fie si numai sa-l asculte cu adevarat si sa inteleaga ce are el nevoie. parca in viata serviciile se intorc sau s-a schimbat cumva regula si nu stiu eu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol, fratele tau nu se va maturiza niciodata daca nu va desprindeti unul de celalalt. Si eu am avut un frate student care statea la mine, m-a stors de vlaga anii aia, ajunsesem sa nu ne mai suportam deloc. Intr-un final i-am spus ca trebuie sa se mute si a fost o decizie f buna. Hraniti o dependenta periculoasa, tu iti iei responsabilitati mai multe decat trebuie si el deloc. Niciunul nu iese bine de aici. Lasa-l sa ia viata in piept, probabil ca ti-e teama de ceea ce se va intampla cu el, dar nu e responsabilitatea ta. E adult, sa isi asume responsabilitatea pentru viata lui. Te simti vinovata pentru ca probabil asa ai crescut, cu ideea asta ca TREBUIE sa ai grija de el. Nu trebuie nimic, tu trebuie sa ai grija de tine si de copilul tau, care intradevar nu se poate descurca fara tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...