Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt egoista sau nu?


Recommended Posts

Citat:
mai, persoana aia in plus e fratele ei. si eu nu vad ca ea il duce in spate, sincer. vad ca ea a stat bine-merci si in casa lui, fara ca el s-o deranjeze. acum a venit vremea sa faca si ea ceva pentru el - fie si numai sa-l asculte cu adevarat si sa inteleaga ce are el nevoie. parca in viata serviciile se intorc sau s-a schimbat cumva regula si nu stiu eu?
Crezi ca faptul ca-i plateste intretinerea nu e suficient? El statea (parazita) pe la prieteni, in timp ce ea muncea ca sa-si plateasca chiria.Ea l-a ascultat cu adevarat, ce e asa de greu de inteles ca lui ii convine, acasa nu trebuie sa plateasca nimic, ca-i soru-sa care sare cu banu si la intretinere, si la lumina si la ce-o mai fi, mancare isi ia el ce vrea, banii si-i sparge cum doreste, ce mai, ca acasa la mama. Diferenta e ca ea nu e mama. Hai sa vedem, tu ai fi ok daca ai sta cu fratele, sotul, copilul plus gagica fratelui intr-o garsoniera, cand, cu putina bunavointa, ati putea sta singuri? Eu zic ca nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Carmen, [flo] eu nu zic decat ca cheia se afla la Nikol. Sigur ca nu trebuie sa-l intretina pe fratele mai mic si sa sara la fiecare tigara pe care acesta o doreste. Zic doar ca daca Nikol isi schimba putin abordarea si atitudinea, lucrurile se vor schimba si nu va mai avea nici ea mustrari de constiinta. Ca acum cam are, e nesigura, de aceia se si intreaba daca reactioneaza egoist. Si am spus ca da,in cazul asta pune problema la modul egoist. Nikol, este o vorba care spune asa: Spune-mi si voi uita, arata-mi si poate imi voi aduce aminte, implica-ma si voi intelege. Tu pana acum i-ai spus si i-ai aratat. I-ai facut lista(deci TU ai facut-o si el trebuia sa se tina de ea)i-ai impartit banii asa cum TU ai crezut ca EL are nevoie,ai luat decizii asa cum TU ai crezut ca e bine pentru toti, samd. OK, nu a functionat. Nu e de mirare ca se comporta ca un copil rasfatat, nu? Acum e timpul sa-l implici.[flo]
Cum practic implici un piede vara caruia nu-i sta mintea decat la distractie?
Ti-as spune, dar vei uita. [:D] Defineste ´´pierde vara´´. E un concept destul de subiectiv si de obicei cand se foloseste se pierd din vedere multi factori.
Citat:
Ai jura ca unii oameni isi iau informatiile despre viata numai din cartile de pe rafturile cu self help.
Dap. Iar altii din telenovele, din Batman, din propriile frustrari, samd. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikol24, egoista-neegoista, cel mai bine atat pentru tine, cat si pentru fratele tau este sa vindeti garsoniera aia si sa va luati fiecare ceva sa locuiti separat tie iti va fi bine pentru ca te vei putea ocupa de familia ta asa cum consideri tu (nu dati cu rosii, si fratele e tot familie, ajung si la partea aia), vei avea linistea de care ai nevoie ca sa iti cresti copilul asa cum trebuie, vei dispune cum vei dori de timpul si de banii tai si nu in ultimul rand (chiar daca suna ca un cliseu) vei avea o relatie mult mai buna si mai relaxata cu fratele tau lui ii va fi bine pentru ca va invata sa devina responsabil, sa aiba grija de el insusi, sa isi stabileasca prioritatile in viata si, de ce nu, sa isi faca si el propria lui familie, mai devreme sau mai tarziu bineinteles, amandoi veti ramane frate si sora si va veti ajuta la nevoie; abia cand se va da si el cu capul de sus si va vedea ce inseamna sa ai responsabilitatea zilei de maine, te va intelege si pe tine in orice caz, eu iti doresc sa rezolvi amiabil treaba cu vandutul garsonierei si sunt convinsa ca il vei ajuta si pe el sa isi gaseasca o locuinta astfel incat sa se incadreze in banii respectivi; sunt convinsa ca nu o sa il lasi la greu, dar un greu real, nu frecusuri stupide si tocat nervi doar ca nu avem altceva mai bun de facut esti sora lui, nu mama lui el este un adult, nu un copil Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
[quote]citat din mesajul lui Tilia Hai sa vedem, tu ai fi ok daca ai sta cu fratele, sotul, copilul plus gagica fratelui intr-o garsoniera, cand, cu putina bunavointa, ati putea sta singuri? Eu zic ca nu.
evident ca nu, dar eu nu as ajunge niciodata in situatia asta. nu o spun cu aroganta, pur si simplu asta nu e filmul meu. mi se pot intampla o gramada de situatii neplacute, dar nu asta. si daca (prin absurd) as ajunge in atare situatie, eu as fi cea care ar pleca. mi-as cauta o chirie si l-as lasa pe frate-meu in garsoniera. din dorinta de a-l ajuta, de a salva legaturile noastre de familie si mai ales, din nevoia de a iesi dintr-o situatie cu obrazul curat si fara mustrari de constiinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol.... barbatii sunt plecati in strainatate, copila e la bunica 5 zile pe saptamana deci numai in wk ati fost toti gramada ...numai o luna (asta nush daca am inteles o bine) so fata mea cred ca iti framanti mintea cu lucruri inutile daca vrei sa ai liniste te duci ... chiria nu e o sperietoare(eu stau de 5 ani cu chirie si am schimbat 4 case ) si nimeni nu e stapan pe viatza ta si banii tai Eu nu po' sa cred tot ce ai zis pe aci [:I]crede ma e peste puterile mele sa inteleg cum se poate ca un barbat sa stea sa depinda sa i spele sor' sa chilotii... banui doar ca aveti o singura masina de spalat si nu are omu undde sa si spele hainele https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si daca nu ti-ai permite financiar sa faci asta, sa pleci cu chirie si sa ii lasi fratelui garsoniera? daca unica sansa ar fi si pentru tine vanzarea acelei garsoniere? nu ai apela disperata la rezonabilitatea fratelui, caci si tu l-ai ajutat pe el? ajutorul nu ar trebui sa fie si dintr-o parte si din alta? ca pana la urma nu ii propune sa ii cedeze ei complet drepturile lui de mostenire, ci sa faca cumva sa traiasca separat, atat sa aiba fiecare intimitatea lui, si viata lui, asta neafectand relatia de rudenie, ba din contra e ca si cum avem o paine si la amandoi ne e egal de foame si viata noastra depinde de painea aia nu e normal sa facem painea pe din doua si fiecare sa aleaga cum isi mananca jumatatea lui? unul poate o mananca pe loc pe toata si isi asuma ca va flamanzi dupa aia sau spera ca va gasi rapid o alta solutie, celalalt poate ca si-o imparte in imbucaturi mici si se tine cat de cat functional si in viata pana gaseste o solutie mai buna daca painea este la comun, fara o impartire clara, se ajunge la situatia ca cel care si-a mancat din prima jumatatea, a doua zi sa solicite o noua impartire a painii ramase si tot asa e o vorba care zice ca lucrul amestecat nu miroase bine eu tot nu inteleg de ce e ea egoista ca vrea sa imparta mostenirea pe din doua, fix pe din doua si fiecare sa faca ce il taie capul cu partea lui eu tot nu inteleg de ce e ea egoista ca nu mai poate sa il intretina pe fratele care nu are nevoie sa fie intretinut, dar care are pretentia sa fie intretinut pentru ca lui ii e bine asa de ce e ea egoista ca nu vrea sa se sacrifice pe ea si familia ei, care include un copil, sa renunte la partea ei de mostenire, cand posibilitatile ei financiare sunt pana la urma mai mici decat ale fratelui, cand nu poate sa faca asta si nu are voie sa faca asta, privind prin prisma copilului ei Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

extrapoland putin situatia, asa cum tie iti place ca soacra ta sau cumnata iti tine fata o saptamana fara ca sa ai grija ei ,fara sa-ti spuna brusc ca nu mai vor sa o tina si sa faci bine sa te descurci , sa-i gasesti gradinita sau cresa dupa caz , sa-ti schimbi serviciul astfel incat sa poti fi acasa ca sa o iei la timp, si nici tu , totcmai pentru ca-ti convine situatia, nu tici nimic in aceasta privinta, din contra chiar o lasi mai departe fara probleme ca respectivele persoane poate pot avea si altceva de facut decat sa aiba grija ei, asa si fratele tau nu considera imperios necesar sa plece de la tine atata timp cat lui ii e ok asa. Se stie ca nu e bine sa stai impreuna nici cu parintii, socrii,nici cu alte rude, pentru ca inevitabil ies discutii.Cel mai bine separat .Si totusi cum poate sta fratele tau pe capul altora fara probleme, fara sa contribuie cu nimic la cheltuieli, el nu se gandeste sau ia pe toti de fraieri?E retorica intrebarea. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmencat, am mai zis, de la mine se vede ca pana acum, cea indatorata e Nikol, caci ea a stat singura in garsoniera, care de drept era si a fratelui. fratele s-a descurcat si a lasat-o pe ea si familia ei in casa lui, fara sa pretinda nimic. acum s-a ajuns la situatia in care el nu mai are unde sta (nu se mai descurca) si apeleaza la dreptul lui - casa pe care o are impreuna cu Nikol. nu stiu de ce de la voi se vede ca profita, de la mine se vede doar ca-si cere un drept al lui. sunt de acord ca pentru NIkol e inconfortabil, dar e inconfortabil pentru ea, nu pentru el. Logic si normal, cel care nu e confortabil in atare situatie de drept, cauta o iesire pentru el insusi, nu-l scoate pe celalat cu forta din carti.
Citat:
si daca nu ti-ai permite financiar sa faci asta, sa pleci cu chirie si sa ii lasi fratelui garsoniera? daca unica sansa ar fi si pentru tine vanzarea acelei garsoniere?
aici am mai zis, mie nu mi s-ar intampla asta niciodata. nu e stilul meu de intamplari, nu as ajunge niciodata in atare situatie. ma vad ajungand in situatii mult mai nasoale ca amplitudine, dar nu in asta. nu as sta sa ma caciulesc cu frate-meu pentru plata intretinerii sau o farfurie de ciorba. si nu as ajunge acolo, pentru ca nici frate-meu nu m-ar pune in atare situatie. in fine, nu e vorba despre mine, nu-s eu chemata sa transez situatia asta. spuneam doar cum se vede din afara, de catre un observator complet independent.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa inteleg situatia: - fetita este la o cumnata toata saptamana (pe care Nikol nu o plateste) - barbatii sunt in Italia la munca - Nikol e singura in garsoniera si nu ii plateste fratelui jumatate de chirie - fratele nu are nimic impotriva sa vanda garsoniera. Nu inteleg unde e problema. Vinde garsoniera, impartiti banii si fiecare cu viata lui. Pe de alta parte daca Nikol are ajutor cu copilul gratis ar trebui sa fie mai intelegatoare cu fratele. Daca primesti atunci e frumos sa si dai. Nu zic sa-l intretina dar sa fie mai intelegatoare cu el. Sunt de acord ca cel mai bine e sa stea separat, asta este ideal. Cel mai bine este insa si sa-si creasca ea copilul nu sa-l lase peste saptamana la rude....viata nu e ideala. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...