Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 Pentru inchiriat uite un exemplu :http://www.logic-immo.com/appartement-saint-nazaire/location-appartement-saint-nazaire-44600-29410_2.html

Viata e destul de scumpa (mincarea si benzina)!!

Era o fata din Nantes pe aici,nu stiu daca mai trece,ar putea sa iti spuna ea mai multe!

multumesc mult de tot! [flo2]

am inceput sa citesc din urma, poate mai aflu cite ceva din viata in franta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai pune intrebari si iti raspund!!am ceva vechime in franta (12 ani)!!

buna corina, profit atunci de disponibilitatea ta!

nu am inteles bine cum e cu taxele, impozite sau cum se numesc, se platesc la inceputul anului si sint valoarea unui salariu?

tot la inceputul anului trebuie platita si taxa pe pamint, care o platesc eu ca chirias?

cu doctorul de familie, daca nu imi place de el, pot sa-l schimb? si cum se face lucrul asta?

eu voi fii numai cu sotul, cam cit ne-ar costa mincarea lunar? aproximativ, bineinteles.

multumesc mult [flo2] , o zi placuta in continuare. [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

impozitul se plateste pe anul ce a trecut! de ex in luna mai am facut toti declaratia de impozit pe anul trecut.Impozitul se calculeaza in functie de venituri,daca esti casatorit sau nu,daca ai copii,etc!

Uite aici poti face o simulare de declaratie si la sfirsit vezi cit platesti http://www3.finances.gouv.fr/calcul_impot/2013/complet/index.htm

Taxe fonciere  - este pentru proprietari!

Taxe d'habitation - o plateste toata lumea ( cei ce nu platesc impozit pe venit nu o platesc) la care se adauga redevance tele,adica taxa pentru televizor.

Doctorul de familie ti-l alegi tu ,se face o declaratie la securité sociale,iar daca vrei sa il schimbi ,faci alta declaratie cu numele noului doctor!

Pentru mincare nu as putea sa iti dau o suma exacta,depinde in ce oras veti fi ,de ceea ce mincati de obicei ( de ex mincarea bio,sau cumparata de la macelar e mai scumpa decit ceea ce cumperi la lidl de ex- care e nu e de aceeasi de calitate ).Pe mine ma costa mincarea cam 1000 € pe luna ( sintem 3 pers,eu ,sotul,fetita de 11 ani) dar noi mincam multe fructe si legume proaspete iar sotul e alergic la gluten,deci toate produsele fara gluten sint f f scumpe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

buna fetelor,

 

sper sa vedeti mesajul de la mine si sa-mi raspundeti in timp util. trebuie sa vina un tecnic de la free, avem ff mica viteza la internet plus ca nu pot vorbi mai mult de 2 ore pe zi in romania, dupa aceea suna mereu ocupat, si am facut o reclamatie. banuiesc ca trebuie sa-i dau ceva, bacsis dar nu stiu cit, 10-15 euro e bine sau e prea putin?

 

mii de multumiri. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna cristina, mersi pt raspuns, intr-adevar nu am bat bacsis, l-am tratat doar cu o cafea si 2 biscuiti!!! eu nu mai locuiesc in romania de 22 de ani, dar sa stii ca si in germania si italia am dat mai mereu la meseriasi. si nimeni nu m-a refuzat. aici mi s-a intimplat ca un sofer de taxi sa nu vrea, efectiv, sa ia bacsis.

 

buna coca, nu am rezolvat nimic, din pacate. viteza la internet depinde de un "perturbatore", nici nu stiam ca exista asa ceva!!!! nu este la noi in apartament, este prin vecini, trebuie descoperit unde este si dupa aceea vom vedea ce putem face. asa ca trebuie sa asteptam sa puna fibra optica, locuim intr-un cartier nou si inca nu exista. avem viteza de 6 ori mai mica decit ar trebui sa fie. iar pt faptul ca nu pot vorbi mai mult de 3 ori pe zi la bucuresti, trebuie sunat la asistenta. cred ca pina la urma o sa-mi fac abonament la celular tot cu free, si poti vorbi de pe celular  pe fix non stop  in vreo 40-50 de tari, printre care si romania.

 

weekend placut va doresc. [flo2]

 

ps multumesc pt primire in grupul vostru, am cam dat buzna ieri... [batcap]  [batcap] [batcap]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...