Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Puisori de mai 2003 (9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 402
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si acu o saptamina a pierdut un canin si-un premolar de-odata, stinga jos, tzac-pac.Aia definitivi erau deja crescuti, premolarul frumos, exact sub, dar caninul spre interior - si-l impingea pe cel vechi spre exterior - asta a fost afurisit, pentru canin a trebuit sa mergem la dentist. Premolarul a ramas intr-un sandvich cu brinza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor....suntem in a doua zi de scoala si noi...avem scoala relocata in alta cladire si in alta parte a orasului...ajungem ceva mai greu dar asta e ...nu avem ce face...ma uitam cu nostalgie la cei de clasa a 1 a si mi-am adus aminte ce disperat se uita pe atunci Mircea dupa noi...nu cumva sa se piarda sa nu ne mai gaseasca...heeei ce a mai trecut timpul...acum e cel mai inalt din clasa, a crescut ca din apa peste vara. Si mai am o nostalgie fetelor, nu mai am la cine striga dimineata...hai Andrei ca intarzii...hai Andrei ca e tarziu...Andreiul meu dragul de el, e ok in Londra acum, si isi vede de viatza lui..ma uitam cu parere de rau la liceenii de pe strada....cand a trecut timpul asta?

Parpa e de bine daca-i place la scoala, sa fie tot asa...cat despre dinti le-am pierdut sirul care si cum i-a schimbat...noroc ca mergem la stomatologie o data la 6 luni la control.

Daiopri voi cum stati cu scoala...ati inceput cu dreptul?

Aalina hai ca voi sunteti a cincea...aveti diriginta...sunteti cu noutati la greu..ce zice D i place?

Dana Mario...voi sunteti dintre cei mai constinciosi...cum stati cu scoala?

Dana_d...cum e doar cu un copil la activ in casa???? Cum s-a acomodat Alexa pana la urma? Ilinca nu-i simte lipsa? La noi Mircea nu lasa sa vada ca e prea afectat de lipsa fratelui, dar la cum il cunosc eu, e destul de interiorizat, tine in el si nu prea vrea sa discutam despre asta nici nu tiu daca sa insist pe subiect sau nu....dar nu as vrea sa sufere singur,...as vrea sa stie ca-i sunt alaturi in "problema asta"

Va pup fetelor si succes in noul an scolar!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpalak ma bucur mult de tot ca sinteti bine cu scoala si mai ai si tu o periaoda mai relaxanta.

 

Alycia si de tine ma bucur ca Andrei este bine ca sa stii drumul pe care si l-a ales momentan este cel mai greu Daca face fata si nu renunta e intraevar de apreciat.

 

Noi sintem ok cu scoala ne chinuim cu multimea de teme face slalom printre ele incercind sa le facem fata.

El zice ca se cam plictiseste la scoala ca nu e nimic interesant. Dar ii place cursurile de dupa scoala.

 

Singura problema e ca nu prea ii place sa citeasca si ca se grabeste cind scrie si ca atare scrie urit.

 

In rest nu stiu viata asta e prea stresanta , agitata , cu probleme.

Am ajuns sa ma multumesc cu "putin" si sa vad viata cu alti ochi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpa, sa o tina tot asa [pk]

Alycia, big hug sa iti mai treaca din dor. Vorba lui Dana bravo lui ca se descurca.

Am inceput si noi scoala, cam cu stangu caci au racit amandoi. De fapt mai toti din casa tusim [fri]

Nu stiu, parca e facut, vine septembrie hop si noi cu bolile, sa nu cumva sa pierdem startul. Asa ca el a lipsit nitel. Il tot intreb ce face, cica nimic. Sunt cam sucarita [zirea] Sper sa isi mai revina invatatoarea asta. Asa m-am saturat de stresul cu scoala de nu mai zic.

Si nu stiu tot astept sa se mai maturizeze nitel si nimic nimic. Numai imping la el in toate partile si ma cam lasa nervii si cam ridic vocea si la unul si la altul [ascuns]

Al mic incerc sa  mai citesc cate ceva cu el si atata chiuie. Cred ca nu stie sa vorbeasca normal.

Na, cam astea de la noi.

DanaM iti ramasesem datoare cu un raspuns, da sa stii ca nu prea am ce zice. Eu nu ma dau in vant dupa mers acolo. Ma bucura ca ii vad pe cei dragi dar per ansamblu ma oboseste si deprima, din pacate. Acum a fost cu atat mai rau ca am fost singura (Desi am stat in liniste) si m-am tot gandit la ei cum se descurca si cum sunt.

Danad, voi cum sunteti?

 

Numai bine tuturor [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu va pup din Lisabona si nu am ce sa va zic legat de scoala ca am plecat inainte de inceperea ei. Copilul e destul de relaxat la telefon si nu parea entuziasmat dar nici ingrozit de noua diriginta. Nu prea am apucat sa aprofundez problema.

 

Is destul de ametita si obosita insa plina de incantare. M-am indragostit de orasul asta si daca aveti ocazia sa nu il ratati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana Mario, nu te stresa cu caligrafia...vad ca mai nou nici la noi nu se mai pune baza pe scrisul frumos, nici macar nu-i cicaleste nimeni de cum scriu ei de urat..important e sa fie corect scris.La noi se preconizeaza sa se introduca in scoli tableta..deci sa faca lectii digitale...nu cred ca e foarte bine pentru ochi in primul rand si pentru ca asa o sa uite sa scrie azi maine cu litere de mana.

Daiopri, vreau sa te incurajez dar nu stiu zau...poate se schimba, la mine faza cu impinsul de la spate a durat pana in clasa a 12 a la Andrei..insa Mircea vad ca e altfel, e pe alt "calapod" construit. Cu ridicatul vocii zau ca te scot din minti cateodata cand vezi ca mereu vb cu peretii.....acum a plecat "sursa" de ridicat vocea...nu mai am la cine striga Andrei in sus ...Andrei in jos...am ajuns la concluzia dupa atata timp ca degeaba strigi ca nu-i scoti din ritmul lor, asa ca poate recompensa-pedeapsa sa functioneze...

Aalina bravo tie, care va sa zica Lisabona...mai ai putin si ajungi la fete in Canada...sa va bucurati de excursie si sa va intoarceti cu bine!!!

Dana _d voi????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor noi nu suntem bine. Alexa intampina o gramada de probleme la inceput mai mici si rezolvabile, administrative, si eram nervoasa ca e atat de toanta si nu stie sa se zbata sa se duca sa ceara ajutor si sa le rezolve. Aia acolo sunt dornici sa-i ajute cu orice dar a mea nu se duce sa ceara ajutor nici moarta, nu inteleg de ce. In felul asta totul e mai greu,..

Capac ne-a pus cerinta de a avea yellow card pt practica la hotel. Au inceput in forta cu practica la un lant hotelier din Edinburgh cu care are facultatea contrat. Cica pentru a fi primita la practica are nevoie de permis de munca, permis care inteleg ca dureaza luni de zile pana il obtii. Eu zic ca e absurd de doua ori: o data ca ea nu munceste, nu e platita si nu e angajata acolo, 2 ca nu ni s-a spus asta cand a fost acceptata la aceasta facultate. Nu stiau ca e romanca?? ce naiba si aia isi bat joc de oameni? atunci de ce .... am mai plecat din romania???

si bineinteles ca ea ma bombardeaza cu "ajuta-ma, fa ceva.." si nu pot decat cu sfaturi dar ea tot asa, greu o trimiti sa ceara ajutor cuiva.

E deprimata, merge in continuare la cursuri dar nu stiu daca are vreun rost, s-ar putea s afie nevoita sa schimbe cursul (sectia) cu unul in care nu se face practica asa din prima zi, De la 1 ianuarie vom avea liber pe piata muncii in uk dar ce folos, atunci va fi deja restanta la o materie...

Am niste nervi si nu numai, stress, un bolovan pe inima, anxietate... de cand am venit de acolo ma bombardeaza cu probleme si mi-e muuult mai greu decat cand o aveam aici acasa. Nu e nici o scolfala cu un singur copil, biata Ilinca abia reuseste sa scoata de la mine cateva minute de atentie pt ea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aalina bucura-te de iesirea asta.Dar ce cauti acolo cu serviciul sau in vacanta ?

 

Alycia da asta ma enerveaza si aici la scoala nu pune deloc accent pe caligrafie.Eu n-am pretentia sa scrie frumos doar cit de cit acceptabil

 

Dana_d stai mai linistita asta-i doar inceputul tot timpul o sa ai ceva probleme.Dar este chiar asa o problema sa aiba o restanta daca din ianuarie are drept de munca ?

Oricum eu zic sa te obisnuiesti ca asa o sa fie mereu cu ceva "batai de cap".

Singurul lucru care trebuie sa ai mare grija e sa fi sigura ca facultatea care o urmeaza este o alegere buna/potrivita pentru ea si mai ales sa-i placa.

 

Parpalak/Daiopri in idea in care eu plec la 8 si ajung la 6 acasa adica 10 ore iar Joshua ar insemna sa se duca singur la scoala - adica sa incuie , sa vina singur de la scoala - sa descuie si sa stea vreo ora jumatate singur pina vin eu.

Asta in fiecare zi.

O fi prea mult pentru regulile astora de aici ?

Sau o fi prea mult pentru un copil de 10 ani ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olala doamna Aalina, bravos! Enjoy [:)]

Danad, nu mai sunt si alti colegi din ro? Eu stiu zic si eu ca ar trebui sa se responsabilizeze nitel si ea. Asta imi e frica si mie la ai mei ca le tot facem noi pe toate si nici o responsabilitate. Succes va doresc si sa scapi de stres.

Alycia, tu macar il ai pe Mircea mai linistit. La mine al mic e tare galagios si incapatanat.

DanaM, eu pe al meu nu l-as lasa cu siguranta, desi daca ar fi sa se joace cred ca ar fi ok. Poate e inca putin cam mic si J? Cat de departe e scoala?

Cred ca e cam devreme pt regulile de aici dar tot la fel cred ca sunt copii care se descurca la aceeasi varsta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...