Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

In seara asta in timp ce citeam aici raspunsul lui Aqai m-am hotarat brusc sa dau copilul la gradinita/cresa.

Mi-am amintit discutia cu un fost coleg de fack antrenor aikido care mi-a spus ca pana la 5-6 ani nici sa nu ma gandesc la un astfel de sport...

cel mai bine acum pt el ar fi la gradinita...

In timp ce citeam am realizat ca e extrem de importanta aceasta socializare... time-out-ul invatat, pt el. Pt copilul meu.

Initial nu am vrut pt ca daca il dau in sept, eu nasc in oct ceea ce e f aproape si nu vreau sa o considere o indepartare a sa din cadrul familiei exact in momentul venirii celuilalt. O inlocuire... stiti la ce ma refer...

Dar cred ca e o solutie buna...

eu una nu pot sa folosesc metoda asta time-out. Sunt la fel de impulsiva ca si copilul meu [:)] asa ca pt mine fiind ceva ce nici macar eu nu inteleg nu vad cum sa o aplic. Desi cred ca il va ajuta.

In acelasi timp va socializa si nu va sta izolat la mine in curte, doar cu mine, si din cand in cand in parc... cand reuseste tati sa vina mai devreme de la servici.

O sa fie un program scurt...eventual pana la 12. Nu vad ce rau iar putea face...daca nu ii place si nu vrea...asta e. cum am venit asa plecam.

 

 

 

 

[copil] [gravi] +27

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa e, ii va aduce. Dar nu e asa tragic cum suntem noi invatati sa gandim. Aici vad bebelusii oriunde si new-born asteptand la cabinet la dosctor in plin sezon de gripa intr-o camera plina de pacienti tusitori. Se imbolnavesc, le trece. Nu e sfarsitul lumii, am aflat de curand. Oricum la intrarea in colectivitate vor trece amandoi prin asta din plin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Aqai.

Dar m-ai pus serios pe ganduri...

Eu gasisem ceva care sa-mi placa cu supraveghere video... program flexibil, consiliere psihologica... dar nu am mai vrut din motivul expus.

Eu am facut vreun an aikido si nu am vazut nimic [:D] doar am invatat ca nu mereu cea mai buna aparare e atacul...

 

Citat:
Ela, dar pregateste-te ca-i va aduce nou-nascutului toti crocobaurii inevitabili din colectivitate
align="right" id="quote2">

 

Asta ma face sa zambesc amintindu-mi cand era baiatul mic si a racit sotul cate masti de unica folosinta ii puneam si ce ma crizam daca i se agata de barba sau cadea :))

nebuna femeie si eu!

E ceva normal Ilinca si asta...

fiind o gradinita privata nu cred ca vor fi chiar asa multi copilasi si nu ma bazez pe asta dar trebuie sa invat sa-i dau drumul incetul cu incetul... sa-l las sa creasca si acolo unde eu nu pot sa-l ajut sa-i las pe altii pt ca e spre binele copilului.

 

 

[copil] [gravi] +27

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bblusul alaptat are imunitatea mamei, asa ca nu va fi nici o problema !

La fel cu Aqai, n-am inteles de ce te-a determinat ea sa te hotarasti cu gradi, care-i legatura ?

 

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

 

Agnes si Alexa (21.06.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, pustiul tau e mereu in cautare de senzatii tactile, mereu in activitate, lipsit de simtul pericolului si cu probleme in a mentine distanta fata de ceilalti copii ?

 

(scuze pt formularea bruta, da am vazut ca esti online si ma gindeam ca poate reusesti sa-mi raspunzi, o sa revin cu un mesaj mai detaliat)

 

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

 

Agnes si Alexa (21.06.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca Tare mi-ar fi placut sa am pe cineva cu care sa ma sfatuiesc un pic despre asortari [:I]
align="right" id="quote2">Nu aveai niste prietene de varsta ta? Fiica-mea se duce cu prietenele la cumparaturi, incearca haine, se prostesc.Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
align="right" id="quote2">E ceva diferenta intre prosteala de shoping si trasul la masina, zic io [:D]In fapt nu era vorba de o simpla consultanta vestimentara, ci de o anumita nevoie a mea de copil pe care parintii nu mi-au indeplinit-o.Si asa cum te-am citit eu pe forum, situatia nu e deloc similara cu cea a fetei tale [flo]Sincera sa fiu, azi n-am fost in cea mai buna forma, m-au cam rascolit amintirile, asa ca nu va mirati daca postarile mele au fost mai mult pe linga [:)]"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu-i nimic de rau, e doar o presupunere a mea, iti scriu pe privat da o sa dureze un pic pina formulez (am probleme cu formulatul in romaneste cind vine vorba de chestii de-astea pe care mi le-am insusit in germana), apoi hotarasti tu ce vrei sa pui pe forum (ma gindesc ca ela o sa vina si ea cu intrebari) [flo]

 

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

 

Agnes si Alexa (21.06.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...