Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

Citat:
Sa il duci exact cind se naste ala mic cred ca e un fel de imprudenta. Nu crezi ca va contribui la senzatia lui ca e indepartat, ca e pe locul doi sau ca va pierde, in favoarea bebelusului? Adica si copii singuri al parinti si cu o viata stabila, au senzatia asta, daramite cind se produce o schimbare atit de importanta in viata lui.
align="right" id="quote2">

Asta este teama mea cea mai mare!

Pt asta am refuzat si eu ideea in prima faza. Desi multa lume m-a sfatuit sa o fac.
Nu stiu, Pisigri... nu vreau sa-l dau la gradinita doar sa fiu eu mai libera cu cel mic.
Vreau, pt ca eu nu o sa mai pot sa stau dupa el, sa-i explic cu rabdare de ce nu e voie sa te catari prin copaci ca pisica sau de ce nu sarim pervazul in loc sa iesim pe usa [:)] si tot asa...
Nu vreau ca in acest an care o sa fie mai solicitant pt mine sa nu fiu pe faza... nu stiu cum sa explic mai bine...[:)]

[copil] [gravi] +27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ce anume lucruri psiho-motorii sunt acceptate de majoritatea curentelor de parenting ca fiind obligatorii pentru o anumita varsta?

 

Cat de ingrijoratoare e lipsa acestora?

 

 

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic. Eu am fost cu Sophia prima data la o pediatra (sunt 2 de care stiam ca au cea mai buna reputatie) la 4 luni, sa vad ce si cum.

Mi-a zis ca de cand copilul "implineste" 6 kile el nu mai are nevoie sa suga noaptea si TREBUIE sa doarma legat. A mea a dormit legat de la 3 ani, respectiv 13 kile[:D]

Mi-a zis ca pot sa incep s-o pun intre perne, ca la 6 luni TREBUIE sa stea singur copilul. A mea a stat spre 7 si stiu destui care abia pe la 8 au stat singuri, fara sprijin.

A sus ca TREBUIE s-o obisnuiesc sa suga doar la 4 ore, sa fie pregatita pentru diversificarea de la 5 luni. A mea n-a acceptat sa fie diversificata pana la 8 luni fara vreo saptamana[:D]

Am tot fugit repede la cealalta pediatra, care mi-a zis sa alaptez la cerere si sa n-o diversific pana la 6 luni. Si sa nu incep diversificarea cu zeama de legume, cum spun unii, ca aia e "fiertura de pesticide":)))

La ce te referi ca "trebuie sa faca singuri"? Imbracat-dezbracat, mancat singuri?

A mea la 3 ani si 3 luni: de vreo 10 zile a renuntat la scutec si a invatat sa se ceara la pishu, ii place la nebunie sa se stearga singura, inca si-si spune:"pishu...acum sosop...". Stie sa manance singura cu lingurita/ furculita de la 2 ani jumate (de cand merge la gradinita, recunosc ca eu as fi continuat sa-i dau eu, cu lingurita, am ramas afis cand am vazut ca poate singura, si inca cu dexteritate:)). La baie imi cere sa-i pun sapun lichid in palme si se spala pe "butica/nynyu/poiushe" (singura in cada n-o las si nici n-o s-o las...nu stiu, pana pe la 6 ani, la cate am auzit?...). Nu se imbraca/incalta singura (stiu ca altii fac asta de pe la 2 ani-2 ani jumate). Reuseste sa-si dea jos pantaloni, sosete; sa deschida fermoarul la jachete si sa le dea jos (sa le inchida, nu). Nici nu am incurajat-o in sensul asta, mi se pare prea mica.

Sau la ce fel de lucruri te refereai, Selene?

 

IULIA va invinge CANCERUL

 

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo][flo][flo] Ela, stai linistita ca eu nu cred ca exista copii rai, chiar m-am gandit ca am folosit termenul "agresiv" desi trebuia sa ma exprim altfel!

 

Tu esti mama si sti mai bine, oricum 2,5 ani nu este cum imi imaginam eu pana in doi ani :).

 

Si asta "nu inteleg de ce sa angajez pe cineva sa-mi faca mie o oala de ciorba sau sa-mi calce adica sa-si bage nasul in oalele mele ca oricum nu va fi bine indiferent ce va face"- chiar scrisesem in paranteza initial ca mie nu-mi place sa-mi intre cineva in casa, dar apoi am revenit asupra celor scrise :D, ca stiu ca sunt persoane pe care le ajuta lucrul asta si m-am gandit ca poate ar fi o varianta, si eu tot la varianta ca sa gasesti pe cineva sa se joace cu copilul- desi el tot pe tine te va solicita, mai ales cand nu vei putea rapunde la solicitari :) ( cand alaptezi, cand il schimbi pe bebe, etc, fiindca atunci va vrea sa lasi totul pentru el) , nu neaparat pentru treburile casnice . La mine ajutorul pe care l-am cerut initial de la maica-mea a durat fix cateva ore la ambele nasteri, cand mi-am dat seama ca mai rau ma enervez ... Acum, ca incep serviciul in septembrie, am gasit o femeie care sa stea cu copiii, i-am spus din start ca nu are ca sarcina decat copiii si atat, ca pe mine asta ma intereseaza- dar eu nu sunt acasa, ca altfel sigur ma calcam pe piciare cu ea... si asa imi e groaza ca o luna o vom sta impreuna sa se obisnuiasca cei mici cu ea, dar eu sunt mai ciudata am zis...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, la mine inca nu-s doi - al doilea va aparea in decembrie, Doamne-ajuta ! - dar inclin sa cred ca cel mai eficient este sa va gasiti un echilibru voi cu voi.

 

Pot sa-ti spun ca mie Pisilinca mi-a reprosat, la un an jumate, in felul ei, lasatul la gradi; la 3 ani inca mai avea nelaqmuriri ca de ce o las acolo si nu o iau cu mine, desi ea ceruse sa reincepem gradinita. La 3 ani adaptarea a fost mult mai usoara - am renuntat iar pt o pneumonie si din cauza ca eu nu am facut toate bolile copilariei si nici nu era indicat sa loe fac in sarcina.

 

Nu e chiar usor, natural si firesc, pentru ei, aceasta instrainare aparenta de mediul familial si familiar in care au crescut. Si, ti-am spus, mi se pare si nasoala sincronizarea. Eu nu stiu daca sa o duc pe Ilinca in septembrie la gradi iar, sau sa o tin acasa, desi e mare si ar cam fi cazul sa intre si ea in colectivitate. Chestia e ca ea socializeaza destul de mult si la bloc, avem f multi copii; la fel de adevarat e ca la gradi invata niste chestii - si ma refer la reguli "de trai in comun, nu neaparat la poezii si cintece - pe care in parc, cu mami de coada ei, nu le invata.

 

Eu am aici la bloc o mamica pe care o admir tare mult; are doi copii, baiatul cu vreo 3 luni mai mic ca a mea, fetita are deja un an jumatate cred. Mamica asta a fost disperata :))) pt ca la baiat a durat multisor pina a ramas insarcinata, la al doilea s-a apucat din timp si "s-a prins" din prima luna :)) si se intreba cum o sa se descurce. Se descurca, admirabil as spune, desi nu are pe nimeni 9in Iasi, sotul lucreaza aproape zi-lumina. E adevarat, nu sare ola ei in secunda doi in care ii cer ceva, ca nu are cum, dar echilibrul la care au ajuns este fantastic, copiii sunt superbi, veseli, zimbareti, darnici; ea reuseste sa fie linga ei cind au o nevoie reala. Asa ca eu zic sa-ti pastrezi optimismul.

 

______________________________

 

IULIA va invinge CANCERULid="size1">

 

http://pisigri.blogspot.com/id="size1">

 

Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam daca exista niste jaloane sau cum sa spun, care sa ne indice ca nu suntem nici prea laxe, nici prea stresante pentru copil. Mie mi s-a reprosat de mai multe ori ca am pretentii prea mari de la copil.

 

Nici Daria nu se imbraca singura (chiloti si tricou, incaltaminte cu scai) decat cand e chiar interesata sa isi atinga scopul (de exemplu, se grabeste sa ajunga la buna-sa). De mancat singura, mai taras-grapis, prefera sa ii dea cineva in gura.

 

Punctul ei forte a ramas limbajul. Acum vorbeste cu accent de Ardeal, pronunta "forte", "ploie", "tote". :D

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar trebuie sa-ti pastrezi optimismul, si cu siguranta te poti descurca cu doi copii, mai ales dupa ce va intrati intr-un ritm, dupa ce copilul cel mare se va asigura ca locul lui este tot acolo ( am zis, te va solicita, este normal, va face crize- la fel este normal, fiindca eu m-am speriat si mi s-a spus sa fiu fericita ca face crizele in momentul in care este bulversata si nu pastreaza frustrarile in ea si sa izbucneasca o criza cu cat mai tarziu cu atat mai greu de gestionat...si acest mai tarziu fiind in momentele cheie ale vietii : inceputul scolii, casatorie, cand vor avea copii la randul lor si tot asa...adica se merge pana haaat departe). Hai ca am facut ditamai paranteza si m-am intins cat o zi de post si am senzatia ca sunt si off topic :D.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu ca musca-n lapte (ca citindu-va am observat ca nu mi-am pus problema sa ma preocupe anumite lucruri) - doar ca m-a amuzat pana peste poate faza cu blugii - si ana mea are faze cu imbracatul, dar pe mine ma distreaza (de ex. a avut o perioada cand purta in casa exclusiv - adica si la somn - o rochie de-a mea care-i tarnaia pe jos; asta a durat cam 1 an, pana s-a rupt de tot de la atata spalat).

cand o vedea maica-mea (care-i genul ingrijito-asortat) o apucau spumele [:D] asa ca am vb cu fi-mea ca bunica-sa-i oleaca obsedata cu imbracatul si, pentru ca nu vine tot timpul la noi si atunci cand vine preferam sa nu aiba fata acra, ii facem un hatar si se imbraca civilizat. bineinteles, nici nu iesea bunica-sa pe usa ca era inapoi cu rochia pe ea.

apoi i-a luat ta-su o rochie cu paiete (super-super-scumpa) si a doua zi am dus-o in cismigiu la trambulina imbracata cu ea. pentru ca "nici nu stii tu, mami, ce frumos se ridica poalele cand sar".

 

ultima chestie a fost in week-end, cand s-a imbracat iar cu o rochie de-a mea (eram, fatalitate, la maica-mea acasa), si dupa ce am vazut-o pe maica-mea facand ca tractorul rosie la fata (si n-am reusit s-o conving ca nu se intampla nic daca sterge praful de pe jos cu poalele, si daca se impiedica nu cade de sus), m-am dus la copila (care e mai rationala decat maica-mea la faza asta) si i-am propus un compromis - sa se imbrace cu ceva si, dupa ce plecam, oprim la coltul strazii si o schimb cu rochia mea. (ca de gura lumii nu-mi pasa, da' de mutrele maica-mii da, mai ales ca se vede ca sufera de-adevaratelea pe niste nimicuri de-astea.)

 

(by the way, roz cu verde poate fi o combinatie frumoasa, ca si verde cu albastru. depinde de nuanta, pana la urma, si nu cunosc combinatii care sa mearga oricum, asa cum nu stiu combinatii care sa nu mearga deloc - credeam ca gri cu maro e oribil, dar mi-am revizuit opinia [:D])

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pisigri, multumesc, citesc. Din seria pentru 3 ani, puzzle-urile nu merg, nu i-au placut niciodata, si nici sa se joace singura nu pot sa zic ca merge bine.

 

Personal, inca am probleme cu opozitia de caracter eu-ea in unele privinte. Una dintre aceste privinte este respectul pentru obiecte, pentru proprietatea personala si a altora.

 

Se invata candva respectul asta?

 

Eu, fiind la polul opus (am grija de lucruri), mor cand vad cu cata lipsa de parere de rau distruge diverse, cu cata nonsalanta le arunca peste geam, peste balcon. Si cand mai imi spune cate o mama de pe aici "al meu nu a stricat niciodata vreo jucarie", ma iau de cap. Nu ca am pretentia asta de la a mea, dar un pic de grija, de atentie...

 

O alta frustrare este chestia cu "mult, vreau mult". Nu mi-a dat mana sa cumpar tot a doua zi un kg de orez, unul de faina, unul de zahar, o punga de paste, numai fiindca ea ar fi vrut sa se joace cu juma' de punga odata.

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...