Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

Haha, la noi e invers: eu si taica-so suntem dezordonati, adica ne schimbam in haine de casa- alea de-afara le insiram pe unde apucam, pe marginea canapelei, pe spatarul scaunului, daca lenea si graba e mare pe jos[:I]. Astia suntem noi, ce sa facem. Cand o schimb pe ea (uneori de 4 ori pe zi ca daca-i ajunge o picatura de apa pe "buditza" e jale mare- de fapt acum a lasat-o mai moale, daca ma fac c-o sterg si zic ca se usuca, dar intr-o vreme era jaleee, trebuia schimbata urgent)...asa, unde am ramas?[:D] Deci si hainele ei le las insirate pe elefantul-balansoar (e pe post de suport de rufe pt mine:)), pe marginea patului etc.

Eeeei, si sa vezi seara...trebuie sa ne strangem toti 3 in camera ei, asa e ritualul. Neaparat sa stam lungiti. Dar ea, sta e sta, apoi sare brusc, ca si cum ar fi uitat ceva important. Si asa si e: ia pe rand hainele imprastiate, le scutura bine, le impacheteaza cum stie ea si le baga in sertr. Apoi, cu constiinta lucrului bine facut:)) urca inapoi in pat. Eu cu taica-so vazand-o ne zguduim de ras pe mutzeste, ca nu vrem s-o jignim, dar efectiv ne cutremuram de ras, asa distractiva ni se pare in seriozitatea ei. Nu ma intrebati de unde a apucat-o, presupun ca numai la soacra-mea a putut vedea de-astea, desi nu petrece mult timp cu ea:)))

Dupa ce mananca in camera isi duce bolul in bucatarie (tocmai ma uit pe birou la mine: eu am ceasca de cafea de dimineata, goala, si un bol din care am mancat cereale pe la 12[:I])

No, noi tot ne hlizim si speram s-o tina, tot ne facem planuri ce bine vom huzuri noi in timp ce ea va deretica toata casa pe la 5-6 ani[:D]

 

IULIA va invinge CANCERUL

 

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Selene, cum spuneam, eu nu vreau sa te supar, dar ti-ai recitit topicele proprii la care am dat link? Macar ala de cand avea 1 an si 4 luni, ca e mai scurt...Vezi poate-ti identifici niste greseli, ca atunci cand iti spun altii te enervezi[:)]

 

IULIA va invinge CANCERUL

 

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu m-am gandit aseara ca-i musai sa scriu pe aici ca roz cu verde e o combinatie primavaratica foarte frumoasa (acu' mai depinde si de nuante) [:)]

 

Ela mie imi suna bine decizia ta, da' nu imi suna bine deloc momentul de punere in practica. Si nu e doar un motiv, sunt mai multe. Primul, desigur, baitul tau se va simti trimis la plimbare sa faca loc bebelusului. Nu e ceva bun pentru relatia dintre ei.

Al doilea: indiefrent cand il vei duce la gradinita, va avea nevoie de o perioada de acomodare. Defapt si tu si el veti avea nevoie de o perioada de acomodare. [:)] In perioada asta o sa aiba nevoie de toata atentia ta.

Al treilea: daca incepe toamna gradinita prinde la fix sezonul cu virusi. Cel mic nu va fi in pericol - va avea anticorpi de la tine, dar iti va fi greu sa te ocupi si de bebe si de fratiorul des bolnavior. In experienta mea, primul an de colectivitate a fost un lung sir de viroze, a caror intensitate o poti controla prin cresterea imunitatii copilului, dar frecventa nu prea.

 

Ti-as sugera sa-l duci la primavara la gradi. [flo]

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] Nu iti face griji Inbox, doar ca nu am vrut sa se inteleaga altceva decat eu vroiam sa transmit.

Uite acum am intrat la culcare la 13 desi stiam ca pe la 14 se culca... a stat cuminte langa mine, mi-a povestit, mi-a cantat...sincer am atipit si eu un pic [:)] apoi la 14 s-a culcat singurel.

 

Citat:
La mine ajutorul pe care l-am cerut initial de la maica-mea a durat fix cateva ore la ambele nasteri, cand mi-am dat seama ca mai rau ma enervez ...
align="right" id="quote2">

Cam asa e si la mine.

Nu stiu de ce de cate ori ma gandesc la o femeie in casa e pt ceva ce mie nu imi place sa fac [:D] cred ca de asta o tot bag pe asta cu oalele.

Pt copil nu m-am gandit dar cred ca tu ai descris mai bine decat puteam eu:

Citat:
ne calcam pe picioare...
align="right" id="quote2"> e cel mai bine spus.

 

Pisigri si mie imi pare o sincronizare extrem de proasta...

dar noi nu stam la bloc, copii de varsta lui pe aici nu prea sunt si se va trezi si cu o mama destul de ocupata, usor debusolata asa cum esti de fapt dupa o nastere.

Probabil ca de data asta o sa-mi fie mai usor si o sa ma organizez mai repede...dar ce face el pana ma regrupez eu?

imi e frica sa nu fie intr-o deriva... sa nu-i dau starea mea...

nu stiu, chiar nu stiu... o fi panica din ultimul trimestru inainte sa nasc... o fi si asta...

 

 

 

[copil] [gravi] +27

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai citindu-te cred ca nu e nici cum zicea domnul tau cu canapeaua, nici cum concluzionezi tu, ci mai degraba un melanj din ambele. [:)] Voi sunteti foarte competitivi, e imposibil sa nu transmiteti asta in felul vostru de a fi, chiar daca nu direct cu copiii.

 

Bird si la noi, cea mica e foarte competitiva, in special cu sora-sa. M-am gandit ca e firesc, ea s-a nascut direct in competitie, exista alt copil in familie. Pe cand cea mare a beneficiat de toata atentia noastra in mod exclusiv aproape 6 ani. Am observat si alte diferente intre ele, pe care mi le explic prin ordinea nasterii. De exemplu: cea mare e foarte generoasa, cea mica e o posesiva.

Sigur ca mai sunt si alti factori, nu e asta unicul.

 

Si mai e ceva ce tine de competitivitate, e sentimentul de competenta. Copilul crede ca poate si atunci incearca.

Competitivitatea in sine nu e ceva rau. As fi atenta la extreme doar, cand devine exagerata sau cand lipseste cu desavarsire.

 

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ilinca, fi-meu nu a vazut pe nimeni ordonat [:D] si la fel strange si pune totul la loc. Intr-o zi iese din bucatarie ( avea un an si 2 luni) merge pana in mijlocul holului, apoi se opreste ca si cand a uitat ceva, se intoarce hotarat in bucatarie si ma pune sa trag un sertar din care iesea colutul unei pungi, a impins punga bine in sertar, a impins sertarul si a plecat fericit mai departe. Eu cu sotul la fel, mustaceam, acum a mai crescut si e la fel, strange tot, pune totul la loc, aranjeaza, intr-un fel ma gandesc ca il streseaza dezordinea si parca nu as vrea sa puna accentul pe lucruri asa "lipsite de importanta" :), pentru mine evident. Alarteieri, merg cu el in hipermarket sa luam scutece il aud exclamand :"A-o-le" ( are un ton asa cand ceva nu este in ordine), zic " Hait ca e dezordine in magazin acuma, alta belea", se zbate sa-l dau jos din carut, il dau jos si se duce tinta la un pachet cu servetele care era pus langa niste pungi cu scutece, l-a luat, s-a uitat nedumerit unde i-ar fi locul, mi l-a dat mie...probabil sa-l duc eu la loc. Si exemple din astea pot da o gramada, ti-am zis, pe mine au ajuns sa ma ingrijoreze oarecum...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, ti-am scris un mesaj care s-a dus pe apa simbetei ...

Incerc sa reiau:

Dozarea fortei nu se invata prin explicatii, ci se simte. Poti incerca de ex sa va jucati cu pahare de plastic de unica folosinta goale (de-alea foarte subtiri). Mi-a placut mult cum ti-ai descris copilul, cred ca intuitia ta de mama functioneaza foarte bine si ti-as sugera sa te concentrezi pe asta si sa lasi deoparte anticiparea unor posibile probleme rezultind din comparatia cu altii.

Referitor la gradi sunt de acord cu ce a scris Inbox si anume ca in gradintza clasica romaneasca focusata pe reguli pustiul tau ar avea mai degraba probleme inutile inainte sa invete ceva.

In schimb am gasit pe net o gradi in Cluj care cred ca i s-ar potrivi: http://www.pandakindergarden.ro/pagintegrarea_senzoriala_in_gradinita_panda.html

Sper sa nu stearga linkul, tu fiind in Bucuresti nu poate fi considerata reclama (evident ca eu nu cunosc gradinita dar am gasit-o pe net gugalind cautind ce info exista in ro despre integrarea senzoriala). Pustiul tau e inca mic, dar cum il descri ar putea fi si o problema de integrare senzoriala la el (apropos de dozarea fortei), eventual poate iei in calcul o evaluare profesionala in acest sens.

 

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

 

Agnes si Alexa (21.06.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tulai, hai sa facem fifty-fifty, dati-mi de la voi 50% din ordine si aranjat si va dau eu 50% din dezordine si murdarit. :D

 

Ilinca, nu am recitit, nu ma enervez mereu.

 

Zi tu ce greseli vezi, da' zi intr-o forma incat sa pot citi. Adica fara aciditati.

 

Apropo de protectie, faza din tren. Am calatorit cu un baietel cu cotul rupt si operat in urma unei cazaturi de pe bicicleta. Daria asculta ce i s-a intamplat baietelului si intreaba:

 

- Ai avut casca?

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' mov cu rosu merge? :D

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Selene, eu am si una bucata dezordonata total...adica am doua extreme, sper sa mai ia unul de la altul din obiceiuri pe parcurs ( dar am observat ca nepasarea fetei nu mi se pare atat de aiurea ca fixatiile cu ordinea ale baiatului :), foecare cu ale lui deh).

 

rrox3- [flo] citindu-te ( nu mai stiu la ce subiect), am inceput sa fiu mai atenta cu laudele, fiindca nu stiam ce si cum sa fac cu fata, care vrea sa-i iasa totul perfect din prima, iar daca nu-i iesea, in loc sa faca un efort sa invete , renunta. Asa ca mi-am lamurit acest aspect, am inceput sa fiu atenta, sa ii explic, sa critic delicat (ca nuprea suporta critica) si dupa ce am avut rezultate sa laud...si chiar se vede.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...