Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Da' mov cu rosu merge? :D
align="right" id="quote2">http://lynnemorrell.com/colors/red_violet.htmledit (si ultimul off topic, promit solemn) http://coquette.blogs.com/coquette/fashion/page/3/ primele doua rochii sunt foarte frumoase (dupa gustul meu, desigur)da. mult mai bine decat rosu cu rosu. dar totul depinde de nuanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca
Ela, ti-am scris un mesaj care s-a dus pe apa simbetei ...Incerc sa reiau:Dozarea fortei nu se invata prin explicatii, ci se simte. Poti incerca de ex sa va jucati cu pahare de plastic de unica folosinta goale (de-alea foarte subtiri). Mi-a placut mult cum ti-ai descris copilul, cred ca intuitia ta de mama functioneaza foarte bine si ti-as sugera sa te concentrezi pe asta si sa lasi deoparte anticiparea unor posibile probleme rezultind din comparatia cu altii.Referitor la gradi sunt de acord cu ce a scris Inbox si anume ca in gradintza clasica romaneasca focusata pe reguli pustiul tau ar avea mai degraba probleme inutile inainte sa invete ceva.In schimb am gasit pe net o gradi in Cluj care cred ca i s-ar potrivi: http://www.pandakindergarden.ro/pagintegrarea_senzoriala_in_gradinita_panda.htmlSper sa nu stearga linkul, tu fiind in Bucuresti nu poate fi considerata reclama (evident ca eu nu cunosc gradinita dar am gasit-o pe net gugalind cautind ce info exista in ro despre integrarea senzoriala). Pustiul tau e inca mic, dar cum il descri ar putea fi si o problema de integrare senzoriala la el (apropos de dozarea fortei), eventual poate iei in calcul o evaluare profesionala in acest sens."Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
align="right" id="quote2">Multumesc Agnes! [flo]o sa trebuiasca sa ma gandesc bine la asta.[copil] [gravi] +27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Da, si eu m-am gandit aseara ca-i musai sa scriu pe aici ca roz cu verde e o combinatie primavaratica foarte frumoasa (acu' mai depinde si de nuante) [:)]Ela mie imi suna bine decizia ta, da' nu imi suna bine deloc momentul de punere in practica. Si nu e doar un motiv, sunt mai multe. Primul, desigur, baitul tau se va simti trimis la plimbare sa faca loc bebelusului. Nu e ceva bun pentru relatia dintre ei. Al doilea: indiefrent cand il vei duce la gradinita, va avea nevoie de o perioada de acomodare. Defapt si tu si el veti avea nevoie de o perioada de acomodare. [:)] In perioada asta o sa aiba nevoie de toata atentia ta. Al treilea: daca incepe toamna gradinita prinde la fix sezonul cu virusi. Cel mic nu va fi in pericol - va avea anticorpi de la tine, dar iti va fi greu sa te ocupi si de bebe si de fratiorul des bolnavior. In experienta mea, primul an de colectivitate a fost un lung sir de viroze, a caror intensitate o poti controla prin cresterea imunitatii copilului, dar frecventa nu prea. Ti-as sugera sa-l duci la primavara la gradi. [flo]Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
align="right" id="quote2">Roxana, sunt extrem de pertinente sfaturile tale dar...[:)]ma gandesc cu groaza si cum va reactiona la aducerea acasa a celui mic...oare competitia nu se va muta din parc direct acasa? oricum se pare ca nici sotul meu nu este de acord cu gardinita decat din primavara cand copilul va avea 3 ani.[flo][copil] [gravi] +27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Tulai, hai sa facem fifty-fifty, dati-mi de la voi 50% din ordine si aranjat si va dau eu 50% din dezordine si murdarit. :DIlinca, nu am recitit, nu ma enervez mereu.Zi tu ce greseli vezi, da' zi intr-o forma incat sa pot citi. Adica fara aciditati.Apropo de protectie, faza din tren. Am calatorit cu un baietel cu cotul rupt si operat in urma unei cazaturi de pe bicicleta. Daria asculta ce i s-a intamplat baietelului si intreaba:- Ai avut casca?Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">Lucrusoare de vanzare...id="purple">In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">
align="right" id="quote2">Sunt de acord cu Ilinca de data asta. Cand ai timp ai putea sa privesti in urma la subiecte...te ajuta uneori sa te analizezi mai bine pe tine insuti, sa vezi cum ati evoluat nu numai fata...sa vezi pe unde ai gresit si ce azi poate ca nu ai mai face la fel...si de ce nu sa mai zambesti eu cand ma uit in urma mereu gasesc motive de a zambi...subiectul ala cu ajutati-ma va rog!!! isi da copilul pampersul jos si vrea la olita e cel mai tare... o avea infectie urinara?! [alcool][8D][copil] [gravi] +27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rrox, evident ca ai dreptate, adevarul e la mijloc. dar am nevoie de ceva contrabalans la ce spunea nenea cu canapeaua si abia l-am gasit :) si sunt mandra de mine ca m-am prins [:D]

 

ela, gradinita nu e Raspunsul. E clar ca are nevoie sa fie si pe langa alti copii, sa interactioneze cu ei, dar dupa cum s-a mai spus perioada de adaptare exista si poate momentul nu e neaparat cel mai bun din punctul acesta de vedere. Ma gandesc ca e bine sa fie o perioada acasa sa vada e acela bebelus si cu ce se mananca.

 

Acuma, daca copiii nostri seamana, cred ca si al tau e foarte sensibil. Ce am vazut eu ca merge este sensibilizarea la nevoile cuiva mai mic/ neajutorat - asta legat de interactiunea cu fratiorul/ surioara, ce va fi bb2. Uite, e bebelus. ce stiu bebelusii sa faca? sa planga, sa zambeasca, sa pape de la mami, sa faca in pampers. Da' uite ca e asa mic ca nu stie nici sa stea in fundulet. Nu stie sa stea decat pe spate. De aceea tre' sa-l tinem in brate ca altfel se plictiseste. Si tot asa

 

la noi merge chestia asta cand ne intalnim cu copii mici. Amanadoi sunt foarte amuzati ca bebelusii sunt nestiuntori si neindemanatici si atunci cumva simt nevoia sa ii protejeze si sa se poarte cu mai multa atentie.

 

Nu stiu cum a fost episodul cu parbrizul, baietelul tau era nervos, stresat... sau pur si simplu vroia sa vada ce se intampla? La noi tactica era sa-l tinem ocupat sa nu aiba timp sa-i vina lui idei, ca erau nefaste. gen luat bolovanoi de pe strada si aruncat in masina :) sau uns cainele cu crema de soare :D Spuneam povesti in timp ce ne plimbam. de fapt, povestile merg in orice ocazie, il fac atent si il linistesc; Cand mergem la drum lung avem intotdeauna povesti in masina. daca tot a vazut ca are ceva cu masinile, mama l-a invatat marcile masinilor dupa emblema. la 2 ani recunostea orice marca de masina si era de preferat decat sa dea in ele sa vada daca se indoaie tabla :)

 

fug acum, dar daca vrei mai impartim experiente si sugestii. Oricum, varsta conteaza mult. Acu' la 6 ani e o diferenta enorma fata de 3-4 ani. Rabdare si idei sa ai si in timp toate sunt spre bine.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte de o greseala care am facut-o cand am venit cu bebe acasa, fiica mea avea 4 ani ( cred intr-adevar ca varsta conteaza) si ma documentasem eu ce si cum si am facut totul ca la carte ( eu cand fac asa nu-mi iese bine, dar nu am avut imaginatie atunci sa gasesc metoda potrivita), vazuse ea un joc Beados parca ii zicea, si si-l dorea mult, la putin timp era si ziua ei si noi i-l promisesem de ziua ei cadou, dar ne-am gandit sa i-l aduca bebe de la maternitate. V-am spus, cand fac inginerii din astea care nu le simt, iese aiurea, a fost asa o dezamagire din partea ei: in primul rand ca ii intrase in cap ca va fi de ziua ei; ea nu avea pregatit un cadou pentru bebe; i s-a parut nefiresc ca un copil asa mic sa aibe bani- chiar m-a intrebat de unde a avut bebe bani [bang], intr-un cuvant s-a prins ca e ceva nelalocul lui. Mai bine i-l cumparam si i-l dadeam eu asa cu ocazia venirii lui bebe acasa.

 

Si tot scriind, mi-am adsus aminte de logica fara cusur a copiilor. Anul asta, in iarna am dus-o cam greu cu banii, cu ratele etc...cum luam salariul in cateva zile ramaneam cu banii de paine cum se zice, si fata ne-a tot auzit, si devenise problema foarte importanta pentru ea. La un moment dar, discut cu sotul sa nu mai pomenim de lipsa banilorin preajma copilului, sa gasim in functie de situatie, o explicatie logica ( fiindca ajunsesem la discutii ca de ce, ca nu muncim?, ca sa muncim mai mult?- bineinteles ca i-am explicat totul)ei...si eu cum nu ma pricep sa ma invart dupa visin, intr-un we, intreb fata unde vrea sa mergem( in sensul ca in parc in apropiere), ea imi zice "vreau la munte, sa vad o cascada, sa vad muntii"...ei cam un munte a cazut pe mine in momentul ala...si incep "stii mami, muntele este departe, avem mult de mers cu masina ( si ca sa indulcesc), dar iti promit ca la vara vom merge la munte"...la care fata dupa un timp de gandire,si foarte serioasa, dar oarecum sceptica :"Mami, tu chiar crezi ca la vara muntele va fi mai aproape?" Am ras si eu si sotul si am decis ca tacticile astea nu sunt de noi. I-am spus problemele mereu, i-a spus care depind sau nu de noi, ce rezolvari avem...si tot asa...si a fost bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai,

Atat de departe a mers cu bebelusii ca acum nici numai vrea sa puna mana pe ei [:)]

cu parbrizul...poveste veche... eram la aeroport, eu am ramas sa o astept pe d-na soacra iar baietii sa mute un pic masina ca nu stiu ce blocase.

Cred ca s-a speriat ca ma lasa tati pe acolo ca a inceput sa urle si sa de-a cu mainile in parbriz.

tati l-a ignorat ca avea treaba si dintr-o data a pleznit afurisitul de parbriz...

Asta cu marcile de masina si cu tinutul de vorba e o idee buna...mersi [flo]

 

Azi a dat cu piciorul in caine... sunt tare suparata...

e un ghem de blana de 2 luni care nici toti dintii nu-i are... [q]

l-am luat de afara si l-am bagat in dormitor (destul de steril ca abia ce facusem curat) si de atunci...de vreo o ora jumate tot stam de vorba despre fapta lui.

Acum e tati cu el, vorbesc ca intre baieti...

 

[copil] [gravi] +27

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Aqai,Azi a dat cu piciorul in caine... sunt tare suparata...e un ghem de blana de 2 luni care nici toti dintii nu-i are... [q]l-am luat de afara si l-am bagat in dormitor (destul de steril ca abia ce facusem curat) si de atunci...de vreo o ora jumate tot stam de vorba despre fapta lui.Acum e tati cu el, vorbesc ca intre baieti...[copil] [gravi] +27
align="right" id="quote2">o ora jumate ??? nu te supara, dar exagerezi rau de tot dupa parerea mea"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui inbox[/i

rrox3- [flo] citindu-te ( nu mai stiu la ce subiect), am inceput sa fiu mai atenta cu laudele, fiindca nu stiam ce si cum sa fac cu fata, care vrea sa-i iasa totul perfect din prima, iar daca nu-i iesea, in loc sa faca un efort sa invete , renunta. Asa ca mi-am lamurit acest aspect, am inceput sa fiu atenta, sa ii explic, sa critic delicat (ca nuprea suporta critica) si dupa ce am avut rezultate sa laud...si chiar se vede.


align="right" id="quote2">

am si io o nelamurire cu laudele astea (vrind sa ma lamuresc cine-i Dr Dweck din citatul din postarea lui Ocebine mi-a picat si mie fisa ca-i tipa de care zicea si rrox ;-)
Chiar trebuie sa laudam cu scop ? Mie zau ca nu-mi vine, io ori ma entuziasmez naturel si atunci scou exclamatii de genul WOW, Super, Bravo sau cel mult "ce frumos" ori nu-mi vine a deschide gura.
A, si mai am o problema, nu-mi vine sa-i zic fiica-mi ca-i desteapta, doar ca-i frumoasa, oi fi io defecta sau am un copil gen miss (mai ii si blonda ;-)
Acuma pe bune, chiar nu-mi dau seama cum ai putea sa-i zici copilului direct in fata "Vai ce destept esti" sau e vorba de lauda mai voalata cu acelasi continut ?

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Stie sa manance singura cu lingurita/ furculita de la 2 ani jumate (de cand merge la gradinita, recunosc ca eu as fi continuat sa-i dau eu, cu lingurita, am ramas afis cand am vazut ca poate singura, si inca cu dexteritate:)).
align="right" id="quote2">
Citatul asta e perfect aici, la subiectul supraprotectie. Cred ca ramaneai afis sa vezi cu ce competenta poate pitica ta sa faca la olita de la 2 ani sau cat de capabila este sa doarma singura in pat fara sanul in gura, etc. Trebuie sa fi TU convinsa in primul rand. Daca copilul te vede pe tine ca nu esti sigura si eziti cand incerci sa-i vinzi olita sau patutul, evident ca nu va avea incedere si se va opune.

De cate ori ne spunem ca nu e in stare copilul, ca e prea mic, ca asteptam pana e pregatit, fara insa sa fi incercat, fara sa-i fi dat copilului ocazia ca experimenteze o anumita etapa?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...