Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

deci inotul ar fi nu esential nu pentru supravietuire, ci pentru integrarea sociala.

eh, eu oricum sunt contracurentului, si daca din 100 de vecini, 100 au piscina si nu gaseste niciunul alta distractie decat sa se balaceasca in 200 de metri cubi de apa cu clor m-as gandi ca ei is asa de boring [:D] ca nu merita sa-ma deplasez pana acolo.

 

mie inca imi place sa cred ca lumea-i diversa, si cu preocupari colorate, si daca eu consider ca bungee jumpingul e fun (si esential pentru supravietuire), dar n-am invatat sa merg pe bicicleta, in aceeasi masura consider si ca copiilor mei au tot dreptul sa considere mersul pe bicicleta esential si bungee - o prostie, sau sa adore ambele activitati, sau sa le urasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

danaid="blue">, pot face si eu cu rosu chestii care arata ca nu ma contrazic:)

 

si repet, nu militez pt laissez-faire, militez pentru echilibru

 

nu cred ca mers in total in 2 sau 3 ani de 5 ori cu rolele si de 5 ori cu patinele, repet, la cererea copilului, inseamna presiune si straduinta din partea mea; explicatiile si rationalizarile se refereau la incercarile mele caraghioase de a-i explica copilului cum faci sa te dai cu rolele

 

in opinia mea, samanta si dorinta de a invata era deja acolo; si am reusit sa nu o omor presand foarte tare copilul; de ex la inot zic ca am presat-o pt ca nu stiu de ce m-a apucat o dorinta din aia obsesiva ca copilul sa invete sa inoate [mai ales ca avea calitati clare in directia asta]; si copilul a simtit si a respins chestia asta; din fericire am priceput intr-un final ca tb sa ma retrag in treburile mele

 

pentru mine e foarte clar ca miscarea spre a invata si spre a face apartine in realitate copilului, ca si decizia de a invata chestia respectiva; ca parintele poate contribui la chestia asta, da, asa e, mai ales atunci cand etalarile si impingerile lui se intampla sa coincida si cu interesele autentice ale copilului

 

 

 

Curaj si Responsabilitate. Moka pe Google

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui corap
deci inotul ar fi nu esential nu pentru supravietuire, ci pentru integrarea sociala.id="red">eh, eu oricum sunt contracurentului, si daca din 100 de vecini, 100 au piscina si nu gaseste niciunul alta distractie decat sa se balaceasca in 200 de metri cubi de apa cu clor m-as gandi ca ei is asa de boring [:D] ca nu merita sa-ma deplasez pana acolo.mie inca imi place sa cred ca lumea-i diversa, si cu preocupari colorate, si daca eu consider ca bungee jumpingul e fun (si esential pentru supravietuire), dar n-am invatat sa merg pe bicicleta, in aceeasi masura consider si ca copiilor mei au tot dreptul sa considere mersul pe bicicleta esential si bungee - o prostie, sau sa adore ambele activitati, sau sa le urasca.
align="right" id="quote2">Eu cred ca este esential ptr supravietuire. Eu nu stiu sa inot ce ma fac daca ma prinde o inundatie maare? [:-/]In Olanda inotul este obligatoriu. prietena mea mi-a spus ca a fost primul lucru intrebat ptr viza si copii ei care fac ambii scoala acolo fac inot la scoala. Sper sa nu-mi fii spus prostii [:I], dar mi-a zis ceva de genul, ca examenul la disciplina asta este: copilul imbracat si incaltat+ghiozdan in spate trebuie sa treaca pnintr-un cerc pus sub apa . Nu cred ca-i prea fun, dar este esential ptr supravietuire. Si mi se pare mie sau cred ca si in Australia sportul/nu neaparat inotul este conditie ptr obtinerea vizei? Stii vorba ceea: nu supravietuieste cel mai destept, ci cel care se adapteaza cel mai bine.Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ce spuneau bird si Ilinca, legat de inot.

 

Extrem de multe chestii pe care le invata copiii nostri nu sunt skill-uri pentru supravietuire. Facem abstractie de faptul ca acolo unde traieste bird exista piscine si ocean :))) dar referindu-ne si la altele: ce nevoie e de matematica, daca in viata de zi cu zi folosim cele 4 operatii de baza, nici macar de zecimale nu ne impiedicam prea tare? La ce ne trebuie fizica, daca stim ca atunci cind scapi din mina un ciocan el va cobori repede direct pe piciorul tau :))) La ce avem nevoie de geografie, daca ne putem uita pe wikipedia cind auzim de vreun oras/lac/fluviu?

 

Si totusi, toate acestea si inca multe altele, fac parte din bagajul denumit cultura generala, dezvolta logica, viteza de reactie a creierului; fiecare are o contributie a ei, chiar daca nu vom deveni nici Newton, nici Copernic si nici Cristofor Columb.

 

Eu sint anti-sportiva si anti-talent; mi-a placut sa fac dans si mi-ar fi placut sa inot, insa mi-a fost frica si nici nu si-a batut nimeni capul cu mine. Mi-ar placea ca fie-mea sa faca ceva sport, deocamdata mi-a cerut ea sa mearga la cursuri de inot, si caut, ca ce am gasit este ff scump. Ce pare sa-i mai placa este calarie, deocamdata. Ii place orice joc legat de minge, dar nu stiu daca ar face un sport intr-un cadru organizat; poate cind mai creste putin.

 

Poate trai fara toate astea? cu siguranta! as insista sa faca un sport anume, chiar daca nu i-ar placea? Probabil ca mi-as dori f mult sa faca dans, eu am fost extrem de impiedicata si perioada cind faceam ore de dans m-a ajutat mult. La fel de "cu siguranta" cum nu as pune-o sa faca nici un sport de performanta (ba, daca stau bine si ma gindesc, nu cred ca ar gasi la mine prea mult sprijin si incurajare in directia asta nici daca si-ar dori - daca tot am acu un moment de maxima sinceritate cu mine insami).

 

Asa ca, ce spui tu tangerine, mi se pare ca inseamna nu sa "laissez faire", nici sa lasi copilul in ritmul lui, nici sa il lasi sa amine o anumita achizitie la nesfirsit, ci mai degraba - oricita contradictie in termeni ati vedea voi aici - sa il manipulezi cu ceva mai mult respect decit o faceau (unii dintre) ai nostri.

 

Cu alte cuvinte, eu cind am inceput ore de engleza in particular, cind am fost in cercul de sah si cind am urmat (fara succes) cursul de inot, mi s-a spus "faci asta" si am facut. Acum, este lipsit de respect fata de copil si de identitatea sa sa ii spui "fa asta"; in schimb, parintii gasesc cai ocolitoare de a manipula: ii povestesc ce cool e sa stii engleza ca intelegi versurile cintecelor, il imprietenesc cu fetita unor cunostinte care woooow, a cisigat un mic premiu pe scoala la concursul de sah, ii induc ideea ca sportvii sunt puternici, balerinele asemanatoare unor printese, etc.

 

per total, foarte bine si frumos; necesita o investitie de energie ceva mai mare in convingere si un pic de planificare - adica tre' sa incepi sa povestesti ce frumos e sa cinti la vioara cu ceva timp inainte de data la care ai vrea sa inceapa cursurile - dar faci o economie substantiala la partea de razvratire si de "conflict intre generatii". In plus recunosc ca si eu percutez mai bine daca seful vine si-mi spune "te rog....", chiar daca ma roaga ceva din fisa postului ce ar trebui oricum sa fac ca intra in atributiile mele, decit daca imi trinteste un vraf de hirtoage in fata si mi se adreseaza ca hotilor de cai.

 

Dar din nou, asta nu e laissez faire, este indrumare, ghidare, manipulare.

 

______________________________

 

IULIA va invinge CANCERULid="size1">

 

http://pisigri.blogspot.com/id="size1">

 

Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 21+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu credeam ca olanda-i (ma rog, o mare parte a ei) e olecuta sub nivelul marii, ceea ce nu se poate spune despre romania. so, poate-o fi necesar pentru supravietuire in ariile inundabile.

 

dar din experienta mea de copil crescut la tulcea si destul de impresionat de cadavrele scoase din dunare, cei mai multi (as spune "toti" dar pp ca or mai fi fost si sinucigasi, nu numai accidente) stiau sa intre foarte bine si excelent.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba uite, eu sunt in categoria "Selene" :))) pentru care 300 de lei reprezinta o suma demna de luat in considerare. Asa ca daca prunca mi-ar cere role, apai as avea pretentia sa faca si un efort si sa mearga cu ele. Altfel, consider ca poate sa descopere ca nu-i place sa mearga cu rolele cit le probeaza si se joaca un pic cu ele la Decathlon.

 

Pe de alta parte, am dat vreo 40 de lei si i-am luat trotineta, ca mi s-a parut si satisfacator de ieftina [:D] si buna pt virsta ei si pt coordonarea miscarilor si mentinerea echilibrului.

 

La fe, s-a urcat pe cal/ponei de citeva ori si i-a placut. Cind va ajunge insa la virsta la care o sa fie primita la un curs organizat, ar fi bine sa fie hotarita ca vrea, ca o luna de curs costa undeva la 5-600 de lei; eu nu dau banii astia ca sa mearga o singura data si apoi sa nu aiba timp, sa-i fie lene sa invete sa si tesale calul. Ce sa-i faci, orice, fie sport sau altceva, este dificil in prima faza, pina cind se deprind notiunile de baza. Dar asa este si scoala, nu ? Ce facem, renuntam la scoala pt ca e greu sa aduni 7+9 si e greu sa retii tabla inmultirii?

(Bine, se pare ca sunt unii care sugereaza ca ar fi ok si asta :))

 

Adica, eu nu mi-as intreba copilul daca ii place dupa prima sedinta (eu am urit prima sedinta de dans, eram singura noua intr-o grupa deja formata, toti stiau pasii numai eu ma impleticeam ca o curca beata, dar maica-mea mi-a spus ca merg o luna, poi renuntam daca tot nu-mi place) de "ceva"; sigur ca nu-i place, daca nu se pricepe (inca); dar cum sa se priceapa daca nu vrea sa incerce?

 

E cam cum s-a enervat Pisilinca ieri, a vrut sa o invat sa faca funda, si i-am aratat de 100 de ori si tot nu reusea decit ajutata, dar nici nu era dispusa sa incerce singura; cum punea mina pe cel siret (de la pantalonii mei), cum ma intreba" si acuma?" desi dorinta si initiativa ii apartinusera exclusiv.

 

______________________________

 

IULIA va invinge CANCERULid="size1">

 

http://pisigri.blogspot.com/id="size1">

 

Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 21+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am cumparat acum vreo 4-5 ani role hotarata sa pun mana sa invat sa merg si sa fac miscare... am dat ceva pe ele... nu mai zic nimic de sume [:D]

am incercat prin casa si pe holul de la bloc de vreo 3-4 ori dupa care am renuntat. Zac si acum rolele mele pe balcon la maica-mea...

 

Ps. stiu sa patinez de pe la 6 ani...

 

 

 

 

[copil] [gravi] +27

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu m-am gandit vreodata la inot ca un skil esential pentru supravietuire, dar e o idee interesanta intr-adevar avand in vedere suprafata de apa de pe planeta noastra:)

 

pisigriid="blue">, in primul rand depinde cum definesti manipularea; daca a-i cumpara copilului patine si a te da cu el pe gheata incercand sa ii explici cum se face sau aratandu-i pur si simplu ce mult iti place e in definitia ta de manipulare, atunci fie

in al doilea rand, acceptand ca ar fi o manipulare, eu cred ca in ciuda oricarei manipulari copilul nu va face chestia aia pe care o vrei tu pe termen lung si pt placerea lui personala dc nu si asta e interesul lui; depinzand de personalitate, unii copii nu vor face chiar deloc chestia aia, altii o vor face strangand din dinti si probabil cu ceva sentimente de ostilitate dupa care cand vor putea vor renunta ; daca la niciun moment in viitor copilul nu isi va schimba opinia asupra activitatii respective ca fiind si in interesul lui si in capacitatea lui de a o face, nu va face chestia aia

 

de exemplu, ai mei mi-au spus toata copilaria sa nu mai stau cocosata; as putea estima ca pe o perioada de cativa ani cel putin am auzit chestia asta aproape zilnic; ce crezi, m-am indreptat?

 

eu mai cred ca copiii inteleg de foarte mici ce e cu manipularea asta [aia reala] si aleg sau nu sa ii dau curs

 

Curaj si Responsabilitate. Moka pe Google

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui tangerinede exemplu, sa zicem ca tu vrei f tare ca copilul sa mearga singur pe bicicleta; are 5 ani si ceva si e tot cu roti ajutatoare; ii arati, te agiti ii explici ce fain ar fi fara; copilul nu arata niciun interes pt asta si nu pare sa auda explicatiile tale; poate e cazul sa te opresti; s-ar putea ca dupa ceva vreme sa ai surpriza sa iti ceara el singur sa mearga fara roti ajutatoare; sunt convinsa ca si daca nu te agiti sa ii prezinti avantajele rotilor ajutatoare, va obs la ceilalti copii ca unii din ei merg doar pe 2 roti si intr-un final va ajunge singur la concluzia ca ar vrea sa mearga asa
align="right" id="quote2">Sau copilul ajunge sa renunte la idee pentru ca nu e neaparat sa te dai cu bicicleta. Cati romani sunt care nu stiu sa inoate? Eu gasesc inotul vital pentru supravietuire si nu as accepta sa nu stie sa inoate copiii mei. Eu m-am chinuit ani de zile cu pitica mea sa o invat sa inoate. A reusit la 8 ani (asta in conditiile in care aici copiii inoata de la 2-3 ani). Am stiut de la inceput ca voi avea probleme cu ea asa ca am luat-o incet, inca inainte de un an in piscina. E adevarat ca aveam piscina in curte, ca linistit 9 luni pe an poti face baie (daca esti curajos tot anul). Si am insistat, am fost la piscina zilnic, am facut experienta amuzanta, am incercat sa-i dau incredere. Am stiut ca daca o imping prea tare va renunta de tot si a trebuit sa fiu foarte atenta. Eu am invatat sa inot la 6 ani in conditiile in care mergeam o data pe an la mare si acolo mergeam la piscina. Efortul de-a invata pitica sa inoate a fost colosal fata de efortul pe care l-a facut taica-meu cu mine. Dar ce era sa fac? Sa astept sa fie pregatita? Nu ar fi fost niciodata si eu nu accept sa las copilul fara un skill esential in viata doar pentru ca am ales calea usoara si mi-am zis ca astept pana vrea ea.Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
align="right" id="quote2">Bird cum de a ajuns inotul skill esential pentru supravietuire? [:)] As zice ca e fix in aceeasi masura ca si zborul. Stii sa zbori? [:)]Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui corap
deci inotul ar fi nu esential nu pentru supravietuire, ci pentru integrarea sociala.
align="right" id="quote2">
Stiu ca au dat la tv si in Romania imagini cu inundatiile din Brisbane de acum 2 ani. Eu locuiesc langa un rau care in 2005 a iesit din matca si a inundat un pod de pe care a maturat o masina. Natura este apriga aici. Trebuie sa stii sa inoti, nu doar ca sa socializezi ci si ca sa supravietuiesti. Evident poti alege sa locuiesti undeva pe un deal dar nu-i pacat sa iti pui restrictii din cauza ca nu teau invatat paintii sa inoti?

Legat de supravietuire, la scoala fetelor au obligatoriu in fiecare an tabara. In fiecare an tabara are o tematica. Anul trecut, fiica-mea cea mare (clasa 10-a) a fost in jungla. Si-au carat singuri corturile, seara le-au montat, au facut focul, si-au pregatit mancarea. Au avut niste instructori din astia de supravietuire pe langa profesori si i-au invatat sa faca foc fara chibrite, cum sa gaseasca plante comestibile, cum sa gaseasca apa, cum sa se protejeze de frig, cum sa se orienteze in spatiu dupa soare, cum sa ajunga inapoi la civilizatie, etc. In ultima zi au trebuit sa mearga 20 km pe mountain bike prin padure pana la un camping unde au dormit, cu rucsacul in spate, pe un teren foarte nasol.

Experienta zic eu deosebit de folositoare. Daca le-ar fi predat chestiile astea doar in teorie nu retineau atat cat au retinut cu practica. Dar, ce ar fi fost daca se trezeau cu un copil ca nu stie sa mearga pe bicicleta?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...