Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui dana vio
sa inoate nici n-a incercat ca ii era frica lui mama-sa, la tobogan a cazut 1data si nu l-au mai dus. Sta toata ziua in casa. Nu stiu ce face. Precizez ca are acum 13ani si 0 amici.

Alexandra Maria
14.12.2007

align="right" id="quote2">

eu as zice ca muma-sa-i problema lui cea mare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
La asta duce presarea copilului in orice directie. Ii anulezi sansa de a face respectivul lucru cu placere, pentru el. Il asociezi pentru foarte mult timp cu o experienta neplacuta, impusa.
align="right" id="quote2">
Secretul e sa stii cand sa te opresti [:D]. Nu trebuie sa ajungi sa te lupti cu copilul, dar il mai impingi de la spate, nu atat cat sa fuga in directia opusa, doar cat sa-si faca curaj. Il lauzi, ii arati apreciere, faci experienta amuzanta.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui rrox3In inundatiile mari mor o gramada de oameni care stiu sa inoate. Inotul nu e panaceul universal pentru mediul acvatic. )
align="right" id="quote2">Rrox, ai vazut filmuletul pe care l-am pus? Mai gasesti sute asemanatoare cu inundatiile din Queensland din 2011. Queensland are suprafata cat Romania si 2/3 a fost declarat zona de dezastru. In total au murit 35 de oameni. Iti imaginezi cam care ar fi fost numarul daca australienii nu a fi atat de buni inotatori?Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
align="right" id="quote2">Uite Bird, asta poate fi catalogata ca incercare de manipulare [:)] Fiindca nu inotul este cel care a mentinut numarul victimelor atat de mic. mai bine zis, nu doar inotul. Asa e?In rest, iti inteleg argumentele, doar ca pozitia ta e radicala si generalizatoare. Si cu asta nu pot fi de acord. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici toti copiii invata sa inoate si sa mearga cu bicicleta din proprie initiativa pentru ca si parintii lor practica aceste sporturi, deci copilul merge in mod regulat cu parintele la bazin de cind este bebelus, primeste intii o bicicleta fara pedale si merge cu ea in fiecare zi la plimbare (parintele pe bicicleta lui mare) samd (valabil pentru role, schi,...)

Deci poate ca o idee pentru parintii care nu stiu sa practice aceste sporturi ar fi sa le invete intii ei si nu sa-si doreasca neaparat ca pustii lor sa faca ceea ce nu au facut ei. Iar apoi, invatarea la copil vine in mod natural, la fel ca mersul pe jos.

 

Ma duc ca ma streseaza copila s-o imbrac de iarna ca vrea sa mearga cu schiurile [:D]

 

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

 

Agnes si Alexa (21.06.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui rrox3La asta duce presarea copilului in orice directie. Ii anulezi sansa de a face respectivul lucru cu placere, pentru el. Il asociezi pentru foarte mult timp cu o experienta neplacuta, impusa.
align="right" id="quote2">Secretul e sa stii cand sa te opresti [:D]. Nu trebuie sa ajungi sa te lupti cu copilul, dar il mai impingi de la spate, nu atat cat sa fuga in directia opusa, doar cat sa-si faca curaj. Il lauzi, ii arati apreciere, faci experienta amuzanta.Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
align="right" id="quote2">Pai vezi, aici te apropii de echilibrul ala de care zicea Tangerine. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tangerine
si cateodata oamenii astia, in ciuda eforturilor noastre, se poate intampla sa fie chiar copiii nostri
align="right" id="quote2">
Sunt de acord cu tine. Eu ma indoiesc ca fiica-mea cea mare va merge prin jungla de placere. Dar pot sa-mi imaginez ca intr-un grup de prieteni ar putea merge intr-o excursie mai 'salbatica'. Daca se pierde de grup, sau ajunge intr-o situatie in care aceste skill-uri ii sunt necesare?

La fel, copilul nu stie sa inoate, nu-l lasi la petreceri, nu-l duci la ocean. La 18 ani merge la un chefuri cu prietenii, nu-l poti opri sa socializeze la varsta aia, sau se duce la ocean. Cand am terminat liceul am facut un chef cu clasa la un fel de restaurant cu piscina. La miezul noptii eram in piscina. Si asta se intampla in Romania [:D].

Eu cred ca e de datoria parintilor sa invete copiii anumite skill-uri necesare in viata.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt convinsa ca copilul va dori sa le invete atunci cand va avea nevoie de ele, si ca in acel moment invatarea va fi si mai usoara, si mai placuta, si mai plina de satisfactii.

 

poti invata sa inoti / sa mergi pe bicicleta / sa vanezi balene - la absolut orice varsta, daca doresti acest lucru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Pai vezi, aici te apropii de echilibrul ala de care zicea Tangerine.
align="right" id="quote2">
Nu sunt sigura ca ea zicea acelasi lucru. Eu zic sa o iei incet si sa faci experienta amuzanta si placuta, dar sa nu renunti [:D]. Mie mi-a luat ani de zile sa o invat pe pitica sa inoate, dar n-am renuntat cand am vazut ca nu vrea si nu-i place. Am lasat-o initial doar cu picioarele in apa, apoi cu colacul, apoi am trecut-o la aripioare...dar in fiecare etapa incercam sa fie placut, radeam, ne strangeam in brate, inventam motive sa ne iubim. Eu am vazut-o si ca o desensibilizare treptata, banalitatea statului in apa, asocierea cu activitati placute, etc. Dar nu am putut sa dau din umeri si sa zic: asta e, nu vrea si gata.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei, vad ca respingi scenariul:

o las doi ani in plata domnului si poate dup-aia-i place / vrea / simte nevoia (fie si pentru ca isi doreste sa indepileasca o conditie de integrare sociala). si-n aia doi ani, in loc de fleoscaiala in piscina (=timp pierdut din punctul meu de vedere, timp castigat din punctul tau de vedere), putea sa faca altceva (sa manance omizi din copaci, de ex, tot esential pt supravietuire - glumesc id="size1"> [:D])

 

eu sunt convinsa de justetea scenariului, asa cum tu esti convinsa ca n-ar fi mers. si niciuna din noi nu poate demonstra ca ar fi facut alegerea buna.

(dar cunoscandu-ne fiecare copilul, probabil ca amandoua am fi luat decizia potrivita copilului nostru, asa cum e el.)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...