Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

Un om da, un copil ba. Dl meu cel mic a sarit in piscina in secunda in care eu m-am intors cu spatele. Nu stie sa inoate, da' nici n-a murit. A luat doar ceva mai multa apa.

 

cel mare pe cand nu stia sa inoate s-a tot fatait pana cand a alunecat din colac afara. si el a incercat ceva apa si n-a murit.

 

Suntem norocosi, e adevarat.

 

Corap spune ca luam deciziile in functie de copiii nostri. asa e. Pe cel mare l-am cam fortat cu inotul fiindca il mosteneste fizic pe taica-su (caruia acum 3 ani doctorul i-a spus ca e mult prea tarziu sa mai poata face ceva pt spatele lui, dar ca inotand muschii se vor intari si ii vor sustine mai bine coloana. Asa a scapat si de niste dureri groaznice) Dupa ce ne-am consultat cu doctorul, noi parintii in calitate de decident, am hotarat sa nu asteptam pana dupa 30 de ani ai copchilului cand s-o cauta singur de spate. Si da, la inceput s-a miorlait luni bune, n-a vrut, a protestat, dar acum nu il mai scoti din apa si de sub apa mai ales. Si nu mai sunt asa stresata de pozitia lui cocarjata si de faptul ca se lungeste mult dintr-o data fiindca inotul ii corecteaza mult din pozitie. De la toamna mai facem un pas tot pt pozitia lui si mergem la echitatie. pentru ca, din exemplul lui tac-su si al coreip :) stim ca a sta cu gura pe el sa stea cu spatele drept nu va avea nici un rezultat.

 

pe cel mic l-am asteptat sa vrea singur la cursuri. Anul trecut a refuzat categoric, anul asta zici ca-i dai liber la ciocolata cand aude de lectia de inot. La echitatie va merge si el, dar asta din alegerea lui, ca e innebunit dupa caluti. In schimb, el e expus tiraniei parintesti fiindca i se face portie la ciocolata si desert. Nu are o conformatie atat de atletica, are o burtica cute asa ca e mic dar care nu-i benefica pe termen lung si e capabil sa manance bomboane pana vomita si apoi o ia de la capat relaxat. (stiu ca am testat :D)

 

Eu zic ca parintii au obligatia sa ia anumite decizii care pe termen lung au un efect benefic, chiar daca copilul nu e de acord si activitatile respective nu ii fac placere pe moment ori pe vecie. Acu' tre' sa-l oblig sa citeasca pe scolar. Gradinarelul mic vine el cu cartea la mine.... ma duc sa cetesc tricks despre copiii care nu invata de buna voie ca sa am niste arsenal in plus, ca tactica de ieri a esuat lamentabil cu cel mare. tot pe cel mic l-am motivat extra [:D]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

foarte interesant subiectul....stau si ma intreb de multe ori cum e mai bine sa-i impingi de la spate sau sa-i lasi pe ei sa decida.....

 

In clasa a VIII am prins revolutia. Era decembrie....dupa ce am facut un consiliu de familie unde voi da la liceu, dupa ce am bocit am ales ca voi da la mate-fizica (cea mai buna clasa)A fost alegerea mea. Parintii mei au venit cu ofertele: liceul sanitar, liceul pedagogic sau sectia de mate-fizica.Eu am decis mate fizica cu dorinta ca voi urma industrie usoara la Iasi.Asta a fost in decembrie.....in mai am ales sectia de filologie (limbi straine) tot eu....parintii au insistat totusi sa raman la prima alegere si sa fac inginerie.

Acum sunt profesoara.....imi place enorm meseria, dar....de multe ori ma gandesc daca ai mei erau mai fermi ce curs ar fi avut viata mea....am si unele regrete, recunosc!

 

Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)

Despre cei doi nazdravani

Sapunuri 100% naturale

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandesc uneori ca acum mi-ar fi prins bine ca parintii mei sa fi fost mai insistenti si cu altele decat cu cartea.

 

Apoi imi revin si imi spun ca in momentul asta sunt adult si pot sa-mi pun singura si cum vreau eu in practica dorintele. In acelasi timp ma gandesc sa-mi impun sa fiu atenta sa raspund adecvat la dorintele copiiilor mei, nu doar sa-mi man eu de la spate cu dorintele mele.

 

PS: ma 'nerveaza google. toate serachurile cu reading difficulties mi le intorce cu dislexie, adhd si care mai de care disporders. Daca aveti vreo idee, nu ezitati pls :). tricks and tips sunt apreciate mult [flo]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumb Bunnies?

 

Captain-Underpants? [:D]

 

http://www.amazon.com/The-Captain-Underpants-Collection-Books/dp/0439417848

 

Noi nu avem TV (cred ca are o oarecare legatura...), ai mei citesc pe rupte. Mai luam DVDuri de la biblioteca, se joaca pe computer, dar cot la cot cu cititul, fara recompense. Vara asta i-am inscris la biblioteca la program de citit cu premii. Au fost f. incantati de ce au primit.

Si citim mereu seara in pat cuibariti inainte de culcare. Eu le citesc, desi stiu sa o faca mult mai bine decat mine [:D]. Le place asa. Dar sunt mai mari.

 

Comics pt. baieti ??!..

 

Coid="green">pid="red">iid="green">lid="red">aid="green">rid="red">iid="green">a, o data-n viata... (fotoid="green">)

 

 

id="red">Un fluture (de noapteid="purple">) pe zi si alte [biz](tot fotoid="green">)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita ca nici noi nu avem TV si povestea de seara e sfanta [flo] Comicsuri le citeste tac-su, eu carti cu povesti, daca avem de lucru seara punem DVD-uri cu povesti de la library, au tone de carti ale lor cu animale, stau cu ochii pironiti in carti, in masina ascultam dvd-uri cu povesti si...

 

unul invata incet-incetisor iara celalat prefera sa primeasca in continuare pe tava :( daca le-as taia povestile si cartile ar fi greva generala[:I]

 

pe net am gasit starfall de pe care lucram, pe mine ma intereseaza acum tipsuri despre modul de invatare. Uite citesc acuma in paralel o chestie cu tipuri de invatare: vizual, prin ascultare sau hand-on. Noi am socotit ca suntem la ultima categorie, cel mare invata facand. Citeste mult mai bine pe laptop unde apasa butoane sa ii vina pagini noi sau highlighteaza cu mouse-ul cuvintele decat din carte. Mi-a troznit acum prin cap sa mesterim literele pe care le incurca din plastilina, diseara mergem sa mai luam clay...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, pot sa va intreb, de ce ati renuntat voi, ca adulti, la TV? Nu sa va uitati, ca si eu ma uit rar, dar sa nu aveti deloc in casa?

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tangerine
birdid="blue">, din ce povestesti tu eu deduc ca societatea tinde sa ii modelezi pe acesti tineri intr-un anumit fel si sa stabileasca ca e musai sa aiba anumite skill-uri pentru supravietuireeu nu neg ca mi-ar placea daca as locui unde locuiesti tu ca si copilul meu sa invete aceste skill-uri si pot intelege logica lorprobabil ca mie personal mi-ar place sa fac unele din chestiile aleainsa sunt convinsa ca exista si oameni care nu se pot ridica la aceste standarde si ca poate acestia aleg de exemplu sa nu se plimbe prin jungla in scopul conservarii personalesau exista oameni care chiar daca ar putea face lucrurile astea, nu vor sa le faca pentru ca nu le plac; lor le place sa stea in oras la terasa la un suc sau o bere depinde de varstasi cateodata oamenii astia, in ciuda eforturilor noastre, se poate intampla sa fie chiar copiii nostriCuraj si Responsabilitate. Moka pe Google
align="right" id="quote2">Eu as simti ca am gresit undeva, in cresterea copilului meu, daca el ar prefera sa stea pe terase la sucuri si beri, in loc sa plece cu prietenii cu cortul si sa bea suc si bere dupa ce au muncit sa organizeze tabara, sa stringa lemne, sa-si prepare mincare, sa stringa gunoaiele etc. . Poate e putin extrem - pentru noi, romani ne-sportivi, ca sa nu zic puturosi :))) - sa faci 20 de km pe bicicleta cu rucsacul in spate, dar este cu siguranta o experienta interesanta, noua, care te modeleaza si te invata ceva. Spre deosebire de lincezeala mai sus mentionata. Adica eu, nesportiv-puturoasa, mi-as dori foarte mult sa incerc asta. Face parte din to-do list-a mea - poate nu fix in forma povestita de bird, dar asa, citind-o, imi dau seama ca mi-ar placea sa ii pot oferi fetei mele o asemenea experienta la virsta adolescentei. Numai ce prietenii se formeaza in asemenea conditii..!______________________________IULIA va invinge CANCERULid="size1">http://pisigri.blogspot.com/id="size1">Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 21+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Fetelor, pot sa va intreb, de ce ati renuntat voi, ca adulti, la TV? Nu sa va uitati, ca si eu ma uit rar, dar sa nu aveti deloc in casa?Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">Lucrusoare de vanzare...id="purple">In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">
align="right" id="quote2">Eu nu m-am mai uitat de anul trecut din nov...m-am uitat cand parlam a luat hotararea de suspendare dar nu am mai avut rabdare sa urmaresc pana la capat.de asemeni am incercat azi cand baieti au fost plecati si am vrut sa vad stirile pe pro tv...am vazut 2 stiri si am oprit tv-ul. [:)]Si cand ma gandesc ca inainte zaceam cu orele la tv...inca il platesc ... cred ca de gura sotului meu...[copil] [gravi] +27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...