Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

ML, thnx de idei! Noi am lucrat o vreme cu asocieri, dar s-a terminat ca Y e prastie si asa i-a ramas numele pana acum :) Mai luasem mat din ala cu litere si se jucau cu taica-su=> spunea o litera si copiii fugeau pe litera respectiva. Ne jucam cu spelling prin casa, da' cand e de stat ci citit mai greu, nu sta locului :)))

 

Aseara am desenat un milk snake si pt fiecare cartulie sau set de exercitii mau desenam o sectiune rosie din sarpe. Deocamdata avem 4 bucatele de sarpe desenate :)

 

Pt scris: si al meu scrie dezordonat rau, insa l-am vazut ca tare o admira pe o fetita care scrie de mana si asa ca am inceput sal invat acasa scris de mana si e mult mai atras, scrie mai adunat, mai frumos. Poate merge si la voi?

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bird cat este mic copilul trebuie supravegheat, indiferent ca stie sau nu sa inoate.

 

In adolescenta sunt riscuri crescute datorate dezvoltarii neuropsihice, se stie ca adolescentii isi asuma riscuri mai multe si mai mari decat adultii si se stie si de ce o fac.

Ma indoiesc foarte tare ca un adoleescent care nu stie sa inoate se avanta in apa mare. Mai degraba cred ca un adolescent care stie sa inoate isi supraestimeaza capacitatile de moment si ajunge sa se inece. [:(] Fiindca exista un instinct de conservare care intra in functiune cand stii clar ca nu ai control fiindca nu stii sa inoti, dar pe care il poti pacali cand stii sa inoti si te crezi in control.

 

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rrox,

let's agree to disagree [flo]

 

Eu cred ca inotul este esential, mai ales in tara in care locuiesc. Sincer, fara sa am date oficiale, cred ca in Romania se ineaca mai multi copii decat aici desi accesul la apa este mult mai limitat. Ce pot sa vad insa este ca cei scosi din apa in orasul meu sunt peste 90% ne-australieni, japonezii par sa fie mai mult de jumatate. Saptamana trecuta au scos un batran australian, dar asta facuse infarct in timp ce inota, deci nu s-a dus la fund din cauza ca nu inota suficient de bine.

 

Pot sa ghicesc ceva: nu stii sa inoti sau nu inoti foarte bine.

 

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu mare placere subiectul asta , o multime de lucruri faine de invatat. Nu prea m-am bagat pentru ca eu nu sunt o mama foarte democratica si unde am considerat ca e musai nici macar manipulatoare nu am fost . Drept care copiii mei inoata exceptional si in mare si in ocean asa ca pot sa ma relaxez si eu si la piscina si la mare ca nu trebuie sa stau drepti urmarindu-i . Desi doamne pazeste daca se intampla ceva innot mult mai prost ca ei si nu stiu daca as fi de un mare ajutor.

 

Punctul la care vroiam sa ajung e cel cu lasa ca invata sa innoate, mearga pe bicicleta , skieze cand o fi mare si cand are chef.

Parintii mei m-au crescut in genul asta , sau nici macar ca intr-un oras mic de provincie pe timpul lui ceasca nu prea exista ideea de sport la fete. Taica-meu a fost si contra bicicletei ca iesim cu ele in strada si ne calca masina asa ca mi-am luat prima bicicleta cand m-am maritat si nu am fost niciodata capabila sa merg bine. De innotat sunt genul care isi stie limitele, nu ma arunc, doamne pazeste de un caz in care ar trebui sa supravietuiesc. Am incercat-o si cu skiul. Skiez bine tehnic vorbind dar niciodata cu lejeritate. Am in minte constat sa nu cad ceea ce evident ma face sa skiez cu un bat in fund. In schimb am un sot si un baiat exceptionali la orice sport . Fie-mea e ok dar nu are nebunia baietiilor iar eu sunt veriga slaba a familiei ca nu se pot duce cu bicicleta pe munte din cauza mea. Oricat am incercat, oricati bani am bagat in instructori niciodata nu am fost capabila sa-mi infrang temerile ca nu pot, ca o sa cad ca ceva mi se intampla. Culmea ca nu sunt risk adverse, mi-am asumat multe riscuri in viatza dar fizic si sportiv vorbind am multe regrete ca nu m-au inpins ai mei cand eram mica, ca nu am capatat indemanarea inainte de a constientiza riscurile.

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesante pct de vedere referitor la inot.

Eu recunosc, sunt obsedata ca al meu copil sa stie sa inoate. Nicu eu nu ma inec, desi am copilarit pe langa Crisul Repede si acolo cateodata in joaca ne aruncau copiii mai mari in apa si cine nu vroia sa moara, "inota". Cam asta fu instructajul meu.

Copila nu e o mare sportiva deloc, dar m-a inteles si merge la cursurile de inot si cred ca pana la urma va invata toate stilurile si la nevoie le va folosi.

Si mai cred ce scrie Marina, cu cat mai repede le arati ce pot invata, cu atat mai usor la va veni, chiar daca nu sunt toti talentati :-)

 

____________________________________________________id="red">

 

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.id="black">id="size1">

_____________________________________________________id="red">

 

Au nevoie de noi:id="black"> Iuliaid="red">[floare3] Monica70id="purple">[flo2] Alexid="green">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Model kinestetic [:D][:-)))]

 

Acu' 10 minute am aflat si eu cum se cheama.

M-am prins inca din fregeda pruncie a fii-mii ca memoreaza extrem de rapid in conditiile in care mai face o oaresce activitate fizica pe langa.

La inceput ma innebunea vesnica ei miscare, dorinta de a se plimba prin casa, de a se da peste cap, de a-si frange degetele etc in timp ce eu ii citeam poeziile pentru serbare.

Cand am vazut ca asa invata extrem de repede am acceptat lucrul asta si am invatat sa ma obisnuiesc cu el.

 

M-am luptat pentru asta cu mama, cu Celcesforaie si la scoala cu diriginta si profesorii care o reclamau ca desface si reface pixuri pe sub banca. Le-am explicat ca asta este modul ei de concentrare si de invatare. Am fost combatuta si am combatut. Aprig.

 

Acum, mai mare fiind, rontaie. Stiksuri sau pufeleti. Si mai nou isi trozneste degetele - cu asta nu o sa ma obisnuiesc prea curand caci sunetul scos este ingrozitor.

 

Sincer, la vremea respectiva nici macar nu am incercat sa caut o explicatie. Uneori lucrurile trebuie sa le iei si sa le accepti asa cum sunt fara sa tii neaparat sa le modifici.

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

vivi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
rrox,let's agree to disagree [flo]Eu cred ca inotul este esential, mai ales in tara in care locuiesc. Sincer, fara sa am date oficiale, cred ca in Romania se ineaca mai multi copii decat aici desi accesul la apa este mult mai limitat. Ce pot sa vad insa este ca cei scosi din apa in orasul meu sunt peste 90% ne-australieni, japonezii par sa fie mai mult de jumatate. Saptamana trecuta au scos un batran australian, dar asta facuse infarct in timp ce inota, deci nu s-a dus la fund din cauza ca nu inota suficient de bine. Pot sa ghicesc ceva: nu stii sa inoti sau nu inoti foarte bine.Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
align="right" id="quote2">Bird e absolut irelevant cat de bine inot eu.[:)]Interesant ca dupa "let's agree to disagree" te-au mancat degetele sa incerci totusi un mic atac la persoana. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai mersi, pana la subiectul asta nu am constientizat ca exista stiluri de invatare, nu mi-ari fi dat prin cap sa googalesc asta.

 

Pe bune presupunerea daca stii sa innoti sau nu este atac la persoana?

Eu am frica asta , de asta mi-am dus copiii la innot, de asta incerc sa-mi perfectionez rezistenta cat pot. Am vazut oameni innecati si probabil imi sta asta pe creier.

 

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...