Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

Parpalak, un coleg de-al sotului meu, medic, este total impotriva castii de bicicleta, zice ca predispune la mers imprudent cu bicicleta (si cind ii vad pe unii cum merg pe aici, zau ca-i dau dreptate). Eu de exemplu nu pot sa-mi inchipui cum ar fi sa schiez cu casca si o refuz atita vreme cit se poate, dar sunt foarte prudenta de felul meu. Copilului evident ca-i punem la ambele sporturi, oricum poarta toti copiii... Anxietati zic eu avem cu totii (recunosc, cam am o problema cu definirea termenului asta, nu prea o simt) si da, e destul de greu sa nu-ti faci ginduri in zilele noastre despre cum cresti copilul; dilemele astea clar ne maresc stresul, cum zicea si Roxana la topicul celalalt, iar in cazul unui teren fertil (nesiguranta generala) pot duce la anxietate. Dar ma gindesc ca acum folosim termenul un pic inflationist, la fel cum se foloseste si termenul de trauma. "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ela_04, am citit o data intr-o revista foarte buna (dupa parerea mea) de parinteala un test si o intrebare suna: Ai impresia (cel putin o data pe zi parca) ca tu ca parinte ai pierdut controlul ? Acuma o rog mult pe Ilinca sa nu sara in sus ca de fapt parintele nu trebuie sa aiba (impresia) controlul(ui) si sa se gindeasca ce ar raspunde si ea la intrebarea asta. Nu trebuie nimeni sa-mi raspunda la intrebare, ci numai sa reflecteze si daca vrea sa discutam [:)] "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul meu este clar Da. Eu nu m-am gandit la un control ...psihologic sau de lesa sau cine stie cum... ci doar un control al tau asupra ta insuti. care te ajuta sa te reinventezi, sa-i distragi atentia copilului in momentul potrivit, sa-ti cunosti copilul asa de tare incat sa prevezi toate astea... in fine... nu stiu daca intelege cineva ceva din ce debitez eu pe aici [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Raspunsul meu este clar Da. Eu nu m-am gandit la un control ...psihologic sau de lesa sau cine stie cum... ci doar un control al tau asupra ta insuti. care te ajuta sa te reinventezi, sa-i distragi atentia copilului in momentul potrivit, sa-ti cunosti copilul asa de tare incat sa prevezi toate astea... in fine... nu stiu daca intelege cineva ceva din ce debitez eu pe aici [:D]
Intelege...eu una inteleg, pt ca ma regasesc[:D]. La mine e nitel mai complicat, eu sunt mama singura, tatal e "prezent" in viata copilului doar cu 1 tel de 10 min la 2-3 sapt, uneori la 2 luni si cu putin noroc 30 min pe an il vede...deci da, pot zice ca sunt singura si pentru mine e un "razboi" pe care il duc cu mine. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca inteleg Ela. [flo] Hai sa o luam pas cu pas, poate aflam ceva. Aici, de exemplu:
Citat:
citat din mesajul lui ela_04 crize...vad ca de mult timp numai face... acum lasa capul jos si pleaca in dormitor la el trantind usa [:D] in general ma duc dupa el si ii explic de ce nu putem face aia sau de ce nu ne putem juca cu cheile de la masina de exp.
Ce facusei inainte de a plecat trantind usa? Ce te face sa te duci dupa el explicandu-i? Daca nu te duci, cum te simti? Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf emanouela... la capitolul asta cred ca stai mai bine decat mine care trebuie sa-i fac educatie si tatalui... fost sportiv de performanta, care se uita f mandru la fiul lui cand acesta ii pune mana in piept altui copil si asta zboara pe jos de pe masinuta lui... unui copil de 4-5 ani! mie mi-a stat inima in loc! dar el daca nu ma uitam mustrator probabil ca incepea sa rada! [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine nu cred ca stau....sa zicem ca duc lupta doar cu mine si am canalizata atentia doar asupra educarii copilului ...si asta e mai "relaxant" nitel decat atunci cand eram canalizata pe mai multe. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Cred ca inteleg Ela. [flo] Hai sa o luam pas cu pas, poate aflam ceva. Aici, de exemplu:
Citat:
citat din mesajul lui ela_04 crize...vad ca de mult timp numai face... acum lasa capul jos si pleaca in dormitor la el trantind usa [:D] in general ma duc dupa el si ii explic de ce nu putem face aia sau de ce nu ne putem juca cu cheile de la masina de exp.
Ce facusei inainte de a plecat trantind usa? Ce te face sa te duci dupa el explicandu-i? Daca nu te duci, cum te simti? Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
in general asta pleaca de la faptul ca toata ziua ar rontaii cate ceva... si are 18 kg la 2 ani. Deci de rontaiala decat fructe... Asa ca uneori vrea cereale, sau biscuiti... ii spun ca nu se poate...avem mar sau portocale, prune etc se supara si pleaca... ei bine daca nu ma duc...pai ma simt cam aiurea cei drept ... ma simt datoare fata de el cu o explicatie cat de cat pt varsta lui... dar asta se intampla si daca nu-i dau cheile de la masina sa se joace, si daca vrea sculele lui taica-su... samd. nu imi place cei drept sa-l vad asa suparat [:)] cred ca e mai rau pt mine decat cand se tavalea pe jos (de oftica cred ca nu intelegeam eu ce zicea el acolo, ca odata ce a inceput sa vb crizele s-au dus incetul cu incetul).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela...asta cu mancatul poti s-o rezolvi altfel, ca si copil, n-o sa inteleaga oricum i-ai explica de ce nu poate sa manance ceva...nici eu nu intelegeam[:D] de ce nu am voie ciocolata in dieta pana nu am citit ce se elibereaza in organism o data cu introducerea zahatului. Sa-i dai ca alternativa la rontait, e plictisitor pt el si e cumva limitata aceasta alternativa....poti sa risti sa i se acreasca de fructe si sa nu-ti mai puna gura pe ele plus ca nici prea multe fructe nu e bun. Faceti impreuna biscuiti...din faina neagra, fursecuri, etc. Poti sa faci si cereale, tu, acasa...cauta retete pe net. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela aici e problema, in incapacitatea ta de a ii tolera disconfortul. Inteleg ca are o problema cu greutatea. De ce mai cumperi biscuiti? Este OK sa aleaga el ce sa manance, dar dintre cateva optiuni stabilite de tine. De unde sa stie un copilas de 2 ani ce e sanatos pentru el sa manance? Tu trebuie sa faci asta pentru el. Vrei sa manance fructe? Obisnuieste-l cu o gustare de fructe pe zi. Cand ii refuzi ceva, rezista ispitei de a te duce dupa el, sa-l imbunezi. Ofera-i optiuni sanatoase si gata. Nu ai de ce sa te simti vinovata ca ii interzici ceva ce nu e sanatos pentru el. Are nevoie de tine sa faci asta pentru el. Pastreaza asta in minte. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...