Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Multumesc, Zmotocel, te cred. Si aici cam la fel... in orase lume mai amestecata, toleranta, la tara... suspiciosi insa serviabili cu cei pe care ii cunosc de-o viata. Eu am lucrat in Ro in invatamant, la fel in SUA (ca teacher aide la gradinita si clasa I a). Parca in Irlanda se numesc classroom assistant sau teaching assistant??... Dar nu ma asteapta ei cu gura cascata sa ma angajeze, trebuie sa fie destui fara serviciu in tara... Unde sa ma uit dupa job, poti recomanda vreo agentie, un link?... Scuza-ma, mi-ai dat un deget si eu... [:I]. Doar daca stii. Oricum, nu vin "maine", as vrea insa sa ma informez, poate se intampla vreo minune... Barbatului ii e teama ca sunt/vor fi probleme cu mancarea, aprovizionarea, fiind insula :). Deh, fiecare cu pasarica lui... [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

din pacate nu te pot ajuta cu agentii, eu lucrez in domeniul medical. dar iti pot spune ca am avut colegi care nu si-au adus sotul/sotia pt ca nu gaseau de lucru pt ei. singurii care au mai gasit ceva au fost cei in domeniul IT. google si microsoft isi au sediul general in dublin. dar cam atat. in invatamant nu stiu cum este, asa ca nu te pot ajuta. in caz de al treilea razboi mondial probabil sotul tau va avea dreptate :)) dar in viata de zi cu zi nu sunt astfel de probleme. dar..... preturile in irlanda sunt mari. eu la un moment dat imi faceam cumparaturile in irlanda de nord. preturile sunt mai mici, produsele mult mai diversificate. prima data ar trebui sa contactezi autoritatile sa vezi daca vei avea dreptul sa profesezi in educatie sau daca e nevoie sa mai dai examene.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ML
De vreo doi ani incoace ma tot sucesc sa intreb... cunoasteti, din intamplare, americani pensionari (sotul este) stabiliti mai de curand in Irlanda? Eu am dubla cetatenie (ro/americana), sotul american sadea (fara rude sau legaturi prin Irlanda insa), copiii la fel. Visez sa plec din SUA (n-am idee daca vom reusi vreodata), vreau o tara mai... asezata in care sa-mi cresc copiii, intr-un orasel mic si "safe", de mai exista asa ceva pe lumea asta :(. Sotul a fost de doua ori in Irlanda prin tinereturi, tare mult i-a placut. De fapt cel mai mult din toata Europa, zise ca numai de oameni prietenosi a dat pe unde l-au dus picioarele. S-o mai fi schimbat lumea de-atunci, nu stiu daca ii mai inghit pe americani; sau o romanca... [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
ML, scuze ca te"urmaresc" da imi place mult de tine si ce scrii[:D](nu-i hartuire don`t sue me please[:I]); dar vreau sa iti spun ca, la un moment dat am cochetat si eu cu ideea unei "anglii" si....am studiat si rastudiat posibilitatile si banuiesc ca e asemnantor si in irlanda; eu din punct de vedere a asistentei medicale, dar banuiesc ca, cam le fel este si in invatamint... deci ca americanca si ca rominca cererile de emigrare in anglia s-au inghis pe baza profesiei, acuma nu stiu cum vrei tu sa te muti acolo asa temporar sau emigrant -definitiv? ma gindesc ca in invatamint trebuie sa dai ceva examene sa iei ceva cursuri cum trebuie si aici, unde stau eu tre sa ai minim 6 credite de ECE sau cum ii zice sa poti lucra ca ajutor, ca pt altceva trebuie mai mult; si mi-am batut capul cum sa imi gasesc servici eu pe acolo si nu am ajuns la nici o concluzie de la distanta mai greu...cred ca trebuie sa fii prezenta acolo la fata locului sa vorbescti cu o agentie ceva...eu de aici nu am reusit nici sa ma informez ca lumea; asa ca mi-am mutat locul de "interes" spre norvegia unde mi s-a spus ca salariile sint f f bune(au petrol) si au cam lipsa de oameni...sa vad daca reusesc; in orice caz m-ar interesa si pe mine ce reusesti sa te informezi despre irlanda iti dai seama ca as prefera o ceata si ploaie in loc de munti de zapada...scuze din nou ca te "urmaresc"....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti draguta, Zmotocel, multumesc! Msl, nu ma supar, doar ca nu te lua dupa mine. Sotul cum aude de vreun masacru aici vrea sa plecam. La putin timp dupa, invariabil, da la spate si spera ca nu ni se va intampla noua :(. El ar vrea temporar, eu as pleca definitiv de-as putea, cat mai repede. Nu stiu ce vom face (intr-un fel il inteleg; sunt si alte probleme de rezolvat, dar dupa mine, securitatea copiilor e mai presus de orice altceva), asa ca... nu ma astepta. [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 5 months later...

buna fetele,

eu stau aici din 2002 si nu vreau sa ma mai intorc in Ro. daca aveti intrebari si va pot ajuta shoot.

Buna Emaaimee

Sa zicem ca esti familie (economist, inginer) cu 2 copii scolari (clasa 1 si 3) si te gandesti sa emigrezi in Irlanda. Parintii stiu engleza la nivel conersational, cu franceza se descurca, copiii nu stiu inca nici o limba straina.

Tu cum spui ca trebuie abordata problema?
Cat de usor este sa iti gasesti loc de munca? Pentru inscrierea la scoala a copiilor ce conditii trebuie sa indeplinesti? Iti dai seama ca am zeci de intrebari dar asa, la modul general, ce ar trebui sa stim?
 
Multumesc
 
 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliann- intai as cauta un loc de munca si dupa ce ai gasit, inchiriezi casa/apt. apoi cauti scoala aproape de casa, contactezi scoala si intrebi ce acte ai nevoie ptca sa iti inscrii copiii. una dintre cerinte este sa ai si dr de familie( register la GP- General Practitioner/Dr de fam, aproape de casa), daca au locuri te accepta, apoi mi-as aduce copiii. irlanda e inca in recesiune, dar asta nu inseamna ca nu iti poti gasi un loc de munca.

daca v-ati hotarat sa emigrati intr-o tara anume, ex: vorbitoare limba engleza. as ajuta copii si i-as invata un pic de engleza, macar basic. sa le fie mai usor si lor. la scoala au de obicei o cursuri gratuite intensive pentru foreign kids,care nu stiu sa vb engleza. nu e engleza un impediment, copiii invata repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...