Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Merci, Ziki!

Pai sa zic de ce mi-e dor... sa ma plimb pe Merrion Road si sa admir casele :)

Si sa merg in port la Dun Laoghaire, sa ma plimb pe East pier, sa ma intorc si sa mananc un sandwich Beef-o-rama la Itsa, sa intru in magazinul de langa, ala de articole home... as intra si la Easons de pe Marine Road sa stau macar 2h la sectiunea food&drink.

 

Cred ca asta as face in prima zi in in care as sta acolo.

Noi am locuit in Dundrum, pe langa mall.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emaimee, eu nu am intrebari, sunt si eu deja aici, dar voiam doar sa te salut - bine ca a mai aparut cineva la topicul asta, era muribund....  [flo2]

 

Pot sa te intreb in ce zona esti? Noi suntem North Dublin

si eu te salut [flo2] am mai scris la subiectul Irlanda si pe platforma veche, dar nu prea e lume din Irl pe forum. nu ma asteptam sa mai scrie cineva pe aici, tot m-am mai uitat... eu nu mai stau in Dublin, am stat pana in 2007, am stat intai pe Henrietta Lane( off Bolton street), Parnel Square vis a vis de Rotunda Hospital si last in Smithfield. dar inca lucrez in Dublin.  noi ne-am luat casuta in Meath ca era prea greu in apt cu un copil si fara spatiu de joaca.

 

JG sigur ca si nostalgicii au voie, oricine poate scrie aici. si eu as trage o plimbare pe Merrion Square si apoi sa ma vad casele. mie place sa merg si la muzeul de istorie, de arta, sa admir cladirile pe Liffey: 4 Courts,Customs House, etc. apoi sa merg mai departe past Bank of Ireland Building,  Trinity College, apoi drept inainte pe Grafton Street sa vad pe toti zapacitii imbracati in clovni, omul negru, om de tinchea, etc, mai departe sa vad iar Saint Stephen Green Shopping Centre, ce caldire superba, apoi sa ma opresc in Saint Stephen Green Park, sa hranesc ratele. apoi sa merg spre Protobello la plimbare, sa trec si de canal. imi place si Dun Laoire mult. la fel imi place sa merg la Bray pe plaja sa admir marea si sa hranesc lebedele. sunt multe locuri frumoase...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da, da, da, Howth imi place si mie! Si The Bloody Stream e un loc unde se mananca asa bine....

 

Ce frumos povestiti, fetelor, stiam eu ca mai ales nostalgicii vorbesc cel mai din suflet!  [flo2]

 

Noi am fost weekendul asta la Cliffs of Moher... Superb doesn't begin to tell it, ca sa zic asa. Am vazut si balene, a trebuit sa ma ciupesc, simteam la propriu ca-mi ard obrajii (si nu, nu de vant) de emotie si de uimire.

 

Emaaimee, cum e in Co. Meath? Ce frumos ca aveti casuta acolo, cred ca e liniste si aer curat... Si noi visam, dar suntem inca la stadiul de proiect, mai trebuie sa "crestem" nitel in preajma Dublinului ca sa ne putem ridica pe picioarele noastre. Bravo voua! Super.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziki, am vazut pozele si am citit ce ai scris la pinguini.... superb, sper sa ajung si eu intr-o buna zi. Bine, cred ca daca as vedea o balena as lesina de emotie (imi doresc f f mult sa vad una).

Sunt de acord cu tine, e chestie de afinitate cu irlandezii. Si cu vremea, cu casele (eu nu sunt prea citadina, adica imi place sa imi fie accesibil orasul, dar as prefera mai la tara). Plus, sunt fotofobica (see where I'm going with this?).

 

Singura chestie care ma opreste deocamdata sa visez sa ma mut acolo e faptul ca scolile sunt arondate bisericii. Noi suntem atei (bine, Carla e prea mica sa fie in vreun fel...) si nu stiu cum m-as simti sa fie expusa in felul asta la religia catolica.

 

Intre timp ma gandesc cu dor, mai fac o reteta irlandeza :) de-astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca exista acum scoli denominale, Educate Together se numesc, si sunt complet laice - se invata la un moment dat istoria religiilor, dar nu au nici o culoare, nici uniforma, nici nimic.

 

Apoi, mai e ideea ca la fata mea in clasa sunt si musulmane, care stau la ora de religie dar coloreaza, oricum nu se prea face religie decat faimoasa Communion, care pare ca isterizeaza orice adult cand e pomenita "oh my goodness, communion, sooo coool!"  [fri]

 

Dar daca asta e retinerea ta, sa stii ca e foarte usor sa fii agnostic, ateu sau de alta confesiune decat catolic, in scoli, acum. Mi se pare ca e inca o problema cu Educate Together la secondary, pare-mi-se ca nu au secondary sau sunt destul de rare, si aici ar putea fi o hiba, dar e marea cererea de scoli laice asa ca nu cred ca vor intarzia prea mult si cu asta.

 

Daca vrei mai multe detalii, spune-mi  [flo2]

Tu ai locuit aici sau ai vizitat si ti s-a lipit de suflet?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns, fata de ce stiam eu acum cativa ani lucrurile s-au mai miscat, vad. Ce bine!

 

Barbati-miu a avut un contract in Dublin in 2010 si am avut ocazia sa stau mai multe saptamani acolo. Am ramas vrajita:).

Fara sa fi calatorit foarte mult (doar prin Europa, avand norocul ca pot sta destul de mult intr-un loc, depasind cumva impresiile de "vizita") pentru mine Irlanda a fost cea mai cea.

Dar uite vezi, n-am plecat cand era Carla mica, acum e mai greu, trebuie sa ma gandesc bine-bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.

 

Da, da, in afara de problema avortului (la stadiul de proiect inca), unde mi se pare ca au ramas in evul mediu tarziu, desi sunt ancorati inca in religiozitate, mi se pare ca pastreaza doar ce e bun din asta. Cum ar fi donatul non-stop, charities (sunt a doua tara donatoare din lume, dupa Thailanda, mi se pare), stilul asta de a sari si a ajuta. Desi daca stau sa ma gandesc poate vine si din faptul ca sunt toti grupati pe comunitati mici, fiind si mica tara, cu totul. N-am vazut la nimeni habotnicie, sincera sa fiu, nici chiar in sistemul scolar.

(astea-s umilele mele pareri, nu vreau rosii!)

 

Cat despre varsta fetitei tale... no worries! Noi am venit aici anul trecut, iar fata mea e de-un leat cu Carla, e de Martie '06, si a inceput scoala acum mai putin de un an. Ea a venit in octombrie, si a prins vacanta de Halloween, asa ca a inceput in Noiembrie scoala, de la zero, fara sa stie o boaba engleza, iar acum e un mic Raducioiu... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...