Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)


Recommended Posts

Buna seara, mamici :) . Ioana nu este disponibila, fiind mufata momentan la gynipral (asa ca viitorul tatic e la butoanele calculatorului).

Am niste intrebari, va rog: in primul rand, cine anume nascut prin saptamana 32, daca poate oferi ceva detalii despre cum a fost situatia cu bebelusii/alte informatii care ar ajuta.

Si sunt de asemenea curios daca/cine dintre voi a mai fost trecut prin experienta gynipralului (efecte/situatii/durata de folosire). Ce am observat e ca s-a umflat ceva mana de la branula de exemplu si sunt curios daca a mai trecut cineva prin aceasta experienta.

O seara buna si sanatate va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 512
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

@ioanasgemeni, gynipralul se foloseste, cu succes, la toate mamicile cu risc de nastere prematura. cam mai toate gemenistele l-am utilizat. de obicei, perfuzabil si ulterior pastile. da palpitatii si de acea trebuie evitata cofeina pe parcursul tratamentului. daca mana este umflata la locul unde este branula inseamna ca trebuie schimbata branula si pusa in alta parte. nu e de joaca.

Sarcina poate fi tinuta sub control multe sapramani pe gynipral.

Sanatate multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ioana, sau mai bine zis taticul,

si eu am luat gynipral, initial perfuzabil cateva zile dupa care mi se umfla mana, de la perfuzie nu de la medicament; ar trebui schimbata branula, dar si mai bine sa ceara pastile; eu nu suportam branula, ca ba nu curgea, ba curgea prea tare si-mi dadea palpitaii, ba mi se umplea de sange cand mai mergeam pe la baie, asa ca am cerut pastile

daca are 32s nu va faceti griji, nu vor fi probleme chiar dc va naste; mai ales dc a facut injectiile alea de maturare a plamanilor

 

Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana sau mai bine zis "taticule" stati linistiti eu am nascut la 31 saptam si trei zile si am tripleti , desi au avut putine kg ( cea mai mica 1,100kg) nu au avut si nu au nici o problema si nu am facut decat un set de injectii pt plamani inainte cu 2 zile sa nasc. Va doresc sa amanati pe cat mai mult nasterea si multa sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

yasmin, felicitari [pup].

 

fetelor, dr care le-a facut transfontanelara mi-a spus ca vaccinele se fac la varsta corectata. mi se pare aiurea, a mai auzit vreuna din voi asa ceva? adica,in cazul meu, vaccinul de luna a doua, dupa dr asta, ar trebui facut in luna a treia de viata a bebeilor (am nascut la 36 sapt).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

balanta_tm, nu am auzit cum ca s-ar face vaccinul la varsta corectata. eu merg maine cu ei la vaccinul de 2 luni. dar oare mamicile care nasc la 37 de sapt cum fac? vad k dr considera k nasterea ar trebui sa se produca la 40 de sapt.

cum te mai descurci cu cei mici?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici,

Eu am nascut la 34 saptamani (nu am fol gynipral) , copiii au fost bine (pt IoanaSgemeni) iar vaccinurile le-am facut la varsta reala (Balanta_tm). Cum implineau lunile respective, hop si noi la vaccin. Dr copiilor nu ne-a pomenit de asa ceva, cum ca sa aiba varsta corectat.

[flo]

 

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu am auzit asta..Calculeaza varsta din data nasterii. Noua BCG ala nu i l-a facut ILincutei ca avea 1800 cand a iesit din spital si a trebuit sa viu cu ea cand implinea 2500..ceea ce am si facut
Citat:
citat din mesajul lui irip
balanta_tm, nu am auzit cum ca s-ar face vaccinul la varsta corectata. eu merg maine cu ei la vaccinul de 2 luni. dar oare mamicile care nasc la 37 de sapt cum fac? vad k dr considera k nasterea ar trebui sa se produca la 40 de sapt.cum te mai descurci cu cei mici?
align="right" id="quote2">Sugubina si Puficele [fetita] [fetita] Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010Blogul Puficelor-aventuri din gemenie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi am facut bcg-ul in spital si au avut la nastere si externare 1910/1940 Eva si Dragos 2140

iar restul vaccinarilor le-am facut la varsta reala....nu am auzit pana acum de varianta cu varsta corectata (asta ni inseamna ca,posibil,sa aiba si medicul respetiv o doza de dreptate)

 

mami [cit] de gemenasi [tren]

 

 

 

2+

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...