Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (175)...STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Hello, buna dimineata!!!

 

wow, daca ati sti ce bune au iesit vinetele de ieri[pofta]. mi-am pregatit si la pachet ptr azi la lucru, dar le-am uitat in frigider.

si ptr ca le-am terminat destul de tarziu, pe la 4, n-am mai mancat de cina nimic pana la urma. [:D] am scapat usor.

 

Brinduid="red">, mi-ai amintit de ciorba de perisoare, o sa fac si eu[pofta]

 

Gena,id="red"> 4,4 kg intr-o luna?! [olala][olala][olala] stai superbine!!! Bravo!

 

Ariel,Gena,id="red"> ma intereseaza si pe mine subiectul cu progesteronul. as lua si eu ceva suplimente naturiste (dona vital, de ex.). voi ziceti ca va ingrasati cand il luati? sau cand nu il luati?

 

Have a great day!

 

Va [pup][pup][pup] si [flo][flo][flo]

 

 

Ninha, mami lu' Mirci si Matei

 

Don't ever get used to the world around you.id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ninha, eu iau in greutate in perioadele in care imi scade progesteronul si in final ajung sa iau duphaston. retin apa, depun tot ce mananc, pana si aerul pare ca se depune :)). pe perioada tratamentului nu am avut probleme, de 2 luni l-am oprit insa si vad ca mai scartie cateodata. cred ca il voi relua.

Eu am luat Premestril (adica Vitex, insa asta a fost cea mai buna forma pt mine) timp de 6 luni.

Acum iau elixir din fructe de soc, ca am zis sa impusc 2 iepuri dintr-un foc, adica si reglarea hormonala si slabitul...

 

Azi voi manca asa:

 

MD- nimic....nu am avut timp...

Pranz - o salata de rosii cu branza rasa, putin pui

Gustare - o felie de cheese-cake

Seara - salata verde cu rosii, ardei copti, cascaval.

 

Eu mai scap cam 1 data pe saptamana cate un pepsi max, de 0.5. Este chiar asa grav? Nu inteleg de ce influenteaza negativ, ca doar nu are zahar...Tin minte ca in carte scria ceva despre indulcitori, ca pacalesc creierul, insa nu mai tinminte explicatia completa...

 

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele,

 

eu incerc sa fiu conforma insa mai calc in strachini... toata primavara nu am baut nimic( am slabit frumos) acum mai [alcool] cate o bere... off sa treaca caldura si sa se faca la tara vinul rosu...

 

Oricum vad ca acul s-a oprit (momentan) la 68 KGid="red">

Am in camara linte verde si naut merg sa caut ceva retete ca nu stiu ce sa mai gatesc![bang] pentru copii am facut ciorba de rosii cu galuste si sigur voi [pofta]...

 

 

Meniul de azi:

MD: iaurt 0%+fulgi+gem; cafea

P: paste din grau dur cu sos de rosii

C: o salata de rosii

 

 

 

[mamica] de STEFAN -21.01.2009 id="blue"> si ELENA -15.12.2010 id="red">id="size4">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna [flo]

Eu am mari dereglari hormonale, asa ca ma ingras cand fac stimulari, iar cand nu le fac (adica in luna de pauza pt ca sunt la inseminari deja) pun pe mine, chiar daca beau si apa.

Dr meu gine este destul de multumit ca pun asa de putin [:-@] (cam 4kg), dar asta e motivul pt care le dau repede jos. Adica sunt Kg proaspete si cel mai sigur, fara baza, doar apa si cine mai stie ce.

Oricum ideal ar fi sa dau jos inca vreo 15kg, ca sa fiu eu multumita, dar ma multumesc si 11 pana in decembrie. (mai putin nu accept!)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vitex, ajuta mult la echilibrul hormonal, chiar il recomand.

Nu am avut cm timp de 1an , iar cu medicamente imi venea, dar aveam multe reactii adverse, plus ca daca nu le mai luam, gata facea si el pauza.

De cand i-au vitex mi s-a reglat la 30 zile, iar hormonii mei nu se mai joaca de-a urcatul si coboratul.

Ninha, dar stii sigur ca ai dereglare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]

 

Arielid="red">, bine ai revenit [flo] Pepsi nu e bun pt ca contine multe chimicale, zaharul e parfum [:D] Noi am incercat sa eliminam pe cat posibil din alimentatia noastra tot ce e E, conservant, glutamat &co. Cum ai facut cheesecake ca eu sunt lesinata dupa el. Si panacotta e unul dintre deserturile preferate ale familiei. Spor la slabit [pup]

Genaid="red">, bine ai venit [flo] Suntem alaturi de tine si ca sa slabesti si ca sa vine bebe [pup]

 

Carmenid="red">, cel mai rapid faci o mancare de linte ca si mazarea, tragi niste ochiuri langa si ai terminat.

Branduleid="red">, te manc cu fulgi cu tot, auzi la ea piure [sm] Nu stiu sa iti zic de apa minerala, noi bem doar plata.

Ninhaid="red">, imi dai reteta de vinete? Chiar ma gandeam sa fac rulourile cu branza si nuci dar poate schimb macazul.

 

Danaid="red">, concediu linistit sa aveti dupa un an asa de agitat [pup]

 

Mihaid="red">, ati revenit din concediu?

 

Eu am lipsit motivat, am avut probleme de sanatate [q]. Sunt pe drumul cel bun dar mai am cateva hopuri de trecut.

 

Si datorita problemelor, concediu, mancare proasta am 5 kg in plus asa ca am ajuns la 57 de kg [bang]. Te rog Brandusiko sa modifici in tabel, sa imi fie rusine si sa scap cat mai rapid de ele [:I]

 

Ieri m-am uitat peste lista IG si am vazut cu surprindere maxima ca fideaua de grau dur are doar 35. Asa ca supa mea preferata cu taitei poate deveni permisa [pk]

 

Meniu azi:

MD: wassa cu margarina Becel, un suc de sfecla si mere( asta va fi in meniu pt o vreme datorita unei carente mari de fier)

P: Salata de fasole rosie cu ceapa

C: tocanita de porc( v-ati dat seama ca sunt inca la mama, nu?), ardei copti

G: sorbet de zmeura( cu un pic de miere [:I])

 

Va pup [pup][pup][pup]

 

 

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

 

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copiiid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puisorul, mersi de primire [flo]

Eu nu prea mai imi fac sperante prea mari la bebe, de asta si incerc sa compensez, ocupandu-mi timpul cu regim, sport, etc...

 

Meniul de azi:

MD: o felie de paine de ovaz, 2 lingurite de ducelceata conforma si un iaurt 0%

P: orez fiert cu o lingura de suc de rosii fara zahar

G: un mar si 5 boabe de struguri

C: as vrea numai un pic de sorbet de zmeura, dar sa vad daca il pot pacali pe sot (daca nu am piept de pui cu ardei grasi prajiti in tigaie de aia de piatra)

 

Am scapat de moderare [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puisoaroid="red"> gata te-am rezolvat cu lista..intrebam de bauturi acidulate in general...ca mi-am adus aminte de la cola 0 a geneiid="red"> si stiu ca spunea ceva ceva monti pe acolo de bauturile cu acid da nu mai tineam minte ce...

 

genaid="red"> nu mai spune ashea...cred ca childid="red"> spunea la un moment dat ca nici nu mai spera la bebe si o aparut frumuselul ei..si cum spuneam Sigmund Freud-"omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitate"..asa ca nu INCETA SA VISEZI!!

 

meniul azi:

Md: paine de tarate cu icre (ca tot imi facu melid="red"> pofta cu ele)...desi is cumparate din comert si nu cred ca is prea monti..da e prima oara cand am gasit de cumparat de cand is aici

G:trifle de zmeura

P: ciorba de perisoare, 1 patratea cioco neagra

G: ceai cu lapte

C: restul de piure de ieriid="orange"> cu salata de varza rosie[:I][:I]

 

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.id="size2">

id="violet">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

genna, m-am uitat pe prospectul de la donna vital si pare si mai bun decat Premestrilul, ca are pe langa Vitex si extract de zmeur, care si el e grozav in reglarea hormonala.

ninha, eu tot pt progesteron scazut iau Premestril si a fost ffff bun. Cat l-am luat mi-a reglat cm-ul la 30 zile, plus ca s-au redus simptomele premenstruale, care la mine erau nasoale rau (sani durerosi, dureri de ovare, retentie de apa). Azi incep iar cu Premestrilul, am avut 2 luni pauza si s-a vazut imediat, ovulatia a fost in ziua a 23-a, fata de ziua a 14-a sau a 16-a cat era sub efectul vitexului. Eu imi monitorizez ovulatia lunar, prin masurarea temperaturii bazale si cu un microscop, Easy Test, parca ii zice, care e grozav, imi arata exact zilele fertile. Amuzant e, ca din ce nu ovulam deloc in ultimul timp, in ultimile 2 luni am avut 2 ovulatii :))), deci fara el, eram fericita posesoare de bebeloi nou nout :))

 

puisorule, reteta de cheese cake, montignaca, este:

smantana grasa (dorna 32%) - 500ml, branza de vaci grasa - 500 gr, arome, fructe din compot neindulcit, 2 plicuri de gelatina inmuiata, fructoza - 10 linguri, un ou. Eu o fac asa: amestec smantana (mai nou folosesc 250 ml smanatana grasa + 250 ml smanatana 20%), cu branza (am pus 250 gr mascarpone + 250 gr branza lacteea, voi incerca si cu ricotta), nu mai pun esente, ci uleiuri esentiale, de la plafar, atentie sa fie de uz intern!!! (menta e preferata mea sau scortisoara, portocale, lamaie), pun numai 7 linguri de fructoza, vreau sa-mi iau xylitol, am inteles ca e mai sanatos, galbenusul de ou. Mixez toate astea si adaug albusul batut spuma. Apoi, dupa ce am inmuiat gelatina cam 10-15 min, o topesc la bain-marie, dar cu grija, sa nu creasca temperatura mult, ca se distruge (o fac calda, cat sa nu ma friga la deget). Aduag gelatina la amestec, mixez iar bine si torn un strat inelul de tort cu fund detasabil, pe care am pus inainte folie de aluminiu, apoi un strat de fructe, iar un strat de crema, iar un strat de fructe, si in final crema. Dau la rece pana se intareste putin si adaug jeleul. Jeleul: fac un piure de fructe cu putina zeama, putina fructoza, pun la incalzit si adaug geltina pe care am inmuiat-o inainte si am topit-o la bain marie. Se pune 1/2 plic de gelatina sau 1 plic daca vrei jeleul mai tare si dau iar la rece. O fac seara si pana dimineata este gata.

Aseara am facut cu cacao, fara fructe, cu ulei esential de menta si deasupra cu glazura de cioco neagra. A iesit dementiala!!!

Se poate pune si in vas de yenna, se poate coace putin (20 min), inainte de a pune jeleul, insa eu in ultimul timp o prefer fara coacere. Cineva imi zicea ca pot face cu blat de migdale pisate, eu prefer fara pic de blat, nu-mi lipseste. Doar ca, fara blat, daca o coci, sa pui sub inelul de tort, pe nivelul de jos al cuptorului, o tava cu apa, ca se scurge din compozitie si scoate un fum :)) Eu sunt patita :). Daca o faci in vas de yenna, nu e pericol.

 

Uite aici cateva poze cu cateva din bunaciunile pe care le-am facut:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.293908043998299.83132.100001373170817&type=3

 

Panna Cotta se face si mai usor: 500 ml smantana grasa, 500 ml lapte gras, fructoza si esente dupa gust, 1 plic gelatina. Se amesteca laptele cu smantana si cu fructoza si esenta, se pun la foc pana aproape de punctul de fierbere (in faza in care ies aburi si se fac bulburoace, sa nu fiarba!), apoi adaug gelatina inmuiata si topita, torn in forme si dau la frigider cam 2-3 ore. apoi adaug jeleul si iar la frigi pana se intareste (inca vreo 2-3 ore). la fel, o fac seara, dimineata e gata. Se poate face si fara jeleu, cu sirop de fructe, cioco sau cu dulceata.

 

Noi nu mai mancam alte dulciuri, decat Cheese cake si Panna Cotta si cioco neagra. Ma bucur ca si picii mei sunt fani ai deserturilor facute de mine si au redus mancatul de porcarii din comert.

 

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...