Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

As dori niste sfaturi


Recommended Posts

Buna.Ma numesc Diana si sunt mamica unui baietel pe nume Alexandru ce la sfarsitul lunii viitoare implineste 4 anisori.In ce-l priveste sunt ingrijorata in doua privinte mari.Prima:a fost vorbaret de mic,la nici 6 saptamani de la nastere,el gangurea de zor.Cand a mai crescut,a inceput sa vorbeasca,mai mult pasareasca,prin semne,a fost ok,am zis ca asa trebuie.Dar avea deja 2 ani si tot stalcea cuvintele,n-am fost prea incantata dar am zis "hei,e inca mic,are timp sa vorbeasca".Iar acum,la aproape 4 ani,are cuvinte care nu le pronunta deloc corect,desi i le repetam de n ori pe zi cum se pronunta,pe el il umfla rasul si tot cum vrea el spune.Un exemplu major,nu-l poate pronunta pe "f",in orice context,la floare de exemplu,din gura lui iese un cuvant pocit ce numai a floare nu suna,si il corectez de fiecare data,tot cum vrea el spune,sau fluture,el ii spune "cuture".Eu inteleg absolut tot ce spune,tatal lui mai putin,ma mai intreaba cateodata "ce-a spus?",dar de aici se leaga a doua problema,gradinita.L-am dus anul trecut la gradinita,un fiasco total.In primul rand educatoarea nu stia ce spune,eu eram traducatoarea,in al doilea rand,fiindca locuim la sat,gradinita are grupele cumulate,adica toti copiii la gramada si aici e buba.Desi nu are multi,12 copii a avut anul trecut,acum are mai putini,au intrat in clasa intai,educatoarea mi-a spus in fata ca ea se ocupa in primul rand de cei care vor fi in clasa intai,apoi de ceilalti,si asta pentru ca am rugat-o sa fie un pic mai atenta cu Alex,avand in vedere ca era prima data cand statea cu alte persoane fara mine prin preajma.N-am fost prea incantata,apoi a urmat ceva ce m-a suparat teribil.Prin luna lui noiembrie s-a intamplat de vreo doua ori sa-l iau ud pe pantaloni,facuse pipi pe el in clasa.Confruntadu-ma cu educatoarea,mi-a spus ca nu e obligatia ei sa-l duca la baie,ea are alte prioritati,cand au nevoie copiii se duc singuri la baie,ceea ce din spusele dansei,in 4 ore cat stau in clasa,niciunul nu are nevoie,numai copilul meu e mai cu mot.Bineinteles ca m-a deranjat asta si nu l-am mai dus la gradinita.Anul acesta se repeta situatia,Alex iar e singurul mai mic din clasa,iar nu are grija educatoarea de el invocand motivul ca nu intelege ce vorbeste,si eu nu stiu ce sa mai fac.As dori niste sfaturi ceva,fiindca de nu,eu sunt ferm hotarata sa-l inscriu la gradi,dar sa nu-l duc,din nou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai sa-ti descretesc putin fruntea in ceea ce priveste prima problema si anume pronuntia F-ului... Si fetita mea l-a spus destul de tarziu...Intai a reusit sa-l pronunte individual si dupa mult exercitiu ,in context.O cheama Daphne si ea isi spunea Dade.Am abordat situatia fara stres,mai mult ca pe un joc... -Hai spune-mi cum te cheama... -Dade... -Nu asa mai...cu F...radeam impreuna,bineinteles... -F...Dade!Vezi,l-am spus si pe F![:D] Apoi cu R a fost aceeasi poveste,tot individual il rostea.Cand in sfarsit a reusit sa-l spuna bine, avea tendinta sa puna mai multe R-uri decat avea cuvantul.De exemplu pararie...in loc de palarie. O sa treaca toate astea si-o sa ne fie dor de vremurile in care poceau cuvintele![flo] Si baietelul meu cand era mic mai il inlocuia pe C cu T...Sa nu-ti spun cat ne-am batut capul sa aflam ce era tagoul mult dorit de la Mos Craciun...Sau caravelul...a se citi cavaler! Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de copil si pronuntie: cateva sedinte la logoped nu ar strica. Sa fii si tu prezenta, sa inveti exercitiile sa le puteti repeta apoi acasa. Cu gradinita: anul acesta Alex este mai mare, ar tb sa ai mai multa incredere in el si sa speri ca totul va fi bine. Dc vei fi in continuare nemultumita de educatoare, singura solutie ar fi schimbarea gradinitei, desi habar n-am ce pp acest lucru pt voi ca familie (probabil ca il veti duce la alta mai departe de voi, in alta localitate, vedeti voi). Dragos, 3.6 ani, inca nu pronunta R, stalceste si poceste cuvintele, cei apropiati de el il inteleg, restul lumii nu. [:D] Dar este asa de dulce cum vb, stiu ca in curand imi va fi dor de perioada asta! [olala] Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de pronuntie, e inca mic, are timp sa si-o corecteze, desi daca aveti posibilitatea pentru o vizita la logoped, n-ar strica o parere avizata. Nepotica mea a avut aceeasi problema cu litera "c", pe care o pronunta "t" (turtan = curcan, tata = caca, etc). S-a rezolvat undeva in jurul varstei de 7 ani, inainte sa inceapa scoala. Cu gradinita insa, e dificil la sat, acolo nu ai optiunea de-a il duce la alta gradinita, pentru ca exista una singura. Poate doar sa il duci intr-un sat sau comuna vecina, in cazul in care ai posibilitatea. Ceea ce face educatoarea din sat e mai mult decat condamnabil. Obligatia ei e sa se ocupe in mod egal de toi copii, nu doar de cei care merg la scoala sau care vorbesc corect. Plus ca vorbim de 12 copii, nu de 30! Daca nemultumirea vis-a-vis de educatoare e generala, atunci puteti incerca mai multi parinti sa ii explicati ce asteptari aveti de la ea, si daca va loviti in continuare de un refuz, sa mergeti mai departe cu o plangere oficiala. Daca insa pe ceilalti parinti nu ii preocupa lipsa de atentie a educatoarei, fiind vorba de o comunitate in care mai toata lumea cunoaste pe toata lumea, un scandal sau o plangere oficiala doar din partea ta te poate pune intr-o lumina proasta in randul vecinilor, si tine doar de tine cat de mult esti dispusa sa ignori "gura targului". Ce-as face eu in locul tau daca mi-ar permite timpul? Mi-as face propria gradinita [:)]. Nu la modul oficial, evident, dar tinand cont ca sunteti la tara, probabil stati si la casa, deci aveti o curte unde puteti organiza seara intalniri cu copii de varsta lui si sa va jucati de-a gradinita. Te poti interesa cam ce ar trebui sa invete la gradi un copil de 4 ani (probabil sa numere pana la 5, sa invete anotimpurile, partile corpului, sa comunice, etc), cumperi cateva carticele, inviti 2-3 copii cu care merge el deja la gradi si refaceti gradinita acasa, 10 minute de "lectii, 20 de minute de joaca. Sunt sigura ca alaturi de tine si de alti copii, baiatul tau isi va da mai usor drumul (la vorbit corect) decat alaturi de o educatoare acra, preocupata de orice altceva decat de educatia copiilor mici. Greu va fi inceputul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Legat de pronuntie, e inca mic, are timp sa si-o corecteze, desi daca aveti posibilitatea pentru o vizita la logoped, n-ar strica o parere avizata. Nepotica mea a avut aceeasi problema cu litera "c", pe care o pronunta "t" (turtan = curcan, tata = caca, etc). S-a rezolvat undeva in jurul varstei de 7 ani, inainte sa inceapa scoala. Cu gradinita insa, e dificil la sat, acolo nu ai optiunea de-a il duce la alta gradinita, pentru ca exista una singura. Poate doar sa il duci intr-un sat sau comuna vecina, in cazul in care ai posibilitatea. Ceea ce face educatoarea din sat e mai mult decat condamnabil. Obligatia ei e sa se ocupe in mod egal de toi copii, nu doar de cei care merg la scoala sau care vorbesc corect. Plus ca vorbim de 12 copii, nu de 30! Daca nemultumirea vis-a-vis de educatoare e generala, atunci puteti incerca mai multi parinti sa ii explicati ce asteptari aveti de la ea, si daca va loviti in continuare de un refuz, sa mergeti mai departe cu o plangere oficiala. Daca insa pe ceilalti parinti nu ii preocupa lipsa de atentie a educatoarei, fiind vorba de o comunitate in care mai toata lumea cunoaste pe toata lumea, un scandal sau o plangere oficiala doar din partea ta te poate pune intr-o lumina proasta in randul vecinilor, si tine doar de tine cat de mult esti dispusa sa ignori "gura targului". Ce-as face eu in locul tau daca mi-ar permite timpul? Mi-as face propria gradinita [:)]. Nu la modul oficial, evident, dar tinand cont ca sunteti la tara, probabil stati si la casa, deci aveti o curte unde puteti organiza seara intalniri cu copii de varsta lui si sa va jucati de-a gradinita. Te poti interesa cam ce ar trebui sa invete la gradi un copil de 4 ani (probabil sa numere pana la 5, sa invete anotimpurile, partile corpului, sa comunice, etc), cumperi cateva carticele, inviti 2-3 copii cu care merge el deja la gradi si refaceti gradinita acasa, 10 minute de "lectii, 20 de minute de joaca. Sunt sigura ca alaturi de tine si de alti copii, baiatul tau isi va da mai usor drumul (la vorbit corect) decat alaturi de o educatoare acra, preocupata de orice altceva decat de educatia copiilor mici. Greu va fi inceputul.
Excelenta idee. [flo] Ceva asemanator am experimentat eu cand eram copil: maica-mea aduna copii de la casele din jur si-i aducea la noi, asa m-am ales cu prieteni-pe-viata. [pk] Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu vorbitul, cel mai bine te poate lamuri un logoped. Daca exista si cuvinte pe care le pronunta corect, eu nu mi-as face griji. Nu-i repeta intentionat cuvintele si nu-l corecta, copilul invata oricum sa vorbeasca, invatand de la cei din jur. Cat despre stalceala, fii-mea a vorbit devreme, destul de bine, si fooooarte mult, dar si acum exista cuvinte stalcite, aparat de fotoghifaiat sau spabioi (in pas vioi), si inca nu-l pronunta pe "r". Se apropie de 5 ani Cat despre gradi, a mea a mers la 4 ani si 4 luni, scapata demult de scutec, dar s-a intamplat sa faca pipi pe ea, pentru ca...nu era WC-ul curat. Educatoarea m-a sunat si am venit cu schimburi, dar ii daduse chiloteii jos, si o lasase in strampi. Macar sa te sune cand e cazul, e neglijenta sa vezi copilul ud si sa-l lasi asa fara sa iei nici o masura [url="http://myeva.wordpress.com/"]blog[/url] [url="http://mugurtatu.blogspot.com/"]casa, dulce casa[/url] The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfat.Intr-adevar sunt cuvinte care le pronunta foarte clar,corect.Imi spune pasaje intregi din Pinnochio,asa pe sarite,ce-si aduce aminte,si am o vecina care e medic pediatru si mi-a spus ca nu e momentul sa-mi fac griji,e inca mic.In ce priveste educatoarea,am dubii,fiindca stiu ca se va repeta povestea,chiar daca el spune acum ca face pipi,desi acasa se duce singur si face,nici macar nu-mi mai spune.Iar de sunat,nici pomeneala,nu s-a obosit educatoarea,ba mi-a spus ca odata a facut pe ele chiar dupa ce am plecat eu,si aia a fost pe la 9 jumate.Ce sa mai zicem de asta?Chiar nu stiu ce sa fac in privinta asta.De inscris,am sa-l inscriu,dar nu stiu daca am sa-l mai duc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate,draga Mickyyy.Aici e o comunitate mica,toata lumea cunoate pe toata lumea,eu am venit aici de 4 ani,si de cand sunt aici inca nu-i cunosc pe toti.Toata lumea a laudat-o pe educatoare ca ce buna e,dar eu sunt multumita.Plus ca fiecare ii da cate ceva.Eu sunt de principiul asta:ca sa-i dau cuiva ceva trebuie sa vad niste rezultate bune,pe cand la ea nimic.Si m-a pus intr-o lumina proasta fata de celelalte mamici anul trecut de Craciun,cand i-au dat niste cadouri.M-am simtit foarte prost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...