Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

As dori niste sfaturi


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Diana_Grad
Nu-i vorba ca nu-si poate ridica pantalonii sau chiloteii,sau sa si-i dea jos,caci face treburile astea singur,numai cand se alinta vine la mine sa-l ajut.Problema e ca nu-l poate lasa de capul lui singur.Am imteles,bine,sa se duca la baie singur,dar daca iese in strada?Scoala respectiva e chiar la drum,si e sosea nationala,cu un trafic ceva de groaza,atunci ce se intampla,doamne-fereste?Eu inteleg,mai sunt si altii,dar nici cei mai mici nu trebuie lasati in voia sortii,adica acasa face singur,numai vine si imi spune ca a facut pipi,iar la gradi....Eu am intrebat-o o data,din cati copii sunt,si in patru ore de gradi chiar nu are niciunul,niciunul,nevoie la baie,raspunsul ei a fost ca nu.Numai al meu e singurul.Acum sa fim seriosi nici mie nu-mi convine sa-mi iau copilul de la gradinita ud pe pantaloni si pe ciorapi,si-n luna lui noiembrie,ca nu sta educatoarea treaza noaptea sa-i fac ceai de tei,sau sa-i dea cate un supozitor de febra.
Aha, deci e chestie de siguranta! Probabil ca cel mai indicat ar fi sa se puna mana de la mana si ori sa se faca baie in incinta scolii daca nu este si daca e, sa se incuie usa scolii in timpul orelor sau sa se ingradeasca scoala si eventual o poarta grea pe care sa nu o poata deschide copiii de gradinita. (PS: stiu exact cum e traficul in Lapusnic, [flo] stiu ca e nebunie). ________________________________________ Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia! [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ai rabdare si amuzate cu cuvintele lui se va rezolva in timp.si noi am descifrat tetete ..sosete..si multe haiosenii si acum ne amuzam de ele.la faza cu spagareasa eu as da cadou sa se sature dar sa nu imi sperie sau marginalizeze copilul.supravegherea la toaleta este absolut necesara iar faptul ca face pipi si nu se tine 4 ore este firesc.si noi am fost la gr mixta dar pe cei mici ii trimitea cu unul mare darrr erau 39 in grupa cu o educatuare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
femeia asta nu are sefi?! Nina,mami de, [fetita]
Ba are,dar chestia e ca eu sunt nou venita aci in sat,de vreo 4 ani.Aici toti se cunosc,stiu si ce-au mancat la cina unul si altul.Vin eu acu cu plangeri....Chiar vorbeam si cu sotul,am sa-l duc si anul asta,sa vedem ce se va intampla.De se repeta situatia,atunci cu siguranta voi face o plangere.In alta ordine de idei...wow...Botswana....Africa...tre' sa fie super acolo,alti oameni,alte conceptii...Am fost si eu un an prin Anglia,vreo 4 prin Spania,unde mi-am cunoscut si sotul.E grozav sa vezi vat de mare e lumea asta si cat de multe poti invata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Citat:
citat din mesajul lui Diana_Grad
Nu-i vorba ca nu-si poate ridica pantalonii sau chiloteii,sau sa si-i dea jos,caci face treburile astea singur,numai cand se alinta vine la mine sa-l ajut.Problema e ca nu-l poate lasa de capul lui singur.Am imteles,bine,sa se duca la baie singur,dar daca iese in strada?Scoala respectiva e chiar la drum,si e sosea nationala,cu un trafic ceva de groaza,atunci ce se intampla,doamne-fereste?Eu inteleg,mai sunt si altii,dar nici cei mai mici nu trebuie lasati in voia sortii,adica acasa face singur,numai vine si imi spune ca a facut pipi,iar la gradi....Eu am intrebat-o o data,din cati copii sunt,si in patru ore de gradi chiar nu are niciunul,niciunul,nevoie la baie,raspunsul ei a fost ca nu.Numai al meu e singurul.Acum sa fim seriosi nici mie nu-mi convine sa-mi iau copilul de la gradinita ud pe pantaloni si pe ciorapi,si-n luna lui noiembrie,ca nu sta educatoarea treaza noaptea sa-i fac ceai de tei,sau sa-i dea cate un supozitor de febra.
Aha, deci e chestie de siguranta! Probabil ca cel mai indicat ar fi sa se puna mana de la mana si ori sa se faca baie in incinta scolii daca nu este si daca e, sa se incuie usa scolii in timpul orelor sau sa se ingradeasca scoala si eventual o poarta grea pe care sa nu o poata deschide copiii de gradinita. (PS: stiu exact cum e traficul in Lapusnic, [flo] stiu ca e nebunie). ________________________________________ Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia! [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url]
Fetita ta a avut leucemie?Imi pare foarte rau,dar ma bucur din suflet ca ati reusit sa treceti peste asta.Eu ma ingrozesc numai cand il aud ca stranuta mai mult de trei ori,caci stiu ce implica asta,nas infundat,etc.,dar leucemie...doamne,in comparatie cu asta,e ceva banal.Din punctul meu de vedere,cancerul si leucemia la copii sunt cele mai groaznice,fiindca implica atat de multe si psihice si fizice.Nu-mi pot imagina prin ce-ati trecut.Dar ma bucur ca ati scapat cu bine.In alta ordine de idei,esti stabilita in Canada?Ai mentionat de Lapusnic,ca stii cum e,esti originara de pe aici,din zona Devei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Diana Eu am doi baieti si unul dintre ei, pe vremea cand avea 3 ani nu putea pronunta anumite sunete "floare" era un fel de "sioaie". Inainte de a merge la logoped ne-am dus la ORL si avea polipii mariti. Dupa operatia de polipi, la nici o saptamana, copilul meu a inceput sa vorbeasca corect. De atunci, iarna, cand are nasul infundat, se mai simte o pronuntie putin defectuasa, dar rezolvam cu un sinupret. Acum, revenind la problema numarul 2, cu gradinita. Aici sunt doua aspecte. Primul ar fi siguranta spatiului in care invata copiii. Poate reusesti acum, la inceput de an, la sedinta cu parintii, sa misti putin lucrurile. Nu e nevoie de o poarta grea ci doar de o inchizatoare plasata in partea de sus a portii, unde nu ajung decat adultii. La inceperea orelor se inchide ivarul si gata - spatiul e safe. Asta ca sa nu se inchida usa de la intrare (desi se poate). La gradinita, copiii nu pot fi dusi de educatoare la toaleta in timpul orelor. E clar ca nu poate lasa singuri 10-30 de copii pt unul singur. In gradinitele mai mari exista ingrijitoare care la grupa mica mai ajuta copiii, pana se obisnuiesc cu ce trebuie sa faca, dar asta doar la inceput. Baietii mei au fost la program lung si exista mers la baie cu clasa pt spalatul pe maini si inainte/dupa somn. In rest - merg singuri. Educatoarea are dreptate, dar putea sa o spuna nitel mai frumos. Nu mi se pare ok, insa, ca nu se ocupa de educatia celor mici. Acum nu mai exista pregatitoarea la gradinita. Cei mari nu mai fac betisoare. Toata lumea coloreaza si incercuieste multimi - diferenta consta in nivelul de acuratete cu care se fac aceste activitati. Care ar fi problemele? Nu poate pune la colorat 12 copii? Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Diana_Grad Fetita ta a avut leucemie?Imi pare foarte rau,dar ma bucur din suflet ca ati reusit sa treceti peste asta.Eu ma ingrozesc numai cand il aud ca stranuta mai mult de trei ori,caci stiu ce implica asta,nas infundat,etc.,dar leucemie...doamne,in comparatie cu asta,e ceva banal.Din punctul meu de vedere,cancerul si leucemia la copii sunt cele mai groaznice,fiindca implica atat de multe si psihice si fizice.Nu-mi pot imagina prin ce-ati trecut.Dar ma bucur ca ati scapat cu bine.In alta ordine de idei,esti stabilita in Canada?Ai mentionat de Lapusnic,ca stii cum e,esti originara de pe aici,din zona Devei?
Da, a avut. Am terminat tratamentul in 26 iulie si e bine, multumim lui Dumnezeu! Sunt in Canada de 10 ani dar originar sunt din... ai ghicit! Deva. [:)] ________________________________________ Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia! [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Diana_Grad
Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
femeia asta nu are sefi?! Nina,mami de, [fetita]
Ba are,dar chestia e ca eu sunt nou venita aci in sat,de vreo 4 ani.Aici toti se cunosc,stiu si ce-au mancat la cina unul si altul.Vin eu acu cu plangeri....Chiar vorbeam si cu sotul,am sa-l duc si anul asta,sa vedem ce se va intampla.De se repeta situatia,atunci cu siguranta voi face o plangere.In alta ordine de idei...wow...Botswana....Africa...tre' sa fie super acolo,alti oameni,alte conceptii...Am fost si eu un an prin Anglia,vreo 4 prin Spania,unde mi-am cunoscut si sotul.E grozav sa vezi vat de mare e lumea asta si cat de multe poti invata.
nu plangeri, cere o solutie pentru tine si copilul tau, pana la urma campania aia cu "educatia pentru toti" sau "orice copil are dreptul la educatie" include si copilul tau, poate ca sefii ei nici nu stiu ca in timpul celor ore toti copii se abtin de la pipi si kk pentru ca doamna nu poate sa mearga cu fiecare la toaleta, poate au femeie de serviciu si o delega in alea 4 ore sa stea pe langa clasa de gradi (cand eram eu in clasa I-a asa era...) in fine, daca lasi lucrurile asa, asa va fi mereu, tu tot noua in sat vei fi si ei tot mai cu mot Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur foarte mult din 2 motive.In primul rand ca ati terminat tratamentul si toate merg bine,sa dea Dzeu sa fie asa pentru totdeauna.Si in al doilea rand,pentru ca esti de pe aici,din zona.Desi sunt moldoveanca,si sunt venita in Lapusnic de 4 ani,ma bucur oricum sa cunosc pe cineva de prin zona.Cred ca n-am spus-o de la bun inceput dar multumesc pentru sfaturile ce mi le-ai dat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...