Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aveti incredere in Parlamentul Romaniei ?


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Ce nu-i clar? Legatura este simpla. Hitler este doar un reprezenant al celor megalomani si care adora cultul personalitatii. Cei pe care i-am numit sau doar i-am sugerat, sunt din aceeai categorie, au asemena obsesii, doar ca nu au avut puterea sa le puna in aplicare. Asemenea obsesii si aspiratii cresc pe masura ce se realizeaza. Sistemul centralizat al adminstratiei si o proprietate de stat extinsa, si apatia societatii civile, favorizeaza aparitia unor asemenea lideri "puternici", pentru ca le ofera puterea sa "irige" un sistem represiv obedient lor. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ei, asta intelesesem eu, numai ca vorbeam despre complet altceva. Spuneam ca Romania nu poate avea nici macar un Hitler, nu ca nu exista doritori... Deci nu, nu ne putem imagina ca apare unul ca Hitler. Nu in Romania. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
daca : -ar fi un senator si doi deputati de judet -alesi uninominal -s-ar interzice traseismul poliitc-ai candidat la PP-acolo ramai daca nu-ti mai place politica lor, pleci la alta masa dar doar ca simpatizant (iesi din parlament) iar ei il aduc in parlament pe urmatorul plasat . -la mai mult de 20 de absente pe an ar fi sanctinati disciplinar si cu taierea salariului si oricarui spor pentru o perioada dubla .La 60 de zile ar fi eliberati din functie -nu ar mai avea cazarea asigurata si s-ar construi din bugetul RAPPS-se face usor scot afara din 5 vile niste gusati care nu platesc chirie si in schimb le vand ca si-asa nu sunt rentabile -revin -un apart hotel (chiar si pe kisselef ca au terenuri ) cu atatea camere cati parlamentari sunt(gen garsoniera) . Li se calculeaza o chirie modica de cca 300 de euro/luna cat sa sustina cheltuielile de intretinere si administrare si iata-i cazati. daca acest minim s-ar intampla eu as vota la fiecare elegeri, referendum etc . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma "capiaza" absenteimul si traseismul politic. Doamne cate miscari au avut loc anul asta! Cati de la PDL s-au orientat catre PNL si PSD, odata cu motiunea, ca sa fie iar putere! S-au orientat la mare fix!! Iar cu absenteismul la fel... de ex. Crin Antonescu avea prezenta in Parlament de 10-15% pe legislaturaa asta..... si vad ca nu are vreo jena sa mai candideze o data Si eu as fi de acord cu taierea salariilor/ eliberarea din functie la un prag de prezenta sub, sa zicem 80%. De aici puteau sa economiseasca sume de bani bune in 2010, fara sa taie de la bugetari (care oricum majoritatea lor aveau salarii mici!) Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37"]Ele doua[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am incredere in clasa politica din Romania, iar asta include si parlamentarii. Constat ca pentru ei a fi parlamentar reprezinta numai un statut. Ceva ce pui inaintea numelui, ca sa dea bine. Ceva ce vine numai cu drepturi, fara nici o obligatie. Ceva ce merita cu orice pret dobandit si pastrat, chiar daca asta inseamna sa-ti calci in picioare un sistem de valori, (ha-ha-ha, ce naiva sunt! ce sistem de valori?!?), plimbandu-te fara jena de colo-colo printre partide si creind aliante contra naturii. De asemenea, nu pot sa nu constat ca la scoala, la 60 de absente erai exmatriculat. Mai constat si ca parlamentarii sunt alesi pe circumscriptii de care nici nu stiu daca au auzit, de zone ale caror probleme nu le cunosc, daramite sa le mai si pese, in functie de rangul din partid. Constat ca, in mod suspect, sa ai in familie un parlamentar, sau sa numeri unul in cercul tau de cunostinte apropiate, aduce cu sine un nivel nebanuit de bunastare si succes in afaceri. Coincidenta? Constat ca persoanele cu caracter se tin departe de troaca politica, si desi regret asta, nu le-o pot lua in nume de rau... Pacat! Mi-as fi dorit sincer sa pot da un alt vot in chestionarul de fata! In love with life.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ligeea
daca : -ar fi un senator si doi deputati de judet -alesi uninominal -s-ar interzice traseismul poliitc-ai candidat la PP-acolo ramai daca nu-ti mai place politica lor, pleci la alta masa dar doar ca simpatizant (iesi din parlament) iar ei il aduc in parlament pe urmatorul plasat . -la mai mult de 20 de absente pe an ar fi sanctinati disciplinar si cu taierea salariului si oricarui spor pentru o perioada dubla .La 60 de zile ar fi eliberati din functie -nu ar mai avea cazarea asigurata si s-ar construi din bugetul RAPPS-se face usor scot afara din 5 vile niste gusati care nu platesc chirie si in schimb le vand ca si-asa nu sunt rentabile -revin -un apart hotel (chiar si pe kisselef ca au terenuri ) cu atatea camere cati parlamentari sunt(gen garsoniera) . Li se calculeaza o chirie modica de cca 300 de euro/luna cat sa sustina cheltuielile de intretinere si administrare si iata-i cazati. daca acest minim s-ar intampla eu as vota la fiecare elegeri, referendum etc . ligeea
Nu ar fi mai simplu sa alegem doar Presedintele si el sa numeasca parlamentarii? Am scap de alegeri parlamentare si de eventuale conflicte intre presedinte si Parlament. Ar sti si parlamentarii cine-i "Seful". Pe noi si asa nu ne intereseaza politica. Am mai trait situatia asta, inainte de '89, si nu ar fi nimic nou. Am incercat democratia si am vazut ca nu-i pentru noi, sau noi pentru ea. Ne-am intoarce la traditie. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
De fiecare data când lumea s-a aflat într-o criza...parlamentele n-au fost în stare sa faca nimic...problema e ca nu mai sunt politicienii de altadata care sa aiba onoare în ei si sa nu se lase trasi în jos de sistemul asta...când legile sunt rau facute...numai rau iese. In loc sa stea demni, stau si fac [iartama] in fata propriilor interese. Votez Nu. Increderea romanilor in politica s-a evaporat [:)] "Invata sa fii mai puternic in fiecare zi...[;)]"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Basca la referendumul din 2009 s-a votat cu miscosarea numarului de parlamentari la 300 de persoane. Nu numai ca rezultatele referendumului nu a fost pus in aplicare, dar numarul parlamentarilor s-a dublat[bang] cand trebuia sa scada! Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...