Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc


Recommended Posts

Sant greseli facute de " copii " care nu pot fi iertate o lunga perioada de timp. Chiar daca este copilul tau, nu poti trece peste o greseala majora ca si cum nu s-a intamplat nimic si nu ar fi nevoie de o " amenda " Nu imi vine pe moment cuvantul potrivit dar sper ca intelegeti ce spun. I-am dat sansa fetei mele sa vina sa traiasca in Germania dupa ce a terminat scoala. Nu a vrut! A preferat sa traiasca printre straini, sa intoarca spatele bunicilor, sa nu-i mai viziteze de 3 ani ( bunici care o iubesc si au ajutat-o intotdeauna din momentul in care s-a nascut )A facut o mare prostie si din cauza asta ne evita pe toti. A scos banii din banca pe furis, bani care erau pt cumpararea unui apt pe numele ei si a fratelui ei; i-a dat unui strain sa isi renoveze casa, sa o faca boboc iar din momentul acela, noi nu am mai contat. Baiatul meu cand merge in Romania, nu are unde sa doarma, nu poate spune " ma duc acasa " pt ca a fost lasat pe drumuri. Se poate ierta copilul in situatia data? Cred ca imi trebuie foarte mult timp ca sa pot trece peste ce a facut. Ea nu a avut nicio contributie pt banii de apt. Tot de la parintii mei erau.

 

Monica

http://www.community.webshots.com/user/maraki36

http://www.dropshots.com/maraki6

mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si nu este vorba doar de apt.este si atitudinea. Mereu am lasat mesaje sa se duca la mama pt. ca vrea tare mult sa o vada. Nici nu se pune problema de distanta, stau in cartiere invecinate, foarte aproape. S-a dus fata mea sa isi vada bunicii? NU! Anul trecut mama mea era foarte bolnava, in spital. Tata mi.a spus la tel sa ma astept la ce este mai rau. Intr-o sapt am fost in Bucuresti.I-am lasat fetei mele mesaj sa se duca neaparat la spital la mama sa o vada. A raspuns ca se duce. Cand a aflat ca sant in Bucuresti, nu a mai interesat-o nimic. Nici macar un telefon nu a dat sa intrebe cum se simte bunica. Ea nu a spus niciodata ce a facut cu banii de apt. dar am aflat eu cand am fost acasa.

Pana nu stim ce greseala majora a facut oana, comentariile sant de prisos si invinuirea parintilor. parerea mea....

 

Monica

http://www.community.webshots.com/user/maraki36

http://www.dropshots.com/maraki6

mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui mackarooDar ca sa reusesti sa te misti din rahatul in care ai intrat fara voie si sa poti merge mai departe,nu e absolut deloc necesar sa ierti.Poti sa o faci si fara sa te simti vinovat ca 'nu ti-ai facut datoria' de copil.Nu exista datorie de copil,exista doar datorie de parinte.
align="right" id="quote2">Mdaaa...iar se dau interpretari aiurea,de parca ai sti tu cit sunt sau nu sunt eu de empatica!referitor la partea la care am dat quote,eu nu cred ca e necesar sa iertzi!Iertare nu e pentru oricine,potzi ierta sau nu!Iertarea sau ma rog ,neiertarea nu trebuie sa te impiedice sa mergi mai departe,sa evoluez ca si individ!Dana
align="right" id="quote2">Pai si daca nu e nevoie sa ierti,atunci care mai e problema..? Din ce cauza consideri ca exista indivizi care se blocheaza mental in trecut si ce legatura are cu ceea ce a expus Oana& alte fete care trec si au trecut prin experiente similare..? Adica ce vina are Maru ca tatal ei a facut-o rea,la 3 minute dupa ce i-a intrat in casa? Dupa ce se daduse peste cap sa-i aranjeze vacanta visurilor si sa-i faca pe plac..E tot vina ei,ca are asteptari,sau cum? Ea n-are dreptul sa fie dezamagita dar parintele are,ca e parinte.Jeez.Si ma refer aici si la ce a scris Buflea,mai sus.Aplicabil in situatii soft,dar c'mon,fetele astea au descris aici situatii mult mai complicate si mai greu de digerat,nu putem sa incadram pe toata lumea in acelasi tipar sau sa ii catalogam pe cei care inca nu si-au vindecat ranile singuri(ca doar sunt adulti acum si tr sa move on)ca blocati mental in trecut si fara vointa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maraki,

tu ai plecat in Germania lasand fata la parinti in Romania cat inca era in scoala? Am inteles bine? Daca e asa nu ma mir ca fata a fost debusolata. Ai parasit-o in cel mai sensibil moment al vietii, in adolescenta, cand avea atata nevoie de tine. Te-ai mutat in alta tara, banuiesc ca te-ai recasatorit, ai facut un alt copil.

 

Sunt sigura ca fata a facut greseli mari dar cred ca trebuie sa o ierti. Nu ai fost mama perfecta, nu ai actionat in interesul ei...nici ea nu-i fiica perfecta, probabil ca iti reproseaza faptul ca ai abandonat-o.

 

Sorry daca am inteles gresit situatia [flo].

 

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mackaroo,interpretezi total gresit ceea ce am scris la subiect!

 

Esti nefericit ,neimplinit datorita propriilor actziuni,nu sunt parintzii neaparat vinovatzi de situatzia ta!Cautzi cauza sau motivarea nefericirii actuale,neimplinirii in relatziile din copilarie!

 

Pentru mine asta e concluzia,mai ales de la o anumita virsta,cind(ma repet)parintzii nu sunt parte zilnica din viatza ta!

 

Uite ca nu retzin numele userului care a trecut prin asa ceva si a spus clar ca daca vrei potzi iesi din situatzia asta!Nu a spus nimeni ca e usor,insa se poate!

 

Asa ca off topic ,sa stii ca si mie-mi spunea mama ca sunt rea cind reactzionam(ca si copil)la nedreptatzile pe care ea le facea(fratele meu a fost intotdeauna preferatul ei[:D])si eu le simtzeam,insa nu m-am gindit niciodata ca ea e "vinovata"de stiu eu ce stare a mea actuala!Si asta e un exemplu,ca am mai multe din copilarie,care le consider nedreptatzi ,discriminari si mai stiu eu cum se numesc in ziua de azi!

 

Dana

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bird, cand am venit in Germania, fata a vrut sa ramana cu tatal ei.A fost alegerea ei.Dupa ce a terminat baiatul scoala, l-am luat la mine. Aceeasi situatie a fost si cu ea dar a refuzat sa isi paraseasca prietenii. A spus ca ea nu isi lasa tara si prietenii. Cred ca a avea o relatie si nu a vrut sa plece din Ro. Banuiesc dar nu mi-a spus ea.

 

Monica

http://www.community.webshots.com/user/maraki36

http://www.dropshots.com/maraki6

mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Blocarea vine de la neacceptare, de la lipsa de curaj pt a trece intr-o noua etapa, de la necunoastere, de la multe altele care sunt prezente la individul ce trece prin acea situatie. Intrebari mereu prezente in mintea celor blocati in aceasta sit este, "de ce tocmai mie", "de ce tocmai parintii mei"....in mom in care te deblochezi de asta si accepti ca chiar si tie ti se poate intampla, atunci cand accepti ca chiar si parintii tai pot gresi, ca si parintii tau au drepturi nu numai "datorii", ca si parintii tai sunt oameni...incepe si deblocarea.

 

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maraki
Bird, cand am venit in Germania, fata a vrut sa ramana cu tatal ei.A fost alegerea ei.Dupa ce a terminat baiatul scoala, l-am luat la mine. Aceeasi situatie a fost si cu ea dar a refuzat sa isi paraseasca prietenii. A spus ca ea nu isi lasa tara si prietenii. Cred ca a avea o relatie si nu a vrut sa plece din Ro. Banuiesc dar nu mi-a spus ea.Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36http://www.dropshots.com/maraki6 mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )
align="right" id="quote2">Indiferent de cum a fost, fata ta se simte abandonata. Din ce zici tu, cred ca te si copiaza cumva....tu, ai plecat departe de copii, te-ai descurcat, ei , copii s-au descurcat cum au putut....ea acum, trece cumva in rolul tau...ea e cea care va abandoneaza. Maraki....fata ta are o suferinta inconstienta si insesizabila de voi, de aici si toate reactiile ei...editez sa spun...nu poti sa te speli pe mani si sa iti zici "a fost alegerea ei"....nu era un om matur responsabil pe decizii, alegerile nu sunt intotdeauna corecte...tu ai avut curaj sa pleci, ei poate ii e frica de necunoscut.Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emanuela, fata a venit in Germania si nu i-a placut.Eu la ei m-am gandit cand am facut alegerea asta. O duceam foarte bine acasa in Bucuresti, aveam sv. bun, nu imi lipsea nimic. Auzeam in schimb la toate stirile despre droguri care se gaseau la colt de strada; mi-a fost frica sa nu isi faca vreunul din copii un anturaj prost. Nu-i poti controla cand sant afara. Nu am plecat la nemti in interesul meu, crede-ma. Abandonata nu cred ca s-a simtit. De ce baiatul a venit si ea a refuzat? A fost o perioada de 2 ani fara mine in Ro, timp in care au venit in Germania si am pastrat legaturile tot timpul. Parintii mei si cu mine i-am ajutat tot timpul, nu au fost abandonati.

Acum sa nu o trecem pe alt subiect. Am dat exemplu de greseala majora facuta de copil, greseala care nu se poate ierta atat de curand.

 

Monica

http://www.community.webshots.com/user/maraki36

http://www.dropshots.com/maraki6

mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu, din tot ce povestesti greseala majora (sau mai bine spus greselile) e a ta, nu a fetei tale. Si o mai si tot compari cu baiatul, care e bun fiindca ti-a indeplinit visul, exact cum spunea bird70, in timp ce fata a iesit din tiparul pe care ti-l imaginasesi.

Ai lipsit 2 ani de langa ea, ea adolescenta fiind, dar nu crezi ca s-a simtit abandonata...In plus spui intai ca "a preferat sa ramana printre straini" apoi zici ca de fapt a ramas in tara, alaturi de prieteni, tatal ei si probabil un iubit.

Daca a scos acei bani din banca e fiindca a avut acces la ei, daca vroiati sa-i tineti pentru altceva nu trebuia s-o imputerniciti sa-i scoata.

Oricum, nu vreau sa rascolesc povestea ta, cum spuneai, subiectul nu e despre tine dar mie mi se pare ca iti cunosti foarte putin fata si pur si simplu ai fost opaca in ceea ce o priveste. Germania a fost o alegere buna pentru TINE, nu poti sa spui acum ca de fapt ai facut alegerea pentru ei si unul dintre copii e "nerecunoscator" acum!

 

IULIA va invinge CANCERUL

 

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...